Cyprus

Cyprus patrí medzi najväčšie ostrovy v Stredozemnom mori. Cyprus je takisto prezývaný aj ako ostrov lásky. Ostrovom lásky je preto, lebo na tomto mieste z mora vystúpila bohyňa Afrodita, ktorú obyvatelia okamžite prijali s otvorenou náručou a ako vchádzala do chrámu, sypali jej pod nohy lupene ruží.

Na tomto mieste preto panuje zaujímavá atmosféra.Ostrov Cyprus sa nachádza v Stredozemnom mori v blízkosti Turecka. Rozdelený je na dve časti, no republiku vytvorenú na severnom území uznávajú len tureckí čelní predstavitelia.

Ak máte radi atmosféru gréckych ostrovov, budete sa skvele cítiť aj v tejto krajine. Spolu s ďalšími ostrovmi Stredomoria sa Cyprus dlho bije o titul „najslnečnejší". Hlási až 300 dni slnečného svitu, ktoré lákajú na pláž. 

Tie na Cypre patria k najčistejším v Európe a veľa z nich sa pýši modrou vlajkou. Najkrajšie na ostrove sú podľa mňa severocyperské. Krásne, široké, obkolesené nádhernou prírodou. A panenské kvôli korytnačkám. No ani cyperská strana nezaostáva. Do kategórie pokojnejších patria pláže okolo Pafosu. Asi preto, že tu nevyrástli plážové bary ako huby po daždi. A majú tu svoje „liahne" korytnačky. Konkrétne na pláži Lara, severne od Agios Georgios.

Krajina
Cyprus Cyprus
Hlavné mesto
Nikózia
Časový posun
1h
Mena
euro
Dĺžka letu
3h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Cyprus je prezidentská republika. Ostrov je rozdelený na Cyperskú republiku a odtrhnutím severnej časti ostrova vznikla ...
Cyprus je prezidentská republika. Ostrov je rozdelený na Cyperskú republiku a odtrhnutím severnej časti ostrova vznikla Severocyperská turecká republika, ktorá však nie je medzinárodne uznaná - uznáva ju len Turecko.
Rozloha a populácia
Cyprus je tretí najväčší ostrov v Stredozemnom mori a jeho rozloha je len 9 251 km². Počet obyvateľov je pomerne nízky, ...
Cyprus je tretí najväčší ostrov v Stredozemnom mori a jeho rozloha je len 9 251 km². Počet obyvateľov je pomerne nízky, na ostrove žije približne 1,2 milióna obyvateľov.
Jazyky
Úradnými jazykmi sú gréčtina a turečtina. V turistických destináciách sa dohovoríte anglicky, v niektorých prípadoch aj ...
Úradnými jazykmi sú gréčtina a turečtina. V turistických destináciách sa dohovoríte anglicky, v niektorých prípadoch aj nemecky a francúzsky.
Náboženstvo
Grécka ortodoxná cirkev (pravoslávna), islam.
Vakcinácia
Nie je potrebná.
Elektrický prúd
Napätie v elektrickej sieti je 220/240 V, je potrebný adaptér (v niektorých hoteloch sa dá požičať za malý depozit).

Hlavné mesto

Nikózia je príbehom dvoch miest. Hlavné a zároveň najväčšie mesto Cypru, je posledným rozdeleným hlavným mestom na svete. Demarkačná čiara, tzv. zelená línia, sa tiahne mestom už od roku 1963 a delí ho na južnú (Nicosia) a severnú časť (Lefkosia). Zelená línia, ktorá delí nielen hlavné mesto, ale aj celý ostrov, meria 180 km a jej prekročenie je pre mnohých nezabudnuteľnou súčasťou návštevy tohto mesta. Na návštevníka čaká zážitok hodný cestovateľa v čase – z tureckej časti pripomínajúcej päťdesiate roky minulého storočia s tradičnými tureckými bazármi a kostolmi prerobenými na mešity, sa po pár krokoch ocitne uprostred moderného letoviska s typickými tavernami a rovnakými reťazcami, ako keby ste boli doma na Slovensku. Návštevníci severnej časti mesta sa môžu poprechádzať popri mestských hradbách z benátskeho obdobia, navštíviť Ataturkovo námestie, mešitu Selimiye (pôvodne gotická katedrála Sv. Sofie, kde boli korunovaní cyperskí králi), stredoveký hostinec (Buyuk Han) s množstvom reštaurácií a obchodmi so suvenírmi a miestny market s (ne)značkovým tovarom.  . Pre prechod z jednej časti na druhú potrebujete mať so sebou platný pas, budú vás čakať dve pasové kontroly pri pohybe z tureckej do gréckej časti, kde jedna je potrebná pre vstup priestoru Európskej únie. Pri výstupe z Eú stačí prejsť už len grécko-tureckou hranicou.

