Holandsko

"Boh stvoril svet mimo Holandska, ktoré si Holanďania stvorili sami", sú slová, ktoré sa zvyknú hovoriť o tejto príťažlivej monarchii.

Snáď nikde na svete nie je taká krajina, ktorá by o svoju existenciu musela zápasiť s morom. Jedna tretina Holandska leží pod úrovňou hladiny mora. Prvé kmene, ktoré sa tu usadili sa zdržiavali na umelých kopcoch vytvorených z trávových trsov. Hrádze sa začali stavať od 13. storočia, a tak sa hranica obývateľného územia posúvala smerom na západ. Počas obdobia stredoveku bol Utrecht tým najzápadnejším mestom. Rozloha Holandska je 41 526 km2 a až 6500 kmúzemia vzniklo vysušením. Väčšina prírodných veľkých jazier boli vysušené pre získanie pôdy. 

Krajina
Holandsko Holandsko
Hlavné mesto
Amsterdam
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
konštitučná monarchia
Rozloha a populácia
Holandsko má približne 17,205,997 obyvateľov a 41 526 km2.
Jazyky
holandčina, frízština
Náboženstvo
rímskokatolícke 30%, protestantské 21 %, bez vyznania 40 %, iné
mlyn pri západe slnka
Holandsko a mlyny. Foto: unsplash.com

Aj jazero IJselmeer uchováva stopy dobývania. Zuidersee, kedysi na jeho mieste, je dnes od mora oddelené hrádzou v dĺžke 30 km. Na ohradených miestach tak vznikajú poldre, čo sa vysušujú a potom obrábajú. IJsselmeer je plytké sladkovodné jazero, ktoré vzniklo výstavbou priehrady v severnej časti krajiny. Zaberá plochu 1000 km2 a dosahuje 5,5 m hĺbku. Patrí tak medzi najväčšie v Holandsku. Je plné krásnych pobrežných scenérií. 

stádo kráv
Holandské polia. Foto: unsplash.com

Aj jazero IJselmeer uchováva stopy dobývania. Zuidersee, kedysi na jeho mieste, je dnes od mora oddelené hrádzou v dĺžke 30 km. Na ohradených miestach tak vznikajú poldre, čo sa vysušujú a potom obrábajú. IJsselmeer je plytké sladkovodné jazero, ktoré vzniklo výstavbou priehrady v severnej časti krajiny. Zaberá plochu 1000 km2 a dosahuje 5,5 m hĺbku. Patrí tak medzi najväčšie v Holandsku. Je plné krásnych pobrežných scenérií. 

Maják Holandsko
Maják z 19. storočia. IJsselemeer. Foto: unsplash.com

Prírodná rezervácia ponúka množstvo aktivít vrátane surfovania, plávania či plachtenia. Očarujúce sú i miestne prechádzky, kde natrafíte nielen na krásne scenérie ale aj historické plachetnice.

farebné domčeky
Pobrežie IJsselmeer. Foto: unsplash. com

Frízske ostrovy sú reťazou ostrovov tiahnuce sa od Holandska až po Dánsko. V roku 2009 sa dostali aj na zoznam UNSECO. Čarovné dedinky so svojou zaujímavou históriou ako aj dunami vo vnútrozemí pôsobia nádherne. Medzi hlavné atrakcie patria jemné piesočnaté pláže a svieža zeleň, kde sa pasie dobytok. Sú miestom, kde sa môžete túlať, bicyklovať, alebo si len taj užívať nedotknutú krajinu.

maják v Holandsku
Maják. Holandsko. Foto: CK Satur

Medzi hlavné atrakcie patria jemné piesočnaté pláže a svieža zeleň, kde sa pasie dobytok. Sú miestom, kde sa môžete túlať, bicyklovať, alebo si len taj užívať nedotknutú krajinu. Nájdete tu i malebné mestečká, ako napríklad na ostrove Terschelling. 

mlyn v poli
Mlyn, Holandsko. Foto: CK Satur

Veluwezoom je súkromný národný park a zároveň i najstarší v Holandsku. Dominujú mu lesy, vresoviská, duny, jelene, diviaky, dobytok, jazvece. Je ideálnym miestom na preskúmanie krásnych prírodných scenérií.  

