Tanzánia

Tanzánia

Farebný svet africkej divočiny

Stiahnuť PDF

Tanzánia patrí medzi najobľúbenejšie turistické destinácie v Afrike a to hlavne pre safari, kde žije  "veľká 5" - slon, lev, leopard, byvol, nosorožec. Okrem toho je krajina plná úchvatných národných parkov a rezervácií. Pri hranici s Keňou v severnej časti krajiny sa nachádza vrchol Afriky - vyhasnutá sopka Kilimandžáro. Pobrežie Indického oceánu sa zas pýši nádhernými plážami a bohatým podmorským svetom. 

Tanzánia - zvieratá
Zvieracia ríša. Tanzánia. Foto: unsplash.com

Dovolenky v Tanzánii

 

Tanzánia je jednou z najmierumilovnejších afrických krajín. Nachádza sa pri Indickom oceáne z východnej strany a hraničí s Burundi, Keňou, Kongom, Malawi, Mozambikom, Rwandou a Ugandou. Od Británie vyhlásila nezávislosť v roku 1961, je členom Východoafrického spoločenstva. Hlavným mestom je Dodoma, ktoré leží v centrálnej časti krajiny. Metropoloa Dar es Salaam je najväčším mestom Tanzánie. 

Obyvatelia Afriky, Tanzánia
Mierumilovná Tanzánia a jej obyvatelia. Tanzánia. Foto: unspalsh.com

Tanzánia je hornatá a husto zalesnená na severovýchode v oblastiach okolo Kilimandžára. Tri z najväčších afrických jazier sa čiastočne nachádzajú v Tanzánii. Na severe a západe je Viktóriino jazero, ktoré je najväčšie v Afrike a jazero Tanganyika, ktoré je zas najhlbším jazerom a je známe svojimi jedinečnými druhmi rýb. Na juhu je jazero Malawi. Pobrežie na východe krajiny hraničí s Indickým oceánom, kde leží súostrovie Zanzibar s nádhernými plážami. Chránená oblasť Menai Bay je najväčšou morskou rezerváciou Zanzibaru. Vodopády Kalambo na rieke Kalambo na hranici so Zambiou sú druhými najvyššími nepretržitými vodopádmi v Afrike.

Jazero Victoria. Tanzánia
Mesto Mwanza pri Viktóriinom jazere. Tanzánia. Foto: unsplash.com

Krajina je požehnaná množstvom národných parkov a každoročná veľká migrácia pakoní, zebier a gaziel je svetovo presláveným predstavením. Tanzánia je tiež rajom pozorovateľov vtákov a ponúka viac ako 1000 rôznych druhov na rôznych miestach po celej krajine.

Veľká migrácia zvierat. Serengeti. Tanzánia
Veľká migrácia zvierat v Serengeti. Tanzánia. Foto: unsplash.com

Dar es Salaam bol založený v roku 1862, keď sultán Seyyid Majid zo Zanzibaru presunul svoje hlavné mesto zo Zanzibaru do Dar es Salaam. Po sultánovej smrti začal nový Dar es Salaam upadať, ale mesto obnovilo svoju bývalú nádheru vďaka príchodu nemeckej Východoafrickej spoločnosti, ktorá sa zaoberala výstavbou centrálnej železničnej trate. Briti obsadili toto územie počas prvej svetovej vojny a krajina bola potom pomenovaná naTanganyika. Pred dosiahnutím svojej nezávislosti v roku 1961 a spolu so Zanzibarom sa zlúčila a vytvorila Tanzániu, s hlavným mestom Dar es Salaam.

Dar es Salaam, najväčšie mesto Tanzánie, je dôležitým hospodárskym centrom, čo z neho robí jedno z najrýchlejšie rastúcich miest v regióne. Jeho názov v arabčine značí "útočisko mieru" odkazujúc na jeho prirodzený prístav, ktorý prvýkrát prilákal námorníkov do tejto oblasti. Dar es Salaam sa nazýval v minulosti Mzizima, čo v kiswahilčine znamená "zdravé mesto". V skratke jednoducho "Dar", má populáciu odhadovanú na viac ako 7 miliónov ľudí. Mnoho podnikov a vládnych úradov sídli v Dar es Salaam, pretože až do roku 1974 bol Dar es Salaam hlavným mestom Tanzánie.