Sat
Dva svety v jednom meste - posledné rozdelené hlavné mesto na svete - Nikózia. Foto: depositphotos.com

Kedy vycestovať

Cyprus má typické stredomorské podnebie s veľmi suchými horúcimi letami. Pýši sa tým, že počas roka je tu až 340 slnečných dní. Priemerné teploty počas najteplejších mesiacov roka – júl, august, sa pohybujú na úrovni 29°C. Maximálne teploty však vystúpajú aj k 40°C a môžu byť pre niektorých uristov nepríjemné, pre nich je vhodný čas na dovolenku jar a jeseň.

Letiská a dĺžky letu

Na ostrove sa nachádzajú 2 medzinárodné letiská, ktoré sú uznané medzinárodným spoločenstvom. Prvé sa nachádza v Larnake, druhé v Pafose. Dĺžka letu z Bratislavy do oboch je cca 3 hodiny. Na Severnom Cypre sa nachádza tiež letisko Ercan, no je uznané len Tureckom. Pre prílet na letisko Ercan je potrebné medzipristátie v tureckej Antalyi, kde sa môže čas prestávky pohybovať od 30 minút do jednej hodiny.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nikózii, Kalamatas Street No. 4, Strovolos, Nikózia, Cyprus

Tel: +357 22879681
Mobil: +357 99694929
Email: emb.nicosia@mzv.sk

Víza a doklady

Na Cyprus nepotrebujete pas, bude vám stačiť platný občiansky preukaz. Platnosť občianskeho preukazu musí byť minimálne 6 mesiace po návrate. Deti musia mať vlastný cestovný pas. Na Cyprus nebudete potrebovať ani víza. Cestovný doklad musí byť platný najmenej o tri mesiace dlhšie, ako je zamýšľaný dátum odchodu z Cyperskej republiky. Na Severný Cyprus tzv. Severocyperská turecká republika, ktorú okrem Turecka neuznáva žiadny štát medzinárodného spoločenstva sa vzťahujú podmienky vstupu ako pre Turecko, vstup je síce akceptovaný aj s občianskym preukazom, no odporúčame mať pripravený aj cestovný pas.

Colné predpisy

Pri dovoze domácej a cudzej meny sa neuplatňujú žiadne obmedzenia. V prípade ďalšieho vývozu alebo nákupu cennejších vecí sa odporúča hotovosť na colnici deklarovať. Vývoz starožitností bez povolenia Cyperskej archeologickej služby je prísne zakázaný. Okrem toho je zakázaný dovoz akýchkoľvek nelegálnych látok a materiálov. Obmedzený je dovoz a vývoz alkoholu a tabakových výrobkov.

Doprava

Najlepšie ostrov spoznáte z auta alebo motocyklu. Pozor, na Cypre sa jazdí na ľavej strane. Autá z požičovní sú väčšinou v dobrom stave a budete potrebovať len vodičský preukaz. Pre zapožičanie motocykla budete potrebovať takisto vodičský preukaz ale budete musieť dodržiavať ja niekoľko zásad ako napríklad to, že spolujazdec aj vodič musia mať helmu, spolujazdec musí mať viac ako 12 rokov, a napríklad do Nikózie je zakázaný vstup pre motocykle v čase od 22:00 do 6:00 h

Navštíviť rôzne krásy Cypru môžete aj autobusmi, ktoré spájajú viaceré dediny či mestá. Vlaky by ste tu hľadali márne, pretože od roku 1951 boli zrušené. Možno vás oklamú niektoré pozostatky po železničných tratiach, po ktorých už dlho neprešiel žiaden vlak.

Lodná doprava je na Cypre veľmi dobre rozvinutá. Cena lístka závisí od času prepravy. Ak budete chcieť ísť navštíviť Egypt, Libanon, Izrael či Grécko, pre lacnejší lístok si vyberte radšej stred týždňa ako víkend.

Sviatky

1. január Nový rok
6. január Traja králi
25. marec Deň gréckej nezávislosti
1. apríl Gécko-cyperský štátny sviatok
1. máj Sviatok práce
15. august Nanebovstúpenie Panny Márie
1. október Cyperský deň nezávislosti
28. október Grécky štátny sviatok
25. a 26. december Vianoce

Letoviská Cyprus

Tipy na výlety na Cypre

 • futbal
  • Top

  Medzi obľúbené športy na ostrove patrí jednoznačne futbal, ktorý zožal viacero úspechov. Ďalším obľúbeným športom je tenis, ale aj basketbal. Na Cypre sa dokonca dá aj lyžovať. Na Cypre sa lyžuje už viac ako 60 rokov na vrcholoch hory Olympus.

