Bretónsko

Bretónsko je domovom viacerých megalitických pamiatok a má veľké množstvo stredovekých stavieb. Zahŕňajú početné románske a francúzske gotické kostoly, zvyčajne postavené pomocou miestneho pieskovca a granitu.

Bretónsko je kultúrny región na severozápade Francúzska, ktorý pokrýva západnú časť Armorice, ktoré bolo známe počas obdobia rímskej okupácie. Bretónsko bolo tiež známe aj ako malá Británia. Okrem kostolov sa v Bretónsku nachádza aj viacero hradov. Väčšina bretónskych hradov bola prestavaná medzi 13. a 15. storočím.

Bretónsko tvorí kopcovitý polostrov, ktorý je miestami divoký a členitý. Má množstvo krásnych historických miest ako i vzdialené ostrovy, ktoré sa ťahajú pozdĺž tohto najseverozápadnejšieho regiónu Francúzska. Palacinky a ustrice sú tu miestnymi pochúťkami spolu s jablkovicou. Región je plný ohromujúcich miest, ako je Dinard, rušný Quiberon a odľahlé zátoky polostrova Crozon. To, čo majú všetci spoločné, sú malebné kamenné domy, priezračné tyrkysové more a jemný biely piesok, vďaka ktorým sú aj pláže Bretónska neprehliadnuteľné.

Krajina
Francúzsko Bretónsko
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
republika
Rozloha a populácia
Bretónsko má 27 200 km2 a približne 3 402 930 obyvateľov.
Jazyky
francúzsky
Náboženstvo
rímskokatolícke, moslimské, protestantské, židovské
Mena
euro
Časový posun
0h

Top lokality

Dinan

Dinan je stredoveké opevnené mesto nachádzajúce sa medzi mestami Rennes a Saint-Malo, v severozápadnej časti Bretónska. Leží cca 50 km severozápadne od Rennes. Historické centrum sa pýši dláždenými uličkami, drevenými domami pozdĺž ulici Rue du Petit-Fort, hodinovou vežou na Rue de l'Horloge, na ktorú je možné aj vyjsť a obzrieť si z výšky staré mesto. Ikonou mesta je hrad z 13. storočia. Nájdete tu 2,5 km dlhé hradby, ktoré obklopujú Dinan. Na ulici Rue du Quai a na brehu rieky Durance sú výborné reštaurácie.

 
Dinan,
Dinan, stredoveké mesto. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Saint Malo

Saint Malo je malebné francúzske prístavné mestečko, ktoré leží v zálive Lamanšského prielivu, medzi Bretónskom a Normandiou. Stredisko cestovného ruchu vás ohúri svojim čarom, morom, hradbami, kamennými uličkami a výborným jedlom.

Prístavné mesto Saint Malo
Prístavné mesto Saint Malo. Francúzsko. Foto: unspalsh.com

Tamojší prístav je tiež rodným hniezdom významného námorného kapitána Jacquesa Cartiera, ktorému pripisujeme najväčšiu zásluhu na objavení Kanady. „Kamenná koruna na vlnách", či "žulová citadela" sa môže popýšiť jedným z najväčších svetových rozdielov medzi prílivom a odlivom (8-13 metrov), čo využíva miestna prílivová elektráreň. 

Saint Malo
Prístav Saint Malo. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Rennes

Najvýznamnejšie mesto v Bretónsku, je súčasne aj ôsmim najväčším francúzskym študentským mestom. Z 209 000 obyvateľov je 60 000 študentov. Dejiny mesta siahajú až do obdobia keltov, a za svoju históriu stihlo byť aj hlavným mestom Bretónskeho kniežatsva. Mesto má dlhý zoznam pamiatok, ktoré sa opatia vidieť, počnúc Bretónskym parlamentom. Vychýrený je aj trh z 15. storočia, na ktorom sa schádzajú remeselníci z celého Bretónska a vy tak máte možnosť ochutnať miestne špeciality ako jablčný mušt či solené maslo. 

Rennes
Rennes. Francúzsko. Foto: depositphotos.com

Polostrov Crozon a Pointe de Pen-Hir

Pointe de Pen-Hir je skalnatý výbežok, ktorý vyčnieva z polostrova Crozon, 20 km južne od Brestu. Silný vietor tu bičuje vresoviská a obrovské vlny dorážajú na skaly, čo znásobuje moc prírody. Nachádza sa tu i pamätník druhej svetovej vojny a múzeum. Nájdete tu tiež veľa turistických trás začínajúcich od Pointe de Pen-Hir, vrátane cesty k tajomnej Zelenej jaskyni.

Pointe de Pen-Hir
Pointe de Pen-Hir v Bretónsku. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Les Paimpont

Pri dedine Paimpont asi 30 km západne od Rennes sa nachádza les Paimpont. Kedysi to bol rozsiahly les známy pod menom Broceliande, podľa toho ako sa nazýva v legendách kráľa Artuša. Najlepšie miesto na poznávanie je na zámku Château de Comper, v ktorom sa nachádza múzeum venované Artušovi. Podľa mapy sa môžete vydať po artušovských chodníkoch a preskúmať les. Skrýva fontánu večnej mladosti, Údolie bez návratu, miesto, kde Merlin uväznil Viviane a mnoho ďalších zaujímavých miest. Nenechajte si ujsť kaplnku Chapelle du Graal, ktorá má krásne vitráže ilustrujúce scény z legiend kráľa Artuša.

