Severná Dalmácia

Severná Dalmácia vás očakáva s množstvom prekvapení, kryštáľovo modrým morom, bielymi kameňmi, levanduľou, viničom, citrusmi, oleandrami. rozmarínom.

Vaša fantázia dostane krídla pri pohľade spojenia mora a vysokých, majestátnych skál. 

Krajina
Chorvátsko Severná Dalmácia
Časový posun
0h
Mena
chorvátska kuna

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Dalmácia je súčasťou Chorvátska a Chorvátsko je parlamentná republika.
Rozloha a populácia
Dalmácia sa rozkladá na území 12 158 km².
Jazyky
Úradným jazykom je chorvátčina.
Náboženstvo
Najrozšírenejším náboženstvom je rímskokatolícka cirkev.
Vakcinácia
Nie je potrebná.
Elektrický prúd
220 V

Top lokality

Nin

Ostrov Nin bol osídlený už v dávnych pradávnych časoch – pred 3000 rokmi. Prvá písomná zmienka o meste pochádza od gréckych pisateľov zo 4. storočia pred našim letopočtom. „Moderná“ história začala v 7. storočí nášho letopočtu, kedy túto oblasť obsadili Chorváti, Najvýznamnejšie časy potom toto mesto zažívalo až do 13. storočia -  Nin sa stal kráľovským mestom a od 9. storočia tu mal sídlo prvý chorvátsky biskup. Biskupstvo v Nine bolo založené v roku 864. Tento rok sa pokladá za vznik chorvátskej národnej cirkvi.

nin
Historicky kostolík na ostrove Nin

Zaton

Zaton - vyhľadávané  luxusné letovisko najmä pre milovníkov pieskových pláží, ideálne pre deti, celodenné kvalitné animácie, luxusný bazénový svet pre dospelých, teenagerov a najmä pre najmenších. Maximálne športové vyžitie, reštaurácie  (15 km od mesta Zadar).

sat
Plaž v meste Zaton Foto: CK Satur

Petrčane

Petrčane - malé turistické mestečko kde si môžete zahrať golf, navštíviť saunu, masáže, kde ožíva večerná promenáda so všetkým čo k tomu patrí, kvalitný 4*hotel PINIJA. Petrčane je dobrá voľba. (13 km od mesta Zadar) Taktiež si môžete zapožičať bicykel a vyskúšať vybudovanú cyklotrasu a ponavštevovať okolité zaujímavé miesta.  

Sat
Prístav v mestečku Petrčane Foto: CK Satur

Zadar

Mesto Zadar je skutočnou pokladnicou archeologického a pamiatkového bohatstva z antického, stredovekého a renesančného obdobia, ale aj viacerých súčasných zázrakov architektúry. Najvýznamnejšie pozoruhodnosti mesta sa nachádzajú pod šírym nebom. Fórum Románoum - Fórum založené prvým rímskym cisárom Augustom v 1. st. p.n.l.. Ide o najväčšie preskúmané fórum na východnom pobreží Jadranu, obklopené bohato zdobenými arkádami. Zadar je vskutku neobvyklou zmesou podnetov. Modernou ikonou mesta Zadar sa stal Morský organ, jedinečné architektonické dielo domáceho architekta (N. Bašic)  osadený  na mestskej promenáde „rive“. Morské vlny tu svojim prechádzaním a prúdením cez  špeciálne trubky pod morskou hladinou  a naladené na istú tóninu vytvárajú úžasnú hudbu, takzvanú morskú hudbu. Je to priestor na relaxáciu, úvahy, rozhovory pri nepretržitej hudbe mystických tónov “orchestra Prírody”.

Hneď v susedstve, na samom konci zadarského  polostrova je ďalší fenomén nazvaný Pozdrav slnku . Dielo rovnakého architekta . Pozdrav slnku sa skladá z 3 stoviek sklenených platní uložených v jednej úrovni s dlažbou v tvare kruhu s priemerom 22 m.

