Barcelona

Kozmopolitné mesto Barcelona patrí medzi najpopulárnejšie turistické destinácie. Nachádza sa na severovýchodnom pobreží Španielska a je druhým najväčším mestom v krajine. K jej veľkej premene dochádza v 90 rokoch minulého storočia, kedy vznikli rozsiahle ulice lemované stromami, upravené pláže a rozvinul sa aj prístav.

Ak vás zaujíma umenie, kultúra, jedlo, hudba, nákupy, šport alebo akákoľvek iná zábava, španielska Barcelona je na to ako stvorená. Na umenie narazíte v meste na každom kroku.

V najstaršej časti mesta Ciutat Vella sú takmer všetky historické pamiatky od námestia Plaça Sant Jaume cez ulicu La Rambla až ku akváriu pri pobreží a rôzne múzeá, ako napríklad: Múzeum mesta Barcelona, Múzeum erotiky, Picassovo Múzeum, Múzeum moderného umenia. Veľkolepo pôsobí aj námestie Plaça de España a Plaça de Catalunya s peknými budovami a nákupnými možnosťami všade navôkol.

Rušná La Rambla spája Gotickú štvrť, v ktorej život pulzuje tak ako kedysi. Barcelona je neodmysliteľne spojená s úžasnou stavbou kostola Segrada Família, ktorý je symbolom mesta.

Montjuic je rozľahlý kopec týčiaci sa hneď nad barcelonským prístavom. Na 213 m vysoký kopec Montjuic jednoducho vystúpiť musíte. Odmenou vám bude prekrásny výhľad na celé mesto. Toto miesto je vyhlásené krásnymi parkami a tiež ponúka kultúrne a športové vyžitie. Pre tých, ktorí nechcú ísť po svojich, je pripravená nezabudnuteľná jazda lanovkou. Montjuic sa rozprestiera na južnej strane mesta a patrí ku kľúčovým bodom Barcelony. Často je považovaný za horu dvoch tvárí - na jednej strane pripomína temnú stránku histórie v čase španielskych vojen či Frankovej diktatúry, na strane druhej je dnes jednou z najvyhľadávanejších rekreačných oblastí mesta.

Fantastická je aj fontána Fuentes mágicas de Montjuic, ktorú si večer nenechajte ujsť a užite si celkom čarovnú atmosféru naplnenú žiarivými svetlami.

Krajina
Španielsko Barcelona
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
konštitučná monarchia
Rozloha a populácia
Rozloha Barcelony je 101,4 km2 a má približne 1 620 343 obyvateľov.
Jazyky
Najpoužívanejším jazykom je španielčina no ostatnými úradnými jazykmi sú aj ďalšie regionálne jazyky ako katalánčina, ba...
Najpoužívanejším jazykom je španielčina no ostatnými úradnými jazykmi sú aj ďalšie regionálne jazyky ako katalánčina, baskičtina, galícijčina, arančina a ďalšie.
Náboženstvo
kresťanstvo

Top lokality

Monserrat

Monserrat je benediktínske opátstvo nachádzajúce sa na hore Montserrat v Španielsku. Kláštor bol založený v 10. storočí a dodnes funguje s viac ako 70 mníchmi. Monserrat, ktorého meno znamená zúbkovaná hora, má ideálnu polohu aby zohrával dôležitú úlohu v kultúrnom a duchovnom živote Katalánska.

Monserrat
Monserrat. Foto: unsplash.com

V kláštore sa udiali viaceré zázraky a socha Panny Márie láka pútnikov z celého sveta. Niektoré legendy hovoria, že sa tu ukrýva svätý grál. Mystickú atmosféru umocňuje krásny výhľad do doliny. V múzeu, ktorý je súčasťou kláštora, sú maľby od Picassa, El Greca a Caravaggia.

lanovka. Barcelona
Lanovka. Barcelona. Foto: unsplash.com

Girona

Girona, ktorá sa nachádza 100 kilometrov od Barcelony v severovýchodnom Katalánsku, patrí medzi miesta s najbohatšou históriou v Španielsku. Cez mesto preteká rieka Onyar, ktorá je súčasťou starého mesta. Charakter mesta dotvára aj druhá rieka Ter, ktorá obmýva park  de la Devesa. Mesto založili Rimania, neskôr padlo do rúk Maurov a potom Frankov, aby nakoniec zakotvilo pod správou Barcelony. Návštevníkov láka svojou nádhernou architektúrou, na ktorej badať vplyvy rôznych kultúr a náboženstiev. V mestských častiach Staré a Nové mesto nájdete mnoho príležitostí na príjemné splynutie s davom a pozorovanie miestneho života a kultúry.

Girona
Girona. Foto: unsplash.com

Jazero Banyoles

Najväčšie katalánske prírodné jazero Banyoles ponúka krásne romantické scenérie, ktoré si tu môžete užiť v obklopení španielskej prírody a vychutnať si pokoj a pohodu, ktoré tu tunajšia atmosféra ponúka.

