Dánsko

Severoeurópsky štát veľký skoro ako Slovensko je najjužnejšou časťou Škandinávie. Kdekoľvek ste, nikdy nie ste ďalej od mora ako 50 km. Jedná sa teda skutočne o morskú krajinu.

Polostrov Jylland týčia si sa medzi Nórskom a Švédskom vyniká svojou strategickou polohou a morské úžiny Skagerrak a Kattegat sú bránami do Baltského mora.

Lego, Malá morská víla, Hamlet, Shakespearov princ, pivá Tuborg a Carlsberg sú nezameniteľnými dánskymi ikonami, ktoré robia Dánsko ešte viac „dánskym“. Okrem toho sú tu aj svetové kultúrne dedičstvá. V meste Jelling sú hroby s runovými nápismi, ktoré odkazujú na pohanskú kultúru, iné zas kresťanskú krajinu v období 10. storočia. Stredoveká katedrála Roskilde je prvý kostol v Škandinávii postavený z tehál, ktorého stavebný postup sa rozšíril aj do iných krajín, a ktorý okrem kráľovského mauzólea disponuje 500 rokov starými hodinami. Renesančný zámok Kronborg pri pobreží Sundského prielivu zo 16. storočia je ďalším symbolom krajiny. Práve tu Shakespeare umiestnil Hamleta, čo sa odrazilo na jeho sláve.

Krajina
Dánsko Dánsko
Hlavné mesto
Kodaň
Časový posun
0h
Mena
dánska koruna
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
konštitučná monarchia
Rozloha a populácia
Dánsko má približne 43 094 km2 a 5 830 884 obyvateľov.
Jazyky
dánčina
Náboženstvo
evanjelické
Dánska ikona
Dánska ikona. Foto: unsplash.com

Dánske kráľovstvo má všade príjemnú atmosféru a je zároveň šťastnou severskou krajinou s nádhernou zbierkou ostrovov opradenými legendami a fascinujúcou históriou. Je jediná krajina na Zemi, ktorá vlastní oveľa väčšie vonkajšie územie, ako je jeho vlastná rozloha v Európe, veď Grónsko je snáď 50 krát väčšie ako samotné Dánsko. Živobytie krajiny zabezpečuje poľnohospodárstvo a rybolov a to už od čias doby ľadovej. 

Dánska krajina.
Dánska krajina. Foto: unsplash.com

Top lokality

Mons Klint

Na južnom pobreží ostrova Zéland v Dánsku dominuje útes Mons Klint. Najvyšší útes v krajine a ideálne miesto na prechádzku. Pozrite si výhľad na Baltské more a krajinu Južného Zélandu. Navštívte najnovšie dánske svetové dedičstvo UNESCO, Stevns Klint, len jednu hodinu od Kodane. Počas prechádzky týmto územím môžete naraziť na rôzne skameneliny, ktoré sú tu uchované už státisíce rokov. Ak zájdete ďalej do útesu a nebudete sa prechádzať len po jeho okrajoch, nájdete zaujímavé turistické chodníčky s krásnym výhľadom. 

Mons Klint
Mons Klint. Foto: unsplash.com

Øresundská úžina

Øresundská úžina je jedná z dánskych úžin, ktorá spája Baltské more s prielivom Kattegat. Nachádza sa medzi ostrovom Sjælland v Dánsku na juhozápade so Škandinávskym polostrovom na severovýchode. Úžina je 118 kilometrov dlhá a široká maximálne 49 kilometrov. V plavebnej dráhe je hĺbka 8 metrov a maximálna hĺbka je 38 metrov. V úžine sa nachádzajú ostrovy Amager, Saltholm, Slotsholmen, Peberholm, ktorý je vytvorený umelo a jediný ostrov patriaci Švédsku, Ven. Cez Øresund vedie most, ktorý spája Kodaň a Malmö.

Øresundská úžina
Øresundská úžina a most. Foto: unsplash.com

Sjælland

Sjælland je najväčším ostrovom Dánska a 95. najväčším ostrovom sveta. Podľa mytológie bol ostrov vytvorený bohyňou Gefion po tom, čo podviedla švédskeho kráľa Gylfiho. Odobrala kus pozemku a prepravila ho do Dánska. Voľná ​​oblasť bola naplnená vodou a bola nazvaná Mälaren. Sjælland je dokonca najľudnatejším ostrovom Dánska. Nachádzajú sa tu mestá ako Kodaň, Greve, Roskilde alebo Taastrub. Najnavštevovanejším mestom je bezpochybne hlavné mesto, Kodaň.

