Kefalónia

Kefalónia je miestom, kde sa nachádza veľa nekonečne dlhých a rozmanitých pláží. Na niektorých nájdete piesok, na iných malé kamienky a na jednej môžete dokonca ležať na červenom piesku. Zátoky, ktoré sú dnes chránené a navštevované turistami, kedysi slúžili ako útočisko pre pirátov.

Najväčší grécky ostrov v Iónskom mori, Kefalónia, vás ohromí svojou krásou. Hoc ide o grécky ostrov s bohatou históriou, na návštevníkov tu nečaká množstvo historických pamiatok. Väčšinu z nich totiž zničilo rozsiahle zemetrasenie v roku 1953. Akoby zázrakom sa všetky zachovali len v jednej dedinke - Fiskardo. Nachádza sa tu veľa dediniek vložených do zelených polí plných olivovníkov. Legendy hovoria, že na Kefalónii sa údajne zdržiaval boh mora, Poseidon. O jeho prítomnosti svedčia morské mlyny Katavothres - veľké diery v krajine, v ktorých morská voda bez stopy zmizne. Príroda na tomto ostrove je veľmi rozmanitá. Kefalónia je známa svojim národným parkom, do ktorého spadá väčšina pohoria Ainos a je pokrytá vzácnou gréckou jedľou a čiernou borovicou. Na ostrove sa nachádza aj ohrozená populácia korytnačiek. Prekvapením môže byť aj to, že na Kefalónii žije tuleň mníšsky. Tento druh tuleňa je veľmi vzácny a hrozí mu vyhynutie.

Krajina
Grécko Kefalónia
Časový posun
1h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Administratívne je Kefalónia samostatným správnym okresom (nómos) spomedzi celkového počtu 52 takýchto jednotiek Gréckej...
Administratívne je Kefalónia samostatným správnym okresom (nómos) spomedzi celkového počtu 52 takýchto jednotiek Gréckej republiky.
Rozloha a populácia
Ostrov Kefalónia je rozložený na 786.58 km2 a žije tu 36 000 obyvateľov.
Jazyky
Úradným jazykom je gréčtina. V letoviskách sa dohovoríte aj anglicky, nemecky alebo francúzsky. Nápisy, jedálne lístky a...
Úradným jazykom je gréčtina. V letoviskách sa dohovoríte aj anglicky, nemecky alebo francúzsky. Nápisy, jedálne lístky a iné tlačené materiály bývajú viacjazyčné.
Náboženstvo
Grécka ortodoxná cirkev (pravoslávna), hlavou je aténsky arcibiskup.
Elektrický prúd
Napätie v elektrickej sieti je 220 V, adaptér nie je potrebný.

Top lokality

Lixouri

Lixouri je druhým najväčším mestom v južnej časti ostrova Kefalónia. Mesto bolo založené, keď občania Pale našli nové miesto pre svoju usadlosť, pretože ich staré mesto bolo úplne opustené v 16. storočí. Najstarší dokument, ktorý zachytáva názov Lixouri bol zaslaný v roku 1534 miestnymi úradmi Benátskej vláde. V 19. storočí bolo Lixouri obľúbenou turistickou destináciou, ktorú navštívil aj Richard Strauss. Dnes je Lixouri tichým mestečkom, ktoré má dlhú promenádu s reštauráciami s výhľadom na more a obchodmi. Denne odtiaľto vypláva aj trajekt na smer Zakyntos aj do hlavného mesta Argostoli, a to každých 70 minút počas turistickej sezóny.

 • Vzdialenosť od letiska 8 km
Lixouri
Lixouri. Foto: depositphotos.com

Fiscardo

Malá rybárska dedinka na severe, v ktorej nenájdete len malé rybárske člny ale aj väčšie plachetnice. Záruka čerstvých rýb v reštauráciách je stopercentná. V miestnych reštauráciách pozdĺž prístavov sa toho môžete aj veľa dozvedieť. Večer sú plné rybárov, kapitánov či posádkami. Všetci spoločne zdieľajú svoje príbehy, ktoré sa im stali na mori. Fiscardo je priateľské miesto, kde si užijete nádherné chvíle aj na dlhej promenáde, ktorá sa tiahne celou dedinou s reštauráciami a skvelou atmosférou. Práve Fiscardo si zachovalo svoj pôvodný ráz, keď v roku 1953 zasiahlo ostrov silné zemetrasenie, ktoré zničilo všetko na ostrove.