Práve v tejto čarovnej časti zadarského polostrova vyslovil Alfréd Hitchcock svoju slávnu vetu: „Najkrajší západ slnka je v Zadare“.

Sat
Historické centrum v Zadare Foto: CK Satur

Sv. Filip a Jakov

 Sv. Filip i Jakov – príjemné malé mestečko  so všetkými službami pre dovolenkárov, piesočnú pláž a pozvoľný vstup do mora ocenia najmä rodiny s malými deťmi, vzdialenosť od Biogradu na moru cca 3 km.  ( zo Zadaru  cca 22 km)  ATRAKCIA – asi 3 km od Sv. Filip a Jakov sa nachádza obľúbený ostrov Galešnjak – ostrov  v tvare srdca, ktorý vyhľadávajú najmä zaľúbení.

Sat
Pobrežie v Sv. Filip i Jakov Foto: CK Satur

Pakoštane

Pakoštane je známe turistickou „atrakciou“  Pine Beach kde sú vystavané v borovicovom lese  slamené chatky v polynézskom štýle s dláždenými podlahami, posteľami a šatníkovou skriňou. Tieto prírodné slamené chaty nie sú napojené na elektrinu ani vodu milovníci prírody a športu si skutočne prídu na svoje. Trochu Flinstonovsej dovolenky ale s all inculsive a asi všetkými športami. Stretnete tam celý svet, iba Slováci ešte nenabrali odvahu.

Sat
Pobrežie v Pakoštane Foto: CK Satur

Vodice

Vodice sú známe predovšetkým svojim búrlivým nočným životom, no v posledných rokoch ponúkajú aj trochu vážnejšie zážitky. Nedá sa nenavštíviť miestnu tržnicu, mediteránske kaviarničky, a nie v poslednom rade nočné zábavné kluby.

Asi najväčšou atrakciou je momentálne nový hotel Olympia Sky  postavený na pláži v tvare obrovského cruisera s bazénom na 9. poschoodí a s dych vyrážajúcim výhľadom. Z terasy hotela je vidieť aj vrch Okit, na ktorom je postavený kostol -  Gospe od Karmela (Panna Mária Škapuliarska) od svetoznámeho architekta N. Bašica s krížovou cestou. Návštevu tejto výnimočnej architektúry si nenechajte ujsť! Z vrcholu kopca je vidieť až na Šibenik, NP Kornati a Vodice ako na dlani.

Sat
Vodice Foto: CK Satur

Šibenik

Šibenik sa v minulosti  rozvíjal tak trochu v tieni 74 km vzdialeného Zadaru a Splitu, ktorý je 88 km južnejšie.  Napriek tomu nepochybne patrí k najkrajším mestám v celej oblasti východného Jadranu. Prechádzka úzkymi kamennými uličkami s množstvom obchodíkov, cukrární a kaviarničiek, s rozvešanou bielizňou, ale aj chladnými a tichými nádvoriami kostolov a kláštorov nám umožnia cestovanie v čase.

Šibenik je priam obklopený starými pevnosťami: Sv. Michovil, Sv. Anna, Sv. Ivan, Sv. Nikola Šubičevič.

Sv. Mihovil je nastaršia pevnosť, na jej mieste už v roku 1000 stál hrad, ktorý bol časom prebudovaný na pevnosť. Dnešnú podobu dostal v 15. – 16. storočí.  Úzkymi schodmi môžete ísť na pevnosť kde sa vám naskytne prekrásny pohľad na panorámu Šibenika, ale aj na ostrovy a pevnosť sv. Nikolu na ostrovčeku Ljuljevac (zapísaná na listine UNESCO) , ktorá je nesmierne romantická, ako keby vychádzala priamo z mora. V roku 2000 pribudla do zoznamu  UNESCO aj katedrála Sv. Jakuba v Šibeiku.

Zážitky z návštevy mesta Šibenik nám umocní aj pestrofarebná tržnica s ovocím a zeleninou (samozrejme nechýba ani predaj čerstvých rýb a iných morských pre suchozemca „zvláštností“), stánky s drobnosťami a suvenírmi, výborná zmrzlina a všadeprítomný chladivý kameň starého mesta.