Sjælland.
Sjælland. Foto: depositphotos.com

Aarhus

Aarhus je druhé najväčšie mesto v Dánsku, ktoré leží na Jutskom polostrove. A aj keď je zatienené slávnou Kodaňou, určite stojí za zmienku. Hovorí sa mu aj „mesto úsmevov“, má typickú škandinávsku architektúru, ale aj vynikajúce reštaurácie. V roku 2017 sa toto mesto stalo Európskym hlavným mestom kultúry. Je plný pamiatok, o čom svedčí aj jedinečné centrum starého mesta, ktoré pripomína múzeum pod holým nebom. Práve sem boli z celého Dánska presťahované zrubové stavby na vytvorenie múzea. Vynikajúci príklad historickej architektúry predstavuje mestská Latinská štvrť s dláždenými ulicami a domami z 18. storočia.  

Aarhus
Aarhus. Foto: unsplash.com

Aarhus okrem histórie vyniká aj moderným dizajnom ako majú bytové domy The Iceberg, trávnatá strecha múzea antropológie a praveku, či sklená koncertná sála. Dokonalé spojene umenia a architektúry prináša galéria Aros a úchvatný 360 stupňový výhľad z časti Rainbow Skywalk. Za mestom je ešte krásny les Marselisborg.

Aros galéria
Aros galéria. Foto: unsplash.com

Za mestom je ešte krásny les Marselisborg, ktorý miestni obyvatelia často vyhľadávajú a radi tu trávia čas. 

Marselisborg
Marselisborg. Foto: unsplash.com

Skagen

Malebný rybársky prístav Skagen leží na najsevernejšom bode Dánska. Z jednej strany ho obklopuje Severné more a z druhej Dánsky prieliv. V 30. rokoch 19. storočia sa mesto stalo útočiskom umelcov a malo dokonca svoju vlastnú kolóniu impresionistov s názvom „Maliari zo Skagenu“. Malebné rybárske chatky, úzke uličky a more im poskytovali nekonečnú inšpiráciu.

Skagen
Skagen. Foto: unsplash.com

Odense

Čarovné mesto Odense pomenované podľa boha Odina robí svojmu menu skutočnú česť a to pre bohatú kultúru ako aj literárnu históriu. Je to rodisko známeho spisovateľa Hansa Christiana Andersena. Malý žltý domček, kde sa narodil, dnes slúži ako múzeum so zbierkou pamiatok, artefaktov, ilustrácií a originálnych spisov. V meste sa nachádza napríklad zaujímavé Železničné múzeum, Brandt´s Art Hall v západnej časti mesta, kde sú remeselné obchodíky, reštaurácie, kaviarne a výstavy umenia, architektúry a rôznych iných remesiel. Pozdĺž nábrežia pri katedrále sa nachádza aj socha Andersena a je to veľmi príjemné miesto na oddych ako aj park Munke Mose. Za mestom sa nachádza malebný hrad Egeskov, považovaný za najlepšie zachovaný vodný hrad v Európe, ktorý sa týči vďaka krásnym vežiam. Zároveň bol aj inšpiráciou pre slávneho rodáka.

Odense
Odense. Foto: unsplash.com

Aalborg

Starobylé mesto Aalborg sa datuje od čias Vikingov, keď sa ich lode plavili v okolí Severného mora. Mesto je známe 1500 rokov starými kamennými kruhmi ako aj múzeum Grabrodre Kloster, ktoré leží 3 m pod zemou, kam sa dá dostať výťahom v blízkosti obchodného domu Salling a môžete tak preskúmať vykopané hroby stredovekých mníchov. V období 14. storočia bol v meste postavený kostol Budolfi, čo je najmenšia dánska katedrála, ktorá má melodický zvonček, ktorý každú hodinu medzi 8.00 a 22.00 vydáva príjemnú melódiu. Krásne sú aj dláždené ulice, domy v starom meste z obdobia 16. storočia, ako aj príjemné reštaurácie a kaviarne.

