Bulharsko

Na križovatke medzi Európou a Orientom je Bulharsko príťažlivé nielen svojou bohatou históriou, datujúcou sa už od roku 681, ale aj zaujímavou slovansko-balkánskou kultúrou. Malé a útulné rodinné reštaurácie sa striedajú s rušnými koktejl barmi a diskotékami a spoločenský ruch môžete kedykoľvek vymeniť za romantickú prechádzku v tichých úzkych uličkách.

Nenechajte si ujsť príležitosť ochutnať tradičnú domácu kuchyňu so zábavou pri živej hudbe. Budete milo prekvapení typickou balkánskou pohostinnosťou ako aj možnosťou navštíviť veľa pamiatok a kultúrnych podujatí. Jednou z najväčších výhod sú nízke ceny a možnosť dorozumenia sa.

Bulharsko má meniace sa klimatické podmienky vzhľadom na povrch, iné sú v kotlinách a iné v horských oblastiach, kde už je stredomorský vplyv slabší. Zasnežené štíty, ružový olej, mastika, Zlaté piesky a Slnečné pobrežie lákajú cestovateľov už mnoho storočí. Bulharsko je krajina aj s množstvom starobylých kláštorov, ktoré sa oplatí navštíviť pre ich zachovalosť, kde vynikajú diela stredovekých bulharských majstrov. Fresky Bojanského chrámu predstavujú vrchol cirkevného umenia 11. storočia. Rilský kláštor je najväčším a najstarším, pričom svoju dnešnú podobu získal v 19. storočí po prestavbe.

Krajina
Bulharsko Bulharsko
Hlavné mesto
Sofija
Časový posun
1h
Mena
bulharské leva
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Bulharská republika je parlamentárna demokracia.
Rozloha a populácia
Bulharsko sa rozprestiera na 110,912 kilometroch štvorcových s počtom 7 928 901 obyvateľov.
Jazyky
Úradným jazykom je bulharčina, písmom azbuka – cyrilika, no dohovoríte sa po rusky, anglicky, nemecky.
Náboženstvo
Z náboženstiev prevládajú východno-pravoslávni kresťania – 82,6%, Mohamedáni – 12,2%, Katolíci- 0,6% a Protestanti – 0,5...
Z náboženstiev prevládajú východno-pravoslávni kresťania – 82,6%, Mohamedáni – 12,2%, Katolíci- 0,6% a Protestanti – 0,5%.
Elektrický prúd
Bulharsko využíva striedavý prúd s napätím 220V, 50Hz. Zástrčky sú štandardné dvojkolíkové. V prípade ak zásuvky vypadaj...
Bulharsko využíva striedavý prúd s napätím 220V, 50Hz. Zástrčky sú štandardné dvojkolíkové. V prípade ak zásuvky vypadajú inak, budete potrebovať adaptér.

Top lokality

Slnečné pobrežie

Slnečné pobrežie je najväčším a najznámejším turistickým centrom v Bulharsku. Nachádza sa 40 km od prístavného mesta Burgas. Je známe svojimi zlatožltými pieskovými dunami a plážou, ktorá je 8 km dlhá a na niektorých miestach až 105 m široká. More je kryštálovo čisté, s jemne zvažujúcim sa dnom, ktoré je vhodné najmä pre deti. Nachádza sa tu  viac ako 100 hotelov, 600 miest na zábavu a nespočetne veľa športových možností. Je to bulharský najväčší turistický rezort s vyše 25 000 lôžkami,  v hoteloch s dvoma až štyrmi hviezdičkami. Dopravu v letovisku, ktoré je dlhé niekoľko kilometrov, zaisťuje minivláčik, spojenie s okolitými mestami pravidelná autobusová doprava. Slnečné pobrežie uspokojuje aj tie najvyššie nároky, ktoré má spĺňať obľúbené turistické letovisko. Pre športovo založených klientov sú k dispozícii tenisové kurty, fitnes centrá, bicykle, minigolf, windsurfing, vodné lyže, vodné bicykle, či vodné skútre. Nájdeme tu mnoho štýlových reštaurácií s folklórnym programom, bary, kluby, diskotéky, varieté či kasína, letné kino a divadlo. Slnečné pobrežie je ideálne miesto na strávenie príjemnej letnej dovolenky s množstvom lákadiel pre deti - detské vláčiky, autíčka, nafukovacie hrady, šmykľavky. Súčasne si prídu však na svoje aj mladí ľudia, pre ktorých je tu mnoho zábavy cez deň i v noci, rovnako ako seniori, ktorí vyhľadávajú kľud. Slnečné pobrežie je obklopené bohatstvom zelene. V posledných rokoch prešla väčšina hotelov celkovou rekonštrukciou a zásadnou modernizáciou a dosahuje úroveň hotelov v ktoromkoľvek vyhlásenom letovisku v Stredomorí. Slnečné pobrežie je spojením nádhernej rodinnej dovolenky a vynikajúcej zábavy počas celého roka.

