Menorka

Prvé, čo sa človeku vynorí keď počuje názov tohto ostrova sú dozaista krásne pláže. Menorka však toho v skutočnosti ponúka oveľa viac, pestrá vegetácia, rozmanitosť krajiny a aj jej starobylé pamiatky, ktorých je to toľko, že ich zaručene nebudete vedieť zrátať na prstoch jednej ani dvoch rúk.

To, že ostrov má jedinečnú prírodu sa nehovorí len tak náhodou, v roku 1993 ho UNESCO dokonca vyhlásilo za rezerváciu s najvyšším stupňom ochrany. Menorka je po Malorke druhým najväčším spomedzi Baleárskych ostrovov, no svojej väčšej sestre nemusí byť nič dlžná. Poďte s nami odhaliť jej tajomstvá.

Krajina
Španielsko Menorka
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Parlamentná monarchia.
Rozloha a populácia
Rozprestiera sa na 668 km² a má približne 82 000 obyvateľov.
Jazyky
Španielčina a ďalšie regionálne jazyky ako katalánčina, baskičtina, galícijčina, arančina a ďalšie.
Náboženstvo
kresťanstvo
Elektrický prúd
Elektrické napätie je podľa európskej normy 220 V.

Top lokality

Mahón

Keď vám niekto bude rozprávať, aký je Mahón nádherný, nepreháňa. Nájdete ho ukrytý v hlbokej zátoke, ktorú tvorí najdlhší prírodný prístav Európy, ktorý lemuje dlhé promenáda plná reštaurácii kaviarničiek a ktorá je priam stvorená na dlhé romantické večerné prechádzky. Svoju pozornosť však netreba sústrediť len na tento bezmála 6 kilometrov dlhý prístav, Mahón vás dostane aj svojou spleťou úzkych kľukatých uličiek, ktoré sú lemované domami s koloniálnym nádychom z doby britskej nadvlády. Po prechádzaní cez mesto narazíte aj na obrovskú gotickú katedrálu z 13.teho storočia a hradnú pevnosť z 19.storočia. Obe stavby sa týčia vysoko nad mestom a dokopy vytvárajú nezabudnuteľnú panorámu, už len kvôli ktorej sa oplatí mesto navštíviť. Milovníkov histórie v meste poteší Musea de Menorca, kde nájdete až 200 tisíc exponátov približujúcich históriu ostrova Menorka.

Mahón
Mahón. Foto: depositphotos.com

Ciutadella de Menorca

Ciutadella de Menorca je druhé najväčšie mesto ostrova Menorka a miestnymi obyvateľmi je prezývaná tiež ako kamenná perla. História mesta je bohatá, čo môžete vidieť aj na množstve pamätihodností, starých kamenných budovách a kľukatých uličkách pochádzajúcich ešte z doby maurskej nadvlády. V Ciutadelle rozhodne nejde vynechať návštevu miestnej gotickej katedrály Santa Maria de Ciutadella, tradičný trh postavený v 19. storočí, kde nájdete predajcov s čerstvou zeleninou či práve vylovenými rybami a inými plodmi mora. Nezabudnite navštíviť ani úzky prírodný prístav žijúci dlho do noci.

Ciutadella de Menorca
Ciutadella de Menorca. Foto: depositphotos.com

Cala en Blanes

Toto letovisko ocenia najmä tí, ktorí si radi na dovolenke užívajú ničím nerušený kľud. Oceníte najmä jeho úzke pláže zasadené do hlbokej zátoky. Keďže letovisko sa nachádza len sotva 4 kilometre od Ciutadelly, kedykoľvek, keď budete mať pocit, že už máte ticha a súkromia dosť, môžete sa vybrať na prechádzku sem. Každopádne platí, že Cala en Blanes je stvorená pre romantikov, na útesy okolo letoviska vedie cesta tak pre autá ako aj pre peších turistov, odkiaľ sa vám ponúknu nádherné výhľady na more a aj na západ slnka.

Cala en Blanes
Cala en Blanes. Foto: depositphotos.com

Cala en Bosch

Letovisko nachádzajúce sa na južnej strane ostrova si získa srdce každého kto ho navštívi. Mestečko sa hrdí krásnou piesočnatou plážou do tvaru písmena U, no najväčším lákadlom letoviska je jeho chránený prístav nachádzajúci sa v strede mesta. Prístav je lemovaný promenádou s vychýrenými reštauráciami, kde si dovolenkári radi vychutnávajú výborné jedlo s ešte lepším výhľadom na more. Najospevovanejšou plážou je spravidla najväčšia pláž, no nájdete tu viacero menších kúzelných pláží, ktoré vyhľadávajú aj vyznávači potápania. Rodiny s deťmi v Cala en Bosch poteší aj aquapark Aquarock nachádzajúci sa na okraji letoviska.