 • Vzdialenosť od letiska 55 km
Kefalónia, lod
Kefalónia. Foto: depositphotos.com

Asos

Asos je čarokrásnym miestom na severe ostrova, ktoré určite stojí za návštevu. Farebné domčeky a kvety všade naokolo sa postarajú o to, že spomienky aj fotografie z tohto miesta budú dokonalé. Asos je síce menšou dedinkou, no uchváti vás tu nielen miestna architektúra s malými farebnými domčekmi, balkónmi s kvetmi, obchodíkmi, ale aj všadeprítomný pokoj. Príjemná prechádzka okolo pevnosti, kúpanie na malej, verejnej a kamienkovej pláži s čistým morom tyrkysovej farby a v prírode urobí vašu dovolenku nezabudnuteľnou. Práve pláž vytvára centrálny bod dediny a z blízkej promenády sa vám naskytne výhľad na okolité zelené pohoria.

 • Vzdialenosť od letiska 40 km
Asos
Asos. Foto: depositphotos.com

Sami

Dedinka Sami sa nachádza v širokej zátoke s dlhým stromami lemovaným nábrežím a nádherným výhľadom na ostrov Ithaca, na východnej strane ostrova. Mestečko Sami má bohatú históriu, čo sa odráža aj v miestnej architektúre - nádherné nábrežie, široké dláždené ulice a benátske budovy ponúkajú dedine jedinečný šarm. Samotná dedina má malú pláž na okraji mesta tesne pred prístavom, s bielymi kameňmi, tyrkysovým morom, obklopenú borovicami. Známejšie je ale neďaleká pláž Antisamos, ktorá je jednou z najkrajších pláží v Grécku. Sami často označujú aj ako jeden z klenotov východného pobrežia Kefalónie, práve pre krásnu prírodu, ktorá ho obklopuje.

 • Vzdialenosť od letiska 24 km
Kefalonia
Kefalónia, pobrežie. Foto: CK Satur

Lourdas

Pokojná dedina Lourdas leží na strmom svahu na južnom pobreží Kefalónie, obklopená borovicovým lesom a horou Ainos. Je to tradičná malebná dedinka s centrálnym námestím, malými tavernami a plážovými barmi, ktoré sa nachádzajú v uliciach okolo pláže. Pobrežie Lourdas tvorí krásna pláž s bledým pieskom a krištáľovo čistou vodou. Kombinácia kryštalických vôd a ohromujúceho horského pohoria vrchu Aenos poskytuje snovú scenériu, ale zaujmú aj pamiatky - neďaleko od pobrežia leží kláštor Sissia.

 • Vzdialenosť od letiska 15 km
Lourdas
Kefalónia, pobrežie. Foto: depositphotos.com

Hlavné mesto

Argostoli

Argostoli je považované za hlavné mesto ostrova Kefalónia a jeho história siaha do roku 1757. Argostoli bolo známe najmä pre jeho benátsku architektúru. Toto mesto sa v lete premení na jednu veľkú oddychovú zónu, kde nájdete pravú dovolenkovú atmosféru. Miestni obyvatelia posedávajú v kaviarňach a tavernách, po uliciach sa prechádzajú hudobníci spievajúci tradičné piesne sprevádzané gitarami a mandolínami. Ku tomuto všetkému samozrejme patrí aj nákupná ulica, ktorá sa tiahne pozdĺž pobrežia. Na brehy každé ráno prichádzajú rybári s častým úlovkom a s nimi aj korytnačky. Turistami vyhľadávané miesto je aj most Drapano spájajúci prístav s naproti ležiacim pobrežím a vytvára tak lagúnu Koutavos.

Argostoli
Argostoli. Foto: depositphotos.com

Kedy vycestovať

Počas letnej sezóny, od mája do októbra, panuje na Kefalónii pekné počasie s minimom zrážok. Najteplejšími mesiacmi roka sú júl a august, kedy sa teploty vyšplhajú aj na 35 °C. Teplota mora sa v sezóne pohybuje od 16 °C - 24 °C. V septembri a októbri sa ešte drží na 20 °C.

Letisko a dĺžka letu

Na dovolenku na Kefalónii  možno letieť z Bratislavy a Košíc, prípadne z Viedne  a dĺžka letu je cca 1,5 hodLetisko Kefalónia sa nachádza 8 km od hlavného mesta Argostoli, na juhu ostrova, s ktorým má dobré spojenie autobusovou dopravou alebo taxíkmi.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach:, Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény, Grécko

Tel: +30 2106771980, +30 2106771870
Mobil: +30 6932408028
Email: emb.athens@mzv.sk

Víza a doklady

Pre vstup na Kefalóniu platia rovnaké podmienky ako pre vstup do Grécka. Do Grécka môžu občania Slovenskej republiky vstúpiť s platným občianskym preukazom alebo cestovným pasom. Pre slovenských občanov nie sú stanovené žiadne vízové podmienky pre návštevu Grécka.

