Atény

.....a tak sa zrodili Atény. V polkruhu belasých vrchov zvažujúcich sa ku moru a dvoch kopcov Lykabettos a Akropolis vznikli Atény, keď bohyňa Aténa vyhrala spor s bohom mora Poseidónom o vládu nad Atikou a Aténami tým, že darovala ľudom olivu, kým Poseidón vodu.

Prvý aténsky kráľ Kekrop, ako rozhodca určil za víťaza bohyňu Aténu, podľa ktorej je mesto aj pomenované. Hovorí sa o nej, že Grékov a najmä Aténčanov milovala, svojich verných nikdy neopustila a ochraňovala. Bola dcérou najvyššieho boha Dia, ktorá sa podľa mýtov zrodila z jeho hlavy a to hneď v plnej zbroji. V gréckom svete bola bohyňou múdrosti, vojny a spravodlivosti. Uctievaná bola ako „Aténa v zbrani“, „Aténa volajúca do boja“, „Aténa Panenská“ a „Aténa víťazná“.

Pred dvoma a pol tisícročiami boli Atény nádherným mestom, o čom nepochyboval ani Homér, ktorý to o nich tvrdil už predtým. Dnes tu síce chýbajú skvostné antické stavby a ani nestretnete uhladených mužov odetých do himationu (dlhý odev na vychádzky a spoločenský styk), ktorí sa rozprávajú o demokracii a tragédii, ale nepochybne i dnes vzbudzuje toto mesto údiv a to nielen jedinečnou Akropolis.

Aj keď tu ľudia žijú už päť tisícročí dnešné Atény sú pomerne moderné s praktickými stavbami, kde dominuje biela farba a mramor. Hlavným mestom sa stali v roku 1834, keď sa Gréci oslobodili spod tureckej okupácie. Tej doby mali len dvetisíc obyvateľov. Srdcom mesta je námestie Syntagma, kde bola kedysi Záhrada Múz a slávny Lykeion, kde mal Aristoteles filozofickú školu. Dnes tu stojí budova parlamentu, pred ktorým je hrob Neznámeho vojaka, čo umrel za slobodu Grécka.

Krajina
Grécko Atény
Časový posun
1h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Parlamentná republika.
Rozloha a populácia
Rozloha Atén je 38,96 km² a má približne 3 168 846 obyvateľov.
Jazyky
Úradným jazykom je gréčtina, v turistických centrách sa dohovoríte aj anglicky.
Náboženstvo
Grécka ortodoxná cirkev (pravoslávna), hlavou je aténsky arcibiskup.
Elektrický prúd
Napätie v elektrickej sieti je 220 V, adaptér nie je potrebný.

V spleti aténskych uličiek, čo sa dvíhajú a klesajú ako v San Franciscu, sa človek ľahko stratí, no nakoniec vás vždy dovedú ku nejakému zaujímavému miestu. Ak zablúdite, stačí sa opýtať Aténčanov, ktorí ako sa zdá tu poznajú všetky cesty alebo sa len stále držia aténskeho zákona, že „neukázať cestu cestovateľovi sa trestá verejnou kliatbou.“

aténske ulice
Aténske ulice. Foto: unsplash.com

Niekedy sa zdá, že Atény sú viac miest v jednom. Od nablýskaného Kolonaki cez bohémsku časť Exarchia, historické centrum, pestrofarebné Monastiraki a čarovné uličky štvrti Plaka pod Akropolis, či najbohatšia štvrť Kifissia s cyklotrasami, peknými domami, nákupnými centrami a parkami, svieža štvrť Glyfada s plážami, nočným životom, obchodmi, luxusnými hotelmi a štyrmi jachtárskymi prístavmi a samozrejme ešte rušný prístav Pireaus. Áno, ten Pireaus, o ktorom svetovo slávnu pieseň „Deti z Pirea“ vytvoril Manos Hadjidakis.

Moderné Atény
Moderné Atény. Foto: unsplash.com

Top lokality

Aténska Akropolis

Krásne miesto, ktoré je príkladom súhry medzi prírodou a človekom - tvorcom. Na ploche 30 000 m2 bolo postavených niekoľko dokonalých antických monumentov. Počas svojej najväčšej slávy, patrila Akropolis medzi najdôležitejšie náboženské a kultúrne centrá. V súčasnosti je domovom dokonalej zbierky architektonických kúskov a to z obdobia najväčšieho aténskeho štátnika Perikla, z 5. storočia pred n. l. Na stavbe Akropolis sa podieľali Kallikrates a Iktinos. Nádherný Partenón vyniká nad všetky stavby. Stavba chrámu o rozlohe 69,5 m x 30,9 m so 46 dórskymi stĺpmi trvala len pätnásť rokov. Vnútri sa nachádzala Aténina socha, ktorú vytvoril zo zlata a slonoviny grécky sochár Feidias.

Akropolis
Akropolis. Foto: unsplash.com

Úchvatné sú však i Propyleje, vstupná brána z bieleho mramoru, ktorou sa aj dnes vstupuje do chrámového okrsku. Pri bráne sa nachádza malý mramorový chrám Atény Nike. V severnej časti stojí Erechteion, svätyňa, ktorú tvoria stĺpy stvárnené do ženských postáv - „kyriatíd“. Mnoho stavieb na Akropolis bolo zničených, či už Turkami, ktorí tu skladovali muníciu, pušný prach a mali tu rozmiestnené delá. Partenón patril Aténe, neskôr Panne Márii a tiež moslimom, ktorí tu mali aj minaret. V 17. storočí za vojny s Benátčanmi ho zasiahla delová guľa. Začiatkom 19. storočia vzal lord Elgin do Londýna sochárske výzdoby. Našťastie nie všetky, aj keď ich bolo dosť. Tie, čo ostali sú dnes vystavené v múzeu pod Akropolis.

Kyriatídy
Kyriatídy. Foto: unsplash.com

Jedno z najstarších divadiel na svete je divadlo Dionýza, boha vína a plodnosti, ktoré leží z južnej strany Acropolis. Tu sa konali predstavenia dramatikov - velikánov, ako bol Euripides, Sofokles a Aischylos, ktorý sa považuje za „otca tragédie“. V blízkosti tohto divadla sa nachádza odeion Heroda Atického z roku 161 n. l. Po rekonštrukcii, ktorá prebehla v 50 rokoch minulého storočia, sa využíva na festivaly, koncerty, kde hrajú najznámejšie grécke a svetové hviezdy.

Odeion Heroda Atického
Odeion Heroda Atického. Foto: unsplash.com

Agora

Agora bola hlavným aténskym námestím, srdcom verejného života. Bolo to veľké otvorené priestranstvo, kde sa rozoberali sociálne, politické, obchodné a kultúrne aktivity. Aténska demokracia sa zrodila práve tu. Do dnešnej doby sú tu rozvaliny, ktoré kedysi boli verejnými budovami. Niečo skvostné sa tu predsa len zachovalo, a to je Teseion, chrám zasvätený bohovi Hefaistovi z roku 450 pred n. l. O tisíc rokov neskôr sa tu konali kresťanské bohoslužby a to až do roku 1834.

Agora v Aténach
Agora v Aténach. Foto: unsplash.com

V zrekonštruovanej Attalovej stoe so symetrickým stĺporadím, ktoré pekne vytvára elegantnú líniu sa dnes nachádza Múzeum antickej Agory. Z vyrytých nápisov sa dozvedáme, že budovu nechal postaviť vládca Pergamonu Attalos II., ktorý ju daroval Aténam za vzdelanie, čo sa mu tu dostalo. Nachádzali sa tu obchody a priestranná krytá kolonáda.

Attalova stoa v Aténach
Attalova stoa v Aténach. Foto: unsplash.com

Rímske fórum a Hadriánova knižnica

Dva rozľahlé monumenty datujúce sa do rímskeho obdobia sa nachádzajú v severnej časti od Akropolis a východnej časti od Agory. Rímske fórum ako obchodné centrum Atén v čase Rimanov, postavené za vlády rímskeho cisára Augusta v roku 19. pred n. l. a Hadriánova knižnica postavená rímskym cisárom Hadriánom v roku 132 n. l. Knižnica slúžila aj ako štátny archív a filozofická škola. Boli tu postavené vodné hodiny „horologion“, Veža vetrov, Vespasiánove latríny a v neskoršej dobe i mešita Fethiye.

Veža vetrov v Aténach
Veža vetrov v Aténach. Foto: unsplash.com

Kerameikos

Severozápadne od Akropolis leží Kerameikos, kde sa vyrábala keramika, no nachádzal sa tu aj dôležitý aténsky cintorín. Dnes je tu múzeum , ktoré vystavuje zbierky z pohrebných výbav, rôzne urny a šperky.

Olympieion

Tento chrám zasvätený bohovi Diovi sa začal stavať v 6. storočí pred n. l. a jeho stavba trvala viac ako šesť storočí. Vo svojej plnej kráse to bol chrám hodný veľkosti najvyššieho gréckeho boha. Meral 108 m x 40 m a zdobilo ho 104 korintských stĺpov. Do dnes sa ich zachovalo len 15. Jeden stĺp leží na zemi, kde padol počas búrky v 19. storočí. Grécky svet tento chrám považoval za najstarší pod slnkom.

Diov chrám v Aténach
Diov chrám v Aténach. Foto: unsplash.com

Štadión

Ďalším hrdým znakom Atén je štadión Panathenaic alebo zvaný aj Kalimarmaro. Na tomto mieste pôvodne v 4. storočí pred n. l. aj štadión stál a využíval sa na mystické ceremónie významného festivalu na počesť Atény. Počas vlády rímskeho cisára Hadriána tu bol postavený štadión na gladiátorské hry. V roku 1896 tu prebehla rekonštrukcia a vznikla tak presná replika z antických čias, aby sa tu zahájili novodobé Olympijské hry.

Kalimarmaro
Kalimarmaro. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Ideálne na poznávanie Atén je na jar alebo na jeseň. V letných mesiacoch sa teploty šplhajú na viac ako 30 °C, ale je možné relaxovať pri mori na Aténskej riviére.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach:, Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény, Grécko

Tel: +30 2106771980, +30 2106771870
Mobil: +30 6932408028
Email: emb.athens@mzv.sk

Víza a doklady

Pre vycestovanie do Grécka vám stačí občiansky preukaz alebo pas, platný aj 6 mesiacov po návrate. Dieťa do 15 rokov musí mať vlastný cestovný pas.

Doprava

Atény majú električky, autobusy a metro, ktoré premáva aj do prístavu Pireus, odkiaľ je možné loďou cestovať na grécke ostrovy, ale aj do iných krajín. Pri Aténach sa nachádza medzinárodné letisko Eleftheria Venizela.

Shopping a suveníry

Medzi turisticky najobľúbenejšie a najviac kupované tovary patria: olivy, olivový olej, morské špongie, mydlá, šperky, kožené výrobky, keramika, sošky, výrobky z mušlí, koreniny, čaj, ouzo, metaxa, víno, raki.

Sviatky

1. január Nový rok a sviatok Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento deň si ľudia vzájomne vymieňajú drobné darčeky, deti obchádzajú domácnosti a spievajú (obdoba našej koledy).
6. január Sviatok Zjavenia Pána, oslavujúci pokrstenie Krista v rieke Jordán. Je to sviatok, kedy sa do mora, jazera alebo rieky hodí kríž a mladí chlapci sa predháňajú, kto ho prvý vyloví a donesie späť.
7. január Sviatok Jána Krstiteľa
25. marec Sviatok Zvestovania Panny Márie a Deň nezávislosti. Tri týždne pred začiatkom pôstu začínajú fašiangy, usporadúvajú sa maškarné večierky.
rôzne

Čistý pondelok - Prvý deň pôstu. Tento deň sa oslavuje púšťaním šarkanov a jedia sa tradičné druhy pôstneho jedla. 

rôzne

Veľká noc - Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok. Na Veľký piatok sa nosí v procesii so sviečkami Kristova rakva, v sobotu o polnoci kňaz v kostole vyhlási, že Kristus vstal z mŕtvych a od jeho zapálenej sviečky sa prenáša tzv. plameň života na sviečky veriacich, ktorí si ich nesú zapálené domov. V nedeľu sa navštevujú všetci príbuzní, na ražni sa pečie jahňacina, súťaží sa v rozbíjaní natvrdo uvarených a na čerstvo nafarbených vajciach (ťukajú sa špičkami o seba).

