Madrid

Madrid leží pri rieke Manzanares v centre Španielska. V Madride sa zachovala iba veľmi malá časť zo stredovekej architektúry, väčšinou v stredisku Almendra vrátane kostolov San Nicolás a San Pedro el Viejo, kostola sv. Jerome a biskupskej kaplnky. Mnohé z historických budov v Madride pochádzajú zo španielskeho zlatého veku.

Madrid je považovaný za jednu z najlepších európskych destinácií týkajúcich sa umeleckých múzeí. Najznámejšie je Zlatý trojuholník umenia, ktorý sa nachádza pozdĺž Paseo del Prado a pozostáva z troch múzeí. Najznámejším je múzeum El Prado.

Námestie Cibeles sa nachádza na križovatke ulice Alcala, Paseo de Recoletos, Paseo del Prado. Toto miesto, jedno z najznámejších miest hlavného mesta, rozdeľuje okresné hranice Centro, Retiro a Salamanca. V strede námestia sa nachádza slávna fontána Cibeles vytesaná v roku 1782. Je to neoklasický komplex mramorovej sochy, ktorá sa stala symbolom mesta Madridu. Fontána Cibeles bola prijatá futbalovým klubom Real Madrid, ktorých fanúšikovia využívajú túto oblasť na oslavy svojich víťazstiev v zápasoch. V každom zo štyroch kútov námestia dominujú budovy, ktoré boli postavené koncom 18. storočia a začiatkom 20. storočia.

Puerta de Sol je ďalšie námestie v Madride, ktoré je považované za jedno z najznámejších a najrušnejších. Puerta de Sol vzniklo ako jedna z brán mestskej steny, ktorá obklopovala Madrid v 15. storočí. Medzi 17. a 19. storočím bola táto oblasť dôležitým miestom stretnutia. Slúžila ako cieľ pre kuriérov prichádzajúcich zo zahraničia a iných častí Španielska. Vďaka tomu môžete na námestí Puerta de Sol nájsť množstvo známych historických pamiatok a budov so zaujímavou architektúrou. Prechádzkou po tomto námestí naberiete typickú madridskú atmosféru.

Plaza de España je jedno z najväčších španielskych námestí a v jeho blízkosti sa nachádza aj významný Kráľovský palác. Uprostred námestia stojí pamätník španielskeho novelistu, básnika a dramatika Miguela de Cervantes, ktorého kamenná socha hľadí na bronzové sochy Dona Quijota a Sancha Panza. Po stranách sú dve kamenné sochy žien, reprezentácia "pravých lások" Dona Quijota: jedna je prostá dedinská žena Aldonza Lorenzo a druhá krásna imaginárny Dulcinea del Toboso.

Krajina
Španielsko Madrid
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
3h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
konštitučná monarchia
Rozloha a populácia
Rozloha Madridu je 604,31 km2 a má približne 3 223 334 obyvateľov.
Jazyky
Najpoužívanejším jazykom je španielčina no ostatnými úradnými jazykmi sú aj ďalšie regionálne jazyky ako katalánčina, ba...
Najpoužívanejším jazykom je španielčina no ostatnými úradnými jazykmi sú aj ďalšie regionálne jazyky ako katalánčina, baskičtina, galícijčina, arančina a ďalšie.
Náboženstvo
kresťanstvo

Top lokality

El Escorial

El Escorial je historické sídlo kráľa Španielska nachádzajúce sa v obci San Lorenzo de El Escorial. V minulosti toto miesto slúžilo ako kláštor, bazilika, kráľovský palác, panteón, knižnica, múzeum, univerzita, škola a nemocnica. El Escorial sa skladá z dvoch architektonických komplexov s veľkým historickým a kultúrnym významom. Samotný kráľovský kláštor a La Granjilla de La Fresneda, kráľovský lovecký zámoček sú vzdialené asi päť kilometrov.

El Escorial
El Escorial. Foto: unsplash.com

Salamanca

Salamanca je mesto v severozápadnom Španielsku a zároveň je hlavným mestom provincie Salamanca. Mesto leží na niekoľkých kopcoch pri rieke Tormes. Jeho Staré mesto bolo vyhlásené za svetové dedičstvo UNESCO v roku 1988.

