Kréta

Čaro nádherných pláží, starobylých pokladov, pulzujúcich miest a tradičných dediniek vás pohltí už pri pristávaní na Kréte. Piaty najväčší ostrov v Stredozemnom mori je jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií, kam cestujú na dovolenku nielen rodiny s deťmi, ale aj páry či skupiny mladých ľudí.

Kréta sa nachádza na južnej strane Grécka a obmýva ju Egejské more na severe a Líbyjské na juhu. Je zároveň ostrovom, ktorý si zakladá na tradíciách a zvykoch. Ľudia tu často chodia v typickom oblečení, ktoré obmieňajú podľa ročného obdobia. Pláže sú tu skoro nonstop zaliate slnkom a môžete sa na nich do sýta opaľovať. Ostrov Kréta je v gréckej mytológii považovaný za rodisko otca bohov Dia. Nájdeme tu počiatky jednej z prvých európskych civilizácií – minojskej, s typickou architektúrou, ktorú je dodnes možné obdivovať na miestach, kde stáli labyrintové paláce – Knossos, Faistos či Zakros. Nie je náhoda, že sú opradené množstvom bájnych eposov a mýtov, ktoré čerpajú námet z bohatej histórie ostrova a života jeho hrdých a pohostinných obyvateľov.

Krajina
Grécko Kréta
Časový posun
1h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Administratívne je Kréta samostatným správnym okresom (nómos) spomedzi celkového počtu 51 takýchto jednotiek Gréckej rep...
Administratívne je Kréta samostatným správnym okresom (nómos) spomedzi celkového počtu 51 takýchto jednotiek Gréckej republiky.
Rozloha a populácia
Rozloha Kréty je 8 336 km2. Na Kréte žije približne 625 000 obyvateľov.
Jazyky
Úradným jazykom je gréčtina. V letoviskách sa dohovoríte aj anglicky, nemecky alebo francúzsky. Nápisy, jedálne lístky a...
Úradným jazykom je gréčtina. V letoviskách sa dohovoríte aj anglicky, nemecky alebo francúzsky. Nápisy, jedálne lístky a iné tlačené materiály bývajú viacjazyčné.
Náboženstvo
Grécka ortodoxná cirkev (pravoslávna), hlavou je aténsky arcibiskup.
Elektrický prúd
Napätie v elektrickej sieti je 220 V. Adaptér nie je potrebný.

Top lokality

Hersonissos

Hersonissos (Chersonissos) sa nachádza na severnom pobreží ostrova Kréta, cca 35 km východne od hlavného mesta Heraklion, a je to jedno z najstarších turistických letovísk na Kréte. Je to miesto na splnenie všetkých vašich očakávaní. Hersonissos je známy svojim nočným životom a dlhými kompletne vybavenými piesočnatými plážami s pozvoľným vstupom do mora. Nechýba veľký výber vodných a plážových športov. Toto stredisko vzniklo zlúčením viacerých sa rozrastajúcich susedných dedín a miest (Malia a Stalida-Stalis) a láka veľké množstvo turistov, takže je tu naozaj živo. Výhodou je aj blízkosť hlavného mesta Heraklionu či miesta Knóssos s minojským palácmi a teda možnosť urobiť si sem výlety za históriou. Hersonissos je živé mestečko s peknou promenádou, množstvom reštaurácií a kaviarní, pizzérií, diskoték a nočných klubov, ktoré bývajú otvorené do ranných hodín, čo poteší najmä mladých.

 • Vzdialenosť od letiska Heraklion 35 km
Hersonissos. Kréta
Hersonissos. Kréta. Foto: depositphotos.com