Dar es Salaam. Tanzánia
Dar es Salaam ako najväčšie mesto Tanzánie. Tanzánia. Foto: unsplash.com

Mesto Bagamoyo (tiež Bagamojo) bolo založené na konci 18. storočia. Bolo to pôvodné hlavné mesto nemeckej východnej Afriky a bol jedným z najdôležitejších obchodných prístavov pozdĺž východoafrického pobrežia. Dnes má mesto asi 30 000 obyvateľov. Prechádzka úzkymi, nespevnenými uličkami Bagamoyo vás zavedie späť do polovice 19. storočia, keď bolo mesto jedným z najdôležitejších osád na východoafrickom pobreží a bolo konečným bodom obchodnej karavanovej cesty medzi vnútrozemím a morom. Otroci a slonovina tu boli vyložené predtým, ako boli odoslané do Arábie, Indie a Európy. Architektúra európskeho pôvodu je tu stále pôsobivá. Arabský vplyv je typický pre starobylé mesto na tomto swahilskom pobreží. Hlavnými pamiatkami Bagamoyo sú staré nemecké koloniálne budovy a ruiny Kaole s jednou z najstarších mešít vo východnej Afrike. 

Bagamoyo. TanzániaBagamoyo založené na konci 18. storočia. Tanzánia. Foto: unsplash.com

Pangani je malé mesto v severovýchodnej Tanzánii, 45 km južne od mesta Tanga pri ústí rieky Pangani. Mesto má arabské, nemecké, ázijské a britské vplyvy a je miestom, kde sa spájajú swahilské tradície a moderná pohostinnosť. Pangani ponúka krásne pobrežie s čistými plážami, kde sa nachádzajú ohrozené korytnačky, koralové útesy a široká škála tropického morského života. Severnou stranou mesta preteká rieka Pangani, ktorá oddeľuje staré budovy a súčasný trh od fariem a malých domov na južnej strane. Na prekročenie rieky je potrebný trajekt. Tmavohnedá voda je silne nasýtená bahnom a pomaly meandruje do oceánu. Na oboch stranách mesta sa k horizontu vlnia kokosové palmy a sisalové plantáže. Kedysi dôležité obchodné centrum sultánov na africkej pevnine je dnes ospalým malým hniezdom. Stará nemecká administratívna budova stále stojí za kolonádou vysokých stromov. Staré domy pozdĺž hlavnej ulice ponúkajú dobré príklady koloniálnej a tradičnej architektúry.

Tanga. Tanzánia
Okolité plantáže pri Pangani. Tanzánia. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Kilimandžáro

Kilimandžáro sa radí medzi Sedem afrických prírodných divov a to určite právom, pretože predstavuje strechu Afriky. Zároveň sa nachádza aj na zozname UNESCO. Dosahuje výšku 5895 m. Tunajší ekosystém tvorí úrodná pôda, dažďový prales, slatiny, teplo i chlad, vysokohorské pásmo až arktický vrchol. Každý rok sa vrchol pokúša pokoriť v priemere asi 25 000 ľudí, z ktorých je úspešných 66 %. Na horu vedie sedem rôznych ciest. Najobľúbenejšia, najjednoduchšia a najstaršia je Merengu Route, prezývaná aj „Coca Cola Route“. Doteraz najmladší, ktorý zdolal Kilimandžáro bol 7 ročný a najstarší 89 ročný. Divokých zvierat tu žije pomenej, ale je možné i vidieť slony, leopardy a byvoly.

Image
Kilimandžáro. Tanzánia. Foto: depositphotos.com

Jazero Manyara

Národný park Lake Manyara sa nachádza v severnej časti Tanzánie. Jeho rozloha činí 325 km2 . Jazero Manyara leží vo výške 960 m a zaberá 230 km2. Je pomerne plytké, kde najhlbšia časť má len 3 m a priemerná hĺbka je necelý 1 m. Plameniaky sa v jazere kŕmia riasami a to sa odhaduje, že ich tu žije viac ako milión. Celková vtáčia populácia je tu viac ako 2 milióny. V jeho okolí sú močiare a trávnaté porasty. V parku rastú figovníky, akácie, mahagónové stromy a dokonca aj baobaby. Park sa pýši až 670 druhmi kvitnúcich rastlín, trávou a papradiami. Neodmysliteľnou súčasťou sú slony, žirafy, zebry, levy, leopardy, hyeny, šakaly, gepardy, divé mačky, paviány, byvoly. Raritou sú levy na stromoch.

