Kalábria

Citrusové háje, množstvo viníc a nádherná architektúra talianskeho juhu osobitne dotvárajú krásu krajiny. Kalábria je taliansky región na úplnom konci apeninskej čižmy, ktorý obmýva Tyrhénske more s bielymi pieskovými plážami, ktoré sa občas vystriedajú s kamienkovým vstupom do mora.

Od 3. storočia pred našim letopočtom bolo meno Kalábria pôvodne dané na pobreží Jadranského polostrova Salento v modernej Apúlii. V neskoršom 1. storočí pred našim letopočtom sa tento názov rozšíril na celé Salento, keď rímsky cisár Augustus rozdelil Taliansko na regióny. Celý región Apúlie dostal názov Regio II Apulia et Calabria.

Napriek tomu, že Kalábria priťahuje turistov najmä na more a hory, turisti majú o dovolenku na tomto mieste celoročne. Okrem svojho kultúrneho, historického, umeleckého dedičstva, má množstvo chránených prírodných biotopov a "zelených" zón. Básnik Gabriele D'Annunzio nazval pobrežie na Sicílii v blízkosti Reggio Calabria ako najkrajší kilometer v Taliansku.

Krajina
Taliansko Kalábria
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Kalábria je súčasťou unitárnej Talianskej republiky. Taliansko je republika rozdelená do 20 samostatných krajov. Samotná...
Kalábria je súčasťou unitárnej Talianskej republiky. Taliansko je republika rozdelená do 20 samostatných krajov. Samotná Kalábria má 4 provincie: Catanzaro (CZ), Cosenza (CS) a Reggio di Calabria (RC).
Rozloha a populácia
Kalábria nachádzajúca sa v Taliansku sa rozprestiera na 15 080 km² a žijú v nej približne 2 116 700 obyvateľov.
Jazyky
Úradným jazykom je taliančina.
Náboženstvo
Prevláda rímsko – katolícke náboženstvo (až 90%).
Elektrický prúd
Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Ni...
Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Nie všetky zástrčky dokážete zapojiť do zásuvky, pretože v Taliansku chýba tzv. nulák, hrot, ktorý trčí zo zástrčky a preto ju k zásuvke nepripojíte. Väčšina hotelov má však buď štandardizované zásuvky, alebo pripravenú medzizástrčku na recepcii. Ak nie, je možné si takýto medzičlánok ( adaptér – spina di adattamento ) kúpiť v každom obchode s domácimi potrebami za cca 2 EUR.

Top lokality

Tropea

Tropea je prímorské letovisko s pôsobivou scenériou. Tento úsek pobrežia Tyrhénskeho mora sa nazýva aj Costa degli Dei – Pobrežie bohov a považuje sa za jednu z najkrajších destinácií na letnú dovolenku v Kalábrii. Pobrežie sa môže pochváliť dramatickými útesmi, slnečnými plážami a retiazkou malých letovísk. Tropea je najrušnejšie a najatraktívnejšie z týchto prímorských miest, ktorého historické centrum je usadené na útesoch nad morom. Kedykoľvek počas dňa je možné vidieť dovolenkárov aj domácich, ako sa prechádzajú po Corso Vittorio Emanuele, až sa dostanú ku kovovému zábradliu, odkiaľ je úžasný výhľad na more a pláž. Tropea má nadčasový charakter ospalého prímorského mestečka na juhu Talianska. Nájdete tu stopy starých mestských múrov  a opevnenia, ktoré kedysi chránili mesto. Na vrchole skalnatého výbežku vedúceho do mora stojí kláštor Santa Maria dell’Isola, jednou z najzaujímavejších budov v meste je katedrála, v ktorej sa nachádza obraz patrónky mesta Madonna di Romania. V Tropei môžete tiež navštíviť malé múzeum Museo Diocesano v Bikupskom paláci alebo Palazzo Vescovile. Mesto je plné malých reštaurácií, ktoré ponúkajú pizzu a miestne jedlá. Zvyčajne máte na výber z množstva morských plodov a vyskúšať musíte aj špecialitu mesta – sladkú červenú cibuľu.