Chania

Chania je rajom milovníkov gréckeho jedla, vína a najmä histórie. Môžete tu ochutnať slávnu krétsku kuchyňu s pohárom vynikajúceho krétskeho vína. Nenechajte si ujsť príležitosť navštíviť viacero vinárstiev, kde spoznáte odrody krétskeho terénu, špeciálnu miestnu gastronómiu a nezabudnite na výnimočnú krétsku pohostinnosť. Táto metropola západu bola mnohými turistami označovaná za najkrajšie mesto ostrova. V minulosti bola Chania dokonca hlavným mestom Kréty, ale od roku 1972 je hlavným mestom strategicky položený Heraklion. Mesto, obklopené hradbami zo 16.storočia, je plné historických uličiek s krásnymi benátskymi sídlami, fontánami a komplikovanými kostolmi. Obísť by ste v Chanii nemali Janičiarsku mešitu, kláštor San Nikolao, starý kostol San Salvatore či benátsky prístav s majákom. Dobrým dôvodom pre pobyt v oblasti Chania sú aj miestne pláže, ktoré majú jemný piesok a krištáľovo čistú vodu. Nájdete tu rušné pláže s dobrým vybavením a službami, ale aj odľahlé s väčším súkromím. Medzi tie najznámejšie patrí pláž Balos, ktorá je považovaná za jednu z najkrajších v Grécku. Veľkým lákadlom turistov je návšteva miestnej tržnice, ktorá má tvar kríža a nachádza sa kúsok od prístavu. Okrem tejto tržnice sa jedenkrát týždenne, vždy v sobotu, koná veľký trh s miestnymi špecialitami, ovocím a zeleninou.

 • Letisko Chania 12 km od mesta
promenáda mestečka Chania
Promenáda mestečka Chania. Foto: depositphotos.com

Rethymno

Leží na severnom pobreží Kréty, cca 80 km západne od hlavného mesta Heraklion. Pri prechádzkach po uliciach starého renesančného mesta, budete cítiť neopakovateľnú atmosféru. Rovnako ako pri Heraklione, aj o rozvoj tohto mesta sa postarali Benátčania a stopy po nich nájdete prakticky na každom kroku. Dominantou celého mesta je pevnosť Fortezza, ide o jednu z najväčších benátskych pevností v Grécku. Hrad bol postavený roku 1573, k ochrane mesta a je z neho prekrásny výhľad na mesto i pobrežie. V romantických uličkách mesta sa nachádza množstvo kaviarní, taverien, či reštaurácií, po nákupoch si môžete oddýchnuť v krásnom mestskom parku. V Rethymne sa koná každý štvrtok vyhlásený trh, pre turistov vyhľadávaná udalosť, takže v tento deň sa tú zíde aj viacero výletníkov z okolitých letovísk. Pre milovníkov leňošenia na pláži a kúpania v mori sú v okolí Rethymna nádherné dlhé piesočnaté pláže lemované hotelovými komplexmi. Na juh od mesta nájdete známu pláž Preveli. Milovníci pešej turistiky sa môžu vydať do pohoria Ida, ktorého najvyššia hora Timios Stavros dosahuje výšku 2456 metrov nad morom a je tak najvyšším vrcholom Kréty. Nočný život v meste je pestrý - od veľkých klubov a barov na pobreží, až po tradičné taverny so živou hudbou a lahodnými tradičnými špecialitami.

 • Vzdialenosť od letiska Heraklion 78 km
Rethymno
Rethymno. Foto: archív CK SATUR

Matala

Dedina na Kréte v blízkosti Phestos, druhého najvýznamnejšieho minojského paláca na Kréte. Matala bola jednou z najznámejších destinácií na Kréte, v šesťdesiatych rokoch, kedy sem prišli hippies z celého sveta, aby žili v známych jaskyniach na pláži Matala. Táto oblasť je ideálna pre tých, ktorí chcú stráviť svoju dovolenku výletmi na krásne pláže, veľké archeologické náleziská a tradičných dedín.

 • Vzdialenosť od letiska Heraklion 60 km
Matala
Matala. Foto: archív CK SATUR

Kalyves

Jedno z najzelenších miest a je obklopené olivovými hájmi a vinicami. Letovisko nájdete 20 kilometrov od mesta Chania pri zálive Souda. Nachádzajú sa v ňom dve pláže – hlavná známejšia pláž je súčasťou dedinky a lemuje ju promenáda s množstvom stromov, taverien a barov. Samotná pláž má pozvoľný vstup do mora, čo ocenia najmä rodiny s deťmi. Druhá pláž leží na západnom okraji Kalyves a poskytuje viac pokoja a súkromia.