 • vzdialenosť od letiska (Burgas) – 40 km
Slnečné pobrežie
Slnečné pobrežie. Foto: depositphotos.com

Sveti Vlas

Sveti Vlas je ideál príťažlivého, rýchlo sa rozvíjajúceho prímorského letoviska, vybudovaného na úpätí balkánskych hôr. Vynikajúce klimatické podmienky priaznivo pôsobia aj na dýchacie cesty. Pokojnejšie letovisko vyhovuje predovšetkým rodinám s deťmi a tým, čo chcú uniknúť hluku veľkomesta. Rušný nočný život, štýlové bary, diskotéky a taverny však temperamentní klienti nájdu aj v centre letoviska alebo na neďalekom Slnečnom pobreží. Najväčším lákadlom sú priľahlé pieskové pláže a nový jachtársky prístav. Výlet loďou alebo vrtuľníkom, obed v prístave alebo krátka prechádzka, neopakovateľný výhľad na šíre more a celé Slnečné pobrežie až po unikátny starý Nesebar – to všetko patrí k vyhľadávaným zážitkom. Vyznávači jachtingu si prídu na svoje v novom prístave Marina. 

 • vzdialenosť od letiska (Burgas) – 45 km
Sveti Vlas
Sveti Vlas. Foto: depositphotos.com

Elenite

Hotelový komplex vzdialený 40 km od Burgasu s 800 m dlhou plážou. Ponúka služby all inclusive. Táto hotelová dedinka je kvalitou služieb jednou z najlepších na Balkáne. Komplex tvoria hotely so samostatnými vilkami v bulharskom štýle uprostred parkovej zelene. Centrom strediska je zábavné  centrum, ktoré rozdeľuje celý komplex na dve časti. Pre deti je k dispozícii detský klub, bazén i pláž. Komplex je vhodný pre rodiny s malými deťmi a pre kľudnú dovolenku s využitím služieb vyššieho štandardu.

 • vzdialenosť od letiska (Burgas) – 40 km
Elenite
Elenite. Foto: depositphotos.com

