Amsterdam

Amsterdam je mestom tolerancie a rôznorodosti. Má všetky výhody veľkomesta od bohatých kultúrnych možností, zábavných podnikov, zaujímavých múzeí až po pestré pouličné nákupy.

Najvhodnejším dopravným prostriedkom na spoznanie hlavného mesta Holandska je jednoznačne bicykel, a to najmä pre podmanivú atmosféru. A údajne je v Amsterdame viac bicyklov, ako obyvateľov. Tiež vyniká aj zelenými parkmi, ktorých je tu 30. 

Hlavné mesto Holandská má 1400 mostov a voda ho tu delí na 90 ostrovov a 160 grachtov. Najskôr vznikol ako rybárska dedina v ústi rieky IJ a Zuiderského mora v roku 1275. Keď sa však Zuiderské more zanieslo pieskom, ľudia zachránili prístav stavbou Severomorského kanálu v dĺžke 27 km. Amsterdamský prístav je druhý najväčší v Holandsku a piaty najväčší v Európe. Epochu rozkvetu si Amsterdam zažil v 17. storočí, kedy sa začali stavať kanály - grachty. Ich stavba trvala veľmi dlho a bola to metóda omylov a pokusov. Dnes je tu hustá sieť kanálov, kde sa voda každú noc obnovuje komplikovaným systémom priepustí a čistiacich zariadení. 

Krajina
Holandsko Amsterdam
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
konštitučná monarchia
Rozloha a populácia
Amsterdam má 219 km2 a 741,636 obyvateľov.
Jazyky
holandčina
Náboženstvo
rímskokatolícke, protestantské, moslimské, iné a bez vyznania
kvety
Amsterdam. Foto: CK Satur

Amsterdam pôsobí pokojne, malebne, je menšieho rázu, než iné veľkomestá, ale aj vďaka kanálom pretkaným ulicami, má človek pocit, akoby bol na dedine. Domy sú v ľahkom predklone kvôli dažďu, čím sa tak ochraňuje fasáda. Všetky budovy stoja na stĺpoch, ktoré prenikajú 12 až 15 m vrstvou bahnitej pôdy k pevnejším vrstvám. Ešte začiatkom 20. storočia sa používali stromy, dnes betón. Najstaršou pamiatkou v meste je Starý kostol "Oude Kerk", ktorý sa nachádza v blízkosti Red Light District. Je to goticko-renesančná stavba so zvonicou, ktorá bola kedysi pre námorníkov orientačným bodom. V letnom období sa tu konajú koncerty. 

Amsterdam budovy
Amsterdam. Foto: unsplash.com

Skutočné centrum mesta je námestie Dam, ktoré pochádza z 13. storočia, kedy sa postavila hrádza na rieke Amstel za účelom ochrany mesta pred vodami Južného mora, ktoré je južnou úžinou Severného mora. Nachádza sa tu Kráľovský palác. V ňom kráľovská rodina ale nebýva. V roku 1903 tu bola plodinová burza. Architektom bol Hendrik Petrus Berlage. Dnes je tu múzeum na rôzne témy a výstavy. 

Amsterdamské kanály
Amsterdamské kanály. Foto: unsplash.com

Oproti palácu stojí pamätník postavený ako spomienka na holandských vojakov a členov národného odporu, ktorí umreli v 2. sv. vojne. Pamätník bol odhalený v roku 1956 a vo svojich útrobách obsahuje pôdu zo všetkých holandských provincií ako aj z Východoindických kolónií. V zadnej časti obelisku sú tiež erby všetkých holandských kolónií. 

Kráľovský palác
Kráľovský palác. Amsterdam. Foto: unsplash.com

Významným múzeom je i Dom Anny Frankovej, ktoré je venované židovskej dievčine, ktorá žila v období 2. sv. vojny. Jej otec, ktorý prežil vojnu, vydal denník svojej dcéry Anny. Bol vydaný aj knižne a preložený do 50 jazykov. Zahynula tak, ako ďalších 100 000 holandských židov. Umrela týždeň pred oslobodením. Múzeum je otvorené od roku 1960. Izby sú v pôvodnom prevedení. V dome sa ukrývali v hornej časti schodiska, kde je akoby ukončená knihovňa, ale to je len ilúzia, lebo to je stena, ktorá umožňuje prístup zo zadnej časti domu. Milovníci Van Gogha si prídu na svoje v múzeu Van Gogh.