Cala en Bosch
Cala en Bosch. Foto: depositphotos.com

Punta Prima

Punta Prima je príjemné pokojné letovisko v najjuhovýchodnejšej časti Menorky. Nájdete ho len 10 kilometrov od hlavného mesta ostrova, tým pádom je aj obľúbenou možnosťou na výlet, ak sa rozhodnete v rámci svojej dovolenky ubytovať v Mahone. Keďže ide o pokojnejšie letovisko nehľadajte tu žiadne obrovské hotely, skôr naopak menšie rodinné hotely alebo apartmánové domy obklopené všade navôkol bohatou zeleňou a prírodou. Najkúzelnejšou časťou letoviska je jeho piesočnatá pláž s bielym jemným pieskom a pozvoľným vstupom do mora. Ak sa z pláže pozriete smerom na šíre more všimnete si neďaleko od brehu menší ostrov. Tento ostrov nesie meno Aire a aj vďaka nemu je pláž chránené od nepriaznivého silného vetru, vĺn či morských prúdov - preto sa obľube tejto pláže tešia najmä rodiny s malými deťmi.

Punta Prima
Punta Prima. Foto: depositphotos.com

Son Parc

Toto severné letovisko sa pýši svojou pol kilometra dlhou plážou s jemným pieskom nesúcou meno Son Saura del Nord. Pýtate sa čím je výnimočná? Son Saura del Nord je lemovaná mohutnými piesočnatými dunami s nízkym porastom a píniovými hájmi. Pláž sa tiahne do tvaru polmesiaca a jej vody sú charakteristické pozvoľným klesaním vďaka čomu je vyhľadávaná rodinami s deťmi. Ak však patríte medzi milovníkov golfu je pravdepodobné, že výber toho letoviska nebude náhoda. Nájdete tu totiž nádherné 18 jamkové golfové ihrisko zasadené v miestnej zelenej prírode medzi píniovými hájmi.

Tirant

Toto letovisko sa nachádza na severe ostrova, necelých 16 kilometrov od spomínaného letoviska Son Parc. Pokojné mestečko leží uprostred biosférickej rezervácie s najvyšším stupňom ochrany. Rastie tu množstvo vzácnych rastlín a hniezdi niekoľko ojedinelých vtáčích druhov. Samotné mesto Tirant vrátane všetkých hotelov a služieb sa nachádza na mierne vysokých skalách a pod mestečkom sa nachádza väčšia približne pol kilometra dlhá pláž s názvom Fornells, ktorá ponúka jej návštevníkom kúpanie sa prakticky uprostred neporušenej prírody.

Tirant
Tirant. Foto: depositphotos.com

Hlavné mesto

Mahon

Veľa najmä hlavných miest si zasluhuje rôznorodé prezývky. Veď len napríklad naša Bratislava sa označuje ako krásavica na Dunaji, susednej Prahe zvykneme dávať prívlastok stovežatá a keď sa povie večné mesto, každého okamžite napadne Rím. Ak by hlavné mesto Menorky malo mať nejaký pseudonym, zaručene by to bolo slovné spojenie najkúzelnejšie mesto Stredomoria. Čarovnú atmosféru získalo najmä vďaka tomu, že sa nachádza v hlbokej zátoke, ktorú tvorí najdlhší prírodný prístav v Európe priam stvorený na dlhé romantické prechádzky.

Mahon
Mahon. Foto: depositphotos.com

Kedy vycestovať

Španielsko a rovnako tak aj jeho ostrovy, medzi ktoré patrí aj Menorka, sú vyhľadávané turistami hlavne počas top sezóny - leta. Ak sa chcete vyhnúť masám ľudí, vyberte si pre poznávanie krajiny mesiace od apríla do júna alebo september a október, kedy sa priemerné teploty pohybujú okolo príjemných 20ºC.

Letisko a dĺžka letu

Let z Bratislavy trvá približne 1 hodinu 50 minút, rovnako tak trvá let z Viedne.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Madride:, c./ del Pinar, 20, 28006 Madrid 6, Espaňa

Tel: +34/ 91/5903 861
Mobil: +34/609 002 803
Email: emb.madrid@mzv.sk
*mimo pracovnej doby, počas štátnych sviatkov a v urgentných prípadoch

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky, vrátane detí môžu na územie Španielska vstupovať ako turisti na platný cestovný pas SR alebo na občiansky preukaz.