 • Vzdialenosť od letiska Heraklion 115 km
Kréta, loď
Kréta. Foto: CK Satur

Bali

Bali patrí medzi najznámejšie turistické lokality na Kréte. Kedysi malebná rybárska dedinka, sa ako väčšina ostatných na pobreží, preorientovala na turistický ruch a stala sa veľmi príjemným strediskom. Bali je v porovnaní s ostatnými letoviskami menšie a pokojné, je tu poznať pôvodné dedinský duch a preto je to veľmi príjemné miesto pre odpočinok s dobrou polohou pre výlety po Kréte. Bali môžete spoznať aj miestnym vláčikom. Miestne pláže nie sú veľké, skôr menšie oddelené od seba útesmi, piesočné i okruhliakové,

 • Vzdialenosť od letiska Heraklion 38 km
Bali
Bali. Foto: depositphotos.com

Amoudara

Letovisko Amoudara leží hneď vedľa hlavného mesta Kréty Heraklionu, len 5 km od jeho centra. Amoudara bola vystavaná so zámerom vybudovať moderné, turistické centrum rekreácie. Najväčšou prednosťou je 7 km dlhá a široká piesočná pláž. Rastú okolo nej palmy a pokrýva ju jemný piesok. Pláž má pozvoľný vstup do vody, takže je vhodná aj pre rodiny s deťmi. V blízkosti pláže funguje veľké množstvo reštaurácií, nájdete tu aj niekoľko ihrísk a požičovní športového vybavenia. Výhodou pláže je, že nebýva preľudnená ani v hlavnej sezóne. Letovisko Amoudara je, vďaka svojmu umiestneniu, takmer uprostred ostrova, ideálnym východiskovým bodom pre poznávanie Kréty a pre najrôznejšie výlety. Do päť kilometrov vzdialeného hlavného mesta je zabezpečené autobusové spojenie a tak nič nebráni pozrieť si mesto i pamiatky v okolí. Na výber máte hoistorický Knossos, alebo môžete zájsť do zábavno-náučného areálu Thalassocosmos s morským akváriom Cretaquarium a Dinoparkom, alebo vyplávať na nedobytný ostrovček Spinalonga.

 • Vzdialenosť od letiska Heraklion 8 km

Elounda

Leží v Mirabellskom zálive a je jedným z najlepších a najluxusnejších letovísk na Kréte. Zároveň je považovaná za najviac kozmopolitné letovisko na Kréte. Opakovane sa tu stretávajú vysoko postavení politici, členovia kráľovských rodín, finanční magnáti i celosvetovo známe celebrity. Na svoje si tu prídu ako milovníci histórie, tak aj ľudia túžiaci po luxuse plážového strediska. Elounda je zo všetkých strán obklopená krásnou krétsku prírodou s množstvom zelene. Pláže sú miestami piesčité a miestami kamenisté, s pozvoľným vstupom do mora, čo ocenia rodiny s deťmi, či menej zdatní plavci. Na plážach je možnosť vyskúšať niektorý zo širokej ponuky vodných športov, najmä windsurfing, no na svoej si prídu aj milovníci potápania a šnorchlovania. V Elounde je najväčšia koncentrácia päťhviezdičkových hotelov z celého ostrova, prístav obklopujú moderné hotely a tiež celý rad taverien, reštaurácií a barov. Letovisko má s Heraklionom zabezpečené pravidelné autobusové spojenie a nie je problém požičať si auto, alebo motorku.

 • Vzdialenosť od letiska Heraklion 53 km
Kréta
Kréta. Foto: CK Satur

Kalamaki

Obľúbené prímorské letovisko na juhu Kréty, je typickou turistickou destináciou. Síce tu nenájdete tradičné domčeky, no oblasť je známa svojimi krásnymi plážami. Južne od Kalamaki začína pláž Komos, dlhá viac ako 3 km s pozvoľným vstupom do mora, pričom časť pláže je vyhradená aj pre nudistov. Hneď za plážou je archeologické nálezisko, ktoré odkrýva zvyšky minojského prístavu Festos. Dokonca aj v hlavnej sezóne nie je pláž preplnená. Okrem toho, práve na tejto pláži v lete kladú svoje vajíčka korytnačky.