Salamanca
Salamanca. Foto: unsplash.com

V roku 2002 získala Salamanca titul Európske hlavné mesto kultúry spoločne s mestom Brugg. V roku 2005 Salamanca oslávila 250. výročie výstavby námestia Plaza Mayor s množstvom európskych podujatí. Salamanca je tiež známa v celom Španielsku a zvyšku Európy pre svoje oslavy s názvom ,,Univerzitný Nový rok”. Zvyčajne sa koná vo štvrtok posledného školského týždňa v decembri a dva týždne pred skutočným novoročným večerom. V tento deň sa študenti zhromaždia v Plaza Mayor, aby si pozreli rôzne vystúpenia a zúčastnili sa odpočítavania až do polnoci.

Salamanca
Salamanca. Foto: unsplash.com

Toledo

Toledo je známe ako cisárske mesto kvôli tomu, že bolo hlavným miestom súdu Karola V., rímskeho cisára a ako mesto troch kultúr pre kultúrne vplyvy kresťanov, moslimov a Židov, ktoré sa odzrkadlili v jeho histórii. Toledo má dlhú históriu vo výrobe čalúnených zbraní, ktoré sú dnes populárnymi suvenírmi mesta. Gastronómia mesta Toledo je spojená s kastíliou La Manča, ktorá je dobre známa svojimi tradíciami a je úzko spojená s lovom a pasením. Veľa receptov je výsledkom kombinácie maurských a kresťanských vplyvov.

Španielske Toledo
Španielske Toledo. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Na poznávanie hlavného mesta Španielska je vhodná jar alebo jeseň, kedy sú príjemnejšie teploty.

Zastupiteľský úrad

Embajada de la República Eslovaca, c./ del Pinar, 20, 28006 Madrid 6, Espaňa

Tel.: 0034/ 91/5903 861
Mobilný: 0034/609 002 803 (mimo pracovnej doby, počas štátnych sviatkov a v urgentných prípadoch)
Fax: 0034/ 91/5903 868
Email: emb.madrid@mzv.sk, www.mzv.sk/madrid

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky, vrátane detí môžu na územie Španielska vstupovať ako turisti na platný cestovný pas SR alebo na občiansky preukaz.

Colné predpisy

Cestujúci z EÚ môže doviesť do Španielska pre vlastnú potrebu 800 ks cigariet, 400 ks malých cigár, 200 ks cigár, 1 kg tabaku, 10 l alkoholu, 20 l alkoholických nápojov so stredným obsahom alkoholu, 90 l vína a 110 l piva. Drogy sú v Španielsku zakázané, mať drogu aj v malom množstve je trestné. Na prevoz zbrane sa vyžaduje európsky zbrojný pas. Dovoz a vývoz hotovosti je obmedzený čiastkou 10 000,-EUR.

Doprava

Verejná doprava v Španielsku patrí medzi jednu z najlepších v Európe. Železničný systém je super moderný a rýchly, rovnako letecká doprava je rozsiahla a má dobré spojenia nielen s ostatnými krajinami ale dobre fungujú aj vnútroštátne spojenia. Cestná sieť je dobre udržiavaná a prostredníctvom autobusovej dopravy sa dostanete do dediniek v hociktorom kúte krajiny.

Shopping a suveníry

Ak by ste sa rozhodli si po návrate z dovolenky spraviť španielsky večer a na misku s hispánskymi motívmi si naservírovať nejaké špeciality typické pre túto krajinu, siahnite po domácich syroch alebo tradičnej šunke jamón, ktorá prežije aj niekoľkohodinový let. Ak však chcete potešiť nielen seba ale aj známych, navštívte miestne trhy a prineste im koreniny, olivy alebo víno.

Sviatky

1. január Nový rok
6. január Traja králi
Pohyblivý dátum podľa Veľkej noci Zelený štvrtok a Veľký piatok
1. máj Sviatok práce
15. august Sviatok nanebovzatia Panny Márie
12. október Štátny sviatok Španielska
1. november Sviatok všetkých svätých
6. december Deň španielskej ústavy

Tipy na výlety v Madride

 • Camp Nou, Španielsko
  • Top

  Camp Nou je domáci štadión klubu FC Barcelona. Bol dokončený v roku 1957 a jeho terajšia kapacita 99 354 divákov ho činí najväčším futbalovým štadiónom Európy a jedenástym najväčším na svete podľa kapacity. Až do roku 2000 bol jeho názov Estadi del FC Barcelona (v preklade Štadión FC Barcelona), ale hlasovaním členov oficiálneho klubu fanúšikov bol však premenovaný na často používaný názov Camp Nou. Zaujímavosťou je, že na celosezónne vstupenky sa nečakajú žiadne fronty, jediný spôsob ako ich získať je zdediť, či kúpiť od iného majiteľa - sú totiž vždy vypredané.