Holandsko
Holandsko. Foto: CK Satur

Holandsko sa môže popýšiť aj ostrovom Schiermonnikoog, ktorý má rozlohu 40 km2. Nie sú tu autá, je tu málo domov a kľud. Pasúce sa zvieratá navodzujú idylický obraz prírody. Nachádza sa tu i národný park. Pobrežie okolo ostrova meria 18 km. Veľmi pekné sú prechádzky po ostrove, treba však sledovať hodinky, aby vás nezastihol príliv. 

stádo kráv
Schiermonnikoog. Foto: unsplash.com

Top lokality

DenHaag

DenHaag je tretie najväčšie mesto Holandska. Je sídlom holandského panovníka a v meste sa nachádza aj niekoľko bývalých kráľovských palácov. Kráľ Willem-Alexander a kráľovná Máxima žijú v Huis ten Bosch v Haagse Bos a pracujú v paláci Noordeinde v centre mesta. Okrem toho existujú v meste ďalšie dva bývalé kráľovské paláce. Kneuterdijk palác, postavený v roku 1716, je teraz domovom Štátnej rady v Holandsku a palác Lange Voorhout teraz slúži ako Múzeum Eschera, ktoré je venované holandskému grafickému umelcovi MC Escherovi.

DenHaag
DenHaag. Foto: depositphotos.com

Binnenhof je komplex budov v centre mesta DenHaag. Binnenhof je najstarší parlament na svete, ktorý je dodnes využívaný. Už od roku 1446 sa tu zhromažďujú Generálne stavy holandského parlamentu, vďaka čomu je po stáročia stredobodom miestneho politického diania. Tento gotický hrad bol postavený prevažne v 13. storočí a pôvodne fungoval ako sídlo holandských kniežat a neskôr, v roku 1584, sa stal politickým centrom Holandska. Binnenhof je zaradený medzi TOP 100 holandských miest.

Biennenhof
Biennenhof. Foto: depositphotos.com

Rotterdam

Rotterdam je druhé najväčšie mesto v Holandsku. Hovorí sa mu aj "Brána Európy", či "Holandský Manhattan". Sídli tu nádherná univerzita a tiež sa pýši modernými mrakodrapmi, krásnym prostredím na brehu rieky a kultúrnymi atrakciami. Slávny tu bol hotel New York, odkiaľ odchádzali ľudia do USA. V roku 1958 tu bola postavená loď SS Roterrdam, ktoré brázdila Atlantik až do USA. 

Rotterdam.
Rotterdam. Foto: unsplash.com

Mesto bolo zničené počas 2. sv. vojny. Po skončení vojny sa staval nový prístav, nábrežie a dnes je domovom mimoriadnej architektúry, čím sa tak radí medzi najkrajšie v krajine. Medzi mestské zaujímavosti patria určite kockové domy zo 70 rokov minulého storočia. 

Kockové domy
Kockové domy. Rotterdam. Foto: unsplash.com

V Rotterdame sa nachádza najväčší vnútorný trh v Holandsku - Market Hall, ktorý má tvar archy. Sú tu i apartmány, obchody s jedlom, reštaurácie, vinárne, ako i atraktívne okolie. 

Market Hall
Market Hall. Rotterdam. Foto: unsplash.com

Utrecht

Utrecht patrí medzi najstaršie mestá v Holandsku. Dnes sa jedná o atraktívne a veľmi príjemne pôsobiace mesto. Má nádhernú stredovekú štvrť s množstvom gotických prvkov, ktoré mestu dodávajú umelecký nádych. Nachádza sa tu najvyšší holandský vežovitý gotický kostol Domtoren a jeho priľahlé kláštorné záhrady pôsobia veľmi elegantne.