Les Paimpont
Les Paimpont. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Ploumanac'h

Ploumanac'h je jedným z najobľúbenejších miest, kde môžete vidieť ružové žulové pobrežie Bretónska. Nachádza sa 3 km severozápadne od Perros-Guirec. Stojí tu maják Mean Ruz, z ktorého je úchvatný výhľad na prírodnú rezerváciu Seven Islands, ktorá leží asi 5 km od pobrežia. Ikonické skaly nájdete na pláži Trestraou. Aj keď je tu dosť veterno, Ploumanac´h stojí za návštevu.

Ploumanac'h.
Ploumanac'h. Bretónsko. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Bretónsko je zároveň pokojnejším regiónom na severozápade Francúzska. Tento veľký polostrov má členité pobrežie ohraničené Lamanšským prielivom na severe a Keltským morom a Atlantickým oceánom na západe. S viac ako 2 860 km pobrežia, vrátane približne 800 ostrovov a ostrovčekov, je obľúbenou prímorskou dovolenkovou destináciou. Ďalej od pobrežia je Bretónsko členitá, kopcovitá oblasť. Nachádza sa tu niekoľko starobylých lesov, vrátane slávneho artušovského lesa Broceliande. 

Polostrov Crozon
Polostrov Crozon - Bretónsko. Francúzsko. Foto: unspalsh.com

Kedy vycestovať

Ideálne obdobie na poznávamnie je od jari do jesene. 

Letisko a dĺžka letu

Lety z Viedne do Nantes v trvaní cca 2 hod. 30 min. Alebo lety z Viedne/Budapešti do Paríža a odtiaľ vlakom do Bretónska. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo SR v Paríži
125 rue du Ranelagh, 75016 Paríž
Tel.: +33 171937333
Email: si.paris@mzv.sk

Víza a doklady

Na základe čl. 18 Zmluvy o založení ES a členstva Slovenskej republiky v EÚ má každý občan SR právo voľne sa pohybovať a zdržiavať v inom členskom štáte EÚ. Právo pobytu občana SR môže byť obmedzené len v prípade, ak porušuje verejný poriadok, bezpečnosť a zákony Francúzskej republiky. Každý občan SR musí mať pri ceste do Francúzska vlastný cestovný doklad SR alebo občiansky preukaz SR.

Colné predpisy

Odporúčame občanom SR, aby sa pred cestou do Francúzska informovali o colných a devízových podmienkach na Veľvyslanectve Francúzska v Bratislave. Neobchodný dovoz je od colných poplatkov oslobodený. 

Vo všeobecnosti platia nasledovné podmienky k dovozu výrobkov pre osobnú potrebu z krajín EÚ do Francúzska: 800 ks cigariet, 200 ks cigár, 1 kg tabaku, 10 l destilátov, 20 l alkoholizovaného vína, 90 l vína (vrátane max. 60 l šumivého vína), 110 l piva. Benzín je možné prevážať len v nádrži auta + 10 l v kanistri. Do Francúzska je zakázané dovážať materiály s pedofilnou tematikou, produkty obsahujúce nebezpečné látky, narkotiká a psychotropné látky, dojčenské fľašky obsahujúce zlúčeninu bisfenol A, výrobky obsahujúce azbest.
 
Devízové predpisy 
Všetky osoby, teda aj občania EÚ, prekračujúce francúzske vnútorné, ako aj vonkajšie hranice majú povinnosť ohlásiť colným orgánom  dovoz i vývoz finančných prostriedkov presahujúcich 10 000 euro. Uvedený limit je stanovený na osobu; v prípade skupiny ľudí v príbuzenskom vzťahu alebo so spoločným obchodným záujmom platí uvedený limit pre celú skupinu. Prevážanie finančných prostriedkov presahujúcich 10.000 euro je potrebné ohlásiť na francúzskej colnici pri vstupe i opustení krajiny alebo písomne, najneskôr do 15 dní pred plánovanou cestou na adrese:

Service des titres du commerce extérieur
14 rue Yves Toudic,
75010 Paris,
dg-setice@douane.finances.gouv.fr

alebo na

Direction interrégionale des douanes et droits indirects de Roissy,
Aéroport Charles de Gaulle, Rue du Signe,
95701 Roissy.

Doprava

Vo Francúzsku funguje pomerne kvalitná mestská hromadná doprava v podobe metra alebo autobusov. Lístok je možné zakúpiť si na jednotlivých staniciach. V krajine treba počítať s častými štrajkami zamestnancov niektorých dopravných spoločností, ktoré ovplyvňujú fungovanie parížskych prímestských vlakov RER, železničnej dopravy SNCF, ale aj leteckej spoločnosti Air France. Odporúča sa preto sledovať webové stránky príslušného dopravcu a v dňoch, keď bude štrajk prebiehať, voliť iný spôsob dopravy. Spoločnosť Air France odporúča vykonať kontrolu vašich kontaktných údajov, aby vás mohla o zmene letu včas riadne informovať formou SMS či e-mailu.