 • Vzdialenosť od letiska Heraklion 67 km
Kalamaki
Kalamaki. Foto: depositphotos.com

Hlavné mesto

Heraklion

Je najväčším mestom Kréty a zároveň je štvrtým najväčším mestom v Grécku. Aby ste lepšie pochopili toto miesto, musíte spoznať jeho históriu. Hlavné mesto Kréty bolo založené Mínojcami pred viac ako 4000 rokmi ako prístav neďalekého mesta Knossos. Ako mnoho ďalších pobrežných miest Kréty, získal Heraklion svoju tvár počas vlády Benátčanov. Vďaka nim sa mesto dočkalo kultúrneho rozkvetu. Z Heraklionu pochádzal napríklad známy spisovateľ 20. storočia Nikos Kazantzakis, autor Gréka Zorbu. V starých mestských hradbách je možné vidieť jeho hrob. Dominantou mesta je benátska pevnosť zo 16. storočia, ktorej symbolom je lev sv. Marka, neďaleko leží aj starý benátsky prístav. Povinným „must see“ v Heraklione je Archeologické múzeum, v ktorom je uložených asi päťtisíc rokov histórie ostrova.

Heraklion
Heraklion. Foto: depositphotos.com

Kedy vycestovať

Turistická sezóna na Kréte je najrušnejšia v mesiacoch máj – september, čo je aj ideálne obdobie pre dovolenku na Kréte. Čo sa počasia na Kréte týka, najteplejšími mesiacmi roka sú júl a august, kedy sú priemerné denné teploty 26 °C. More je najteplejšie v mesiacoch júl až september, kedy má približne 24 - 25 °C.

Letisko a dĺžka letu

Let z Bratislavy a Košíc na letisko v Heraklione trvá približne 2 hodiny 20 minút. Pri pristávaní na letisku v Heraklione sa vám môže zdať, že lietadlo pristáva na hladine mora, netreba sa zľaknúť, pretože more budete mať tak blízko, že budete môcť vidieť rastliny pod hladinou. Ďalším letiskom na Kréte je Chania, lieta sa tam z Viedne a let trvá 2 hodiny 15 minút.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach:, Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény, Grécko

Tel: +30 2106771980, +30 2106771870
Mobil: +30 6932408028
Email: emb.athens@mzv.sk

Víza a doklady

Pre vstup na Krétu platia rovnaké podmienky ako pre vstup do Grécka. Do Grécka môžu občania Slovenskej republiky vstúpiť s platným občianskym preukazom alebo cestovným pasom. Pre slovenských občanov nie sú stanovené žiadne vízové podmienky pre návštevu Grécka.

Colné predpisy

V Grécku je zakázaný dovoz, vývoz, predaj, prechovávanie, výroba, predaj a prevážanie drog či pestovanie rastlín, z ktorých sa môžu vyrábať psychotropné a omamné látky. Platí to aj pre mak, ktorý je považovaný za ľahkú drogu. Do Grécka môžete doviezť rôzne potraviny z Európskej únie ale v množstve osobnej spotreby. Na svoju dovolenku si môžete spokojne zobrať aj svojho domáceho maznáčika avšak s medzinárodným očkovacím preukazom.

Doprava

Krásy Kréty môžete spoznávať autom z požičovne. Treba si však veľmi vhodne vybrať auto, pretože cesty na Kréte nepatria k tým najkvalitnejším. Pozor si treba dávať aj na to, čo všetko máte zahrnuté v poistení. Keby sa náhodou niečo prihodilo, aby vás požičanie auta nestálo viac ako samotná dovolenka. Nehoda nemusí byť vôbec zapríčinená vašou vinou, vodiči na Kréte sú viac draví a nedodržujú skoro žiadne pravidlá.

Autobusová doprava na Kréte je bezpečná, no do vnútrozemia jazdia len minimálne. V pobrežných strediskách jazdia najmä po hlavnej ceste, do centra nezachádzajú, nakoľko cesty sú tu úzke a preplnené ľuďmi. Zastávky tu síce sú, aj cestovný poriadok, ale len taký, na ktorom sú uvedené časy odchodu autobusu z miesta, odkiaľ autobus vyráža. Miestni si „prirátajú“ čas, koľko to trvá, kým autobus príde do ich dediny, turisti to majú tým pádom o niečo ťažšie. Každopádne kdekoľvek sa nachádzate, ak vidíte ísť autobus, pokojne naňho zamávajte a on zastaví.

Na prepravu po stredisku môžete využiť aj taxi služby. V mestách majú taxameter a po dedinách sa používa fixná sadzba. Využívajú tu dve cenové tarify - denná (od 5:00 do 0:00 h) a nočná (0:00 do 5:00). Minimálna tarifa sa líši podľa miesta, v priemere je to 2,85 €, za každý kilometer sa počíta približne 0,50 €. Zároveň je potrebné rátať s cenou za batožinu, zvyčajne do 0,50 €.