Colné predpisy

V Grécku je zakázaný dovoz, vývoz, predaj, prechovávanie, výroba, predaj a prevážanie drog či pestovanie rastlín, z ktorých sa môžu vyrábať psychotropné a omamné látky. Platí to aj pre mak, ktorý je považovaný za ľahkú drogu. Do Grécka môžete doviezť rôzne potraviny z Európskej únie ale v množstve osobnej spotreby.

Doprava

Skoro všetky miesta na Kefalónii sú spojené autobusovými linkami, ktoré síce nechodia príliš často. Platí však, že doobeda sa dostanete tam, kam chcete a poobede ide autobus naspäť. Máte tak dostatok času na spoznávanie miestneho okolia.

Samozrejmosťou je trajektová doprava, ktorá kotví v prístave mesta Sami a Argostoli. Malý trajekt spája juh Kefalónie so severom Zakynthosu. Bezproblémovo sa tak dostanete aj na iné ostrovy v okolí.

Ak viete, že si budete chcieť na Kefalónii požičať auto a brázdiť ostrovom po svojom, odporúča sa zarezervovať si auto už vopred pred cestou. Môže vás to stáť skoro aj o polovicu menej ako priamo na mieste a budete mať aj na výber z väčšieho počtu áut.

Shopping a suveníry

Shopping

Na Kefalónii sa vám naskytne hneď niekoľko možností na nakupovanie. Najzaujímavejšie sú miestne trhy, ktoré sa usporadúvajú v každom meste. Nájdete na nich veľa domácich výrobkov, ktoré sú skvelými suvenírmi. Niekde nájdete aj klasické obchody s milými predmetmi, ktoré presne charakterizujú Grécko.

Tipy na nákupy

Tzannnatos – obchod s dlhou tradíciou v predaji bižutérie známych značiek, ako aj miestnej bižutérie nájdete v mestečku Argostoli.

Istante – obchod s oblečením najznámejších značiek svetovej módy sa nachádza tiež v meste Argostoli.

Voskopoula – už od roku 1910 vedie rodina Kappatos na ostrove obchodík so sladkosťami typickými pre Kefalóniu – vyskúšajte napríklad pasteli, komfeto, madoles, pastokidono, ale aj mandľový koláč a galaktoboureko – najznámejšie dobroty.

Suveníry

Medzi obľúbené výrobky, ktoré si môžete z Grécka priviezť domov, patrí nepochybne koža (kdekoľvek v Grécku sa predáva obuv, kabelky, opasky, bundy, saká, kabáty), kožušiny či šperky. Mnoho výrobkov je inšpirovaných tradičnými ľudovými motívmi a sú prekrásne spracované.

Záujmu sa tešia aj kópie starožitností (tie naozaj pravé skvosty by ste si skôr prezreli vo výstavných alebo aukčných sieňach iných európskych metropol), ktorých vývoz napriek tomu podlieha určitým opatreniam. Najmä z oblasti ostrova Kos sa vozia morské huby (pozor však na lacný a nekvalitný tovaru z dovozu) a veľkej obľube sa teší keramika (napríklad vázy z Kréty), čipky a iné textílie, kozmetika s olivovým olejom a výlisky olív, výrobky z olivovníkového dreva a poľnohospodárske výrobky.

Okrem toho napr. mastikový likér, obľúbený likér Ouzo alebo brandy Metaxa , veľmi obľúbené   víno, olivový olej, tymianový med, bylinky, korenie a sladkosti. Asi najčastejším suvenírom typickým pre Kefalóniu je miestne víno Robolla – suché biele víno vyrábané z odrody hrozna, ktorá sa pestuje len na Kefalónii.

Sviatky

Sviatky na Kefalónii sú rovnaké ako v celom Grécku:

1. január Nový rok a sviatok Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento deň si ľudia vzájomne vymieňajú drobné darčeky, deti obchádzajú domácnosti a spievajú (obdoba našej koledy).
6. január Sviatok Zjavenia Pána, oslavujúci pokrstenie Krista v rieke Jordán. Je to sviatok, kedy sa do mora, jazera alebo rieky hodí kríž a mladí chlapci sa predháňajú, kto ho prvý vyloví a donesie späť.
7. január Sviatok Jána Krstiteľa
25. marec Sviatok Zvestovania Panny Márie a Deň nezávislosti. Tri týždne pred začiatkom pôstu začínajú fašiangy, usporadúvajú sa maškarné večierky.
rôzne

Čistý pondelok - Prvý deň pôstu. Tento deň sa oslavuje púšťaním šarkanov a jedia sa tradičné druhy pôstneho jedla. 

rôzne

Veľká noc - Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok. Na Veľký piatok sa nosí v procesii so sviečkami Kristova rakva, v sobotu o polnoci kňaz v kostole vyhlási, že Kristus vstal z mŕtvych a od jeho zapálenej sviečky sa prenáša tzv. plameň života na sviečky veriacich, ktorí si ich nesú zapálené domov. V nedeľu sa navštevujú všetci príbuzní, na ražni sa pečie jahňacina, súťaží sa v rozbíjaní natvrdo uvarených a na čerstvo nafarbených vajciach (ťukajú sa špičkami o seba).