šibenik
Mesto Šibeník Foto: CK Satur

Primošten

Magické  staré rybárske mestečko Primošten patrí k najvyhľadávanejším letoviskám, ktoré sú priam ideálne na dlhé romantické prechádzky. Poobednou alebo večernou prechádzkou spoznajme čaro masta a jeho historické pamiatky. Asi najznámejšie vinohrady sú primoštenské vinohrady, kde sa pestuje víno Babič. Majú status „Svetová pamiatka ľudskej práce a driny“. Sú to maličké vinice, kde „stienky“ (zídky) naskladané z lomového kameňa (gromače) chránia jednotlivé kere vinnej révy pred nepohodou a ktoré v takmer holom krase chránia pôdu donesenou sem pred storočiami miestnymi domorodcami na chrbtoch v košoch (noše), pred vetrom, aby voda okamžite nezliezla. Obrovské zväčšeniny  fotografií týchto minatúrnych vinohradov zdobia foyer budovy Spojených národov v New Yorku ako oslavy ľudskej práce a húževnatosti.

Sat
Pláž pri mestečku Primošten Foto: CK Satur

Kedy vycestovať

Dalmácia sa nachádza v stredomorskom podnebnom pásme. Jej priemerná teplota v zimných mesiacoch je od 4ºC do 5ºC. Ak máte radšej teplé počasie a vašu návštevu Chorvátska plánujete spojiť s kúpaním sa v mori, odporúča sa krajinu navštíviť v období od mája do septembra.

Zastupiteľský úrad

Prilaz Gjure Deželića č. 10, 10000, Záhreb, Chorvátsko

Tel: +385 14877070
Mobil: +385 993690906 (pohotovostná služba)
Email: emb.zagreb@mzv.sk

Víza a doklady

Na cestu do Chorvátska Vám postačí občiansky preukaz (pokiaľ ste občanom EÚ) alebo pas. Víza nie sú vyžadované.

Colné predpisy

Chorvátske colné predpisy sú takmer úplne v súlade s normami EÚ.

Sviatky

1. január Nový rok 
6. január Traja králi 
1. máj Sviatok práce 
22. júna Deň boja proti fašizmu 
25. júna Deň Štátnosti 
5. augusta Deň víťazstva a vďakyvzdania 
15. augusta Nanebovzatie Panny Márie 
8. október Deň nezávislosti 
1. november Všetkých svätých 
25. a 26. december Vianoce

Tipy na výlety v Severnej Dalmácii

 • nočný klub
  • Top

  Ak sa vyberiete do Severnej Dalmácie a hľadáte možnosti kde sa zabaviť jednoznačne by ste mali zvoliť Vodice. Vodice sú známe predovšetkým svojim búrlivým nočným životom, no v posledných rokoch ponúkajú aj trochu vážnejšie zážitky. Nedá sa nenavštíviť miestnu tržnicu, mediteránske kaviarničky, a nie v poslednom rade nočné zábavné kluby: Hacienda – najväčší nočný klub známy aj za hranicami Chorvátska s kapacitou 2000 ľudí, Ópium – nočný klub aj denný klub v centre mesta. Na začiatku to bol len koktail bar, ale dnes je to veľmi dobrý klub, ktorý je populárny vďaka veľmi dobrej lokalite. Môžete ho navštíviť aj počas dňa a dať si kávičku, ale lepšie čaro má v noci. Makina Exit – hneď vedľa klubu Ópium , zaujímavý aj tým, že je každý večer iný. (iný DJ, iný program...) Počas leta okrem týchto klubov sú rôzne koncerty aj na námestí alebo v neďalekom parku, kde nájdete rôznorodý program pre každú vekovú kategóriu.