Tropea
Tropea. Foto: depositphotos.com

Capo Vaticano

Jedna z najkrajších oblastí Kalábrie s nádhernými bielymi plážami a krištáľovo čistým morom. Z pobrežia je úžasný výhľad na Liparské ostrovy, najmä na sopku Stromboli, a Sicíliu. Nachádza sa neďaleko Tropey. Hlavným lákadlom je členité pobrežie so skalami prudko padajúcimi do mora a striedajúcimi sa s plážami s bielym pieskom a priezračnou vodou. Okrem kúpania je Capo Vaticano ideálnym miestom na potápanie. Jeho dovolenkovú atmosféru dotvárajú kaktusy, banánovníky a ďalšie tropické rastliny a palmy.

Capo Vaticano
Capo Vaticano. Foto: depositphotos.com

Pizzo Calabro

Leží v malebnom zálive sv. Eufémia na pobreží Tyrhénskeho mora. Pizzo láka na dve hlavné turistické atrakcie – bizarnú jaskynnú kaplnku na brehu mora Chiesetta di Piedigrotta a známe tartufo. Ku kaplnke Chiesetta di Piedigrotta sa dostane asi pätnásťminútovou prechádzkou po ceste vedúcej z mesta pozdĺž pobrežia na severovýchod. Pôvodne kaplnku do skaly vytesali vďační námorníci, ktorí prežili silnú búrku. Interiér zdobia sochy vytesané miestnymi sochármi, ale uvidíte tu aj podobizne Fidela Castra a Johna F Kennedyho. Lístky do jaskyne sa kupujú v reštaurácii nad ňou. Po prechádzke dobre padne osvieženie v podobe tej najlepšej zmrzliny, akú ste kedy ochutnali – tartufa. Zmrzlina z čokolády a lieskových orechov má tvar veľkej gule, ktorá je naplnená čokoládovou omáčkou a obalená v kakaovom prášku. Môžete ju nájsť vo viacerých častiach Talianska, no nikde nechutí tak ako v Pizze. Centrum mesta tvorí malebná sieť úzkych uličiek, ktoré pôsobia historicky, no sú plné života. Srdcom mesta je námestie Piazza della Repubblica, v ktorého blízkosti stojí hrad známy ako Castello Murat. Bol postavený už v 15. storočí, no najznámejší je vďaka tomu, že tu bol popravený Napoleonov švagor.

Jaskynná kaplnka v Pizzo Calabro
Jaskynná kaplnka v Pizzo Calabro. Foto: depositphotos.com

Reggio Calabria

Rušné mesto Reggio Calabria bolo spolu s Messinou na Sicílii na druhej strane Messinského prielivu takmer úplne zničené zemetrasením v roku 1908. Bolo však prestavané do dnešnej elegantnej podoby. Kedysi bolo významným gréckym mestom, súčasťou Magna Graecia. Dnes je Reggio Calabria dopravný uzol pre trajekty na Sicíliu, ale na turistickej mape svieti najmä vďaka národnému múzeu. V Museo Nazionale di Reggio Calabria sa dajú vidieť dve slávne grécke bronzové sochy. Sú väčšie ako plastiky v životnej veľkosti a o ich pôvode, tvorcovi a význame sa neustále špekuluje. Najväčšou pýchou mesta je lungomare, dlhá a široká promenáda ako stvorená na príjemné prechádzky, počas ktorých budete obdivovať výhľad na more a Sicíliu.

Reggio Calabria
Reggio Calabria. Foto: depositphotos.com

Scalea

Scalea je jedno z najväčších a najstarších stredísk v oblasti Riviera dei Cedri. Je rozdelená na dve časti – Scalea Vecchia – časť mesta so starým normanským hradom, úzkymi uličkami, palácmi a kostolmi leží na kopci a Scalea Nuova s množstvom hotelov, barov, kaviarní, reštaurácií, obchodov, diskoték a mnohých kultúrnych a športových zariadení. Každý pondelok doobeda sa v meste konajú veľké trhy. Oblasť Scalei je mimoriadne zaujímavá aj pre potápačov, či tých, ktorí sa tešia z morského sveta aspoň cez potápačské okuliare. Atraktívne sú najmä blízke útesy Fiuzzi, dno Cirelly, či Azúrová a Levia jaskyňa ostrova Dino, kam sa možno z pláže dostať aj na vodnom bicykli.