Výlety loďou sú na Kréte veľmi populárne a často využívané. Loďou sa dá dostať i na/z Kréty. Trajekty chodia do prístavu Souda (6km od mesta Chania) a do Heraklionu.

Shopping a suveníry

Na Kréte nájdete rôzne obchody počnúc suvenírmi až končiac obchodmi s kožušinami. Suveníry nájdete skoro všade. Obchody so suvenírmi sa delia na klasické a špecializované. V klasických nájdete typické darčekové predmety ako magnetky a pohľadnice a v špecializovaných nájdete miestne vyrábaný tovar. Sú to najmä predmety, ktoré vystihujú danú oblasť ako napríklad keramika. Okrem suvenírov tu nájdete, samozrejme, aj obchody s klasickými predmetmi či značkovým oblečením. Obchod s kožušinami tu v poslednej dobe stále rastie avšak ceny v nich sú príliš vysoké a preto sú určené len pre vyššiu klientelu.

Suveníry

Olivový olej Olivový olej z Kréty je považovaný za jeden z najlepších na svete. Olivový olej si môžete kúpiť na každom kroku, odporúčame miestne značky. Kvalitu olivového oleja určuje hlavne kyslosť – acidita. Extra panenský olivový olej musí mať kyslosť pod 0,8%. Veľmi kvalitné olivové oleje majú túto hodnotu pod 0,5%, tie z Kréty často 0,3%, alebo dokonca 0,2%. Tieto oleje majú väčšinou tento údaj uvedený hneď na krabici. Tymiánový med Tymiánový med z Kréty pochádza z hornatých oblastí, kde je príroda takmer nedotknutá a vzduch krásne čistý. Práve to je to, prečo tento Krétsky zázrak má nielen blahodárne účinky na telo, ale aj skvelo chutí. Odporúčame si ho kúpiť toľko, koľko sa vám do kufra zmestí. Raki Nie je Raki ako Raki. Raki v Turecku napríklad znamená anýzový destilát, ktorý sa všeobecne v Grécku nazýva Ouzo. Ak si však dáte Raki na Kréte – dostanete destilát z vína, ktorý sa volá druhým menom Tsikoudia. Pije väčšinou s ovocím po jedle, alebo k tzv. mezes – malým predkrmom. Ak si teda chcete kúpiť tradičný destilát z Kréty, kúpte si fľašu krétskeho Raki.

Sviatky

Sviatky na Kréte sú rovnaké ako v celom Grécku:

1. január Nový rok a sviatok Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento deň si ľudia vzájomne vymieňajú drobné darčeky, deti obchádzajú domácnosti a spievajú (obdoba našej koledy).
6. január Sviatok Zjavenia Pána, oslavujúci pokrstenie Krista v rieke Jordán. Je to sviatok, kedy sa do mora, jazera alebo rieky hodí kríž a mladí chlapci sa predháňajú, kto ho prvý vyloví a donesie späť.
7. január Sviatok Jána Krstiteľa
25. marec Sviatok Zvestovania Panny Márie a Deň nezávislosti. Tri týždne pred začiatkom pôstu začínajú fašiangy, usporadúvajú sa maškarné večierky.
rôzne

Čistý pondelok - Prvý deň pôstu. Tento deň sa oslavuje púšťaním šarkanov a jedia sa tradičné druhy pôstneho jedla. 

rôzne

Veľká noc - Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok. Na Veľký piatok sa nosí v procesii so sviečkami Kristova rakva, v sobotu o polnoci kňaz v kostole vyhlási, že Kristus vstal z mŕtvych a od jeho zapálenej sviečky sa prenáša tzv. plameň života na sviečky veriacich, ktorí si ich nesú zapálené domov. V nedeľu sa navštevujú všetci príbuzní, na ražni sa pečie jahňacina, súťaží sa v rozbíjaní natvrdo uvarených a na čerstvo nafarbených vajciach (ťukajú sa špičkami o seba).