Varna

Jedno z najstarších miest v Európe a tretie najväčšie mesto Bulharska, postavené miestami až 20 m n. m., bolo založené v 6. storočí a obývané Trákmi, Grékmi, Byzantincami, aj Makedóncami. Už v 2. storočí tu Rimania založili kúpele a ich zvyšky vidieť v blízkosti prístavu pri Rímskej veži. Kráľovské mauzóleum pri severnom brehu jazera Varna, uchováva pamiatky na boje a panovníkov, ktorí dobýjali Varnu. Dnes je Varna centrom dynamicky sa rozvíjajúceho regiónu, priemyslové, obchodné a kultúrne stredisko s významnými lodenicami. Vo Varne a okolí sú dôležité strediská cestovného ruchu a kúpeľov s minerálnymi prameňmi založené už v roku 1926. V meste je viacero pamätihodností. Pravoslávna katedrála Panny Márie v rusko-byzantskom štýle, pravoslávny kostol sv. Mikuláša z 19. storočí s vyrezávaným ikonostasom. Chrám Nanebovzatia Panny Márie s pútavým exteriérom aj interiérom a hodnotnými freskami sa nachádza v centre mesta. Jednou z najstarších pamiatok sú ruiny rímskych kúpeľov. Prímorský park s dĺžkou 3 km je miestom odpočinku a oddychu a jeho súčasťou je Oceánografické múzeum, malá zoologická záhrada a delfinárium jediné v Bulharsku. Zaujímavé je aj historické a archeologické múzeum s expozíciou najstaršieho zlatého pokladu sveta, národného múzea vojnového námorníctva. Asi 20 km od Varny vo vápencovej stene nájdete zvyšky skalného kláštora Aladža z 13. storočí s pozostatkami bytov, kaplnky, a väzenských ciel. Severne od Varny leží palác Evksinograd, letné sídlo bulharského cára Batteberga z r. 1882. Dnes je vládnou budovou sprístupnenou verejnosti v rámci skupinových prehliadok. Sú tu zachovalé interiéry a reprezentačné miestnosti. Palác je obklopený nádherným parkom s oranžériami a jazierkom 

 • vzdialenosť od letiska (Varna) – 10 km
Varna
Varna. Foto: depositphotos.com

Pomorie

Pomorie je malé mestečko, ktoré založili Gréci v 4. stor. pred n.l. a nazvali ho Ankhalialo. Je známe liečivým bahnom a prírodným železitým pieskom hnedej farby, ktorý pokrýva miestne pláže. Je najväčším kúpeľným sanatóriom na Balkánskom polostrove, kde sa liečia ochorenia pohybového aparátu, nervovej sústavy, dolných a horných dýchacích ciest a kožné choroby. Jeho pýchou bola návšteva byzantských vládcov, ktorý navštevovali Pomorie kvôli zázračným účinkom jeho bahna a liečivých vôd.

 • vzdialenosť od letiska (Burgas) – 22 km
Pomorie
Pomorie. Foto: depositphotos.com

Hlavné mesto

Sofia je jedno z najstarších miest v Európe, prvé zmienky sú z polovice 1. tisícročia pred Kristom. Od začiatku bolo mesto dôležitou križovatkou miest, spájajúcich Jadranské more s Dunajom a západnú Európu s ázijskými krajinami. Hlavné mesto, má vďaka svojej polohe v juhozápadnej časti Sofijskej kotliny, obklopená masívom Vitoši, Lozenskou vrchovinou a Starou planinou má príjemné podnebie, čistý vzduch a pekné okolie.

Sofia
Sofia. Foto: unsplash.com

Mesto disponuje hotelmi rôznej kategórie, početnými reštauráciami, bohatým nočným životom a samozrejme množstvom kultúrnych udalostí. Dopravu v meste zabezpečuje metro a sieť autobusov a električiek. Sofia má 10 chrámov, z ktorých 4  patria k východnej pravoslávnej cirkvi a zvyšných 6  k ostatným náboženstvám. V samotnom centre stojí aj budova Sofijskej univerzity sv. Klimenta Ochridského, najstaršej v Bulharsku, Národná knihovňa, budova Národnej galérie s novobarokovými prvkami z 19. stor. je známa tým, že v nej bolo sídlo cára až do roku 1944.

Katedrála Alexandra Nevského v Sofii
Katedrála Alexandra Nevského v Sofii. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Zo severu na juh Bulharska sa strieda mierne vnútrozemské podnebie a prechodná klíma, zatiaľ čo na juhu je už cítiť vplyv Stredomoria. Na podnebie na východe vplýva Čierne more, takže letá sú chladnejšie a jesene teplejšie a dlhšie. Táto kombinácia teploty vzduchu spolu s priemernou teplotou morskej vody 18˚C je priaznivá k dovolenkovaniu od konca mája do začiatku októbra.

