Chalkidiki

Chalkidiki občas prezývajú aj gréckou Macedóniou alebo polostrovom s troma prstami. Nachádzajú sa na severnej časti Grécka a patria medzi najobľúbenejšie destinácie pre letnú dovolenku.

Pobrežie lemujú olivové sady, polia a byzantské kostoly. Tento grécky raj, je miestom, kde sa môžete dosýta oddať životu i snívaniu. Prekrásne pláže pripomínajúce Karibik, panenská príroda, atmosféra mytologických príbehov, množstvo športových aktivít a kvalitné hotelové služby pre rodiny s deťmi - to všetko čaká na dovolenkárov na gréckom polostrove Chalkidiki. Stačí sa len natiahnuť, zaboriť prsty do rozpáleného piesku a nechať si nohy zľahka obmývať tyrkysovými vlnami Egejského mora.

Krajina
Grécko Chalkidiki
Časový posun
1h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Administratívne je Chalkidiki samostatným správnym okresom (nómos) spomedzi celkového počtu 52 takýchto jednotiek Grécke...
Administratívne je Chalkidiki samostatným správnym okresom (nómos) spomedzi celkového počtu 52 takýchto jednotiek Gréckej republiky.
Rozloha a populácia
Polostrov Chalkidiki sa rozprestiera na 2 918 km² a žije v ňom skoro 106 000 obyvateľov.
Jazyky
Úradným jazykom je gréčtina, v letoviskách sa dohovoríte aj anglicky, nemecky alebo francúzsky.
Náboženstvo
Grécka ortodoxná cirkev (pravoslávna), hlavou je aténsky arcibiskup.
Elektrický prúd
Napätie v elektrickej sieti je 220 V, adaptér nie je potrebný.

Top lokality

Polostrov Chalkidiki je rozdelený na 6 častí - centrálna časť, východné a západné pobrežie a povestné 3 prsty Poseidonovho trojzubca - polostrovy Kassandra, Sithonia a Athos, pričom každý z nich ponúka iný svet. Kassandra je známa rušným životom, prostredná Sithonia vyniká bohatou zeleňou najmä olivových hájov a priezračným morom, pričom miestne letoviská sú skôr tichšie a tretia časť trojzubca - polostrov Athos je so svojimi dvadsiatimi kláštormi jediný mníšsky štát na svete.

Centrálna časť polostrova Chalkidiki (vnútrozemie)

Vysoké pohoria, píniové lesy a fotogenické dedinky budú sprevádzať vaše cesty za poznávaním vnútrozemia. Hlavným mestom tejto časti ako aj celého polostrova je Polygyros, na úpätí pohoria Holomontas, ktoré je zároveň hlavnou atrakciou oblasti a ponúka množstvo alternatív pre turistiku, horolezectvo, poľovačku ako aj bicyklovanie a jazdu na koni. V minulosti bolo vnútrozemie významné najmä pre baníctvo, obzvlášť sa tu darilo ťažbe striebra za čias tureckej okupácie.

 • vzdialenosť od letiska (Thessaloniki) – 61 km

Západné pobrežie polostrova Chalkidiki

Prekrásne západné pobrežie je kombináciou tyrkysovo modrej vody, piesočných pláží, píniových lesov. V okolitých dedinkách – strediskách  nájdete dostatok príležitostí  pre športové aktivity, zaujímavé miesta aj pre milovníkov archeológie a prírodné krásy, napríklad jaskyňa Petralona.

Východné pobrežie polostrova Chalkidiki

Tak ako celý polostrov aj východná časť sa môže pýšiť krásnou prírodou, kombináciou krištáľovo čistej vody, piesočných pláží a píniových lesov.