Scalea
Scalea. Foto: depositphotos.com

Scilla

Mesto zo starých mýtov bolo podľa legendy domovom strašného monštra Scylla, ktorý spolu s Charybdisom strážil úzku úžinu Messina a predstavoval nebezpečenstvo pre Odysea a jeho posádku, keď sa plavili týmto územím. Keď sa vrátime od mýtov a legiend späť do prítomnosti, uvidíme mestečko, ktoré obklopujú citrusové háje a stále sa udržiava rybárstvo ako tradičný spôsob života. Mestu dominuje mohutná skala s hradom Castello dei Ruffo. V minulosti bol hrad pevnosťou, majákom, kláštorom aj mládežníckym ubytovacím zariadením. Z hradu sa naskytá výhľad na Sicíliu, pobrežie Kalábrie a ak je jasný deň, dovidíte až na Liparské ostrovy. Hrad je občas hostiteľom výstav a nachádza sa tu jediná ostávajúca luntra, tradičná miestna loď používaná na lov mečúňa. Ak chcete zažiť pravú atmosféru rybárskeho mestečka, neobíďte časť Chianalea. Rybárske domčeky stoja hneď vedľa mora, vlny omývajú ich steny a nadvihujú malé rybárske člny.

Scilla
Scilla. Foto: depositphotos.com

Praia a Mare

Praia a Mare je moderné turistické stredisko v severnej časti Kalábrie na pobreží Tyrhénskeho mora. Praia znamená v starogréčtine pláž. Skalnaté mestečko má nádhernú polohu, jedna časť je obmývaná azúrovým morom, z druhej strany sa vypínajú strmé hory a pozdĺž celého pobrežia ho lemuje dlhokánska piesočnatá pláž, vulkanického charakteru s malými kamienkami na brehu mora, poprekrývaná kamennými útesmi. Dominantou mestečka je ostrov Dino, známy svojimi nádhernými jaskyňami, najznámejšie z nich Azúrová a Levia jaskyňa sú cieľom mnohých lodných výletov. Samotné letovisko ponúka oddych, zábavu i športové aktivity a určite mu nechýba žiadna možnosť zábavy a športového vyžitia. Zaujímavou možnosťou ako využiť deň, je stráviť ho v aquaparku, ktorý sa nachádza priamo v letovisku. Každý štvrtok doobeda sa v meste konajú veľké trhy.

Praia a Mare
Praia a Mare. Foto: depositphotos.com

Sellia Marina a Simeri Mare

Tieto dve strediská ležia na pobreží Iónskeho mora. V porovnaní s Tyrhénskym morom je „menej civilizované“ a má ešte čistejšie more. Obe mestečká majú pláže s bielym pieskom a bujnou vegetáciou a uličky plné kaviarní, reštaurácií  a obchodíkov nesklamú turistov.

Parghelia

Toto mestečko bolo celé zničené zemetrasením v roku 1783, nanovo vybudované a opäť zničené zemetrasením v roku 1908. V mestečku nájdete romantické zálivy, piesočnaté pláže a krištáľovo čisté more. Obchodíky, kaviarne a reštaurácie ponúkajú typické miestne produkty.

Liparské ostrovy

Skupina 7 ostrovov, sopečného pôvodu. Formovali sa po tisícročia z vyvretých hmôt, vystupujúcich z morského dna. V súčasnosti sú aktívne len dve sopky – Vulcano a Stromboli. Návštevníkov láka možnosť vidieť na vlastné oči sopečnú aktivitu, ale aj éterické /nadzemské, vesmírne, prchavé/svetlo, mierne podnebie, akvamarínové more. Najväčší spomedzi ostrovov je Lipari (37,6 km2), kde nedochádza k sopečnej činnosti, ale krajina je prekrásna. Lode kotvia v prístave Lipari, ktorý sa rozkladá medzi dvomi zálivmi – Marina Lunga s krásnou plážou a Marina Corta. V blízkom mestečku možno navštívíť opevnenú štvrť a Museo Archeologico Regionale /Via del Castello/. Archeologický prieskum sa od r. 1946 nikdy nezastavil. Z vykopávok sa dedukuje, že ostrov Lipari bol osídlený od 4. tisícročia pred n.l. v skalnatých pahorkoch bola nájdená zdobená keramika. Liparské ostrovy sú spojené s historickým osudom Sicílie, so stáročnými bojmi o ostrov medzi Grékmi, Kartágincami a Rimanmi až do definitívnej nadvlády Rimanov. V r. 836 pred n.l. Arabi zničili Lipari a až za vlády veľkovojvodcu Rogera I. v 11.stor. začal ostrov Lipari a blízke súostrovie „rozkvitať“ vďaka aktívnej prítomnosti benediktínskych mníchov, ktorí sa usadili v antickej akropole /starovekom gréckom hrade/ s povolením od kráľa.