Jazero Banyoles
Jazero Banyoles. Foto: unsplash.com

Besalú

Nádherné stredoveké mesto sa pýši románskymi kostolmi Sant Vincent a Sant Pere, ktorý je pozostatkom benediktínskeho kláštora a opevneným mostom cez rieku Fluviá. Ponoriť sa tu môžete do stredovekého tajomna, ktoré aj dnes má romantického ducha a je opradený zaujímavými legendami.

Stredoveké Besalú
Stredoveké Besalú. Foto: unsplash.com

Tossa de Mar

Mesto Tossa de Mar sa nachádza v Katalánsku na pobreží Costa Brava. Od Barcelony je vzdialené 100 km. Dominantou mesta je zrúcanina gotického hradu, ktorá je súčasťou hradbami obklopeného a dobre zachovalého starého mesta.

Mesto Tossa de Mar
Mesto Tossa de Mar. Foto: unsplash.com

Tossa de Mar má tri hlavné pláže. Pláž Tossa (Platja Gran) pred centrom mesta. Táto pláž je uzavretá na západe stredovekým hradom. Má dĺžku 380 m a šírku 60 m. La Mar Menuda na druhej strane zálivu. Má všetky obvyklé služby a vybavenie ako napríklad prenájom športových potrieb. Pláž je dlhá 180 m a široká 20 m. Poslednou plážou je El Codolar.

Pobrežie Tossa de Mar
Pobrežie Tossa de Mar. Foto: unsplash.com

Cadaqués

Malebné prístavné mesto je obklopené fascinujúcimi scenériami prírodnej rezervácie Cap de Creus. Toto miesto si obľúbilo mnoho umelcov, medzi ktorými bol Picasso, Joan Miró, Walt Disney, či Salvador Dalí, ktorého dom sa nachádza v zátoke Portligat.

Cadaqués
Cadaqués. Foto: unsplash.com

Veľmi obľúbenou zastávkou je prírodná rezervácia Cap de Creus, ktorú dotvára čarovné španielske pobrežie a všadeprítomná vôňa Stredomoria.

Cap de Creus
Cap de Creus. Foto: unspalsh.com

Figueres

Figueres, okresné mesto regiónu Alt Empordà, sa rozprestiera vo vnútrozemí v provincii Girona. Toto mesto s hlbokými katalánskymi koreňmi známe ako domov Salvadora Dalího, ponúka návštevníkom možnosť navštíviť Dalího divadelné múzeum, venované géniovým surrealistickým maľbám. Ide o kultúrnu paletu doplnenú rôznymi múzeami a kalendárom plným festivalov a podujatí po celý rok. Figueres je dôležité aj pre dedičstvo monumentov, medzi ktorými vynikajú staré stredoveké hradby a hrad Sant Ferran, ako aj pre príklady modernej a neoklasickej architektúry, ktoré sú rozmiestnené po celom centre mesta.

Dalího divadelné múzeum vo Figureres
Dalího divadelné múzeum vo Figureres. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Barcelona má stredomorskú klímu. Teplota vzduchu v júli a auguste je cca 26-30ºC. Teplota vody 24ºC. Ideálny čas na poznávanie je na jar alebo na jeseň.

Zastupiteľský úrad

Embajada de la República Eslovaca,, c./ del Pinar, 20, 28006 Madrid 6, Espaňa

Tel.: 0034/ 91/5903 861
Mobil: 0034/609 002 803 (mimo pracovnej doby, počas štátnych sviatkov a v urgentných prípadoch)
Fax: 0034/ 91/5903 868
Email: emb.madrid@mzv.sk, www.mzv.sk/madrid

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky, vrátane detí môžu na územie Španielska vstupovať ako turisti na platný cestovný pas SR alebo na občiansky preukaz.

Colné predpisy

Cestujúci z EÚ môže doviesť do Španielska pre vlastnú potrebu 800 ks cigariet, 400 ks malých cigár, 200 ks cigár, 1 kg tabaku, 10 l alkoholu, 20 l alkoholických nápojov so stredným obsahom alkoholu, 90 l vína a 110 l piva. Drogy sú v Španielsku zakázané, mať drogu aj v malom množstve je trestné. Na prevoz zbrane sa vyžaduje európsky zbrojný pas. Dovoz a vývoz hotovosti je obmedzený čiastkou 10 000,-EUR.

Doprava

Verejná doprava v Španielsku patrí medzi jednu z najlepších v Európe. Železničný systém je super moderný a rýchly, rovnako letecká doprava je rozsiahla a má dobré spojenia nielen s ostatnými krajinami ale dobre fungujú aj vnútroštátne spojenia. Cestná sieť je dobre udržiavaná a prostredníctvom autobusovej dopravy sa dostanete do dediniek v hociktorom kúte krajiny.