 • Dubrovník. Chorvátsko.
  • Top

  V starom meste sa nachádza množstvo kostolov - sv. Vlaha, sv. Spasa, katedrála z 18st., sv. Dominika z r.1343 a mnoho ďalších. Nájdeme tam i jednu z najstarších lekární, ktorá je umiestnená vo Františkánskom kláštore z r. 1317. K ďalším lákadlám mesta patria Mestská veža z r. 1444, jedna z najnavštevovanejších ulíc na svete Stradune, goticko-renesančný palác Sponza, Onofriejova fontána, Orlandov stĺp z r.1418, pevnosť Lovrinac, ktorá je symbolom slobody. Zaujímavé sú i tzv. Lazareti, vôbec prvé zriadené budovy na karanténu na svete z r.1642. Nevynecháme ani mestské hradby, sú dlhé 1940 m a vysoké 24 m a začali ich stavať už v 7. st.. Dokončovali ich až do 17. st. Patria k najzachovanejším mestským hradbám v Európe. Je z nich prekrásny výhľad na mesto i nikde sa nekončiace more.

  • Top

  Všetky cesty v Zadare vedú na poloostrov, kde sa nachádza staré historické centrum. Obvykle sa chodí autom, peši, alebo turistickým vláčikom. Ale v Zadare môžete využiť aj dopravu loďkou, a nie takou obyčajnou, lebo od 14. storočia sa tu traduje prevoz chorvátskymi „gondoliérmi „ po chorvátsky bajkoroji, sú to prevozníci na malej loďke, ktorí od skorého rána do neskorého večera nonstop prevážajú ľudí za drobnú mincu z jedného brehu na druhý a ste priamo v centre. Pán prievozník sa sám postará o váš bezpečný nástup i výstup. Veď sú to aj mocní, aj galantní chlapi. Určite treba navštíviť Múzeum antického skla, Múzeum ilúzií, archeologické múzeum, Zlato a striebro mesta Zadar.

 • Jaskyňa Biserujka, Chorvátsko
  • Top

  Jaskyňa Biserujka sa nachádza na severovýchodnom pobreží, za obcou Rudine. Je doteraz jedinou verejnosti prístupnou jaskyňou na ostrove Krk. Názov je odvodený od chorvátskeho slova „biser“, čo znamená „perla“. Jaskyňa ukrýva legendu, podľa ktorej by mal byť v jaskyni ukrytý poklad pirátov, ktorí sa so svojimi loďami ukrývali v pobrežných vodách Jadranu. Jaskyňa však skutočne skrýva poklad a to 28 trvalo žijúcich druhov organizmov, pričom z toho 6 druhov sú endemity pre oblasť Kvarneru. Biserujka je tiež domovom pre niekoľko druhov netopierov.

  • Top

  Liečivé bahno v Ninskej lagúne zvané inak aj peloidné bahno – patrí k najznámejším svojho v Chorvátsku. Má veľké liečiteľské účinky, ktoré sú potvrdené odborníkmi. Tradícia využívania tunajšieho liečivého bahna je veľmi stará a siaha až do antickej doby. Slnko, ktoré bahno neustále zahrieva, ešte násobí jeho účinok. Blahodarne pôsobí aj kúpanie v mori, v tunajších plytkých , slnkom vyhriatych lagúnach a je vlastne ďalším pokračovaním liečebnej kúry. More je tu neustále o 2 až 3 stupne teplejšie než inde na Jadrane , má vyššiu salinitu a je mimoriadne čisté, lebo široko ďaleko nie sú žiadne zdroje znečistenia.

 • Národný park Kornati,
  • Top

  Kornati je skupina 147 ostrovov s veľmi rozmanitým vzhľadom, od plochých, po strmé útesy. Celková plocha súostrovia je približne 300km² Kornatské ostrovy boli vyhlásené národným parkom a to skutočne oprávnene. Smaragdovo čistá voda, ticho a nádherné výhľady na ostrovy sú zárukou nezabudnuteľnej návštevy tohto morského fenoménu. Územie je tu dosť nehostinné, bez vody - na ostrovoch s prevažne vápencovým podložím totiž nie sú sladkovodné pramene. Práve to osídlenie týchto ostrovov vždy obmedzovalo. Dá sa povedať, že Kornati sú oblé vápencové skaliská a kamene v mori. Tieto výhľady si môžete užívať buď z turistickej lode so sprievodným slovom, alebo si prenajmete motorovú plachetnicu so skiperom. V cene celodenného lodného výletu je občerstvenie – sendviče, obed (ryba/mäso, zelenina), nápoje, vstupenka do parku

