Azúrové pobrežie

Francúzska riviéra vedie od Cassis k talianskej hranici a prechádza cez slávne mestá ako Saint Tropez, Cannes, Nice, Monako a nakoniec Menton. Od roku 1860 sa používa názov Azúrové pobrežie, ktoré je domovom očarujúcich hviezd a tyrkysového mora.

Sugestívne obrazy Azúrového pobrežia teda existujú nielen vo filmoch ale aj v realite. Aristokratický šarm má nepochybne toto pborežie, kde sú tie najkrajšie pláže Francúzska, ako klasické plážové letovisko Nice, umelecké Antibes, žiariace Cannes a sexy St. Tropez s plážou Pampelonne a jej legendárnym klubom Le Club 55. Pokojnejšie pieskové pláže nájdete v Cavalaire-sur-Mer a Juan-les-Pins. Úplný kľud ponúkajú tri idylické ostrovy Les Iles d'Or s vôňou eukalyptusovníkov a levandule. 

Medzi skvosty Azúrového pobrežia sa radí Porquerolles, ktorý leží medzi Saint Tropez a Toulon. Porquerolles je jedným z troch ostrovov, ktoré tvoria súostrovie Îles d'Hyères. Porquerolles a ďalšie dva ostrovy sú známe ako les Îles d'Or (Zlaté ostrovy). Len 10 minút jazdy trajektom a ocitáte sa na ostrove dlhom len 7 km a 3 km širokom. V roku 1971 francúzsky štát kúpil 80% Porquerolles na ochranu ostrova pred nadmerným rozvojom. Od roku 1988 sú ostrovy chránené a spravované ako súčasť národného parku Port-Cros. Štatút parku obmedzuje počet ročných návštevníkov a prísne reguluje rozvoj na ostrove. 

Krajina
Francúzsko Azúrové pobrežie
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
republika
Rozloha a populácia
Azúrové pobrežie má 31 400 km² a 5 131 200 obyvateľov.
Jazyky
francúzsky
Náboženstvo
rímskokatolícke, moslimské, protestantské, židovské

Top lokality

Nice

Prímorská atmosféra na Azúrovom pobreží, prechádzka po palmovej promenáde, svetová francúzska móda, tradičné špeciality - to je Nice. Mesto je známe rozprávkovou prírodou, historickými pamiatkami v kombinácií s umením. V Nice, ktoré je pôvodne z gréckeho názvu Nikaia a symbolizuje víťazstvo, žije 346 000, no ak by sme pripočítali aj predmestia a okolie, vyšplhali by sme sa k číslu až 933 000 obyvateľov.

Nice
Nice. Francúszko. Foto: unsplash.com

Saint Tropez

Málokto by uveril, že toto mesto plné prepychu bolo kedysi len malou rybárskou dedinkou. Po vylodení spojeneckých vojsk v roku 1944 bolo Saint Tropez prvým oslobodeným mestom. Toto miesto žije z turizmu, rybolovu, kúpeľníctva, módneho, poľnohospodárskeho a potravinárskeho priemyslu. Medzi známymi rodákmi je Brigitte Bardotová, francúzska bývalá modelka, herečka, speváčka a aktivistka za práva zvierat.

Saint Tropez
Saint Tropez. Francúzsko. Foto: depositphotos.com

Monako

Monako sa dá opísať jedným jednoduchým slovom - luxus. Domov bohatých ľudí, noblesných jácht, najdrahších áut, pompéznych palácov, či preplnených kaviarní. Druhý najmenší štát sveta sa preslávil aj vďaka piatim kasínam, pričom najznámejšie je Casino de Monte-Carlo. Ak nie ste fanúšikmi hazardu, určite oceníte nádherný interiér, no nezabúdajte na dress-code! Vďaka bezdaňovému raju, sa môže prechádzka v prístave ľahko zmeniť na živý chodník slávy.