Liparské ostrovy
Liparské ostrovy. Foto: depositphotos.com

Hlavné mesto

Catanzaro

„Mesto dvoch morí“ je hlavným mestom regiónu Kalábria. Aktívne mesto je dôležitým centrom cestovného ruchu v Taliansku, ale tiež sa v ňom stále udržiava tradícia hodvábneho priemyslu. Brokát a hodváb vyrobený v Catanzare nájdete nielen v celom Taliansku, ale aj vo zvyšku sveta. K atrakciám mesta patrí katedrála postavená v roku 1121, renovovaná v 16. storočí. Počas druhej svetovej vojny bola zničená, no neskôr opäť obnovená. Najznámejším poznávacím znamením Catanzara sa stal jeho most. Oblúkový most je nesmierne populárny nielen pre svoju architektúru, ale tiež fakt, že patrí k najvyšším mostom v Európe. Pokojným útočiskom v blízkosti centra mesta je Parco della Biodiversita. Ide zároveň o park a botanickú záhradu, v ktorej sa nachádza viac ako 20-tisíc rastlín, dve jazerá, rybníky, stále zelený labyrint, zoologická záhrada, detské ihrisko a kilometre turistických a joggingových chodníkov. Je to ideálne miesto na piknik alebo prechádzku „tunelom lásky“.

Catanzaro
Catanzaro. Foto: depositphotos.com

Kedy vycestovať

Pre podnebie v Kalábrii je typické striedanie teplého leta a miernej zimy. Priemerné zimné teploty sú okolo 8 °C a letné horúčavy presahujú 30 °C. Východné pobrežie Iónskeho mora je teplejšie a suchšie. Horké oblasti sú známe častým snežením v zimných mesiacoch. 

Letisko a dĺžka letu

Regionálne letisko sa nachádza v meste Lamezia Terme. Let z Bratislavy trvá 2 hodiny.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme – Taliansko, Adresa: Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A Roma Taliansko

Tel: +39 0636715200
Mobil: +39 3385432071
Email: emb.roma@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Talianska. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov (nemá občiansky preukaz) by mala mať vlastný cestovný pas. Ak budete chcieť v Taliansku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz.

Colné predpisy

Colné a devízové predpisy: sú zhodné ako v ostatných krajinách EÚ. Je zakázaný vývoz akýchkoľvek predmetov historickej hodnoty. Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre), tvrdého alkoholu a toaletnej vody.

Doprava

Talianska cestná sieť ma vyše 300 000 km, s ktorých viac ako 6 000 km je diaľničných. Za používanie diaľnic sa platí (okrem nasledovných trás Salerno - Reggio Calabria, Palermo - Catania a Palermo - Mazara del Vallo). Napriek tomu, že Kalábria je od Bratislavy vzdialená asi 1 700 kilometrov, nie je to namáhavá cesta ani pre motoristov. Od Rakúska až na juh Talianska vedú kvalitné diaľnice. Ak ste pricestovali na Kalábriu autom, buďte opatrní. Miestni šoféri sú takí ako v celom Taliansku. V zelených zónach môžete parkovať medzi 8:00 a 9:30, od 14:30 do 16:00 je to už zakázané. V modrých zónach môžete parkovať len ak vlastníte parkovací disk (dostať ho na turistických úradoch) a aj to len v čase od 9:00 do 14:30 a od 16:00 do 20:00. Maximálny povolený obsah alkohol v krvi je 0,08 promile.