Obelisk na námestí Dam
Obelisk na námestí Dam. Amsterdam. Foto: unsplash.com

Za poznaním námorného života sa môžete vybrať do Národného námorného múzea, ktoré sa tiež nachádza v Amsterdame. Budova dnešného múzea bola postavená v roku 1656 ako námorný sklad pre laná, plachty, zbrane a muníciu. Od roku 1973 je múzeom. Podáva opis 500 rokov námornej histórie Holandska. Nachádza sa tu i replika lode Amsterdam, ktorá je prístupná. 

Van Gogh múzeum
Van Gogh múzeum. Foto. Unsplash.com

Stedelijk sa nachádza na námestí Museumplein v Amsterdame. Prvý krát bolo otvorené v roku 1895, a je najväčším holandským múzeom moderného a súčasného umenia a dizajnu. Zbierka obsahuje mimoriadne umelecké diela svetoznámych umelcov, vrátane veľkého množstva diel významných holandských umelcov 20. storočia.

Múzeum Stedelijk
Múzeum Stedelijk. Foto: unsplash.com

Amsterdam sa pýši aj veľmi elegantnou budovou Eye Film Museum, ktorá je úžasným verejným priestorom pre mesto, kde sa konajú výstavy s filmovou tematikou. Sú tu 4 obrazovky, hľadisko a reštaurácia s barom. Táto budova nahradila tak staré filmové múzeum, ktoré bolo vo Vondelparku. Budovu otvorila v roku 2012 kráľovná Beatrix. Navrhla ju rakúska architektonická firma Delugan Meissl. Nízkopodlažná geometrická štruktúra je pokrytá bielymi hliníkovými dlaždicami, ktoré jej dodávajú výnimočný vzhľad na nábreží.

Eye Film Museum
Eye Film Museum. Amsterdam. Foto: unsplash.com

Za nákupným centrom Bijenkorf, na ulici Damrak sa nachádza budova starej burzy - Burs van Berlage. Dnes slúži ako koncertná hala a výstavisko. 

Beurs van Berlage
Beurs van Berlage. Amsterdam. Foto: unsplash.com

Amsterdam sa radí medzi najvodnatejšie miesto na svete. Kanály a prístavy zaberajú štvrtinu rozlohy. A sú tiež základným elementom jeho bohatstva. Je považovaný aj za akési "Benátky na severe". Domy a mosty sú večer vysvietené. Mesto robí aj rôzne opatrenia, a preto je v kanáloch aj fauna a flóra. Žije tu 20 živočíšnych druhov rýb a rakov. Zaujímavý je napríklad most Python či Anaconda z roku 2001 a v dĺžke 93 metrov. V roku 2002 vyhral Medzinárodné ocenenie mostov. Čarovne pôsobia aj malé mosty priamo v meste. 

Nočný Amsterdam most
Nočný Amsterdam. Foto: unsplash.com

Z celkovo 1280 amsterdamských mostov, je most Magere alebo "Štíhly most" tým najpopulárnejším. Je to tradičný dvojkrídlový most spájajúci 2 brehy rieky Amstel. Most sa otvára cca každých 20 min a vpúšťa lode do mesta. Most sa staval v roku 1670, ale po náraste dopravy na rieke Amstel bol postavený nový a širší. 

Amsterdam
Amsterdam. Foto: CK Satur

A´Dam Toren je 22. poschodová veža, ktorá je jednou z ikon Amsterdamu. Vypadá ako nová, ale bola otvorená už v roku 1971, keď tu sídlila naftová spoločnosť Royal Dutch Shell. Vďaka niekoľko miliónovej oprave bola začiatkom roku 2016 otvorená. Nachádza sa tu Swiss Boutique Hotel, Night Club, otáčajúca reštaurácia na 19. poschodí. Na Top Floor je vyhliadka - cca vo výške 100 m, ktorá je otvorená od 10 do 22 hod. V jej blízkosti sa nachádza futuristická biela stavba - Eye Film Museum. 