Image
Jazero Manyara plné plameniakov. Tanzánia. Foto: depositphotos.com

Národný park Mikumi

Národný park Mikumi je štvrtý najväčší národný park v Tanzánii. Leží v blízkosti mesta Morogoro a je obľúbenou turistickou atrakciou, ktorá spája najväčšie a najrušnejšie mesto v Tanzánii, Dar es Salaam, s mestom Iringa, svetoznámym pre svoje ocenené centrum remesiel Neema a tkané koše. Niva Mkata je srdcom Mikumi, plného malebných scenérií a pasúcich sa druhov voľne žijúcich zebier a žiráf, vodných byvolov a slonov. 

Národný park Mikumi. TanzániaNárodný park Mikumi a slony prechádzajúce cez cestu. Tanzánia. Foto: unsplash.com

Národný park Ruaha

Národný park Ruaha bol kedysi najväčším národným parkom v Tanzánii. Teraz je druhým najväčším po rozšírení národného parku Nyerere. Leží západne od Iringy. V porovnaní s ostatnými parkami má národný park Ruaha menej turistov, vďaka čomu je obohacujúcejšie pozorovať divočinu. Ruahu obýva až 10% svetovej populácie levov a má najväčšiu populáciu slonov vo východnej Afrike. Môže sa tiež pochváliť vzácnymi zvieratami s rôznymi druhmi antilop. Žije tu šakal čierny, gepard, líška s netopierími ušami. Poznávanie parku umožňuje návštevníkom zažiť miestnu kultúru, tradície s miestnymi obyvateľmi Hehe. 

NP Ruaha. Tanzánia
Národný park Ruaha. Tanzánia. Foto: unsplash.com

Národný park Nyerere

Národný park Nyerere, predtým nazývaný Selous Game Reserve, je najväčším národným parkom nielen v Tanzánii ale i na svete. Do rezervácie je možné priletieť lietadlom z Dar es Salaam, 6-7 hodinovou jazdou alebo 4-5 hodinovou jazdou vlakom na populárnej železnici TAZARA (Tanzánia Zambia Railway). Tento park má jednu z najväčších koncentrácií rozmanitých druhov voľne žijúcich zvierat. Žijú tu levy, gepardy, nosorožce, slony, pakone. Spoznávať park môžete na lodi, pre nadšencov i peši, jeepom či v balóne.  

NP Nyerere. Tanzánia
Národný park Nyerere. Tanzánia. Foto: unsplash.com

 

Hlavné mesto

Dodoma

Dodoma je hlavným mestom Tanzánie a nachádza 453 kilometrov západne od bývalého hlavného mesta Dar es Salaam. Dodoma bola založená uprostred stepí v centrálnej časti krajiny v roku 1907 nemeckými kolóniami počas výstavby železnice. Vláda v roku 1974 oznámila presunutie hlavného mesta do Dodomy, aby sa vytvoril dôležitý sociálny a ekonomický rozvoj pre centrálny región. Oficiálne sa stalo hlavným mestom v roku 1996. Keďže Dodoma nemá dlhú históriu, nie je možné v meste vidieť veľa historických budov. Najdôležitejšie budovy sú štadión Jamhuri, mešita Muammara Kaddáfího a budova tanzánijského parlamentu.

Podnebie je stepné, pričom počas celého roka je teplé počasie. Dodoma má okolo 765 000 obyvateľov a žijú tu tri etnické skupiny, Gogo (Wagago), Warangi a Sandawe. Zaujímavosťou je i tunajší vinársky priemysel, ktorý sídli výlučne v regióne Dodoma a je druhým najväčším výrobcom vína v subsaharskej Afrike po Južnej Afrike. V porovnaní so zvyškom sveta je história vína v Tanzánii veľmi nedávna a siaha len niekoľko rokov pred získaním nezávislosti. Prvé hrozno tu bolo zasadené v roku 1938 členmi rímskokatolíckej kongregácie, keďže ho potrebovali na náboženské praktiky. 