Ak sa na Kalábriu dopravíte vlakom, je potrebné si zabezpečiť transfer z vlakovej stanice, pretože vlaky nechodia do každého mesta.

Všetky mestá majú dobrý systém mestskej a prímestskej dopravy. Vždy si vopred pozorne preštudujte cestovný poriadok, pretože niektoré autobusy premávajú len zavčasu ráno a večer a doprava v nedeľu býva veľmi obmedzená.

Taxi služba je v Taliansku na veľmi dobrej úrovni. Ceny sú rozdielne počas dňa a v čase nočnej služby. Extra poplatok sa platí pri objednaní taxíka cez telefón. Skôr ako nastúpite, zistite si cenu. Taxíky bez taxametra radšej nepoužívajte. Vodiči taxíkov by mali byť odmenení podľa kvality služby, zväčša 8 – 10% alebo 1 EURO.

Shopping a suveníry

Nákupy na Kalábrii sú o niečom úplne inom ako v ostatných častiach Talianska. Nájdete tu najmä malé obchodíky s typickými špecialitami. Ceny sú pomerne prijateľné. Potraviny a jedlá v reštauráciách sú o niečo drahšie ako u nás. Dobre sa nakupujú kožené výrobky, topánky a suveníry. Talianske výrobky sú známe eleganciou a vysokou kvalitou. Taliansky design je veľmi žiadaný.

Pri kupovaní starožitností by ste si mali dávať pozor, v Taliansku sú veľmi šikovní falšovatelia. Florencia, Miláno a Rím sú hlavné mestá módy. Niektoré mestá sú známe svojimi vlastnými druhmi tovaru: Como (Lombardia) pre hodváb, Prato (Toskánsko) pre textil, Empoli (Toskánsko) pre fľaše a poháre zo zeleného skla, Deruta a Faenza pre keramiku, Carrera pre svoj mramor.

Otváracie doby v obchodoch sú rôzne, ale väčšinou: Po-Pia 09:00-13:00 hod. a od 16:00-19:00 hod. Obchody s potravinami mávajú v stredu poobede zatvorené. Potraviny odporúčame nakupovať v supermarketoch kde sú lacnejšie.

Za nákupmi sa môžete vybrať aj na pondelkové trhy v mestečku Scalea, ktoré začínajú už ráno o 5:00 a končia asi okolo 13:30 hod. Všeobecne platí, že na trhu kúpite čerstvejšie a lacnejšie sezónne produkty ako v obchodoch. Pri nákupe potravín Taliani väčšinou nedohadujú, ale môžete požiadať o zľavu (sconto) na odevy a iný tovar.

Z Kalábrie nebudete odchádzať s plným kufrom oblečenia, ale s plným kufrom všelijakých dobrôt, ako je napríklad cibuľový džem vyrábaný z červenej cibule. Ďalšou špecialitou, ktorú tu môžete ochutnať je bergamotový krém. Bergamot je citrusový plod podobný pomaranču, ktorý má ešte kyslejšiu chuť a výraznejšiu vôňu.. Ak by ste predsa len zvolili radšej niečo tradičnejšie, určite nevynechajte sušené paradajky, ktorú tu kúpite naozaj vynikajúce. Paradajky vypestované v tejto pôde ožarované slnečnými lúčmi chutia úplne inak ako tie u nás.

Sviatky

1. január Nový rok
6. január Traja králi
marec/apríl Veľkonočný pondelok
25. apríl Deň oslobodenia
1. máj Sviatok práce
2. jún Založenie Talianskej republiky
15. august Nanebovstúpenie Panny Márie
1. november Sviatok všetkých svätých
8. december Počatie Panny Márie
25. december Vianoce
26. december Sviatok sv. Štefana

Tipy na výlety v Kalábrii

  • Alberobello, Taliansko
    • Top

    Alberobello je malé mesto v regióne Apúlia. Toto mestečko bolo zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO pre svoje nezvyčajné domčeky trulli. Trulli sú malé domčeky postavené z miestneho vápenca so suchými kamennými múrmi a charakteristickými kužeľovitými strechami. Je to tradičný a jednoduchý typ stavby, ktorú uvidíte v tejto časti Apúlie. Tieto domčeky sa používajú vo svojej najzákladnejšej forme ešte dnes ako druh kôlne medzi olivovými hájmi.