Vybrané ponuky v lokalite

  • Zaton (mobilné domčeky)
  • -15 %
  • Chorvátsko
  • Severná Dalmácia
  • Zaton

  Zaton (mobilné domčeky)

  • 27.4. - 30.4.2024
  • Individuálna doprava
  • Bez stravy
  64 €
  • Magal hotel by Aminess
  • -10 %
  • Chorvátsko
  • Ostrov Krk
  • Njivice

  Magal hotel by Aminess

  • 1.4. - 4.4.2024
  • Individuálna doprava
  • Polpenzia
  108 €
  • Aminess Laguna hotel
  • -10 %
  • Chorvátsko
  • Istria
  • Novigrad

  Aminess Laguna hotel

  • 30.10. - 2.11.2024
  • Individuálna doprava
  • Polpenzia
  122 €
  • Hotel Marina
  • -20 %
  • Chorvátsko
  • Kvarner
  • Moščenička Draga

  Hotel Marina

  • Novinka
  • 20.3. - 23.3.2024
  • Individuálna doprava
  • Polpenzia
  123 €
  • Veya hotel by Aminess
  • -9 %
  • Chorvátsko
  • Ostrov Krk
  • Njivice

  Veya hotel by Aminess

  • 22.9. - 25.9.2024
  • Individuálna doprava
  • Polpenzia
  125 €
  • Hotel Dražica
  • -10 %
  • Chorvátsko
  • Ostrov Krk
  • Krk

  Hotel Dražica

  • 14.4. - 17.4.2024
  • Individuálna doprava
  • Polpenzia
  130 €
  • Hotel Narcis
  • -9 %
  • Chorvátsko
  • Istria
  • Rabac

  Hotel Narcis

  • 4.4. - 7.4.2024
  • Individuálna doprava
  • Polpenzia
  130 €
  • Naturist Park Koversada App 4 Sterne & Villen 2 Sterne LS
  • Chorvátsko
  • Istria
  • Vrsar

  Apartmány Koversada

  • 15.9. - 18.9.2024
  • Individuálna doprava
  • Bez stravy
  131 €
  • Hotel Bluesun Alga
  • -10 %
  • Chorvátsko
  • Makarská riviéra
  • Tučepi

  Hotel Bluesun Alga

  • 29.3. - 1.4.2024
  • Individuálna doprava
  • Polpenzia
  133 €
  • Hotel Umag Plava Laguna
  • -15 %
  • Chorvátsko
  • Istria
  • Umag

  Hotel Umag Plava Laguna

  • 24.3. - 27.3.2024
  • Individuálna doprava
  • Polpenzia
  138 €
  • Rezort Villas Rubin
  • -3 %
  • Chorvátsko
  • Istria
  • Rovinj

  Rezort Villas Rubin

  • 15.9. - 18.9.2024
  • Individuálna doprava
  • Raňajky
  143 €
  • Hotel Aminess Grand Azur
  • -9 %
  • Chorvátsko
  • Južná Dalmácia
  • Orebič

  Hotel Aminess Grand Azur

  • 12.4. - 15.4.2024
  • Individuálna doprava
  • Light All Inclusive
  144 €
  • Rezort Amarin
  • -10 %
  • Chorvátsko
  • Istria
  • Rovinj

  Rezort Amarin

  • 8.5. - 11.5.2024
  • Individuálna doprava
  • Raňajky
  146 €
  • Hotel Punta
  • -14 %
  • Chorvátsko
  • Severná Dalmácia
  • Vodice

  Hotel Punta

  • 5.5. - 8.5.2024
  • Individuálna doprava
  • Light All Inclusive
  147 €

Počasie v Severnej Dalmácii