Región Dodma, Tanzánia
Región Dodoma. Tanzánia. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tipy na výlety

Ngorongoro

Príroda

Ngorongoro

Ngorongoro je veľká kaldera vyhasnutej sopky s priemerom 20 km, ktorá sa nachádza v severnej Tanzánii a je už po tisícročia domovom a oázou divej africkej zveri a to vo výške 1800 m, kde je už pomerne riedky vzduch. Tento africký názov znamená v preklade „veľká jama“ a vlastne tak si môžete Ngorongoro aj predstaviť. Južné a juhovýchodné svahy pokrývajú lesy. Z hrebeňa krátera sa naskytuje dych berúci výhľad na obrovský kotol, tak 600 m dolu ku ligotavým jazerám. Na dne krátera je pomerne rušno, pretože sa tam pasú stáda pakoní, zebier, slonov, plameniakov. Žije tu 50 druhov veľkých cicavcov, slonov, antilop, levov, hrochov, žiráf, nosorožcov, paviánov, hyen. Z vtáctva  tu žijú pštrosy, kačice. V kaldere, ktorá má rozlohu 260 km2 je obrovská koncentrácia voľne žijúcich zvierat, asi 30 000 jedincov. Aj v období sucha je tu dostatok vlahy a jeho obyvatelia svoj domov nikdy neopúšťajú. Po dne vedie aj cesta, kde môžu jazdiť terénne autá, ktoré sem vozia návštevníkov.  

Tarangire, Tanzánia

Príroda

Tarangire

Tarangire je šiestym najväčším národným parkom v Tanzánii a rozkladá sa na ploche 2600 km2. Obľúbený je pre svoje veľké stáda slonov a migráciu divočiny, ktorá prebieha počas obdobia sucha, kedy do parku vstúpi asi 250 000 zvierat. Park leží medzi lúkami Masajskej stepi na juhovýchode a jazerami Veľkej priekopovej prepadliny na severe a západe. V severnej časti je stála rieka Tarangire tečúca do jazera Burungi. Je tu množstvo močiarov, ktoré v období sucha vysychajú. 

Serengeti

Príroda

Serengeti

Národný park Serengeti v Tanzánii je súčasťou veľkého ekosystému s celkovou rozlohou 30 000 km2, ktorý sa dvíha od 900 m po 1800 m. Samotný park zaberá z toho polovicu územia. Ostatná časť zasahuje do Keni. Parku sa zvykne hovoriť aj „nekonečná rovina“. Krajinu tvoria savany, pasienky, lesy a riečny les. Je domovom Veľkej päťky, ktorú tvoria lev, nosorožec, slon, leopard a byvol. Štatistiky uvádzajú, že je tu 3000 levov, 1000 leopardov, 5000 slonov a viac ako 50000 byvolov. Nosorožcov sa odhaduje len 30, pretože sú terčom pytliakov. Žijú tu krokodíly, hrochy, hyeny, šakaly či divý africký pes. Krajinu tvoria aj dôstojné postavy Masajov oblečení v červených odevoch a s palicami, ktorí prispievajú k celkovej africkej atmosfére akejsi mimoriadnej nadčasovosti.

Národný park Saadani, Tanzánia

Príroda

Saadani

Národný park Saadani v Tanzánii je jediná rezervácia divokej zveri v buši a zároveň pri Indickom oceáne vo východnej Afrike, ktorá sa rozkladá na ploche 1100 kma ponúka rozmanitú prírodu a terén. Nachádza sa v centre Bagamoyo na juhu, Pangani na severe a Zanzibaru na východe. Pobrežná a riečna poloha zahŕňa mangrovové a soľné pláne, kde sa dá prechádzať a dokonca sledovať nespočetné zvieracie odtlačky. Park je domovom asi 30 druhov veľkých cicavcov vrátane slonov, levov, byvolov, žiraf, zebier, ako aj menších antilop. Rozmanitosť tohto parku ďalej rozširuje i morský park Madete, ktorý je súčasťou parku a chráni ohrozenú korytnačku zelenú. 