A´Dam Toren
A´Dam Toren. Foto: unsplash.com

V provincii Noord Holland sa nachádza časť Haarlem ležiaca asi 20 km od Amsterdamu. Podľa tejto časti bola pomenovaná aj slávna štvrť v New Yorku. Dnes už táto štvrť je súčasťou Amsterdamu. Nachádza sa tu radnica, kde bolo sídlo holandských vojvodcov. V kostole sv. Bava sú varhany, kde hral Mozart. Svoje tajomstvá ukrýva aj amsterdamská štvrť Jordaan, ktoré je lemovaná záhradami, ktoré boli vytvorené už v 17. storočí bohatými mecenášmi pre chudobných seniorov. Názov Jordaan je trochu záhadný. Pochádza z francúzskeho slova "jardin", čo značí záhrada. Veľa ulíc v tejto štvrti nájdete pod kvetnatými názvami ako "Palmová", "Kvetová", či "Sladký vres".

Jordaan
Jordaan. Amsterdam. Foto: unsplash.com

Pôvodne tu bývali európski prisťahovalci a žili tu hlavne remeselníci. Dokonca aj Rembrandt. V 19. storočí bola táto časť veľmi znečistená, boli tu zlé životné podmienky, málo pitnej vody, kanál bol znečistený a upchatý. Po 2. sv. vojne za mala štvrť zbúrať, avšak našťastie sa podarilo štvrť zachrániť a obnoviť. Dnes sú tu kaviarne, reštaurácie a práve tu sa zrodila aj holandská hudba - folklór "Café - Nol". Ulica Haarlemmerstraat je predĺženie ulice Jordaan a je plné obchodov, butikov a barov. 

uličky
Ulice Amsterdamu. Foto: unsplash.com

Top lokality

Pešia zóna Damrak je považovaná za jednu z najobľúbenejších zón nie len medzi turistami ale aj medzi domácimi. Damrak je dokonca považovaný za akýsi červený koberec v Amsterdame. Názov Damrak vznikol spojením dvoch slov. Dam znamená v preklade priehrada a rak je starý holandský výraz pre rieku. Damrak bol kedysi nie len veľmi rušnou ulicou ale aj rušným prístavom, v ktorom boli ukotvené lode hneď vedľa seba. Na tomto mieste sa vykladal tovar od výmyslu sveta, ktorým boli zásobované miestne obchody.

Damrak
Damrak. Foto: unsplash.com

Kalverstraat

Milovníci nakupovania po celom svete majú na zozname prianí nákupy na rušnej obchodnej ulici Kalverstraat v Amsterdame. Ulica sa stala známou pod menom Kalverstraat ("teľacia ulica"), vďaka trhu hovädzieho dobytka, ktorý sa tu konal od roku 1486 do roku 1629. Najznámejšie módne značky sídlia na tejto ulici a určite si po jej návšteve odnesiete veľa tašiek a darčekov.

Amsterdam
Amsterdam a nákupy. Foto: unsplash.com

Štvrť červených svetiel

Väčšina ľudí počula o štvrti červených svetiel ešte pred návštevou samotného Amsterdamu. Táto ulica je známa tým, že si lásku môžete kúpiť skoro v každom dome. Kontroverzná štvrť, ktorú preslávili prostitútky, drogy a kriminalita, je obrazom, ktorý patrí k slobodomyseľnému štýlu života Holanďanov a každoročne privíta davy zvedavých turistov.

Štvrť červených svetiel.
Štvrť červených svetiel. Foto: depositphotos.com

Nieuwmarkt

Nieuwmarkt je jedno z najdôležitejších námestí, ktoré sa považuje za časť čínskej štvrte v Amsterdame. V sedemdesiatych rokoch 20. storočia sa mnohé budovy na námestí zdemolovali, aby bolo miesto na metro, ktoré bolo predmetom protestov. Metro však bolo postavené a Nieuwmarkt má vlastnú stanicu. Každý deň tu nájdete trh a viac ako 20 kaviarní. Soboty patria biotrhu, v letných mesiacoch môžete hľadať perly medzi starožitnosťami a obľúbená je aj burza kníh.