Colné predpisy

Cestujúci z EÚ môže doviesť do Španielska pre vlastnú potrebu 800 ks cigariet, 400 ks malých cigár, 200 ks cigár, 1 kg tabaku, 10 l alkoholu, 20 l alkoholických nápojov so stredným obsahom alkoholu, 90 l vína a 110 l piva. Drogy sú v Španielsku zakázané, mať drogu aj v malom množstve je trestné. Na prevoz zbrane sa vyžaduje európsky zbrojný pas. Dovoz a vývoz hotovosti je obmedzený čiastkou 10 000,-EUR.

Doprava

Menorka má dobré autobusové spojenia a to hlavne počas hlavnej sezóny. Cestovné poriadky nájdete na zastávkach alebo na recepsiách v hoteloch. Cestovný lístok si zakúpite priamo u vodiča pri nastupovaní do autobusu. Ak preferujete viac súkromia, dobrou voľbou je aj prenajatie si auta, požičovní nájdete na ostrove niekoľko.

Sviatky

1. január Nový rok
6. január Traja králi
Rôzne na jar Zelený štvrtok a Veľký piatok
1. máj Sviatok práce
15. august Sviatok nanebovzatia Panny Márie
12. október Štátny sviatok Španielska
1. november Sviatok všetkých svätých
6. december Deň španielskej ústavy
8. december Sviatok nepoškvrneného počatia Panny Márie
25. december Vianoce

Tipy na výlety na Menorke

 • Medvede v parku. Cabarceno. Španielsko. Foto: unsplash.com
  • Top

  Park sa nachádza na severe Španielska v regióne Kantábria, asi 20 minút od hlavného mesta Kantábrie Santander. Leží na ploche 750 ha starej povrchovej banskej prevádzky a stále si zachováva primitívnu krásu svojej krasovej krajiny. Je domovom viac ako 120 druhov. Okrem stravy, ktorá je im poskytovaná, si zvieratá žijú plne slobodne a podľa svojich inštinktov. V súčasnosti patrí vybavenie prírodného parku Cabárceno medzi najlepšie hodnotené organizáciami, ktoré monitorujú životné podmienky zvierat. Prehliadka má dĺžku viac ako 20 km, a dá sa prejsť autom, na bicykli, pešo alebo lanovkou. Park ponúka niekoľko rôznych predstavení vrátane ukážok dravých vtákov. Autom sa dostanete aj do výbehov niektorých zvierat, ako sú slony, medvede, žirafy, gorily a nosorožce.

 • Camp Nou, Španielsko
  • Top

  Camp Nou je domáci štadión klubu FC Barcelona. Bol dokončený v roku 1957 a jeho terajšia kapacita 99 354 divákov ho činí najväčším futbalovým štadiónom Európy a jedenástym najväčším na svete podľa kapacity. Až do roku 2000 bol jeho názov Estadi del FC Barcelona (v preklade Štadión FC Barcelona), ale hlasovaním členov oficiálneho klubu fanúšikov bol však premenovaný na často používaný názov Camp Nou. Zaujímavosťou je, že na celosezónne vstupenky sa nečakajú žiadne fronty, jediný spôsob ako ich získať je zdediť, či kúpiť od iného majiteľa - sú totiž vždy vypredané.

 • Región Cantabria - zelené pobrežie, oceán a maják. Španielsko. Foto: unsplash.com
  • Top

  Španielsky región na severe krajiny sa pýši zeleným regiónom Cantabria. Známa je pre viac ako 6 500 jaskýň, ako Altamira a El Soplao, množstvo zelených lúk, hôr. Ponúka aj krásne pláže Comillas, Noja a Laredo. Pobrežné mesto Santander má krásnu promenádu Avenida Reina Victoria, historickú štvrť a historické budovy ako je radnica a katedrála. Nájdete tu aj obľúbenú pláž El Sardinero. Cantabria má vynikajúce jedlo, či už sú to ryby, morské plody a množstvo syrov. Známe sú koláče „sobaos“ a „quesadas pasiegas“.