Stiahnuť PDF

Pláže

Kigamboni

Tunajšie pobrežie veľmi obľúbeného Kigamboni sa delí na dve časti, a to Kipepeo a Magogoni. Pobrežie pokrýva jemný biely piesok a pláž je čistá a dobre udržiavaná s pozvoľným vstupom do azúrového oceánu. Do letoviska je možné sa dostať z Dar Es Salaam autobusom alebo taxíkom. Na pobreží sú reštaurácie, obchody, kaviarne a tiež ležadlá a slnečníky za poplatok. 

Pláž Kigamboni. TanzániaKigamboni. Tanzánia. Foto: unsplash.com

Bagamoyo

Bagamoyo tak trochu pripomína pláže aj na Zanzibare. Leží cca 2 hodiny severne od Dar es Salaam. Kedysi to bola malá rybárska dedina a v minulosti jedným z najdôležitejších prístavov vo východnej Afrike. Bol tu prístav pre obchod so slonovinou a otrokmi. V okolí Bagamoyo sa nachádza množstvo starobylých budov, z ktorých niektoré sú staré viac ako 800 rokov. V súčasnosti je Bagamoyo známe ako "hlavné mesto umenia" Tanzánie. Môže sa pochváliť každoročným umeleckým festivalom od konca septembra do začiatku októbra. Pre krásne pieskové pláže rastie počet plážových letovísk. 

Bagamoyo. TanzániaBagamoyo pláž. Tanzánia. Foto: unsplash.com

Coco Beach

Coco je úsek pobrežia, ktorý sa nachádza v oblasti zálivu Oyster v Dar es Salaam v Tanzánii. Je to jedna z najznámejších pláží v meste, ktorú navštevujú miestni obyvatelia a dokonca sa tu koná niekoľko prázdninových plážových večierkov a festivalov. Vďaka tomu je na pláži niekoľko reštaurácií, stánky s jedlom a obchody, ktoré prenajímajú plážové vybavenie. Nájdete tu aj lode, ktoré zabezpečujú dopravu na neďaleké ostrovy Bongoyo alebo Mbudya, z ktorých väčšina odchádza ráno a vracia sa neskôr v ten istý deň. 

Coco Beach. TanzániaCoco Beach. Tanzánia. Foto: unsplash.com
Stiahnuť PDF

Pre deti

Národný park Mahale Mountains

Národný park Mahale Mountains sa nachádza na pobreží jazera Tanganyikan (v západnej Tanzánii) a je to jedno z najlepších miest pre blízke stretnutia so šimpanzmi na svete. Je to tiež krásne miesto, kde zelené zalesnené hory kaskádovito klesajú k brehu jazera, krištáľovo čisté vody sa opierajú o biele piesočné zátoky a v pozadí je vidieť vrchol hory Nkungwe pokrytý hmlou. Okrem veľkých populácií šimpanzov je park domovom aj iných primátov, vrátane žltých paviánov a červeného colobusu.

Šimpanz v NP Mahale. Tanzánia
Nádherný svet zvierat v národnom parku Mahale Mountains. Tanzánia. Foto: unsplash.com

Levy v národnom parku Katavi

Národný park Katavi je známy stádami nielen byvolov ale v celom nedotknutom odľahlom parku sú hrochy a krokodíly. Park tvoria lesy a rozľahlé trávnaté porasty. Záujem tu vzbudzuje i ikonický tamarindový strom. Legendy hovoria, že tamarindový strom obsahuje ducha Katabiho, veľkého lovca. Takže dnes miestni obyvatelia dávajú stromu obete na počesť lovca. Zážitkom je prenocovanie v kempe.

Národný park Katavi. Tanzánia
Levy v Katavi. Tanzánia. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Tanzánijská kuchyňa je typická pre celú východnú Afriku, kde kompletné jedlo pozostáva z kukurice, ryže, manioku alebo ciroku, sprevádzaných zvyčajne rybami, hovädzím mäsom, kozím, či kuracím mäsom. Obľúbený je napríklad i baraní guláš. Najtradičnejšou tanzánijskou kuchyňou je swahilská kuchyňa, ktorá sa nachádza na pobreží a je kombináciou indických a arabských vplyvov. Vo väčšine prípadov sa jedlo podáva s niekoľkými druhmi zeleniny, ako je špenát, kúsky tekvice alebo sladkých zemiakov. Zelené banány sú preferované na severovýchode, zatiaľ čo ryža a ryby varené v kokosovom mlieku na juhu krajiny a pozdĺž pobrežia. 