1. máj Sviatok jari a sviatok práce. V tento deň sa vstupné dvere domu zdobia kyticami.
25. máj Jónsky deň - oslava pripojenia Jónskych ostrovov ku Grécku.
30. júl Sviatok svätých apoštolov
15. august Sviatok Nanebovzatia Panny Márie
28. október Deň "Óchi", oslava odmietnutia talianskeho ultimáta v roku 1941 (ministerský predseda Metaxas odmietol na Mussoliniho žiadosť o povolenie vstupu talianskych jednotiek do Grécka, deň zahájenia gréckeho boja proti okupácii).
25. a 26. december Vianoce

Tipy na výlety na Kefalońii

  • Top

  Bájna rieka v oblasti Epirus ideálna na jednodňový výlet z letovísk Parga a Sivota. Kraj nadpozemskej krásy, v ktorom sa zrodili grécke báje. Popri skalnatých brehoch rieky Acheron vzdorovali hrdinovia cudzej nadvláde. Jej rovinatý dolný tok podľa starých mudrcov umýval brehy záhrobia. Vitajte v miestach, kde história a mýtus splývajú v jedno.

 • vodné lyžovanie
  • Top

  Kefalónia je miestom, kde si môžete užiť aj aktívnu dovolenku. Ideálne podmienky sú tu pre rôzne vodné športy ako napríklad vodné lyžovanie, kajaking, windsurfing či para-sailing a gliding. Vo viacerých lokalitách sú vytvorené ideálne podmienky aj pre začiatočníkov. Ak vás nelákajú vodné športy, môžete si vyskúšať napríklad turistiku, objavovanie jaskýň alebo jeep safari.

 • Grécko
  • Top

  Grécko má siahodlhú históriu, na ktorú sú Gréci právom pyšní. Je stále dôležitou súčasťou ich života a obklopuje ich vo všadeprítomných pompéznych pamiatkach, ako aj zachovalých kláštoroch. Nechýbajú tu ani prírodné unikáty, okrem najkrajších pláži, sú to najmä jaskyne a zelené rokliny.

 • Aténska akropola, Grécko
  • Top

  Mesto nasiaknuté mytológiou a históriou. Atmosféra Atén je príjemná, ozvláštnená rušnými kaviarňami, chodníkmi vedúcimi pomedzi nekonečné pamiatky. Ak strávite miestnu mentalitu, užijete si jedno z najkľudnejších a najzvláštnejších európskych miest. Mesto na prvý pohľad vyzerá ako betónová džungľa a dodnes ho trápi obávaný nefos (smog). Za hlučným a chaotickým zovňajškom má nepopierateľný šarm. Historické centrum, najväčšie pamiatky, reštaurácie a bary sú blízko pri sebe, čím sa stáva výbornou destináciou pre chodcov.

 • Delos, Mykonos
  • Top

  Kedysi vyspelé obchodné a umelecké centrum antického Grécka, ktoré mohlo mať až 30 000 obyvateľov, ktorí sa sem dostali z Atén, Ríma, Cypru, Egypta a ďalších miest vtedajšieho sveta. Ostrov má dĺžku 5 km a šírku 1,3 km. Podľa mytológie sa tu Leto, milenke boha Dia, narodili boh Apolón a bohyňa Artemis. V archeologickom areáli sa nachádza agora, divadlo, terasa s levmi, chrám boha Apolóna, pokladnica mestských štátov, domy s krásnymi mozaikovými podlahami, ktoré uchvacujú každého milovníka histórie a umenia. V archeologickom múzeu sú vystavené levy, sochy a zlaté šperky. Z Mykonosu sa sem doplavíte do 30 minút.

 • Antické Delphi so zachovanými chrámami a pohorie Parnas. Grécko
  • Top

  Antické Delphi sú bezpochyby veľmi pôsobivé miesto. Ležia na juhozápadnom svahu hory Parnas s výhľadom na pobrežnú nížinu na juhu a údolie Phocis. V súčasnosti je rozsiahlym archeologickým centrom pri malebnej dedinke s rovnakým názvom. Delphi boli zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO vďaka fenomenálnemu vplyvu v staroveku, o čom svedčia viaceré historické pamiatky. O vzniku tohoto územia sa šíria rôzne mýty. Delphi boli od dávnych čias miestom uctievanie gréckych bohov, prinášanie darov a práve tu sa odohrávali aj najznámejšie veštby staroveku.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie na Kefalónii