Shopping a suveníry

Ak by ste sa rozhodli si po návrate z dovolenky spraviť španielsky večer a na misku s hispánskymi motívmi si naservírovať nejaké špeciality typické pre túto krajinu, siahnite po domácich syroch alebo tradičnej šunke jamón, ktorá prežije aj niekoľkohodinový let. Ak však chcete potešiť nielen seba ale aj známych, navštívte miestne trhy a prineste im koreniny, olivy alebo víno.

Sviatky

1. január Nový rok
6. január Traja králi
Pohyblivý dátum podľa Veľkej noci  Zelený štvrtok a Veľký piatok
1. máj Sviatok práce
15. august Sviatok nanebovzatia Panny Márie
12. október Štátny sviatok Španielska
1. november Sviatok všetkých svätých
6. december Deň španielskej ústavy

Tipy na výlety v Barcelone

 • Camp Nou, Španielsko
  • Top

  Camp Nou je domáci štadión klubu FC Barcelona. Bol dokončený v roku 1957 a jeho terajšia kapacita 99 354 divákov ho činí najväčším futbalovým štadiónom Európy a jedenástym najväčším na svete podľa kapacity. Až do roku 2000 bol jeho názov Estadi del FC Barcelona (v preklade Štadión FC Barcelona), ale hlasovaním členov oficiálneho klubu fanúšikov bol však premenovaný na často používaný názov Camp Nou. Zaujímavosťou je, že na celosezónne vstupenky sa nečakajú žiadne fronty, jediný spôsob ako ich získať je zdediť, či kúpiť od iného majiteľa - sú totiž vždy vypredané.

 • Casa Battló, Španielsko
  • Top

  Casa Batlló, jeden z domov v priamom centre mesta, je plný farieb, pôsobí veľmi hravo a je magnetom pre oči. V tomto prípade sa to zaujímavejšie deje v exteriéri. Stavba je akoby zostavená z časti kostry zvierat a jej strecha má pripomínať dračí chrbát. Je vytvorená z mnohých malých farebných sklíčok a dáva Barcelone nezameniteľnú tvár. Casa Batlló bola postavená v roku 1877 a bola domovom rodiny Batlló. Odvtedy však musela prejsť niekoľkými renováciami, jednu z nich robil o pár rokov neskôr i samotný Gaudí.

 • Casa Milá, Španielsko
  • Top

  Veľmi netradičný obytný dom, ktorý pripomína vlniace sa more, stojí uprostred Barcelony a je posledným Gaudího projektom pred bazilikou Sagrada Familia. Táto nekonvenčná stavba nemá ani jednu rovnú plochu alebo hranu, všetky jej línie sú oblé. V dome neboli použité žiadne pevné steny a celá stavba stojí len na stĺpoch a oblúkoch. Poschodia nemajú jednotný tvar ani výšku. Izby sú umiestnené okolo dvoch vnútorných nádvorí, aby do nich prenikalo čo najviac svetla. V roku 1984 bola Casa Milá zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

 • paella
  • Top

  Španielsky obed sa podáva obyčajne okolo 14 tej hodiny a pozostáva podobne ako u nás z troch chodov. Začína sa šalátom alebo polievkou. Známa je hlavne studená paradajkovo zeleninová polievka gazpacho, ktorá predstavuje super osvieženie počas horúcich letných dní. Veľmi obľúbená je práve paella.

 • La Rambla, Španielsko
  • Top

  La Rambla je 1.2 kilometrov dlhá životne dôležitá tepna v centre mesta. Predstavte si pešiu zónu, vynásobte jej ruch desiatimi, pridajte južanský temperament a možno sa priblížite k atmosfére Rambly. Rambla prechádza od monumentu Colom, ktorý je venovený Krištofovi Kolumbovi až k Placa de Catalunya, centrálne námestie mesta. Rambla je v každé ročné obdobia a v každú hodinu plná života – nájdete tu pouličných artistov, reštaurácie, a najmä množstvo turistov. Nechajte sa aj vy zlákať do tejto príjemne turistickej pasce.

 • Marbella, Španielsko
  • Top

  Marbella je nádherné mesto v južnom Španielsku s typicky teplým počasím. Marbella sa presnejšie nachádza na pobreží Stredozemného mora medzi Malagou a Gibraltarským prielivom na úpätí Sierra Blanca. Je to jedno z najvýznamnejších turistických miest na pobreží Costa del Sol a počas väčšiny roka je medzinárodnou turistickou atrakciou najmä vďaka svojej klimatickej a turistickej infraštruktúre. Mesto má tiež významné archeologické dedičstvo, niekoľko múzeí a kultúrny kalendár plný udalostí od reggae koncertov až po operné predstavenia.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Barcelone