Trh s banánmi. Tanáznia
Trh plný banánov. Tanzánia. Foto: unspalsh.com

Najobľúbenejšie pobrežné jedlo je "pilau" a pozostáva z ryže okorenenej karí, rascou, škoricou, klinčekmi a feferónkami. "Nidizi kanga" je miestne jedlo z vyprážaných banánov. Ďalším z typických tanzánijských jedál je "ugali". Jedná sa o pyré manioku, ktoré je veľmi podobné talianskej polente. Podáva sa so zeleninou, duseným mäsom či rybou. "Nyama chocan" je typický pre regióny na severe krajiny, a jedná sa o grilované kuracie a hovädzie mäso. 

Ugali s rybou.
Ugali so šalátom a rybou. Foto: unsplash.com

Najbežnejšie raňajky pozostávajú z chleba, sladkých roliek alebo sušienok s kávou alebo čajom. Plochý chlieb "chapatis" vyrobený z kukuričnej múky sa vypráža a zapíja sa čajom. Obľúbené sú i malé ryžové koláče a podávané tiež s čajom. "Mandazi je druh sladkého vyprážaného chleba, ktorý sa podáva s kávou. V uličkách miest sa predávajú jednoduché jedlá ako vyprážané banány alebo sladké zemiaky či kukurica pražená na drevenom uhlí. 

Typický tenký chlieb.
Plochý chlieb typický pre kulúry východnej Afriky. Foto: unsplash.com

Vo vnútrozemí prevládajú jedlá z mäsa a ryby najmä na pobreží. Aj keď je pravda, že recepty nie sú veľmi prepracované, surovina je veľmi čerstvá, takže kvalita je vynikajúca. Zvyčajne sa mäso griluje alebo pečie, najmä antilopy, pakone a byvolie steaky. Pre návštevníkov, ktorí sa neodvážia jesť takéto exotické mäso, sú tu aj možnosti jedál s kuracím mäsom, hovädzím, jahňacím mäsom a na niektorých miestach aj bravčovým mäsom.

Pokiaľ ide o ryby, najbežnejšie sa podáva pstruh, ostriež, tilapia či treska. Nechýbajú ani morské plody, najmä homár zo Zanzibaru a obrovské krevety. V Tanzánii sú aj šaláty dobrou voľbou. Zvyčajne sa vyrábajú zo surového ovocia, ako je banán, jablko, papája, kokos a sladké zemiaky. Lahodný je napríklad i paprikový koláč, pripravený z mletého hovädzieho mäsa, masla, cibuľky, olivového oleja, pridáva sa kurkuma, muškátový oriešok a tri odrody korenia.

Je pomerne bežné nájsť stánky s kebabom vďaka islamskému vplyvu. Sú celkom podobné tým, ktoré všetci poznáme, vyrobené z pásikov jahňacieho mäsa ochutených rôznymi koreninami. Podávať sa môže s ryžou a zeleninou. Omáčky sú vyrobené z kokosového mlieka alebo karí. Klobásy sa vyrábajú z hovädzieho mäsa kvôli zákazu bravčového mäsa v islamskej kultúre.

Street food in Dar es Salaam. Tanzánia
Obľúbené stánky v mestách. Tanzánia. Foto: unsplash.com

V tejto krajine je jasné, že tropické ovocie je hviezdny dezert, podávaný ako šalát alebo čerstvý. V ponuke je nekonečné množstvo ovocia ako, mango, papája, ananás, guava, marakuja, kokos, tamarind, pomaranč, limetka, melón, atď. Britský vplyv možno vidieť v hoteloch a reštauráciách, najmä pokiaľ ide o dezerty.