Nieuwmarkt
Nieuwmarkt. Foto: depositphotos.com

Námestie Dam

Námestie Dam, ktoré bolo vybudované už v 13. storočí, je kľúčovým miestom Amsterdamskej, ale aj Holandskej histórie. Práve tu sa odohralo oficiálne privítanie Napoleona Bonaparte po tom, čo v roku 1808 s jeho armádou prevzal moc nad týmto mestom. Momentálne na námestí nájdete veľké množstvo stánkov s rýchlym občerstvením, reštaurácie, či obchody.

Námestie Dam
Námestie Dam. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Podnebie je ovplyvňované Severným morom a Golfským prúdom - mierne zimy bez snehu, chladnejšie letá (priemerná letná teplota je 16° C) a časté dažde. Ideálne na poznávanie je obdobie jari. 

Letisko a dĺžka letu

Doprava do Holandska je možná letecky z Viedne priamo do Amsterdamu. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Haagu, Parkweg 1, 2585, JG Den Haag

Tel: +31704167777
Email: emb.hague@mzv.sk

Víza a doklady

Od štátnych príslušníkov EÚ sa pri vstupe vyžaduje platnosť cestovného pasu alebo občianskeho preukazu počas celej dĺžky pobytu v krajine.

Tipy na výlety v Amsterdame

 • Albert Cuypstraat
  • Top

  V Amsterdame nájdete aj rôzne špecializované trhy. Najväčší bežný trh je na juhu od centra v Albert Cuypstraat, kde je možné nakupovať od pondelka do soboty.

 • pekáreň
  • Top

  Holandská kuchyňa je pomerne pestrá. Obsahuje množstvo rýb. Typické sú slede, ktoré sú čerstvé od mája do júla a podávajú sa v sendviči s uhorkami a cibuľou. Lahôdkou sú aj údené úhory. Pripravujú sa aj tak, že keď sa očistia, na celú noc sa dajú do slanej vody a potom sa údia. Obľúbené sú i rôzne zeleninové sendviče. Zájdite si aj do miestnej pekárni ochutnať skvelé čerstvé pečivo.

 • holandské sladké palacinky
  • Top

  Ako sladký dezert sa podávajú palacinky napríklad s javorovým sirupom. Starým spôsobom sa palacinky vyrábajú pomocou stroja, kde sa platňa namaže maslom a potom sa vleje do mriežky cesto. Takto pripravené sa podávajú s cukrom.

 • Keukenhof, Holandsko
  • Top

  Keukenhof mnohí poznajú pod menom „Záhrada Európy“ a nie je tomu len kvôli kráse tohto miesta, ale aj vďaka veľkosti- je to najväčší kvetinový park v Holandsku a zároveň v celej Európe. Záhrada bola založená v roku 1949 a každoročne sa tu zasadí okolo 7 miliónov tulipánov, narcisov, hyacintov a ďalších cibuľovitých kvetín. Toto miesto ohromí všetky vaše zmysly. Vôňa kvetov v kombinácií s farebnosťou kvetov budú dôvodom, prečo sa budete chcieť znova vrátiť.

 • Kinderdijk, Holandsko
  • Top

  Mestečko, plné ikonických veterných mlynov, je pravidelnou zastávkou každého turistu. Nádherných 19 mlynov bolo postavených približne v roku 1740 a pozdĺž kanálu sú zoradené v dvoch radoch. Mlyny slúžili na odčerpávanie vody a funkčné sú dodnes, hoci len v mesiacoch júl a august. V roku 1997 atrakciu ocenilo aj UNESCO a zaradilo ich do svojho zoznamu svetového dedičstva.

 • Kvetinový trh, Holandsko
  • Top

  Na vodnom kanále Singel každým dňom rozkvitne srdce Amsterdamu. Mnoho miest na svete má kvetinový trh, no ten Amsterdamský sa od všetkých líši hlbokou tradíciou a tiež je jediným plávajúcim trhom na svete. V minulosti sa dovážali kvety cez celé mesto na lodiach a bolo nepraktické ich vykladať z lodí. Sezónne kvietky sú doplnené vládnucou cibuľovitou rastlinou- Holandskými tulipánmi

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Amsterdame