Letisko a dĺžka letu

Bulharsko je rozlohou veľká krajina a má viacero letísk, Medzi najznámejšie patria Sofia, Varna a Burgas. Let z Bratislavy do Burgasu trvá cca 1 h a 30 min, z Košíc do Burgasu cca 1 h a 15 min. Pre odporcov lietania, cesta autobusom cez Maďarsko a Rumunsko len s krátkymi zdravotnými prestávkami trvá cca 28 h, cez Maďarsko a Srbsko cca 24 h.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Sofii, Blv. Janko Sakazov 9, 1504, Sofia, Bulharsko

Tel: +359 294 292 11
Mobil: +359 888 510 455 *
Email: emb.sofia@mzv.sk
*diplomatická služba po pracovnej dobe v prípade núdze

Víza a doklady

Na vycestovanie do Bulharska nepotrebujete pas, bude vám stačiť platný občiansky preukaz, ktorý musí byť platný minimálne pri vstupe i výstupe z krajiny, pre občanov EÚ sa nevyžaduje dlhšia doba platnosti. Deti musia mať vlastný cestovný pas. Do Bulharska si nemusíte vybavovať víza.

Colné predpisy

Pri prechádzaní cez štátnu hranicu Bulharskej republiky, cestujúci môžu dovážať a vyvážať tovar, ktorý podľa druhu, množstva a hodnoty nemá obchodný charakter. Obmedzenia pre vývoz a  dovoz: tabakové výrobky (cigarety – 200 ks), alkoholické nápoje (víno – 2 litre, destiláty – 1 liter), iné nápoje: káva – 500g, káva – extrakt – 200g, čaj – 100g, čaj – extrakt – 40g.

Doprava

Mestá disponujú verejnou dopravnou sieťou, autobusmi, električkami, trolejbusmi. Najobľúbenejšie sú pendlujúce mikrobusy, maršrutki, ktoré majú dopredu určenú trasu, zastavia na mávnutie. Cenovo výhodné a dobre fungujúce je aj vlakové spojenie. Taxíky stoja na stanovištiach pre nich určených, v mestách a letoviskách, je možné ich aj  privolať telefonicky. Všetky taxíky v krajine sú žltej farby. Jazdia na dennú a nočnú tarifu – od 6.00 hod. do 22.00 hod. (denná) a od 22.00 hod. do 6.00 hod. (nočná).

Autobusy

Pokrytie autobusovou dopravou v Bulharsku je husté a doprava je lacná. Autobusom sa dá dopraviť aj do odľahlých miest a hôr, tu je však autobusová doprava drahšia. Okrem štátnych liniek  sú k dispozícii aj súkromné, avšak ceny sú veľmi porovnateľné.

Autopožičovne

Vo veľkých mestách, letoviskách a medzinárodných letiskách je  možné si požičať automobily domácich firiem, ktoré požičiavajú autá. Sadzby sa pohybujú od 50 EUR/deň podľa typu vozidla. Auto sa vydáva po predložení dokladov. Pôsobia tu aj veľké medzinárodné požičovne, kde si možno požičať auto vyššej kvality po predložení kreditnej karty. Denné sadzby sú vyššie. Podrobnú informáciu môžete získať v hoteloch alebo v turistických agentúrach.

Shopping a suveníry

Mimo kamenných obchodov sa neostýchajte zjednávať, pretože predavači často, keď vidia turistu – cudzinca, cenu neprimerane nadsadia.

Medzi najobľúbenejšie suveníry patria:

 • pálená glazovaná a ručne vyrábaná keramika dekorovaná tradičnými žlto-hnedými motívmi,
 • známe miniatúrne fľaštičky s ružovým parfumom v drevenom ozdobnom obale,
 • výrobky z kože,
 • koberčeky a ručne tkané koberce (kelimy),
 • farebné vyšívané šatky,
 • nahrávky tradičnej bulharskej hudby,
 • strieborné a ručne vyrábané šperky.