  • Altamura, Taliansko
    • Top

    Altamura je významné historické mesto nachádzajúce sa v srdci regiónu Apúlia, ktoré je známe najmä svojou katedrálou a archeologickým múzeom. Katedrála Altamura je v srdci mesta a bola postavená v rokoch 1232 až 1242 Fridrichom II. zo Švábska, ktorý ho zasvätil Panne Márii. Altamura je známa aj ako mesto chleba. Chlieb Altamura je chlieb z obilných zŕn vyrobený z pšeničnej múky a pečený v starých peciach na spaľovanie dreva.

  • Anjelsky hrad, most cez rieku, Rím. Taliansko. Foto: unsplash.com
    • Top

    Anjelský hrad, po taliansky Castel Sant'Angelo, sa nachádza na brehu talianskej rieky Tiber v Ríme. Je to pozoruhodná stavba, ktorá od svojho postavenia zažila kadečo. Na vrchole hradu stojí socha anjela, ktorý schováva svoj meč. Postaviť ju dal pápež Gregor Veľký, ktorý uvidel na vrchole budovy stáť anjela a predpovedal tým koniec morovej epidémie. S výstavbou sa začalo v roku 123 nášho letopočtu a práce boli dokončené v roku 139. Počas rokov slúžil hrad mnohým účelom, ako pápežská rezidencia, súčasť mestských opevnení alebo väznica.

  • Arena di Verona, Taliansko. Foto: unsplash.com
    • Top

    Arena di Verona je rímsky amfiteáter nachádzajúci sa v meste Verona. Samotná stavba bola vybudovaná v roku 30 za mestskými hradbami, no do dnešných čias sa nezachovala v pôvodnom stave, keďže v 12. storočí zemetrasenie vážne poškodilo jej vonkajšiu konštrukciu. Predstavenia, ktoré sa tu konali, boli vychýrené natoľko, že sa ich zúčastňovali návštevníci z veľkej diaľky. Kedysi bola kapacita amfiteátru až okolo 30 000 ľudí, dnes sa z bezpečnostných dôvodov môže predstavení zúčastniť asi polovica z tohto počtu. V letnom období sa v súčasnosti v amfiteátri môže montovať až šesť inscenácií.

  • Baptistérium sv. Jána Krstiteľa, Taliansko
    • Top

    Baptistérium svätého Jána Krstiteľa je najstaršou budovou vo Florencii a slúži veriacim viac ako tisíc rokov.. Jeho stavba bola začatá v 6. storočí a dokončená roku 1128. Slúži tak veriacim po viac ako tisíc rokov. Kopula má vnútorný priemer 41,5 metrov a bola postavená technikou, ktorú používali starorímski stavitelia a bola dokončená v roku 1436. Externej výzdobe dominuje obloženie z farebného mramoru, čo je typické pre toskánske stavby románskeho štýlu. Veľmi krásne sú umelecky vytvorené vstupné dvere, ktoré navrhol a 6 rokov na nich pracoval Andrea Pisano. Tieto južné dvere sú ozdobené 28 výplňami so scénami zo života sv. Jána Krstiteľa.

  • Basilica Palladiana
    • Top

    V meste Vicenza stojí Palladiovo nádherné dielo, ktoré vzniklo v období 16. storočia pri prestavbe pôvodnej gotickej stavby Palazzo dela Regione. Za túto obnovu si vyslúžil umelec obrovský úspech a odštartoval tak svoju kariéru. Basilica Palladiana stojí na námestí Piazza dei Signori. Po jej dokonalej prestavbe sa stala sídlom miestnej vlády. V spodnej časti sa nachádzali luxusné obchody vtedajšej doby. Palladio navrhol dvojité arkády, ktoré celú budovu krásne zjemňujú a mramorové antické stĺpy jej pridávajú na ľahkej elegancii. Celá stavba bola nakoniec dokončená až viac ako 30 rokov po Palladiovej smrti. V roku 1994 bola stavba zapísaná aj na zoznam UNESCO. Horné poschodie sa využíva na výstavy alebo významné spoločenské udalosti.

Vybrané ponuky v lokalite