 • Casa Battló, Španielsko
  • Top

  Casa Batlló, jeden z domov v priamom centre mesta, je plný farieb, pôsobí veľmi hravo a je magnetom pre oči. V tomto prípade sa to zaujímavejšie deje v exteriéri. Stavba je akoby zostavená z časti kostry zvierat a jej strecha má pripomínať dračí chrbát. Je vytvorená z mnohých malých farebných sklíčok a dáva Barcelone nezameniteľnú tvár. Casa Batlló bola postavená v roku 1877 a bola domovom rodiny Batlló. Odvtedy však musela prejsť niekoľkými renováciami, jednu z nich robil o pár rokov neskôr i samotný Gaudí.

 • Casa Milá, Španielsko
  • Top

  Veľmi netradičný obytný dom, ktorý pripomína vlniace sa more, stojí uprostred Barcelony a je posledným Gaudího projektom pred bazilikou Sagrada Familia. Táto nekonvenčná stavba nemá ani jednu rovnú plochu alebo hranu, všetky jej línie sú oblé. V dome neboli použité žiadne pevné steny a celá stavba stojí len na stĺpoch a oblúkoch. Poschodia nemajú jednotný tvar ani výšku. Izby sú umiestnené okolo dvoch vnútorných nádvorí, aby do nich prenikalo čo najviac svetla. V roku 1984 bola Casa Milá zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

 • El Prado, Španielsko
  • Top

  El Prado je španielske národné múzeum umenia, ktoré sa nachádza v centre Madridu. Je všeobecne považované za jednu z najkvalitnejších zbierok európskeho umenia, ktorá sa datuje od 12. storočia do začiatku 20. storočia. Základ múzea tvorí zbierka španielskej kráľovskej rodiny. El Prado ako múzeum obrazov a sochárstva vzniklo v roku 1819 a je jedným z najnavštevovanejších miest na svete.

 • Kráľovský palác v Madride, Španielsko
  • Top

  Kráľovský palác je dodnes oficiálnym sídlom panovníka, a to aj napriek tomu, že kráľovská rodina v súčasnosti býva v paláci Zarzuela kúsok za Madridom. Patrí medzi najväčšie v západnej Európe a jeho návštevu by ste si preto nemali nechať ujsť. Na jeho nádherne zdobené miestnosti len tak nezabudnete! Kráľovský palác, ktorý dnes môžeme obdivovať, bol postavený na mieste svojho predchodcu, maurskej obrannej pevnosti Alcázar. Po dobití ju začali od 11. storočia využívať kastílski králi a po presťahovaní kráľovského dvora z Toleda do Madridu, sa z neho v roku 1561 stalo oficiálne sídlo panovníka. Pôvodná stavba bola roku 1734 úplne zničená ohňom. Filip V. sa rozhodol vybudovať nový palác, ktorý mu mali závidieť všetci ostatní panovníci. Výsledkom je honosné sídlo v barokovom štýle, o rozlohe 135.000 m2, s viac ako 3418 miestnosťami.

 • La Rambla, Španielsko
  • Top

  La Rambla je 1.2 kilometrov dlhá životne dôležitá tepna v centre mesta. Predstavte si pešiu zónu, vynásobte jej ruch desiatimi, pridajte južanský temperament a možno sa priblížite k atmosfére Rambly. Rambla prechádza od monumentu Colom, ktorý je venovený Krištofovi Kolumbovi až k Placa de Catalunya, centrálne námestie mesta. Rambla je v každé ročné obdobia a v každú hodinu plná života – nájdete tu pouličných artistov, reštaurácie, a najmä množstvo turistov. Nechajte sa aj vy zlákať do tejto príjemne turistickej pasce.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Madride