  • Top

  Jedna z najkrajších hradných zrúcanín v Stredomorí je domovom množstva miestnych legiend a mýtov. Hrad údajne tvoril námet pre ilustráciu rozprávky od Walta Disneyho - Snehulienka. Najznámejšia legenda hovorí, že kráľovná víl, ktorá trávila čas očarúvaním miestnych pastierov, si tu postavila tento hrad. Tí, ktorí sa vyšplhajú až úplne hore, si vychutnajú fenomenálny výhľad. Ak by ste mali počas dovolenky na Cypre čas na výlet len na jeden hrad, potom si určite vyberte tento.

 • Kolossi, Cyprus
  • Top

  V stredoveku mal hrad Kolossi veľký strategický význam a obsahoval veľké zariadenia na výrobu cukru z miestnej cukrovej trstiny, jedného z hlavných cyperských vývozných tovarov v tomto období. Pôvodný hrad bol pravdepodobne postavený v roku 1210 podľa franskej armády, kedy sa krajina Kolossi dostala od kráľa Hugh Aj s rytiermi rádu svätého Jána Jeruzalemského. Dnešný hrad bol postavený v roku 1454 Hospitallersmi pod vedením veliteľa Kolossi, Louis de Magnaca, ktorého ruky môžete vidieť vytesané do hradných múrov.

  • Top

  Na strmom útese s výhľadom na more stoja pozostatky rímskeho mesta Kourion. Celý areál je obrovský, patria k nemu pozostatky mnohých rímskych a byzantských stavieb, vrátane antického divadla, kde kedysi mohlo sedieť až 3500 divákov, rímsky trh s verejnými kúpeľmi, pôsobivý Dom Achilla so zložitými mozaikovými podlahami a gladiátorský štadión. V priestoroch divadla sa ešte aj dnes hrajú divadelné hry alebo konajú hudobné vystúpenia. Divadlo je úžasným dôkazom rímskeho ovládania zákonov akustiky. Môžete sa postaviť do stredu javiska a pokojne hovoriť. Vaše slová bude jasne počuť po celej sále.

 • tanečné vystúpenie
  • Top

  Na Cypre sa každý mesiac konajú zaujímavé festivaly a podujatia, ktoré bavia nie len domácich ale aj turistov. Na prelome mája a júna sa koná Kataklismos. Sviatok, ktorý trvá dva dni a Cyperčania sa počas neho prezliekajú do tradičného oblečenia a zhromažďujú sa v chrámoch. Ďalším festivalom v týchto dňoch je umelecký festival v Nikózii, ktorý trvá až dva týždne a počas neho sa vystavujú rôzne umelecké diela či vystupujú folklórne súbory. V júli sa koná Larnacký festival, počas ktorého sa na hrade v Larnaku konajú rôzne tanečné a divadelné predstavenia. V auguste počas sviatku Nanebovzatia Panny Márie sa veriaci zhromažďujú v najväčších kostoloch a kláštoroch. Tento sviatok sa považuje za najdôležitejší v gréckej ortodoxnej cirkvi. V septembri si na svoje prídu obľúbenci vína, pretože vo Famaguste sa organizuje festival zameraný na tento alkohol. V Agia Napa sa v septembri usporadúva festival plný tanca, hudby a folklóru.

  • Top

  Týči sa v juhozápadnej časti ostrova a je plné krásny dedín s tradičnými kamennými domami a dláždenými ulicami. Nachádzajú sa tu aj niektoré z najúžasnejších kostolov a kláštorov s freskami a nástennými maľbami zo stredoveku. Až deväť z týchto kostolov sa dokonca dostalo na zoznam pamiatok UNESCO. Pohorie je ideálne aj na turistiku alebo horské bicykle. A nezabudnite sa zastaviť pri Kaledónskom vodopáde alebo prejsť cez stredoveký most Milia. Cyprus je najmä letnou dovolenkovou destináciou, preto len málokto vie, že je skvelý aj na lyžovačku. Od začiatku januára až do marca sú hory pokryté hlbokým snehom a vytvárajú pocit zimnej krajiny, ktorá pripomína Tirolsko. Najvyšším vrchom je Mt. Olympus s výškou 1952 m n. m.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie na Cypre