Ibiza

Keď sa povie „Santa Claus“, každého napadne Severný pól, keď sa povie „pizza“, každý si predstaví Taliansko, no keď sa povie slovo „párty“ neexistuje hádam nikto, komu by toto slovo neevokovalo Ibizu.

Tretí najväčší Baleársky ostrov je známy po celom svete, je synonymom pre zábavu a leto. No priznajte sa, nikdy ste netúžili pretancovať celú noc pri mori s drinkom v ruke za hudby najznámejších DJ-ov sveta? Toto je však len jedna tvár ostrova, objavíte s nami ostatné?

Krajina
Španielsko Ibiza
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
3h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Ibiza je súčasťou Španielka. Španielsko sa skladá zo 17 autonómnych spoločenstiev, medzi ktoré patrí aj Ibiza.
Rozloha a populácia
Rozprestiera sa na 571km² a má približne 106 000 obyvateľov.
Jazyky
Španielčina a ostatné regionálne jazyky ako katalánčina, baskičtina, galícijčina, arančina a ďalšie.
Náboženstvo
kresťanstvo
Elektrický prúd
Elektrické napätie je podľa európskej normy 220 V.

Hlavné mesto

Ibiza

Ak budete hľadať hlavné mesto ostrova na mape, nájdete ho pod rovnakým názvom – Ibiza. Ibiza je zároveň aj najväčším mestom, v jeho blízkosti sa nachádza jediné letisko a je zároveň centrom života a zábavy. Práve tu nájdete najznámejšie kluby, hlavne kvôli ktorým je ostrov vyhľadávaný. Mesto Ibiza by sme mohli prezývať aj „mesto kontrastov“. Jej historická časť oddelená hradbami je krásnym protikladom k zvyšku mesta s jeho modernými podnikmi a hotelmi.

Ibiza
Ibiza. Foto: depositphotos.com

Kedy vycestovať

Ibiza rovnako ako aj zvyšok Španielska sú vyhľadávané turistami hlavne počas top sezóny - leta. Ak sa chcete vyhnúť masám ľudí, vyberte si pre poznávanie krajiny mesiace od apríla do júna alebo september a október, kedy sa priemerné teploty pohybujú okolo príjemných 20ºC.

Letisko a dĺžka letu

Let z Bratislavy a rovnako tak z Viedne trvá 2 hodiny 10 minút.

Zastupiteľský úrad

Embajada de la República Eslovaca, c./ del Pinar, 20, 28006 Madrid 6, Espaňa

Tel: 0034/ 91/5903 861
Mobil: 0034/609 002 803 (mimo pracovnej doby, počas štátnych sviatkov a v urgentných prípadoch)
Fax: 0034/ 91/5903 868
Email: emb.madrid@mzv.sk, www.mzv.sk/madrid

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky, vrátane detí môžu na územie Španielska vstupovať ako turisti na platný cestovný pas SR alebo na občiansky preukaz.

Colné predpisy

Cestujúci z EÚ môže doviesť do Španielska pre vlastnú potrebu 800 ks cigariet, 400 ks malých cigár, 200 ks cigár, 1 kg tabaku, 10 l alkoholu, 20 l alkoholických nápojov so stredným obsahom alkoholu, 90 l vína a 110 l piva. Drogy sú v Španielsku zakázané, mať drogu aj v malom množstve je trestné. Na prevoz zbrane sa vyžaduje európsky zbrojný pas. Dovoz a vývoz hotovosti je obmedzený čiastkou 10 000,-EUR.

Doprava

Ibiza má veľmi dobré autobusové spojenia vrámci celého ostrova.