Rovnako ako u všetkých starých anglických kolónií, čaj hrá významnú úlohu. Hojne sa pestuje na vysočine krajiny a vyváža sa vo veľkých množstvách. Pije sa s mliekom a cukrom. Ďalším vyvážaným produktom vynikajúcej kvality je káva, ktorá stojí za ochutnávku.

Pivo sa konzumuje pomerne veľa, ale je dôležité konkrétne požiadať o jeho chladenie, inak sa v súlade s britským zvykom podáva teplé. Národnou značkou je Kilimandžáro a Safari. Dodoma Red a Dodoma Pink sú vína vyrobené v Tanzánii. Konyagi je typický tanzánijský gin. Hoci je alkohol povolený, neodporúča sa piť na ulici.

Pivo z Tanzánie.
Miestny drink - Kilimandžáro. Tanzánia. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Národný park Udzungwa Mountains, kúpanie pod vodopádmi a pešia turistika

Národný park Udzungwa Mountains sa nachádza medzi regiónmi Morogoro a Iringa a vyniká pre svoj tropický dažďový prales, vodopády, step a trávnaté porasty. Je obľúbený pre milovníkov prírody a outdooru. Je tiež známy tým, že má najvýznamnejšiu populáciu vzácnych druhov opíc, vrátane ohrozenej opice Sanje. Horolezci môžu prijať výzvu na pešiu turistiku na najvyššie vrcholy Mwanihana a Luhomero. Nezabudnite si priniesť plavky a osviežiť sa tak pod vodopádmi. Môžete tiež vyskúšať tradičné tance, pozorovať rôzne vtáky, ako je endemický Rufous Winged Sunbird a Udzungwa Forest Patridge.

Morogoro. TanzániaDivočina v Tanzánii. Foto: unsplash.com

Domorodci v Arushi

Mesto Arusha, ktoré je súčasťou Veľkej priekopovej prepadliny a je známe ako hlavné mesto pre safari. Avšak v tomto rušnom meste sa nachádza centrum kultúrneho dedičstva Arusha, prvé svojho druhu v Afrike. Obsahuje pôsobivoú zbierkou artefaktov, rezby, sochy, kultúrne masky, predmety z ebenu. Má i jedinečnú architektúru, lebo jedna z jeho budov je postavená tak, aby pripomínala vrchol Uhuru na Kilimandžáro. Pri centre leží aj slávny trh Soko Mujinja, ktorý je ideálnou zastávkou na nákup čerstvého miestneho tovaru a produktov. 

Miestni obyvatelia v Arushi. Tanzánia
Tradiční dmorodci. Arusha. Tanzánia. Foto: unsplash.com

Národný park Arusha aj pre horolezcov či kanoistiku

Národný park Arusha, ktorý sa rozprestiera cez sopku a druhú najvyššiu horu v krajine, Mount Meru. Je známy tým, že je domovom najväčšej populácie žiráf na svete. Národný park láka horolezcov a turistov, ktorí hľadajú výzvu na výstup na vrchol hory Meru, ktorý zvyčajne trvá asi tri až štyri dni na trase Momella. Kanoistika vo vodách mnohých jazier je obľúbená pre návštevníkov, ktorí chcú dobrodružstvo v parku pri vode a vidieť divokú zver v akcii.

Hora Meru. Tanzánia
Mount Meru. Tanzánia. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Moshi

Exoticky znejúci názov mesta Moshi je hlavným mestom regiónu Kilimandžáro. Mesto nechali postaviť v 19. storočí nemeckí kolonisti. Zaujímavá je tu swahilská kultúra a jej obyvatelia, ako aj samotné mesto s reštauráciami, kde ponúkajú miestnu kuchyňu, či netradičné umelecké diela, suveníry ako symboly krajiny. Najrušnejšie časti sú Arusha, Mawenzi v starom meste.  Práve z Moshi sa môžete vybrať spoznávať krásu Afriky, a to vystúpiť na Kilimandžáro, zažiť divoké safari, okúpať sa v teplých prameňoch Kikuletwa, zájsť si ku vodopádom Materuni, či kávovej plantáži. Ideálna doba na spoznávanie je od júna do októbra a od januára do marca, kedy je obdobie sucha.