Kassandra

Kassandra, najzápadnejší z prstov polostrova Chalkidiki je známy svojou zachovanou prírodnou krásou, pútavým nočným životom, každoročnými festivalmi a nekonečnými zábavnými príležitosťami. Na západnom pobreží Kassandry nájdete svoj pokoj v romantických zákutiach malých rybárskych dediniek, akými sú napríklad Siviri, Possidi, Fourka, Nea Sikoni, Mola Kaliva alebo Lutra, kým na východnom si užijete ruch, zábavu i nákupy v moderne sa rozvíjajúcich letoviskách. Kalithea, Chanioti, Kriopigi, Pefkochori alebo Polychrono sú známe nielen dlhými zlatistými plážami, ale aj čulým nočným životom, čo ocenia najmä mladší dovolenkujúci. Po celodenných a nočných aktivitách sa ubytovacie zariadenia, ktoré zabezpečia všetkým typom cestujúcich, postarajú o váš zaslúžený odpočinok. Nachádza sa tu aj jeden z najväčších barov, bar Opal, ale aj tradičné kamenné domy, kaplnka Panny Márie s nástennými maľbami zo 16. storočia, všetko obklopené píniovými lesmi.

Polostrov Kassandra
Polostrov Kassandra. Foto: archív CK SATUR

Sithonia

Prostredný prst Poseidónovho trojzubca – polostrov Sithonia dostal meno po Sithonovi, kráľovi Macedónskom a zároveň synovi samotného boha morí Poseidóna. Je považovaná za najzelenší "prst" polostrova a tvorí ju prekrásne dlhé pobrežie z oboch strán obmývané zálivmi (Singitic na východe a Toronean na západe). Stredom polostrova sa tiahne hora Itamos a dokopy s piesočnými plážami vytvárajú tak dokonalé prostredie pre pokoj a oddych. Na tomto polostrove nájdete jedny z najkrajších a najvyhľadávanejších stredísk na Chalkdiki. Vďačia za to nezabudnuteľnej osobnosti novodobých dejín polostrova, lodiarovi Yiannisovi Carrasovi, ktorý v čase najväčšieho rozmachu vlastnil flotilu 34 plavidiel. V 70. rokoch začal postupne skupovať pozemky na Sithonii a postupne vybudoval grandiózny dovolenkový resort, ktorému neskromne prepožičal aj meno Porto Carras Grand Resort. Rezort patrí k najväčším v grécku, ako aj celej Európe. Súčasťou areálu sú okrem hotelov, vily Gallini aj vinice. Práve víno a med sa spájajú s touto oblasťou azda najviac.

polostrov Sithonia
Polostrov Sithonia. Foto: depositphotos.com

Pefkochori (Kassandra)

Názov letoviska je odvodený od gréckeho slova "pefkos", čo v preklade znamená borovica. Vďaka polohe priamo pri pobreží je Pefkochori vyhľadávaným miestom turistov z celej Európy. Pefkochori je považované za jedno z najmalebnejších letovísk na polostrove Kassandra a vďaka tamojšiemu moru, ktorého čistota a pokoj nájde málokde konkurenciu. Nádherná piesočnatá pláž tiahnuca sa pozdĺž celého letoviska je lemovaná čarovnou promenádou s množstvom reštaurácií, taverien, kaviarní, barov a obchodov.

 • vzdialenosť od letiska (Thessaloniki) – 51 km
Pefkochori
Pefkochori. FOTO: archív CK SATUR

Nea Moudania (Kassandra)

Druhé najväčšie mesto Chalkidík, po hlavnom meste, leží na začiatku polostrova Kassandra a je obklopené tisíckami olivovníkov. Nachádza sa tu aj nádherná dlhá piesočnatá pláž Dionisios, najväčšie nákupné centrum celých Chalkidík, prípadne sa môžete vydať na výlet na okolité ostrovy Skiathos, Skopelos alebo Alonissos.

 • vzdialenosť od letiska (Thessaloniki) – 88 km
Nea Moudania
Nea Moudania. Foto: depositphotos.com

Porto Carras (Sithonia)

Na západnom pobreží polostrova Sithonia, ktorý je tzv. stredným prstom obklopený stúpajúcimi svahmi hory Meliton, pri zálive Toroneos sa v očarujúcej zeleni nachádza jedinečná lokalita Porto Carras. Oblasť ponúka 9 km pieskových pláží a 25 zátok s krištáľovo čistou vodou, lemovaných voňavými borovicami. Jednou z najpopulárnejších a najkrajších je napríklad Kohi Beach zdokonalená aj známym plážovým barom obľúbeným pre svoju hudbu, špeciálne koktaily a párty. Je tiež skvelým miestom na sledovanie úchvatného západu slnka. Samotný rezort  je najkomplexnejším rezortom v Grécku a disponuje nielen 2 hotelmi ale aj impozantnou Villa Galini, luxusným kasínom, dvomi kúpeľnými centrami Thalassoterapie, 18-jamkovým golfovým ihriskom spĺňajúcim medzinárodné štandardy, vlastným prístavom pre jachty, jazdeckou akadémiou, tenisovým klubom s 9 kurtami, potápačským centrom a dokonca aj vlastnými vinicami.

 • vzdialenosť od letiska (Thessaloniki) – 120 km
Porto Carras
Porto Carras. Foto: archív CK SATUR

Neos Marmaras (Sithonia)

Najväčšie prímorské letovisko polostrova Sithonia je obľúbené kozmopolitné stredisko, ktoré každoročne navštívia tisícky ľudí. Vyhľadávané je najmä kvôli nádherným plážam, prírode a bohatému nočnému životu. Zo strediska je krásny výhľad na malý ostrovček Kelifos, polostrov Kassandra a bájnu horu Olymp.

 • vzdialenosť od letiska (Thessaloniki) – 115 km
Neos Marmaras
Neos Marmaras. Foto: archív CK SATUR

Sarti (Sithonia)

Bývalé rybárske mestečko na východnom pobreží Sithonie je dnes vyhľadávanou dovolenkovou destináciou. Disponuje všetkým, čo má dovolenka pri mori mať - pieskové pláže s pozvoľným vstupom do mora, čisté more, promenáda, obchodíky so suvenírmi, taverny. Vyberte sa preskúmať túto exotickú oblasť Chalkidík, ktorá v sebe kombinuje krásy hôr a tyrkysového mora s bielymi plážami spolu s odľahlými zátokami, ktoré priťahujú zamilované páry, snúbencov či novomanželov. Zaujímavosťou je, že Sarti získalo vlajku za čisté ovzdušie, čo ho robí aj vyhľadávaným miestom dovolenky pre alergikov.

 • vzdialenosť od letiska (Thessaloniki) – 145 km
Pobrežie mestečka Sarti
Pobrežie mestečka Sarti. Foto: depositphotos.com

Mount Athos

Najvýchodnejší prst Poseidónovho trojzubca, ako prezývajú výbežky polostrova do Egejského mora tvorí samostatná mníšska republika na Mount Athose, o ktorom sa mnísi vyjadrili ako o krajine Panny Márie. Bola založená v 9. storočí na základe dekrétu cisára Basila I., ktorý umožnil mníchom žiť tu v pokoji a mieri. Skladá sa z 20 kláštorov, niekoľkých pustovní a miest absolútneho pokoja. Vysoké hory, ktoré dosahujú miestami viac ako 2000 metrov, sa týčia až do oblakov a sú obmývané tyrkysovými vodami Egejského mora. Od roku 1988 je Athos uvedený v zozname pamiatok svetového dedičstva UNESCO. Sväté miesto však patrí výlučne svätým mužom s dlhými bradami, ženy, či presnejšie všetky bytosti ženského pohlavia, vrátane zvieracích samičiek majú od roku 1045 vstup zakázaný. Ani muži to s návštevou ostrova nemajú jednoduché, musia žiadať o špeciálne povolenie, ktoré im po schválení umožní stráviť na ostrove 3 dni a denný limit návštevníkov je 10 osôb.

 • vzdialenosť od letiska (Thessaloniki) – 139 km
Mount Athos
Mount Athos. Foto: depositphotos.com

Ouranoupolis

Jedno z najvýznamnejších stredísk na severe Chalkidiki je poslednou obývanou dedinou a tak pomyselnou bránou k najväčšej mníšskej komunite na svete Mount Athos (Agion Oros). Jeho názov sa prekladá ako "Mesto nebies". V pozadí zelených kopcov zostupujúcich do šumivého mora tmavomodrej farby predstavuje jedno z najkrajších miest Grécka. Z dediny každý deň vyplávajú lode mieriace na ostrov Ammouliani s krásnymi plážami a jemným pieskom. V prístave tiež môžete nasadnúť na loďku, z ktorej sa dajú pozorovať niektoré z kláštorov na Athose. Pre ženy, je to jediná možnosť ako sa priblížiť a uvidieť miesto, obývané len mníchmi - mužmi.

 • vzdialenosť od letiska (Thessaloniki) – 130 km
Ouranoupolis
Ouranoupolis. Foto: depositphotos.com

Stavros

Stredisko sa nachádza na východnom pobreží polostrova a patrí medzi najobľúbenejšie a najnavštevovanejšie v oblasti. Hlavným lákadlom je široká a niekoľko kilometrov dlhá piesočnatá pláž ocenená Modrou vlajkou s ponukou vodných športov a nádherným kontrastom v podobe okolitých hôr. Stredisko je ideálne ako pre rodiny s deťmi, tak pre tých, ktorí vyhľadávajú aktívnu dovolenku. Raz do týždňa sa tu koná tradičný grécky trh.

 • vzdialenosť od letiska (Thessaloniki) – 80 km

Hlavné mesto

Polygyros

Hlavné mesto oblasti je postavené v štýle amfiteátra na úpätí svahov pohoria Cholomontas. Postupne sa rozvinulo z malej dedinky na moderné mestečko. Súčasťou mesta je archeologické múzeum s domčekmi postavenými v typickej miestnej architektúre a krásna pešia zóna plná farieb a kostolíkov. Známe je aj pre svoj karneval, ktorý láka návštevníkov z celého Grécka. Pre turistov môže byť zaujímavou zastávkou Archeologické múzeum, v ktorom sú uložené exponáty z celého polostrova, ale aj Folklórne múzeum v ktorom objavia tradičný odev, poľnohospodárske náradie alebo maketu typického mestského domu zo začiatku 20. storočia.

Kedy vycestovať

Chalkidiki je ideálnou destináciou pre letnú dovolenku. Jarné mesiace sú na ostrove v znamení kvitnúcich kvetov a prebúdzajúcej sa zelene. Leto, predovšetkým júl a august, sú veľmi slnečné a teplé s priemernou dennou teplotou 26°C. V týchto mesiacoch spadne aj najmenej zrážok. K príjemným teplým mesiacom patria aj máj – jún a september – október. Počas zimných mesiacov tu výdatne prší, vďaka čomu je ostrov tak zelený.

Letisko a dĺžka letu

Na dovolenku na Chalkidiki možno letieť z Bratislavy a Košíc, prípadne z Viedne na medzinárodné letisko Thessaloniki. Dĺžka letu je cca 1,15 hod z Bratislavy.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach:, Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény, Grécko

Tel: +30 2106771980, +30 2106771870
Mobil: +30 6932408028
Email: emb.athens@mzv.sk

Víza a doklady

Pre vycestovanie na grécky polostrov Chalkidiki vám stačí občiansky preukaz, platný aj 6 mesiacov po návrate z dovolenky. Dieťa do 15 rokov musí mať vlastný cestovný pas.

Colné predpisy

Keďže polostrov Chalkidiki patrí pod Grécko, platia preňho rovnaké colné predpisy. V Grécku je zakázaný dovoz, vývoz, predaj, prechovávanie, výroba, predaj a prevážanie drog či pestovanie rastlín, z ktorých sa môžu vyrábať psychotropné a omamné látky. Platí to aj pre mak, ktorý je považovaný za ľahkú drogu. Do Grécka môžete doviezť rôzne potraviny z Európskej únie ale v množstve osobnej spotreby.

Doprava

Autobusovú dopravu na Chalkidiki zabezpečuje rovnako ako v ďalších oblastiach Grécka spoločnosť K.T.E.L. Sieť autobusových liniek je pomerne hustá a takmer všetky dediny a letoviská sú nimi pomerne dobre dosiahnuteľné. Autobusy však spravidla odchádzajú z mesta Thessalloniki (popr. Modounia), preto ak chcete cestovať z polostrova na polostrov, musíte väčšinou prestupovať, čo pri intenzite niektorých spojov nemusí byť práve najľahšie a cesta sa tak môže celkom predĺžiť.

Na pohyb po polostrove je najlepšie prenajať si auto, avšak je potrebné byť viac ostražitý. K dispozícii je viacero požičovní.

Veľa zážitkov môžete tiež získať počas výletu loďou na okolité ostrovy. Stačí len nastúpiť na loď a užívať si vánok vo vlasoch a slaný morský vzduch.

Shopping a suveníry

Shopping

Medzi turisticky najobľúbenejšie a najviac kupované tovary patria: ručne tkané koberce, olivy, olivový olej, morské špongie, mydlá, šperky, kožené výrobky, keramika, sošky, výrobky z mušlí, koreniny, čaj, ouzo, metaxa, víno, raki, škoricový sirup.

Suveníry

Základné suveníry z polostrova sú napr. olivový olej. Chalkidiki sú preplnené olivovníkmi, na trhu alebo v obchodíkoch nájdete vákuovo balené olivy, či už zelené alebo dozreté tmavé alebo rôzne dochutené. Pre Chalkidiki sú príznačné veľké „mamutie“olivy. Obľúbené sú aj alkoholické nápoje Ouzo a Tsipouro - pálenka z hrozna, dochutená bylinkami, najmä anízom, tá sa dá kúpiť tiež domáca na trhu alebo kdekoľvek v obchode. Ďalšie sú vejáre, obrazy, drevené výrobky, keramika, vynikajúce sú mliečne výrobky z kozieho syra, marmelády, pečivo a med – z polostrova Chalkidiki pochádza 70% produkcie medu z Grécka. Na Athose je v prístavnom mestečku Dafni predaj skromných suvenírov z remeselnej výroby mníchov – obrazy, ikony a pohľadnice. A netreba zabudnúť na víno z vinárstva Porto Carras Domaine, priamo vyrábané v oblasti a v ponuke je viacero odrôd. V neposlednom rade, aj veľmi dobré koreniny.

Sviatky

Sviatky na Chalkidiki sú rovnaké ako v celom Grécku:

1. január Nový rok a sviatok Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento deň si ľudia vzájomne vymieňajú drobné darčeky, deti obchádzajú domácnosti a spievajú (obdoba našej koledy).
6. január Sviatok Zjavenia Pána, oslavujúci pokrstenie Krista v rieke Jordán. Je to sviatok, kedy sa do mora, jazera alebo rieky hodí kríž a mladí chlapci sa predháňajú, kto ho prvý vyloví a donesie späť.
7. január Sviatok Jána Krstiteľa
25. marec Sviatok Zvestovania Panny Márie a Deň nezávislosti. Tri týždne pred začiatkom pôstu začínajú fašiangy, usporadúvajú sa maškarné večierky.
rôzne

Čistý pondelok - Prvý deň pôstu. Tento deň sa oslavuje púšťaním šarkanov a jedia sa tradičné druhy pôstneho jedla. 

rôzne

Veľká noc - Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok. Na Veľký piatok sa nosí v procesii so sviečkami Kristova rakva, v sobotu o polnoci kňaz v kostole vyhlási, že Kristus vstal z mŕtvych a od jeho zapálenej sviečky sa prenáša tzv. plameň života na sviečky veriacich, ktorí si ich nesú zapálené domov. V nedeľu sa navštevujú všetci príbuzní, na ražni sa pečie jahňacina, súťaží sa v rozbíjaní natvrdo uvarených a na čerstvo nafarbených vajciach (ťukajú sa špičkami o seba).

1. máj Sviatok jari a sviatok práce. V tento deň sa vstupné dvere domu zdobia kyticami.
25. máj Jónsky deň - oslava pripojenia Jónskych ostrovov ku Grécku.
30. júl Sviatok svätých apoštolov
15. august Sviatok Nanebovzatia Panny Márie
28. október Deň "Óchi", oslava odmietnutia talianskeho ultimáta v roku 1941 (ministerský predseda Metaxas odmietol na Mussoliniho žiadosť o povolenie vstupu talianskych jednotiek do Grécka, deň zahájenia gréckeho boja proti okupácii).
25. a 26. december Vianoce

Tipy na výlety na Chalkidiki

  • Top

  Bájna rieka v oblasti Epirus ideálna na jednodňový výlet z letovísk Parga a Sivota. Kraj nadpozemskej krásy, v ktorom sa zrodili grécke báje. Popri skalnatých brehoch rieky Acheron vzdorovali hrdinovia cudzej nadvláde. Jej rovinatý dolný tok podľa starých mudrcov umýval brehy záhrobia. Vitajte v miestach, kde história a mýtus splývajú v jedno.