Taxislužba môže byť užitočná najmä pri ceste z letiska do centra, k dispozícii je napríklad aj aplikácia Bolt alebo Uber. 

Sviatky

1. január Nový rok
marec/apríl Veľkonočný pondelok
marec/apríl Veľkonočná nedeľa
1. máj Deň práce
8. máj Deň víťazstva nad fašizmom
26. máj Nanebovstúpenie Krista
5. jún Svätodušná nedeľa
6. jún Svätodušný pondelok
14. júl Štátny sviatok
15. august Nanebovzatie Panny Márie
1. november Sviatok všetkých svätých
11. november Deň prímeria
25. december Prvý sviatok vianočný

Tipy na výlety v Bretónsku

 • Zasnežené vrchy Aiguille du Midi a vyhliadka. Francúzsko.
  • Top

  Aiguille du Midi je najvyšší bod, ku ktorému sa dostanete lanovkou v údolí Chamonix. Stanica stojí vo výške 3 842 metrov a nachádza sa priamo oproti Mont Blancu. Aiguille du Midi je najbližšie, ako sa väčšina nehorolezcov môže dostať na Mont Blanc a ponúka bezkonkurenčný výhľad na masív, ľadovce a údolie Chamonix, nehovoriac o veľkom kuse Álp a okolitých krajín. Lanovka drží svetový rekord v najvyššom prevýšení. Jedná sa o dvojetapovú cestu vychádzajúcu z údolia vo výške 1 035 metrov. Aj v letných mesiacoch môžu teploty na vrchole Aiguille du Midi dosahovať až -10 ° C (bez chladného vetra), takže nezabudnite na zimné bundy.

 • Antibes, Francúzsko
  • Top

  Mesto na pobreží Stredozemného mora je obľúbenou letnou destináciou francúzskych i zahraničných turistov. Miesto je poznačené ako rodisko španielskeho maliara Pabla Picassa, no nachádza sa tu aj stará pevnosť, delfinárium, akvapark, azúrové pobrežie a ďalšie turisticky zaujímavé objekty. Toto letovisko sa snaží organizovať aj mnoho podujatí, ktoré lákajú masy turistov a možno to je dôvodom, prečo ho viacerí považujú za rovnocenné s Monakom.

 • Pohľad z výšky na mesto Arcachon, pieskové pobrežie, more a mesto. Francúzsko
  • Top

  Arcachon je veľmi obľúbenou pobrežnou destináciou v juhozápadnom Francúzsku. Nachádza sa západne od Bordeaux na severnom konci najdlhšieho a najpiesočnatejšieho pobrežia v Európe, ktoré sa tiahne 200 kilometrov južne od Biarritzu. Pobrežie je známe ako Argentské pobrežie alebo Strieborné. Medzi hlavné atrakcie patrí Zimné mesto s rozsiahlym počtom víl postavených v roku 1860 a najkompletnejšie mesto v štýle "belle epoque".. Piesočná duna "Dune du Pilat" sa nachádza niekoľko kilometrov južne od Arcachonu a je najväčšou piesočnou dunou v Európe s výškou viac ako 110 metrov. Je asi 3 km dlhá.

 • Vlajky a pamätník pri mori v Arromanches. Francúzsko
  • Top

  Arromanches je príjemné prímorské mesto, ktoré je známe aj svojou úlohou pri vylodení v deň D 6. júna 1944. V centre Arromanches je kostol svätého Petra, postavený v roku 1860. Nachádza sa tu i Múzeum vylodenia v Normandii s informáciami o operácii Overlord a prístav Mulberry a množstvo zbraní druhej svetovej vojny.

 • Historická štvrť - katedrála, námestie v Caen, Francúzsko
  • Top

  Hlavné mesto regiónu Normandia, ktoré leží asi 200 km západne od Paríža nie je známe veľkým množstvom pamiatok – väčšina bola zničená pri vylodení spojencov, no pre turistov je atraktívne najmä historické centrum mesta, pamätník vylodenia spolu s múzeom mieru a hrad vybudovaný Viliamom Dobyvateľom.

 • Champagne, Francúzsko
  • Top

  Vinárska oblasť Champagne sa nachádza v severovýchodnom Francúzsku. Táto oblasť je najznámejšia pre výrobu šumivého bieleho vína, ktoré nesie názov regiónu. Právo Európskej únie vyhradzuje výraz "šampanské", používať výlučne pre vína, ktoré pochádzajú z tejto oblasti. Tento región je rozdelený do ďalších piatich častí a v každej z nich sa pestuje iné hrozno. Medzi hlavné hrozno pestované v regióne patrí Chardonnay, Pinot noir a Pinot Meunier.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Bretónsku