1. máj Sviatok jari a sviatok práce. V tento deň sa vstupné dvere domu zdobia kyticami.
25. máj Jónsky deň - oslava pripojenia Jónskych ostrovov ku Grécku.
30. júl Sviatok svätých apoštolov
15. august Sviatok Nanebovzatia Panny Márie
28. október Deň "Óchi", oslava odmietnutia talianskeho ultimáta v roku 1941 (ministerský predseda Metaxas odmietol na Mussoliniho žiadosť o povolenie vstupu talianskych jednotiek do Grécka, deň zahájenia gréckeho boja proti okupácii).
25. a 26. december Vianoce

Tipy na výlety na Kréte

  • Top

  Bájna rieka v oblasti Epirus ideálna na jednodňový výlet z letovísk Parga a Sivota. Kraj nadpozemskej krásy, v ktorom sa zrodili grécke báje. Popri skalnatých brehoch rieky Acheron vzdorovali hrdinovia cudzej nadvláde. Jej rovinatý dolný tok podľa starých mudrcov umýval brehy záhrobia. Vitajte v miestach, kde história a mýtus splývajú v jedno.

  • Top

  Pozdĺž severného pobrežia východnej časti Kréty, asi 65 km od Heraklionu, sa nachádza mestečko Agios Nikolaos. Lemujú ho nádherné pláže, noblesné hotely a luxusné vily. K top zážitkom patrí prechádzka okolo jazera Voulismeni s mnohými kaviarňami a reštauráciami na pobreží a výlet na ostrov Spinalonga. Blízko Agios Nikolaos nájdete tiež jaskyňu Diktean alebo sa môžete vydať do hôr a pohľadať pôvabnú dedinku Kritsa, kde remeselníci vyrábajú tradičné predmety ako kožené výrobky, keramiku a ručne tkané koberce.

 • Grécko
  • Top

  Grécko má siahodlhú históriu, na ktorú sú Gréci právom pyšní. Je stále dôležitou súčasťou ich života a obklopuje ich vo všadeprítomných pompéznych pamiatkach, ako aj zachovalých kláštoroch. Nechýbajú tu ani prírodné unikáty, okrem najkrajších pláži, sú to najmä jaskyne a zelené rokliny.

 • Aténska akropola, Grécko
  • Top

  Mesto nasiaknuté mytológiou a históriou. Atmosféra Atén je príjemná, ozvláštnená rušnými kaviarňami, chodníkmi vedúcimi pomedzi nekonečné pamiatky. Ak strávite miestnu mentalitu, užijete si jedno z najkľudnejších a najzvláštnejších európskych miest. Mesto na prvý pohľad vyzerá ako betónová džungľa a dodnes ho trápi obávaný nefos (smog). Za hlučným a chaotickým zovňajškom má nepopierateľný šarm. Historické centrum, najväčšie pamiatky, reštaurácie a bary sú blízko pri sebe, čím sa stáva výbornou destináciou pre chodcov.

 • Delos, Mykonos
  • Top

  Kedysi vyspelé obchodné a umelecké centrum antického Grécka, ktoré mohlo mať až 30 000 obyvateľov, ktorí sa sem dostali z Atén, Ríma, Cypru, Egypta a ďalších miest vtedajšieho sveta. Ostrov má dĺžku 5 km a šírku 1,3 km. Podľa mytológie sa tu Leto, milenke boha Dia, narodili boh Apolón a bohyňa Artemis. V archeologickom areáli sa nachádza agora, divadlo, terasa s levmi, chrám boha Apolóna, pokladnica mestských štátov, domy s krásnymi mozaikovými podlahami, ktoré uchvacujú každého milovníka histórie a umenia. V archeologickom múzeu sú vystavené levy, sochy a zlaté šperky. Z Mykonosu sa sem doplavíte do 30 minút.

 • Antické Delphi so zachovanými chrámami a pohorie Parnas. Grécko
  • Top

  Antické Delphi sú bezpochyby veľmi pôsobivé miesto. Ležia na juhozápadnom svahu hory Parnas s výhľadom na pobrežnú nížinu na juhu a údolie Phocis. V súčasnosti je rozsiahlym archeologickým centrom pri malebnej dedinke s rovnakým názvom. Delphi boli zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO vďaka fenomenálnemu vplyvu v staroveku, o čom svedčia viaceré historické pamiatky. O vzniku tohoto územia sa šíria rôzne mýty. Delphi boli od dávnych čias miestom uctievanie gréckych bohov, prinášanie darov a práve tu sa odohrávali aj najznámejšie veštby staroveku.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie na Kréte