 • Casa Battló, Španielsko
  • Top

  Casa Batlló, jeden z domov v priamom centre mesta, je plný farieb, pôsobí veľmi hravo a je magnetom pre oči. V tomto prípade sa to zaujímavejšie deje v exteriéri. Stavba je akoby zostavená z časti kostry zvierat a jej strecha má pripomínať dračí chrbát. Je vytvorená z mnohých malých farebných sklíčok a dáva Barcelone nezameniteľnú tvár. Casa Batlló bola postavená v roku 1877 a bola domovom rodiny Batlló. Odvtedy však musela prejsť niekoľkými renováciami, jednu z nich robil o pár rokov neskôr i samotný Gaudí.

 • Casa Milá, Španielsko
  • Top

  Veľmi netradičný obytný dom, ktorý pripomína vlniace sa more, stojí uprostred Barcelony a je posledným Gaudího projektom pred bazilikou Sagrada Familia. Táto nekonvenčná stavba nemá ani jednu rovnú plochu alebo hranu, všetky jej línie sú oblé. V dome neboli použité žiadne pevné steny a celá stavba stojí len na stĺpoch a oblúkoch. Poschodia nemajú jednotný tvar ani výšku. Izby sú umiestnené okolo dvoch vnútorných nádvorí, aby do nich prenikalo čo najviac svetla. V roku 1984 bola Casa Milá zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

 • cykloturistika menorka
  • Top

  Rovnako obľúbenou aktivitou je cykloturistika. Vďaka tomu, že ostrov nie je príliš hornatý, tento druh športu je čoraz viac vyhľadávaný. Nemusíte sa báť, nemusíte riešiť ako sa sem dopravíte s bicyklom, na ostrove nájdete niekoľko požičovní, niektoré z nich ponúkajú aj organizované cyklo-exkurzie.

Vybrané ponuky v lokalite

  • A
  • -45 %
  • Kanárske ostrovy
  • Fuerteventura

  Las Marismas

  • 21.1. - 28.1.2025
  • Letecky
  • Bez stravy
  613 €
  • Hotel THB Dos Playas
  • -25 %
  • Španielsko
  • Malorka
  • Cala Ratjada

  Hotel THB Dos Playas

  • Novinka
  • 18.9. - 25.9.2024
  • Letecky
  • Bez stravy
  703 €
  • Hotel Condesa
  • Španielsko
  • Malorka
  • Alcúdia

  Hotel Condesa

  • 16.10. - 23.10.2024
  • Letecky
  • Bez stravy
  724 €
  • Hotel BG Java
  • -40 %
  • Španielsko
  • Malorka
  • Can Pastila

  Hotel BG Java

  • 18.9. - 25.9.2024
  • Letecky
  • Polpenzia
  729 €
  • Hotel MIX Peymar
  • -39 %
  • Španielsko
  • Malorka
  • S´Illot

  Hotel MIX Peymar

  • 17.7. - 24.7.2024
  • Letecky
  • Polpenzia
  749 €
  • Hotel BG Caballero
  • -40 %
  • Španielsko
  • Malorka
  • Playa de Palma

  Hotel BG Caballero

  • 15.9. - 22.9.2024
  • Letecky
  • Raňajky
  759 €
  • A
  • -40 %
  • Kanárske ostrovy
  • Lanzarote

  THB Tropical Island

  • 2.12. - 9.12.2024
  • Letecky
  • Bez stravy
  767 €
  • A
  • -45 %
  • Kanárske ostrovy
  • Fuerteventura

  Sotavento Beach Club

  • 21.1. - 28.1.2025
  • Letecky
  • Polpenzia
  768 €
  • Hotel THB Felip
  • -25 %
  • Španielsko
  • Malorka
  • Porto Cristo

  Hotel THB Felip

  • Novinka
  • 15.9. - 22.9.2024
  • Letecky
  • Bez stravy
  770 €
  • A
  • -45 %
  • Kanárske ostrovy
  • Fuerteventura

  Playa Park Zensation

  • 21.1. - 28.1.2025
  • Letecky
  • Bez stravy
  803 €
  • P
  • -30 %
  • Kanárske ostrovy
  • Tenerife
  • Costa Adeje

  Best Jacaranda

  • 12.12. - 19.12.2024
  • Letecky
  • Bez stravy
  810 €
  • Occidental Jandia Mar
  • -30 %
  • Kanárske ostrovy
  • Fuerteventura
  • Jandia

  Occidental Jandia Mar

  • 21.1. - 28.1.2025
  • Letecky
  • All Inclusive
  853 €
  • Parc Güell, Barcelona, poznávací zájazd, Španielsko
  • -40 %
  • Španielsko
  • Barcelona

  Barcelona pre deti

  • 9.8. - 12.8.2024
  • Letecky
  • Raňajky
  859 €

Počasie na Menorke