MoshiDedinka Moshi. Tanzánia. Foto: CK SATUR

Materuni

Tanzánska dedina Meteruni leží severne 15 km od mesta Moshi a je domovom kmeňa Chagga. Je zároveň poslednou dedinou pred samotným vstupom do národného parku Kilimandžáro. Leží vo výške 1800 m. Odtiaľto vás pri dobrom počasí nadchnú nádherné výhľady na Moshi a samozrejme slávne Kilimandžáro. Materuni je obklopená zelenou vegetáciou a sviežosťou. Čaká tu na vás aj banánové pivo alebo pravá africká káva. Samotné Materuni ozvláštňujú vodopády padajúce 80 metrov do jazera, v ktorom sa dá osviežiť. Vedie k nim chodník cez krásne údolia, tropický dažďový prales, kávovníky, banánovníky či avokádo. Cesta k nim trvá cca 40 min.

MateruniDedina Materuni je vstupnou bránou ku Kilimandžáru. Tanzánia. Foto: CK SATUR

Ostrov Mafia

Mafia je ostrov patriaci ku Tanzánii a je obľúbeným miestom pre potápačov. V okolí ostrova je možné pozorovať až 400 druhov rýb a 50 druhov koralov. Na Mafiu sa jazdí za športovým rybolovom a to od augusta do marca. Vyskytujú sa tu tuniaky, barakudy, lietajúce ryby či žralok veľrybí. Obrí netopier je pomerne neobvyklé zviera, ktoré tu žije a živí sa iba ovocím. Sú tu hotely a apartmány, ktoré majú vlastnú pláž. Po ostrove je možné sa presúvať peši, jeepom alebo loďami dhow. Nie sú tu žiadne autobusy ani taxíky. V 14. storočí tu bola postavená i mešita, ktorej zbytky sú tu dodnes. 

Ostrov Mafia. TanzániaOstrov Mafia. Tanzánia. Foto: unsplash.com
Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie:

republika prezidentského typu

Rozloha a populácia: 947 300 km²
67 325 160 obyvateľov

Jazyky:

swahilčina, angličtina ( v úradnom a obchodnom styku, vyučovací jazyk), arabčina ( rozšírená na Zanzibare)

Náboženstvo: islam, kresťanstvo

Elektrický prúd: 230 V, používa sa zástrčka typu G a D

Časový posun: +1h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Podnebie Tanzánii  je prevažne tropické s dvoma obdobiami dažďov ročne, od marca do mája a od septembra do decembra.  

Letisko a dĺžka letu

Lety sú dostupné z Viedne/Budapešti ale s prestupom v Dubaji či Amsterdame. Charterové lety z Bratisalvy na Zanzibar. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo SR v Nairobi
Jakaya Kikwete Road, P.O.Box 30 204, 00 100 Nairobi
Tel:+254 (0) 20 869 82 11, núdzová linka +254 (0) 11 32 38 442
Email: emb.nairobi@mzv.sk

Víza a doklady

Slovenskí občania plánujúci cestu do krajiny (vrátane detí) musia mať vlastný cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov od dátumu príchodu.  Podľa platnej legislatívy sú osoby zdržiavajúce sa v krajine povinné mať doklad totožnosti neustále pri sebe, a to pre prípad možnej kontroly totožnosti zo strany polície. 

Colné predpisy

Striktne vyžadované veterinárne potvrdenie v prípade dovozu domácich zvierat do krajiny, vrátane potvrdenia o ich zaočkovaní (obidve potvrdenia nie staršie ako 30 dní). Je nezákonné kupovať a predávať akékoľvek chránené voľne žijúce zviera alebo obchodovať s jeho časťami bez licencie.  

Sviatky

DÁTUM SVIATOK
1. január Nový rok
12. január Zanzibar Deň Revolúcie
7. apríl Spomienkový deň na viceprezidenta Karume
  Veľkonočné sviatky
26. apríl Deň spojenia Zanzibaru a Tanganiky
1. máj Deň práce
  Ramadán/podľa lunárneho kalendára
7. júl Deň založenia strany TANU
8. august Deň farmárov
8. október Narodenie proroka Mohameda
14. október Výročný deň úmrtia prezidenta Nyerere
9. december Deň republiky
25. december Prvý sviatok vianočný
26. december Druhý sviatok vianočný

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR