Olympská riviéra

Antické umenie, historické klenoty, more, slnko, krásne pláže, divoké hory a údolia sú pre každého cestovateľa veľkým lákadlom. Antickí básnici ho ospevovali kedysi tak, že po ňom zatúžilo mnoho očí, aby sa presvedčili o jeho dokonalej kráse už v období staroveku.

Aj samotná grécka pevnina ako aj asi 3000 gréckych ostrovov má nespočetné množstvo pamiatok. Z Grécka vyžaruje akési spojenie antiky a dneška, ktoré ako v málo krajinách ostáva stále živé. Plochu viac ako 130 000 km2 gréckej pevniny obmýva tyrkysové more, kde je príjemná stredomorská klíma, ktorá je i tým pre turistov príťažlivá.

Grécko leží na Balkánskom polostrove, kde mu dominuje najvyšší vrch Olymp. Nájdeme tu plno kontrastov medzi dedinkami a mestami, medzi úrodnými políčkami a pustými skalnými masívmi ako aj v tradíciách jednotlivých regiónov. 4000 ročná história je roztrúsená po celej zemi a dokladá to najlepšie, čo sa zachovalo, od prehistorickej keramiky, minojských palácov a fresiek, cez mykénske stavby a poklady, cez tie najkrajšie antické sochy a chrámy až po byzantské stavby, ktoré i dnes dýchajú svojou nezameniteľnou atmosférou, ktorá tak robí Grécko Gréckom. Za jeho poznaním sa sem môžete vydať kedykoľvek, ale príťažlivé obdobie je od apríla do októbra.

Na území Grécka žije okolo 11 mil. priateľských, usmievavých, zhovorčivých a veľmi pohostinných obyvateľov. Od svojho začiatku, pri prvom osídľovaní, asi pred 7000 rokmi si Gréci vytvárajú svoj osud podľa seba a ostávajú sami sebou. Aj keď sa často menili ich hranice a mnohokrát im dobové udalosti hádzali polená pod nohy, vždy dokázali s hrdosťou čeliť prekážkam.

Krajina
Grécko Olympská riviéra
Časový posun
1h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Parlamentná republika.
Rozloha a populácia
Rozloha Olympskej riviéry je 131 957 km2 a má približne 10,72 mil. obyvateľov.
Jazyky
Úradným jazykom je gréčtina, v turistických centrách sa dohovoríte aj anglicky.
Náboženstvo
Grécka ortodoxná cirkev (pravoslávna), hlavou je aténsky arcibiskup.
Elektrický prúd
Napätie v elektrickej sieti je 220 V, adaptér nie je potrebný.

Top lokality

Meteora

Meteora je skalný útvar v Grécku, na ktorom je jeden z najväčších a najviac strmo postavených komplexov pravoslávnych kláštorov do výšky 100 až 150 metrov. Na ich vrcholoch vzniklo pôvodne 24 kláštorov. Prvý bol vybudovaný v 14. storočí mníchmi, ktorí hľadali samotu a rozjímanie.

Meteora
Meteora. Foto: unsplash.com

Šesť kláštorov je postavených na obrovských prírodných stĺpoch a kopcovitých balvanoch, ktoré dominujú miestnej oblasti. Meteora sa nachádza v blízkosti mesta Kalambaka. Toto miesto je takisto zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Konglomerát bol vytvorený z usadenín kameňa, piesku a bahna z potokov, ktoré pretekajú do delty na okraji jazera, po milióny rokov.

Kláštorný komplex
Kláštorný komplex. Foto: unsplash.com

Kláštory mali pôvodne klenbový stropy, kamenné steny a drevené balkóny postavených do neprístupnej výšky. Dnes je však možné kláštory pohodlne navštíviť vďaka modernej ceste a kamenným schodom, ktoré sú vytesané v skalnom masíve. I keď vystupovať hore v koši má tiež svoje čaro, tak ako to pôvodne robili mnísi.

Tembi

Necelých 30 km od mesta Larisa medzi pohorím Olymp a pohorím Ossy sa nachádza údolie Tembi. Aj grécka diaľnica, ktorá spojuje hlavné mesto Atény s mestom Thessaloniki prechádza práve tadiaľto, popri rieke Pinios a patrí medzi najkrajšie prírodné krásy v krajine. Je akousi zelenou oázou plnou platanov, pínií, rododendronov sviežich prameňov, ktoré boli zasvätené krásnej bohyni Afrodite. Pôvodne tu stál aj chrám postavený pre boha Apollóna. Pri potulkách Tembi natrafíte aj na stredoveký hrad Orias, malebný kostolík Agia Paraskevi, či zelené údolie Platamonas, ktorý je bránou do severného Grécka.

Tembi
Tembi. Foto: unsplash.com

Volos

Vo východnej časti pevninského Grécka leží príjemné prímorské mestečko Volos s nádhernými plážami. V centre mesta na každom kroku narazíte na mená ulíc antických hrdinov, aj pobrežná promenáda nesie meno „Cesta Argonautov“.

Volos
Volos. Foto: unsplash.com

Pilio

Husté pohorie Pilio týčiace sa nad mestom Volos je spojené s nezabudnuteľnou gréckou mytológiou. Vraj odtiaľto princ Iáson vyplával s Argonautami na výpravu za Zlatým rúnom a tiež silní Titáni odtiaľto ohrozovali Grécko. V pohorí je dnes ukrytých 24 dediniek medzi gaštanmi, olivami, jabloňami, broskyňami. Nádherná je tu miesta architektúra domov s kovovými dverami, malými oknami.

Pohorie Pilio a pohľad na mesto Volos
Pohorie Pilio a pohľad na mesto Volos. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Atény

Mesto nasiaknuté mytológiou a históriou. Atmosféra Atén je príjemná, ozvláštnená rušnými kaviarňami, chodníkmi vedúcimi pomedzi nekonečné pamiatky. Ak strávite miestnu mentalitu, užijete si jedno z najkľudnejších a najzvláštnejších európskych miest. Mesto na prvý pohľad vyzerá ako betónová džungľa a dodnes ho trápi obávaný nefos (smog). Za hlučným a chaotickým zovňajškom má nepopierateľný šarm. Historické centrum, najväčšie pamiatky, reštaurácie a bary sú blízko pri sebe, čím sa stáva výbornou destináciou pre chodcov.

Atény
Atény. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Na poznávanie Grécka je ideálny čas na jar a na jeseň, avšak obľúbené sú i poznávacie zájazdy v letných mesiacoch, pričom je možné sa kúpať na nádherných gréckych plážach.

Letisko a dĺžka letu

Let z Bratislavy alebo z Viedne trvá cca 2 hod.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach:, Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény, Grécko

Tel: +30 2106771980, +30 2106771870
Mobil: +30 6932408028
Email: emb.athens@mzv.sk

Víza a doklady

Pre vycestovanie do Grécka vám stačí občiansky preukaz alebo pas, platný aj 6 mesiacov po návrate. Dieťa do 15 rokov musí mať vlastný cestovný pas.

Doprava

Pri Aténach sa nachádza medzinárodné letisko Eleftheria Venizela. Z Bratislavy alebo z Viedne sa dá letieť do mesta Thessaloniki ako aj do mesta Preveza počas letnej sezóny.

Shopping a suveníry

Medzi turisticky najobľúbenejšie a najviac kupované tovary patria: olivy, olivový olej, morské špongie, mydlá, šperky, kožené výrobky, keramika, sošky, výrobky z mušlí, koreniny, čaj, ouzo, metaxa, víno, raki.

Sviatky

1. január Nový rok a sviatok Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento deň si ľudia vzájomne vymieňajú drobné darčeky, deti obchádzajú domácnosti a spievajú (obdoba našej koledy).
6. január Sviatok Zjavenia Pána, oslavujúci pokrstenie Krista v rieke Jordán. Je to sviatok, kedy sa do mora, jazera alebo rieky hodí kríž a mladí chlapci sa predháňajú, kto ho prvý vyloví a donesie späť.
7. január Sviatok Jána Krstiteľa
25. marec Sviatok Zvestovania Panny Márie a Deň nezávislosti. Tri týždne pred začiatkom pôstu začínajú fašiangy, usporadúvajú sa maškarné večierky.
rôzne

Čistý pondelok - Prvý deň pôstu. Tento deň sa oslavuje púšťaním šarkanov a jedia sa tradičné druhy pôstneho jedla. 

rôzne

Veľká noc - Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok. Na Veľký piatok sa nosí v procesii so sviečkami Kristova rakva, v sobotu o polnoci kňaz v kostole vyhlási, že Kristus vstal z mŕtvych a od jeho zapálenej sviečky sa prenáša tzv. plameň života na sviečky veriacich, ktorí si ich nesú zapálené domov. V nedeľu sa navštevujú všetci príbuzní, na ražni sa pečie jahňacina, súťaží sa v rozbíjaní natvrdo uvarených a na čerstvo nafarbených vajciach (ťukajú sa špičkami o seba).