Aalborg
Aalborg. Foto: CK Satur

Hlavné mesto

Kodaň

Kodaň, hlavné mesto Dánska, či Copenhagen, ako mu hovoria doma, je krásne historické mesto, ktoré ťaží zo svojej prímorskej polohy a z histórie. Mesto je sídlom kráľovskej rodiny. Pamätník i miesto posledného odpočinku tu má Hans Christian Andersen a nachádza sa tu aj bronzová socha malej morskej panny z jeho rozprávok, ktorá sa stala symbolom Kodane.

Pohľad na Kodaň
Pohľad na Kodaň z výšky. Foto: unsplash.com

V centre mesta je veľké množstvo parkov, ktoré boli vytvorené po zániku mestských hradieb v roku 1894. Medzi najznámejšie patria Rosenborg have a Botanisk have. Kodaň je taktiež centrom vzdelania, sídlom Kodanskej univerzity a mestom množstva múzeí.

Kodaň.
Kodaň. Foto: unsplash.com

Socha malej morskej panny v Kodani je jej symbolom známym na celom svete. Málokto však vie, že len nedávno oslávila 100 rokov a bola inšpirovaná rozprávkou Hansa Christiana Andersena o Malej morskej víle, no pri jej vyhotovení bol iniciátor plánu vytvoriť sochu Carl Jacobsen inšpirovaný skutočnou postavou baletky menom Ellen Price, ktorá v kráľovskom divadle tancovala práve toto vystúpenie v roku 1909. Zamiloval sa do nej, a preto chcel pre ňu sochu. Sochár Edvard Eriksen poverený touto úlohou ako model použil svoju ženu Eline. Odhalená bola 23. augusta v roku 1913.

Malá morská víla
Malá morská víla. Foto: CK SATUR

Rundetaarnet, okrúhla veža zo 17. storočia nachádzajúca sa v centre mesta Kodaň je ďalším stavebným projektom kráľa Christiana IV. Keďže v 17. storočí prekvitala astronómia, budova bola postavená ako astronomické observatórium. Je známa pre jazdecké schody, otáčavú špirálovú chodbu vedúcu k vrcholu a pre rozsiahle výhľady, ktoré poskytuje na Kodaň. Hvezdáreň je stále využívaná astrológmi a môžete sa do nej dostať pomocou schodiska.

Okrúhla veža
Okrúhla veža v Kodani. Foto: unsplash.com

Pôvodne postavený ako zámok pre nórskeho generála Ulrika Frederika Gyldenlove, Charlottenborg Palace je teraz základňou Kráľovskej dánskej akadémie výtvarných umení, a tiež galérie súčasného umenia. Charlottenborg postavený v  holandskom barokovom štýle sa nachádza sa v samom srdci Kodane. Galéria je častým miestom pre rôzne výstavy a podujatia. Výstavy zobrazujú všetky druhy moderného umenia. Palácu tiež prináleží verejnosti voľne prístupné otvorené nádvorie.

Kedy vycestovať

Ideálne obdobie na spoznávanie Dánska je od jari do jesene. 

Letisko a dĺžka letu

Najbližšie letecké spojenia sú napr. z Viedne, Budapešti a Varšavy.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Kodani, Vesterled 26-28, 2100 Kodaň

Tel: +45 39209911
Email: emb.copenhagen@mzv.sk

Víza a doklady

Slovenskí občania môžu vstupovať na územie Dánska buď s platným cestovným pasom alebo platným občianskym preukazom. Odporúčame, aby si občania v dostatočnom časovom predstihu skontrolovali platnosť a neporušenosť cestovného dokladu, nakoľko v prípade neplatnosti cestovného dokladu im bude zamietnutý vstup na územie Dánska. Cestovný doklad musí byť platný minimálne pri vstupe i výstupe z krajiny.

Colné predpisy

Štandardné predpisy EÚ. Pri príprave pobytu v Dánsku treba zohľadniť skutočnosť, že v Dánsku na rozdiel od ostatných krajín neplatí euro, ale národná mena (dánske koruny, DKK). Osobitné ustanovenia platia v prípade Faerských ostrovov a Grónska, ktoré nie sú súčasťou EÚ, predovšetkým pre dovoz tabakových výrobkov a alkoholických nápojov.