Utrecht
Utrecht. Foto: unsplash.com

Utrecht sa preslávil aj krásnym zámkom Kasteel de Haar, ktorý je najväčší v krajine. Najstaršia zmienka pochádza zo 14. storočia, keď tunajšie pozemky získala rodina De Haar, ktorá vlastnila hrad do roku 1440, keď umrel posledný mužský dedič. Hrad získala rodina Van Zuylen. V okolí zámku je záhrada vytvorená podľa vzoru Versailles. V roku 2000 rodina Van Zuylen odovzdala vlastníctvo zámku a záhrad nadácii Kasteel de Haar. Zachovala si však právo stráviť na hrade jeden mesiac v roku. Rozsiahly program obnovy začal v roku 2001 a ukončený bol o 10 rokov neskôr.

Kasteel de Haar
Kasteel de Haar. Utrecht. Foto: unsplash.com

Leiden

Leiden je malé ale krásne mesto, 30 km od Amsterdamu. Pýši sa najstaršou univerzitou v krajine a je rodiskom slávneho Rembrandta. Mesto je plné študentov, čím si žije mladistvou atmosférou. Leiden je tradičné holandské mesto, ktorému tiež dominujú kanály. 

Leiden
Leiden. Foto: unsplash.com

Nájdete tu múzeá a historické centrum zo 16. a 17. storočia plné zaujímavej architektúry. Ikonou mesta je aj západná brána Morspoort, kostol sv. Pankráca z 15. storočia, či kruhová pevnosť De Burcht. V južnej časti mesta sú záhrady a parky.

Morspoort
Morspoort. Leiden. Foto: unsplash.com

Delft

Mesto Delft sa nachádza v južnom Holandsku. Je obľúbenou turistickou atrakciou v krajine. Nachádza sa v ňom Delftská technologická univerzita, ktorá je považovaná za centrum technologického výskumu a vývoja v Holandsku či výrobňa keramiky Delft Blue. Delft je známy pre keramické výrobky z keramiky Delft, ktoré boli navrhnuté na dovezený čínsky porcelán zo 17. storočia. Mesto malo skorý štart v tejto oblasti, pretože bolo domovom prístavu holandskej spoločnosti East India. Historicky Delft zohral veľmi významnú úlohu v holandskom Zlatom veku.

Delft
Delft. Foto: unsplash.com

Groningen

Jedná sa o najväčšie mesto severnej časti, ktorému sa hovorí aj „Metropola severu“. Je staré viac ako 950 rokov. Často bolo okupované Anglosasmi. Najstaršie archeologické dôkazy o tunajšej civilizácii sú staré 6000 rokov. Prvé veľké osídlenie tu bolo založené v 1. storočí. V 13. storočí bolo dôležitým obchodným centrom. Zlatý vek mesto zažilo v 15. storočí, kedy bol vybudovaný aj kostol s vežou Martinitoren, ktorý je dominantou mesta. Ako väčšina moderných miesto ponúka niečo pre každého, od múzeí, divadiel, reštaurácií, obchodov, športových aktivít či rušného nočného života.

Groningen
Groningen. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Amsterdam je hlavným mestom Holandska, ktoré vo vás zanechá veľmi príjemné pocity. Jeho obyvatelia sú viac uvoľnení a príjemní. Možno to bude tým, že je zaradené medzi jedno z najviac multikultúrnych miest sveta.

Amsterdam
Amsterdam. Foto: unsplash.com

Keď sa vyberiete do tohto mesta, musíte sa pripraviť na to, čo u nás na Slovensku nie je vidno len tak často. V Amsterdame je legalizovaná prostitúcia, ktorú si najviac môžete všimnúť na Ulici červených svetiel a takisto je tu legalizovaná konzumácia marihuany, ktorá sa tu bežne predáva v tzv. ,,coffeeshopoch".