Monako prístav
Monako. Francúzsko. Foto: depositphotos.com

Cannes

Toto mesto všetci poznajú v spojení s Medzinárodným filmovým festivalom Cannes vo Festivalovom paláci. Od druhej polovice 19. storočia sa pôvodne rybársky prístav so 4 500 obyvateľmi menil na moderné kúpele a postavené boli aj luxusné hotely. Na prvý pohľad by ste možno neverili, že taký Zinedine Zidane má niečo spoločné s Édith Piaf, no pravdou je, že oboch radíme k slávnym rodákom tohto mesta. Na preslávenú promenádu La Croisette určite vyrazte aj s fotoaparátom, keďže hrozí, že narazíte na nejednu celebritu. 

Cannes
Cannes. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Grasse

Grasse je považované za hlavné mesto svetového parfumérstva, keďže sa v okolí Grasse tradične pestovali aromatické byliny ako levanduľa, myrta, jazmín, ruža, pomarančovníkový kvet a mimóza. Miestni si veľmi dávajú záležať na chode mesta, o čom svedčia aj viaceré ocenenia - získali titul v súťažiach o kvetinovú výzdobu, o mesto umenia a histórie. Medzi hlavné pamiatky mesta patrí katedrála Notre-Dame-du-Puy de Grasse, Saracénska veža, Radnica alebo Medzinárodné múzeum parfumérstva.

azúrové pobrežie
Azúrové pobrežie. Foto: CK Satur

Saint Paul de Vence

Saint Paul de Vence je stredoveké mesto na kopci na juhu Francúzska neďaleko Nice. Má očarujúce, úzke uličky, terasy, reštaurácie a úchvatný výhľad na okolie. Hlavné námestie mesta je hneď za mestskými hradbami a je to miesto, kde miestni radi hrajú petang. K dispozícii sú terasy s výhľadom na petangové ihrisko, takže si môžete posedieť a sledovať hry.

Saint Paul de Vence
Saint Paul de Vence. Francúszko. Foto: unsplash.com

Vo Vence sa nachádza slávna kaplnka - Chapelle du Rosaire, ktorú Henri Matisse považoval za svoje životné majstrovské dielo, postavenú v rokoch 1948-1951. Táto kaplnka má umelcove výtlačky všade, od prvkov vonkajšieho dizajnu až po detaily dekorácie interiéru. Veľké vitráže odrážajú odtiene modrej, zelenej a žltej na biele mramorové podlahy, čo vytvára jedinečný úkaz hry svetla a tieňov. 

Saint Paul de Vence
Saint Paul de Vence a religiózne umenie. Francúzsko. Foto: unspalsh.com

Porquerolles

Medzi skvosty Azúrového pobrežia sa radí Porquerolles, ktorý leží medzi Saint Tropez a Toulon. Porquerolles je jedným z troch ostrovov, ktoré tvoria súostrovie Îles d'Hyères. Porquerolles a ďalšie dva ostrovy sú známe ako les Îles d'Or (Zlaté ostrovy). Len 10 minút jazdy trajektom a ocitáte sa na ostrove dlhom len 7 km a 3 km širokom. V roku 1971 francúzsky štát kúpil 80% Porquerolles na ochranu ostrova pred nadmerným rozvojom. Od roku 1988 sú ostrovy chránené a spravované ako súčasť národného parku Port-Cros. Štatút parku obmedzuje počet ročných návštevníkov a prísne reguluje rozvoj na ostrove. 
Porguerolles
Porguerolles. Francúzsko. Foto: unsplash.com
Len 15 minút trajektom z Cannes ležia dva ostrovy Lérins, Saint Honorat a Saint-Marguerite. Obľubujú ich ľudia, ktorí chcú stráviť deň leňošením v Stredozemnom mori. L'ile Saint Honorat je domovom opátstva - Abbaye de Lérins z 19. storočia. Avšak už od 16. storočia je náboženským útočiskom. Jeho oddelenie od pevniny poskytlo mníchom z cisterciánskej Kongregácie Nepoškvrneného počatia miesto na zamyslenie. Závideniahodná poloha L'ile Saint Honorat v blízkosti pobrežia umožňuje mníchom žiť cudný život, pričom sa starajú o záhradu a tak plody svoje práce využívajú vo svojej gastronómii. Živia sa z miestnych morských plodov a 8 hektárov viniča.
Abbaye de Lérins
Abbaye de Lérins. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Ideálne obdobie na poznávamnie či oddych pri mori je od jari do jesene. 