 • Stagira. Chalkidiki
  • Top

  Neďaleko historickej dediny Stagira leží v nadmorskej výške 500 metrov slávny Aristotelov park. Poloha na umiestnenie impozantnej Aristotelovej sochy nebola vybraná náhodne. Známy filozof sa v roku 384 pred naším letopočtom narodil práve v Stagire. Nejde o typický pamätník venovaný postave Aristotela. Tematický a interaktívny park poskytuje návštevníkom príležitosť lepšie porozumieť fyzikálnym javom, na ktoré odkazuje staroveký mysliteľ a je pomyselnou vstupnou bránou na polostrov Mount Athos.

  • Top

  Arnaia je jednou z najmalebnejších dedín v severnej časti Chalkidík stojaca na úpätí Mount Cholomontas. Bola vyhlásená za historické miesto, pri prechádzke neobíďte Historické a folklórne múzeum. Za návštevu stojí aj stará škola postavená v roku 1871 a chrám Agios Stefanos postavený nad tromi staršími chrámami. Ich pozostatky môžete vidieť cez sklenenú podlahu.

 • Grécko
  • Top

  Grécko má siahodlhú históriu, na ktorú sú Gréci právom pyšní. Je stále dôležitou súčasťou ich života a obklopuje ich vo všadeprítomných pompéznych pamiatkach, ako aj zachovalých kláštoroch. Nechýbajú tu ani prírodné unikáty, okrem najkrajších pláži, sú to najmä jaskyne a zelené rokliny.

 • Aténska akropola, Grécko
  • Top

  Mesto nasiaknuté mytológiou a históriou. Atmosféra Atén je príjemná, ozvláštnená rušnými kaviarňami, chodníkmi vedúcimi pomedzi nekonečné pamiatky. Ak strávite miestnu mentalitu, užijete si jedno z najkľudnejších a najzvláštnejších európskych miest. Mesto na prvý pohľad vyzerá ako betónová džungľa a dodnes ho trápi obávaný nefos (smog). Za hlučným a chaotickým zovňajškom má nepopierateľný šarm. Historické centrum, najväčšie pamiatky, reštaurácie a bary sú blízko pri sebe, čím sa stáva výbornou destináciou pre chodcov.

 • Delos, Mykonos
  • Top

  Kedysi vyspelé obchodné a umelecké centrum antického Grécka, ktoré mohlo mať až 30 000 obyvateľov, ktorí sa sem dostali z Atén, Ríma, Cypru, Egypta a ďalších miest vtedajšieho sveta. Ostrov má dĺžku 5 km a šírku 1,3 km. Podľa mytológie sa tu Leto, milenke boha Dia, narodili boh Apolón a bohyňa Artemis. V archeologickom areáli sa nachádza agora, divadlo, terasa s levmi, chrám boha Apolóna, pokladnica mestských štátov, domy s krásnymi mozaikovými podlahami, ktoré uchvacujú každého milovníka histórie a umenia. V archeologickom múzeu sú vystavené levy, sochy a zlaté šperky. Z Mykonosu sa sem doplavíte do 30 minút.

Vybrané ponuky lokalite

  • Avaton Luxury Villas
  • Grécko
  • Chalkidiki

  Avaton Luxury Villas

  • 20.9. - 27.9.2024
  • Letecky
  • Raňajky
  • Piesočnatá pláž
  1 655 €
  • Hotel Eagles Villas
  • -25 %
  • Grécko
  • Chalkidiki
  • Ouranoupolis

  Hotel Eagles Villas

  • 18.9. - 25.9.2024
  • Letecky
  • Raňajky
  • Piesočnatá pláž
  2 103 €
  • Hotel Ikos Olivia
  • -25 %
  • Grécko
  • Chalkidiki

  Hotel Ikos Olivia

  • 7.8. - 14.8.2024
  • Letecky
  • Ultra All Inclusive
  3 651 €
  • Hotel Ikos Oceania
  • -25 %
  • Grécko
  • Chalkidiki
  • Nea Moudania (Kassandra)

  Hotel Ikos Oceania

  • 11.9. - 18.9.2024
  • Letecky
  • Ultra All Inclusive
  5 016 €

Počasie na Chalkidiki