Amsterdam
Amsterdam. Foto: depositphotos.com

Kedy vycestovať

Podnebie je ovplyvňované Severným morom a Golfským prúdom - mierne zimy bez snehu, chladnejšie letá (priemerná letná teplota je 16° C) a časté dažde. Ideálne na poznávanie je obdobie jari. 

Letisko a dĺžka letu

Doprava do Holandska je možná letecky z Viedne priamo do Amsterdamu. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Haagu, Parkweg 1, 2585, JG Den Haag

Tel: +31704167777
Email: emb.hague@mzv.sk

Víza a doklady

Od štátnych príslušníkov EÚ sa pri vstupe vyžaduje platnosť cestovného pasu alebo občianskeho preukazu počas celej dĺžky pobytu v krajine;

Tipy na výlety v Holandsku

 • holandské sladké palacinky
  • Top

  Ako sladký dezert sa podávajú palacinky napríklad s javorovým sirupom. Starým spôsobom sa palacinky vyrábajú pomocou stroja, kde sa platňa namaže maslom a potom sa vleje do mriežky cesto. Takto pripravené sa podávajú s cukrom.

 • Keukenhof, Holandsko
  • Top

  Keukenhof mnohí poznajú pod menom „Záhrada Európy“ a nie je tomu len kvôli kráse tohto miesta, ale aj vďaka veľkosti- je to najväčší kvetinový park v Holandsku a zároveň v celej Európe. Záhrada bola založená v roku 1949 a každoročne sa tu zasadí okolo 7 miliónov tulipánov, narcisov, hyacintov a ďalších cibuľovitých kvetín. Toto miesto ohromí všetky vaše zmysly. Vôňa kvetov v kombinácií s farebnosťou kvetov budú dôvodom, prečo sa budete chcieť znova vrátiť.

 • Kinderdijk, Holandsko
  • Top

  Mestečko, plné ikonických veterných mlynov, je pravidelnou zastávkou každého turistu. Nádherných 19 mlynov bolo postavených približne v roku 1740 a pozdĺž kanálu sú zoradené v dvoch radoch. Mlyny slúžili na odčerpávanie vody a funkčné sú dodnes, hoci len v mesiacoch júl a august. V roku 1997 atrakciu ocenilo aj UNESCO a zaradilo ich do svojho zoznamu svetového dedičstva.

 • Kvetinový trh, Holandsko
  • Top

  Na vodnom kanále Singel každým dňom rozkvitne srdce Amsterdamu. Mnoho miest na svete má kvetinový trh, no ten Amsterdamský sa od všetkých líši hlbokou tradíciou a tiež je jediným plávajúcim trhom na svete. V minulosti sa dovážali kvety cez celé mesto na lodiach a bolo nepraktické ich vykladať z lodí. Sezónne kvietky sú doplnené vládnucou cibuľovitou rastlinou- Holandskými tulipánmi

 • Múzeum Heineken experience, Holandsko
  • Top

  Raj pre milovníkov piva sa nachádza v pôvodnom pivovare Heineken. Budova z roku 1867 Vám ponúka možnosť porovnania súčasnej výroby piva s pôvodnými výrobnými procesmi. Premietanie všetkých natočených reklám tejto značky si môžete vychutnať v pohodlí kinosál. Čo tak zakončiť prehliadku múzea vychladeným pivom?

 • holandská kuchyňa
  • Top

  Holandská kuchyňa je pomerne pestrá. Obsahuje množstvo rýb. Typické sú slede, ktoré sú čerstvé od mája do júla a podávajú sa v sendviči s uhorkami a cibuľou. Lahôdkou sú aj údené úhory. Pripravujú sa aj tak, že keď sa očistia, na celú noc sa dajú do slanej vody a potom sa údia. Obľúbené sú i rôzne zeleninové sendviče.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Holandsku