Sviatky

1. január Nový rok
6. január Traja králi
Zelený štvrtok a Veľký piatok pohyblivý dátum podľa Veľkej noci
1. máj Sviatok práce
15. august Sviatok nanebovzatia Panny Márie
12. október Štátny sviatok Španielska
1. november Sviatok všetkých svätých
6. december Deń španielskej ústavy
8. december Sviatok nepoškvrneného počatia Panny Márie
25. december Vianoce

Tipy na výlety na Ibize

  • Top

  Klub patriaci do skupiny „par excellence“ tohto ostrova. V roku 2007 vyhral prestížne ocenenie za najlepší klub sveta od International Dance Music Awards, odvtedy však nezaspal na vavrínoch a stále patrí medzi najvyhľadávanejšie kluby ostrova. Amnesia si vás získa najmä ak hľadáte typickú tropickú zábavu vrátane penových parties, dobrej hudby a famóznych svetelných efektov. Klub otvára brány stovkám baviacich sa ľudí navštevujúcich Ibizu a pýši sa aj tým, že je obľúbený ja medzi celebritami. Amnesiu obľubujú napríklad Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Mick Jagger či Shakira no nie je nič neobvyklé tu vidieť hrať za pultom Paris Hilton. Pridáte sa?

 • Camp Nou, Španielsko
  • Top

  Camp Nou je domáci štadión klubu FC Barcelona. Bol dokončený v roku 1957 a jeho terajšia kapacita 99 354 divákov ho činí najväčším futbalovým štadiónom Európy a jedenástym najväčším na svete podľa kapacity. Až do roku 2000 bol jeho názov Estadi del FC Barcelona (v preklade Štadión FC Barcelona), ale hlasovaním členov oficiálneho klubu fanúšikov bol však premenovaný na často používaný názov Camp Nou. Zaujímavosťou je, že na celosezónne vstupenky sa nečakajú žiadne fronty, jediný spôsob ako ich získať je zdediť, či kúpiť od iného majiteľa - sú totiž vždy vypredané.

 • Casa Battló, Španielsko
  • Top

  Casa Batlló, jeden z domov v priamom centre mesta, je plný farieb, pôsobí veľmi hravo a je magnetom pre oči. V tomto prípade sa to zaujímavejšie deje v exteriéri. Stavba je akoby zostavená z časti kostry zvierat a jej strecha má pripomínať dračí chrbát. Je vytvorená z mnohých malých farebných sklíčok a dáva Barcelone nezameniteľnú tvár. Casa Batlló bola postavená v roku 1877 a bola domovom rodiny Batlló. Odvtedy však musela prejsť niekoľkými renováciami, jednu z nich robil o pár rokov neskôr i samotný Gaudí.

 • Casa Milá, Španielsko
  • Top

  Veľmi netradičný obytný dom, ktorý pripomína vlniace sa more, stojí uprostred Barcelony a je posledným Gaudího projektom pred bazilikou Sagrada Familia. Táto nekonvenčná stavba nemá ani jednu rovnú plochu alebo hranu, všetky jej línie sú oblé. V dome neboli použité žiadne pevné steny a celá stavba stojí len na stĺpoch a oblúkoch. Poschodia nemajú jednotný tvar ani výšku. Izby sú umiestnené okolo dvoch vnútorných nádvorí, aby do nich prenikalo čo najviac svetla. V roku 1984 bola Casa Milá zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

  • Top

  Najvyššia a najstaršia časť mesta Ibiza patrí pod ochranu renesančného opevnenia, ktoré bolo postavené Karolom V. už v 16.tom storočí. Táto časť mesta vrátane pevnosti nesú názov Dalt Vila. Steny pevnosti boli postavené tak, aby odolali útokom berberských pirátov, či iným, ktorí mali o ostrov záujem. Súčasťou opevnenia je aj 7 bášt, z ktorých má každá iný zaujímavý príbeh, v bašte Svätej Lucie sa napríklad nachádza bývalý muničný sklad a práve odtiaľto sa návštevníkom ponúka najkrajší výhľad na mesto.

 • cyklistika ibiza
  • Top

  Cyklistika je netradičnejší spôsob poznávania Ibizy. Je ekologický a tým pádom stále čím viac populárny. Vymeňte aspoň na jeden deň auto za bicykel, nadýchate sa čerstvého vzduchu, trochu športovej aktivity pomôže telu, vyventilujete si myseľ a spoznáte ostrov úplne z inej perspektívy.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie na Ibize