Letisko a dĺžka letu

Lety z Viedne do Nice v trvaní cca 2 hodín. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo SR v Paríži
125 rue du Ranelagh, 75016 Paríž
Tel.: +33 171937333
Email: si.paris@mzv.sk

Víza a doklady

Na základe čl. 18 Zmluvy o založení ES a členstva Slovenskej republiky v EÚ má každý občan SR právo voľne sa pohybovať a zdržiavať v inom členskom štáte EÚ. Právo pobytu občana SR môže byť obmedzené len v prípade, ak porušuje verejný poriadok, bezpečnosť a zákony Francúzskej republiky. Každý občan SR musí mať pri ceste do Francúzska vlastný cestovný doklad SR alebo občiansky preukaz SR.

Colné predpisy

Odporúčame občanom SR, aby sa pred cestou do Francúzska informovali o colných a devízových podmienkach na Veľvyslanectve Francúzska v Bratislave. Neobchodný dovoz je od colných poplatkov oslobodený. 

Vo všeobecnosti platia nasledovné podmienky k dovozu výrobkov pre osobnú potrebu z krajín EÚ do Francúzska: 800 ks cigariet, 200 ks cigár, 1 kg tabaku, 10 l destilátov, 20 l alkoholizovaného vína, 90 l vína (vrátane max. 60 l šumivého vína), 110 l piva. Benzín je možné prevážať len v nádrži auta + 10 l v kanistri. Do Francúzska je zakázané dovážať materiály s pedofilnou tematikou, produkty obsahujúce nebezpečné látky, narkotiká a psychotropné látky, dojčenské fľašky obsahujúce zlúčeninu bisfenol A, výrobky obsahujúce azbest.
 
Devízové predpisy 
Všetky osoby, teda aj občania EÚ, prekračujúce francúzske vnútorné, ako aj vonkajšie hranice majú povinnosť ohlásiť colným orgánom  dovoz i vývoz finančných prostriedkov presahujúcich 10 000 euro. Uvedený limit je stanovený na osobu; v prípade skupiny ľudí v príbuzenskom vzťahu alebo so spoločným obchodným záujmom platí uvedený limit pre celú skupinu. Prevážanie finančných prostriedkov presahujúcich 10.000 euro je potrebné ohlásiť na francúzskej colnici pri vstupe i opustení krajiny alebo písomne, najneskôr do 15 dní pred plánovanou cestou na adrese:

Service des titres du commerce extérieur
14 rue Yves Toudic,
75010 Paris,
dg-setice@douane.finances.gouv.fr

alebo na

Direction interrégionale des douanes et droits indirects de Roissy,
Aéroport Charles de Gaulle, Rue du Signe,
95701 Roissy.

Doprava

Vo Francúzsku funguje pomerne kvalitná mestská hromadná doprava v podobe metra alebo autobusov. Lístok je možné zakúpiť si na jednotlivých staniciach. V krajine treba počítať s častými štrajkami zamestnancov niektorých dopravných spoločností, ktoré ovplyvňujú fungovanie parížskych prímestských vlakov RER, železničnej dopravy SNCF, ale aj leteckej spoločnosti Air France. Odporúča sa preto sledovať webové stránky príslušného dopravcu a v dňoch, keď bude štrajk prebiehať, voliť iný spôsob dopravy. Spoločnosť Air France odporúča vykonať kontrolu vašich kontaktných údajov, aby vás mohla o zmene letu včas riadne informovať formou SMS či e-mailu.

Taxislužba môže byť užitočná najmä pri ceste z letiska do centra, k dispozícii je napríklad aj aplikácia Bolt alebo Uber. 