Sviatky

1. január Nový Rok
3. marec Štátny sviatok Oslobodenia Bulharska z osmanskej nadvlády (1878)
rôzne Veľká Noc a prvý pondelok po Veľkej Noci
1. máj Sviatok Práce
6. máj Gergjovden (Deň Svätého Juraja), a Deň Bulharskej Armády
24. máj Deň Cyrila a Metoda
6. september Deň Spojenia
22. september Deň Nezávislosti
1. november Deň Bulharských Hrdinov Obrodenia
24., 25., a 26. december Vianoce

Okrem štátnych sviatkov, je typickým bulharským zvykom martenitsas - malé figúrky vyrobené z bielych a červených nití, ktoré si ľudia vymieňajú 1. marca. Ide o symbol jari, prebúdzania, zdravia a šťastia.

Známe je tiež zbieranie ruží na konci mája alebo začiatku júna, ktoré sa koná v Údolí ruží na úsvite. Prvú júnovú nedeľu sa koná aj Festival ruží s mnohými karnevalmi, pochodmi, spevmi a tancami.

Tipy na výlety v Bulharsku

 • Bahenné jazerá, Bulharsko
  • Top

  Podstatou bahenných zábalov je celkový vplyv na celý periférny nervový systém. Tepelné vlastnosti bahna rozširujú krvné cievy a otvárajú nové kapiláry. Tým sa znižuje opuch a bolesť, uzdravujú a zmenšujú jazvy, zlepšuje metabolizmus a regeneračné procesy. Okrem liečenia bahno spôsobuje, že ľudia vyzerajú mladšie a krájšie, pretože vápnik, jód, fosfor pôsobia blahodárne na kožu. Blato dokáže liečiť takmer celý rozsah kožných ochorení, artritídu, disk herniu, gynekologické problémy, plexitídu. Je kontraindikatívne len pre ľudí s tuberkulózou, pohlavnými chorobami a rakovinou.

 • bulharská kuchyňa
  • Top

  Bulharská kuchyňa ponúka pestrý výber národných pokrmov. Jej súčasťou sú zelenina, šaláty, grilované, varené a mäsá na rošte, ryby v rôznej úprave a hydina. Pripravujú sa na slnečnicovom oleji a sú ľahko stráviteľné. Významné miesto má jogurt a kyslé mlieko.

 • bulharské pivo
  • Top

  Stále väčšej obľube sa aj v Bulharsku teší pivo, a to najmä fľaškové, ale v lepších podnikoch môžete ochutnať aj domáce čapované druhy. Bulharské pivo je slabšie ako naše. K obľúbeným značkám patria pivá: Burgasko, Zagorka, Astika, Kamenitza.

 • bulharské víno
  • Top

  Bulharská vinárska tradícia sa datuje od čias Trákov. Bulharsko je bohaté na rôzne druhy vína a viničných násad. Veľký počet slnečných dní v južnej časti krajiny je zárukou vynikajúceho červeného vína, v severnej časti krajiny sa darí najmä bielym vínam.

 • folklór
  • Top

  Bulharsko je hrdé na svoju folklórnu tradíciu. Národné tance, hudba, kroje a zvyky majú dôležité miesto v živote Bulharov. Na početných sviatkoch a rituálnych tancoch sa radi zúčastňujú aj turisti.

 • Kláštor Rila, Bulharsko
  • Top

  Najväčší a najslávnejší bulharský kláštor patrí vďaka svojej polohe v krásnom zalesnenom údolí pohoria Rila k najznámejším turistickým atrakciám. Známy je aj ako Jeruzalem Bulharska. Datuje sa do desiateho storočia, no väčšina z toho, čo dnes turisti vidia pochádza až z 19. storočia, kedy bol prestavaný po ničivom požiari. V roku 1983 bol kláštor zaradený k svetovému dedičstvu UNESCO. Keď vstúpite na nádvorie a ohromí vás dokonalá harmónia kostola, ladných oblúkov, čiernych a bielych pruhov, chrličov a škridlovej strechy, pochopíte, prečo sa práve on stal jednou zo svetových pamiatok. V diaľke sa čnejú vrcholky pohoria Rila, ktoré je súčasťou Národného parku Rila. Horské útočisko je domovom množstva zaujímavých živočíchov a rastlín. Park je veľmi obľúbený medzi európskymi horolezcami.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Bulharsku