1. máj Sviatok jari a sviatok práce. V tento deň sa vstupné dvere domu zdobia kyticami.
25. máj Jónsky deň - oslava pripojenia Jónskych ostrovov ku Grécku.
30. júl Sviatok svätých apoštolov
15. august Sviatok Nanebovzatia Panny Márie
28. október Deň "Óchi", oslava odmietnutia talianskeho ultimáta v roku 1941 (ministerský predseda Metaxas odmietol na Mussoliniho žiadosť o povolenie vstupu talianskych jednotiek do Grécka, deň zahájenia gréckeho boja proti okupácii).
25. a 26. december Vianoce

Tipy na výlety na Olympskej riviére

  • Top

  Bájna rieka v oblasti Epirus ideálna na jednodňový výlet z letovísk Parga a Sivota. Kraj nadpozemskej krásy, v ktorom sa zrodili grécke báje. Popri skalnatých brehoch rieky Acheron vzdorovali hrdinovia cudzej nadvláde. Jej rovinatý dolný tok podľa starých mudrcov umýval brehy záhrobia. Vitajte v miestach, kde história a mýtus splývajú v jedno.

 • Grécko
  • Top

  Grécko má siahodlhú históriu, na ktorú sú Gréci právom pyšní. Je stále dôležitou súčasťou ich života a obklopuje ich vo všadeprítomných pompéznych pamiatkach, ako aj zachovalých kláštoroch. Nechýbajú tu ani prírodné unikáty, okrem najkrajších pláži, sú to najmä jaskyne a zelené rokliny.

 • Aténska akropola, Grécko
  • Top

  Mesto nasiaknuté mytológiou a históriou. Atmosféra Atén je príjemná, ozvláštnená rušnými kaviarňami, chodníkmi vedúcimi pomedzi nekonečné pamiatky. Ak strávite miestnu mentalitu, užijete si jedno z najkľudnejších a najzvláštnejších európskych miest. Mesto na prvý pohľad vyzerá ako betónová džungľa a dodnes ho trápi obávaný nefos (smog). Za hlučným a chaotickým zovňajškom má nepopierateľný šarm. Historické centrum, najväčšie pamiatky, reštaurácie a bary sú blízko pri sebe, čím sa stáva výbornou destináciou pre chodcov.

 • Delos, Mykonos
  • Top

  Kedysi vyspelé obchodné a umelecké centrum antického Grécka, ktoré mohlo mať až 30 000 obyvateľov, ktorí sa sem dostali z Atén, Ríma, Cypru, Egypta a ďalších miest vtedajšieho sveta. Ostrov má dĺžku 5 km a šírku 1,3 km. Podľa mytológie sa tu Leto, milenke boha Dia, narodili boh Apolón a bohyňa Artemis. V archeologickom areáli sa nachádza agora, divadlo, terasa s levmi, chrám boha Apolóna, pokladnica mestských štátov, domy s krásnymi mozaikovými podlahami, ktoré uchvacujú každého milovníka histórie a umenia. V archeologickom múzeu sú vystavené levy, sochy a zlaté šperky. Z Mykonosu sa sem doplavíte do 30 minút.

 • Antické Delphi so zachovanými chrámami a pohorie Parnas. Grécko
  • Top

  Antické Delphi sú bezpochyby veľmi pôsobivé miesto. Ležia na juhozápadnom svahu hory Parnas s výhľadom na pobrežnú nížinu na juhu a údolie Phocis. V súčasnosti je rozsiahlym archeologickým centrom pri malebnej dedinke s rovnakým názvom. Delphi boli zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO vďaka fenomenálnemu vplyvu v staroveku, o čom svedčia viaceré historické pamiatky. O vzniku tohoto územia sa šíria rôzne mýty. Delphi boli od dávnych čias miestom uctievanie gréckych bohov, prinášanie darov a práve tu sa odohrávali aj najznámejšie veštby staroveku.

 • Epidavros, Grécko
  • Top

  Epidavros bolo malé mesto v starovekom Grécku na polostrove Argolida v Saronickom zálive. V súčasnosti je toto miesto využívané len ako archeologické nálezisko, v ktorom môžete vidieť obrovské divadlo. Toto divadlo sa používa dodnes na dramatické predstavenia, slávnostné hestiatoreion a palaestru. Divadlo je obdivované svojou mimoriadnou akustikou , ktorá umožňuje takmer dokonalú zrozumiteľnosť nezmazateľných slov z proscenia alebo skenu na všetkých 14 000 divákov. Epidavros je známy aj vďaka chrámu zasväteného bohovi lekárstva Asklépiovi.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie na Olympskej riviére