Doprava

Preprava v Kodani ako aj v celom Dánsku je veľmi jednoduchá a spravidla plynulá (okrem prehustenej dopravy v Kodani najmä v čase dopravnej špičky) aj vďaka vysokej úrovni mestskej a medzimestskej infraštruktúry, ktorá sa ďalej rozvíja.

Tipy na výlety v Dánsku

 • Amalienborg slot, Dánsko
  • Top

  Kráľovský zámok Amalienborg je jednou zo zastávok, ktorú musíte absolvovať, ak si chcete pozrieť minimálne miestnu architektúru, výmeny stráží charakteristických strážcov s veľkými čiapkami, určite sa oplatí nazrieť aj dnu, pokiaľ chcete vedieť niečo viac o kráľovskej rodine, jej pokladoch, osobných veciach a podobne. V rámci spoznávania Kodane je Amalienborg pomerne populárnym miestom medzi turistami. Nachádza sa v zaujímavej architektonicky riešenej línií v blízkosti mohutného kostola Marmorkirken, z ktorého priamou cestou vidíte až do stredu námestia obklopeného jednotlivými budovami celého zámku Amalienborg.

 • Aquapark Lalandia, Dánsko
  • Top

  Vyskúšajte škandinávsky najväčší tropický aquapark! Aquapark ponúka veľké množstvo zábavy a to nie len pre deti. Škandinávsky najväčší vodný park má naozaj širokú ponuku zážitkov. Vyskúšajte tohtoročnú novú atrakciu, 102 metrový tobogan Twister. Vyšantite sa na vodných toboganoch alebo sa posaďte a vychutnajte si relax v jednej z horúcich víriviek. Vodný park ponúka aj wellness zážitky a relaxáciu pre deti i dospelých.

 • Carlsbergova glyptotéka, Dánsko
  • Top

  Carlsberg Glyptotek v srdci Kodane zobrazuje staroveké a moderné umenie v skutočne jedinečnom prostredí. Tento bezpochyby typický symbol Kodane bol založený v roku 1888 Carlom Jacobsenom. Múzeum obsahuje dve hlavné oddelenia, ktoré spájajú umenie v pôsobivom architektonickom prostredí. Katedra starožitností ponúka vynikajúce zbierky egyptského, gréckeho, etruského a rímskeho umenia, ktoré ponúka nádhernú prechádzku cez 3500 rokov umenia a histórie. Moderné oddelenie sa zameriava na dánsku maľbu a sochárstvo 19. a 20. storočia, ako aj francúzske umenie z rovnakého obdobia.

 • obložený chlieb
  • Top

  V Dánsku je obľúbený obložený chlieb s plátkami mäsa, ryby, syru alebo kreviet, s uhorkou, paradajkou, majonézou. Údeného sleďa v chlebíku nájdete pod názvom „bornholmer“.

 • Helsingor, Dánsko
  • Top

  Helsingor, mesto Hamleta, hradov a umenia. Prístavné mesto Helsingor je vzdialené necelých 50 km od hlavného mesta, Kodane. Turistov do tohto mesta láka história, ktorú tu po sebe zanechal Shakespeare vo svojich príbehoch. Hrad Kronborg je najčastejšie navštevovanou pamiatkou v meste Helsingor. Stredoveká mestská časť je ideálna na dlhé prechádzky, počas ktorých môžete spoznať celú históriu.

 • Midvagur. Faerské ostrovy.
  • Top

  Miðvágur je malá dedinka s 1046 obyvateľmi. V Miðvágur nájdete jeden z najstarších domov na ostrove Vágar. Volá sa Kálvalíð a pôvodne, okolo roku 1600 a neskôr slúžil ako domov pre mnoho kňazov. Jednoducho povedané o tomto dome nájdeme množstvo príbehov a aj samotný dom by nám vedel neúrekom porozprávať. Vzhľadom na vysoký počet britských vojakov, ktorí tu bojovali počas druhej svetovej vojny, má Miðvágur aj samostatný cintorín, kde padlí odpočívajú. Okolie ponúka krásne scenérie.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Dánsku