1. máj Sviatok jari a sviatok práce. V tento deň sa vstupné dvere domu zdobia kyticami.
25. máj Jónsky deň - oslava pripojenia Jónskych ostrovov ku Grécku.
30. júl Sviatok svätých apoštolov
15. august Sviatok Nanebovzatia Panny Márie
28. október Deň "Óchi", oslava odmietnutia talianskeho ultimáta v roku 1941 (ministerský predseda Metaxas odmietol na Mussoliniho žiadosť o povolenie vstupu talianskych jednotiek do Grécka, deň zahájenia gréckeho boja proti okupácii).
25. a 26. december Vianoce

Tipy na výlety v Aténach

  • Top

  Bájna rieka v oblasti Epirus ideálna na jednodňový výlet z letovísk Parga a Sivota. Kraj nadpozemskej krásy, v ktorom sa zrodili grécke báje. Popri skalnatých brehoch rieky Acheron vzdorovali hrdinovia cudzej nadvláde. Jej rovinatý dolný tok podľa starých mudrcov umýval brehy záhrobia. Vitajte v miestach, kde história a mýtus splývajú v jedno.

 • Grécko
  • Top

  Grécko má siahodlhú históriu, na ktorú sú Gréci právom pyšní. Je stále dôležitou súčasťou ich života a obklopuje ich vo všadeprítomných pompéznych pamiatkach, ako aj zachovalých kláštoroch. Nechýbajú tu ani prírodné unikáty, okrem najkrajších pláži, sú to najmä jaskyne a zelené rokliny.

 • Atény
  • Top

  Trojica neoklasických budov, ktoré navrhol dánsky architekt Hansen sú v Aténach jedny z mála stavieb v novogréckom štýle. Bibliotéku zdobí krásny mramorový vstupný vchod. Akadémiu svedomito stráži socha Atény a boha Apolóna a vchodové fresky zobrazujú mýtického hrdinu Prometea.

 • Aténska akropola, Grécko
  • Top

  Mesto nasiaknuté mytológiou a históriou. Atmosféra Atén je príjemná, ozvláštnená rušnými kaviarňami, chodníkmi vedúcimi pomedzi nekonečné pamiatky. Ak strávite miestnu mentalitu, užijete si jedno z najkľudnejších a najzvláštnejších európskych miest. Mesto na prvý pohľad vyzerá ako betónová džungľa a dodnes ho trápi obávaný nefos (smog). Za hlučným a chaotickým zovňajškom má nepopierateľný šarm. Historické centrum, najväčšie pamiatky, reštaurácie a bary sú blízko pri sebe, čím sa stáva výbornou destináciou pre chodcov.

 • Delos, Mykonos
  • Top

  Kedysi vyspelé obchodné a umelecké centrum antického Grécka, ktoré mohlo mať až 30 000 obyvateľov, ktorí sa sem dostali z Atén, Ríma, Cypru, Egypta a ďalších miest vtedajšieho sveta. Ostrov má dĺžku 5 km a šírku 1,3 km. Podľa mytológie sa tu Leto, milenke boha Dia, narodili boh Apolón a bohyňa Artemis. V archeologickom areáli sa nachádza agora, divadlo, terasa s levmi, chrám boha Apolóna, pokladnica mestských štátov, domy s krásnymi mozaikovými podlahami, ktoré uchvacujú každého milovníka histórie a umenia. V archeologickom múzeu sú vystavené levy, sochy a zlaté šperky. Z Mykonosu sa sem doplavíte do 30 minút.

 • Antické Delphi so zachovanými chrámami a pohorie Parnas. Grécko
  • Top

  Antické Delphi sú bezpochyby veľmi pôsobivé miesto. Ležia na juhozápadnom svahu hory Parnas s výhľadom na pobrežnú nížinu na juhu a údolie Phocis. V súčasnosti je rozsiahlym archeologickým centrom pri malebnej dedinke s rovnakým názvom. Delphi boli zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO vďaka fenomenálnemu vplyvu v staroveku, o čom svedčia viaceré historické pamiatky. O vzniku tohoto územia sa šíria rôzne mýty. Delphi boli od dávnych čias miestom uctievanie gréckych bohov, prinášanie darov a práve tu sa odohrávali aj najznámejšie veštby staroveku.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Aténach