Sviatky

1. január Nový rok
marec/apríl Veľkonočný pondelok
marec/apríl Veľkonočná nedeľa
1. máj Deň práce
8. máj Deň víťazstva nad fašizmom
26. máj Nanebovstúpenie Krista
5. jún Svätodušná nedeľa
6. jún Svätodušný pondelok
14. júl Štátny sviatok
15. august Nanebovzatie Panny Márie
1. november Sviatok všetkých svätých
11. november Deň prímeria
25. december Prvý sviatok vianočný

Tipy na výlety na Azúrovom pobreží

 • Zasnežené vrchy Aiguille du Midi a vyhliadka. Francúzsko.
  • Top

  Aiguille du Midi je najvyšší bod, ku ktorému sa dostanete lanovkou v údolí Chamonix. Stanica stojí vo výške 3 842 metrov a nachádza sa priamo oproti Mont Blancu. Aiguille du Midi je najbližšie, ako sa väčšina nehorolezcov môže dostať na Mont Blanc a ponúka bezkonkurenčný výhľad na masív, ľadovce a údolie Chamonix, nehovoriac o veľkom kuse Álp a okolitých krajín. Lanovka drží svetový rekord v najvyššom prevýšení. Jedná sa o dvojetapovú cestu vychádzajúcu z údolia vo výške 1 035 metrov. Aj v letných mesiacoch môžu teploty na vrchole Aiguille du Midi dosahovať až -10 ° C (bez chladného vetra), takže nezabudnite na zimné bundy.

 • Antibes, Francúzsko
  • Top

  Mesto na pobreží Stredozemného mora je obľúbenou letnou destináciou francúzskych i zahraničných turistov. Miesto je poznačené ako rodisko španielskeho maliara Pabla Picassa, no nachádza sa tu aj stará pevnosť, delfinárium, akvapark, azúrové pobrežie a ďalšie turisticky zaujímavé objekty. Toto letovisko sa snaží organizovať aj mnoho podujatí, ktoré lákajú masy turistov a možno to je dôvodom, prečo ho viacerí považujú za rovnocenné s Monakom.

 • Pohľad z výšky na mesto Arcachon, pieskové pobrežie, more a mesto. Francúzsko
  • Top

  Arcachon je veľmi obľúbenou pobrežnou destináciou v juhozápadnom Francúzsku. Nachádza sa západne od Bordeaux na severnom konci najdlhšieho a najpiesočnatejšieho pobrežia v Európe, ktoré sa tiahne 200 kilometrov južne od Biarritzu. Pobrežie je známe ako Argentské pobrežie alebo Strieborné. Medzi hlavné atrakcie patrí Zimné mesto s rozsiahlym počtom víl postavených v roku 1860 a najkompletnejšie mesto v štýle "belle epoque".. Piesočná duna "Dune du Pilat" sa nachádza niekoľko kilometrov južne od Arcachonu a je najväčšou piesočnou dunou v Európe s výškou viac ako 110 metrov. Je asi 3 km dlhá.

 • Vlajky a pamätník pri mori v Arromanches. Francúzsko
  • Top

  Arromanches je príjemné prímorské mesto, ktoré je známe aj svojou úlohou pri vylodení v deň D 6. júna 1944. V centre Arromanches je kostol svätého Petra, postavený v roku 1860. Nachádza sa tu i Múzeum vylodenia v Normandii s informáciami o operácii Overlord a prístav Mulberry a množstvo zbraní druhej svetovej vojny.

 • Historická štvrť - katedrála, námestie v Caen, Francúzsko
  • Top

  Hlavné mesto regiónu Normandia, ktoré leží asi 200 km západne od Paríža nie je známe veľkým množstvom pamiatok – väčšina bola zničená pri vylodení spojencov, no pre turistov je atraktívne najmä historické centrum mesta, pamätník vylodenia spolu s múzeom mieru a hrad vybudovaný Viliamom Dobyvateľom.

 • Champagne, Francúzsko
  • Top

  Vinárska oblasť Champagne sa nachádza v severovýchodnom Francúzsku. Táto oblasť je najznámejšia pre výrobu šumivého bieleho vína, ktoré nesie názov regiónu. Právo Európskej únie vyhradzuje výraz "šampanské", používať výlučne pre vína, ktoré pochádzajú z tejto oblasti. Tento región je rozdelený do ďalších piatich častí a v každej z nich sa pestuje iné hrozno. Medzi hlavné hrozno pestované v regióne patrí Chardonnay, Pinot noir a Pinot Meunier.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie na Azúrovom pobreží