Nórsko

Nórske kráľovstvo je tou najkrajšou zmesou fjordov, ľadu, hôr, chodníkov, výhľadov ako i severských príbehov. Je to krajina bez kompromisov, kde si svojou pevnou rukou vládne sila prírody. Obdivuhodné sú severské tradície a zvyky, ktoré sú odjakživa späté so zemou. Asi tretina krajiny leží za severným polárnym kruhom a pod toto kráľovstvo spadajú aj Svalbardy a ostrov Jan Mayen.

Nórsko je krajina plná prírodných krás a fjordov, kde popri prívetivejšom teplejšom severoatlantickom prúdení má miernejšie podnebie a more pri pobrežiach nezamŕza. Leto poskytuje fantastické podmienky na turistiku v lesoch ako aj rybolov. Je ideálnou krajinou na spoznávanie škandinávskych dejín ako aj moderný svet, nedotknutú prírodu a unikátnu kultúru. Nórsko ako z mála krajín na svete sa môže pochváliť skutočne "čistou vodou".

Nórsko je krajina plná prírodných krás a fjordov, kde popri prívetivejšom teplejšom severoatlantickom prúdení má miernejšie podnebie a more pri pobrežiach nezamŕza. Leto poskytuje fantastické podmienky na turistiku v lesoch ako aj rybolov. Je ideálnou krajinou na spoznávanie škandinávskych dejín ako aj moderný svet, nedotknutú prírodu a unikátnu kultúru. Nórsko ako z mála krajín na svete sa môže pochváliť skutočne "čistou vodou".

Nórsko obklopuje Arktický oceán, Severné a Nórske more a jeho povrch tvoria kryštalické horniny, ktoré sú ľadovcového pôvodu. Ľadovce sa kedysi tiahli až ku moru a vytvorili hlboké údolia. Pobrežie je dlhé 25 000 km. Medzi najkrajšie fjordy patrí Geiranger a Naerøy, ktoré sú i zapísané na zozname UNESCO.

Krajina
Nórsko Nórsko
Hlavné mesto
Oslo
Časový posun
0h
Mena
nórska koruna
Dĺžka letu
7h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
konštitučná monarchia
Rozloha a populácia
Nórsko má približne 5 405 000 obyvateľov a má rozlohu 385 199 km2, z toho pevnina 323 802, Špicbergy (Svalbard) 61 020 k...
Nórsko má približne 5 405 000 obyvateľov a má rozlohu 385 199 km2, z toho pevnina 323 802, Špicbergy (Svalbard) 61 020 km2 a ostrov Jan Mayen 377 km2.
Jazyky
nórčina
Náboženstvo
evanjelické, rímskokatolícke, bez vyznania

Na zozname UNESCO sa nachádza aj drevený kostol Urnes z 12. storočia, ktorý vyniká pre vikingské a keltské tradície. Zaujímavé sú i skalné kresby na pobreží fjordu Alta pri polárnom kruhu, pričom sa od vedcov dozvedáme, že táto oblasť bola osídlená okolo roku 4000 pred n.l. Aj rybársky ostrov Vega je dôkazom o veľmi skorom osídľovaní. Tu sa stavali dediny, móla, miesta pre signalizáciu ohňov a boli tu vyspelé rybárske a poľnohospodárske tradície. V Škandinávskych horách sa nachádza banícke mestečko Rovos, kde sa ťažila meď a to až do roku 1977. Najsevernejšie mesto na planéte je Hammerfest, odkiaľ v 19. storočí došlo prvý krát ku meraniu rovnobežky.

Borgund
Borgund. Foto: unsplash.com

Troll a alka

Neodmysliteľnou súčasťou krajiny v severských pobrežných oblastiach sú kŕdle alky bielobradej. Živia sa sardinkami. Ku severským legendám zas patrí troll.

Alka
Alka. Foto: unsplash.com

Veľká cesta trollov - Trollstigen so svojou slávnou značkou, kde treba byť obozretný práve pre "výskyt trollov", vás dovedie stúpaním po 11 serpentínach na vrchol, kde si z vyhliadky pozriete zákruty, okolitú prírodu a vodopád. Nórsko sa môže samozrejme pochváliť aj stenou Trollov - Trollveggen, ktorá dosahuje výšku okolo 1100 m.

Značka, ktorá upozorňuje na výskyt trollov
Značka, ktorá upozorňuje na výskyt trollov. Foto: unsplash.com

Top lokality

Hinnøya

Hinnøya je ostrov v Nórskom mori pri pobreží severného Nórska. Je najľudnatejším ostrovom Nórska. Má rozlohu 2 198 km² a žije na ňom vyše tridsať tisíc obyvateľov. Jediným mestom na ostrove je Harstad s zhruba dvadsať tisíc obyvateľmi. Názov Hinnøya znamená nórsky ,,rozrezaný ostrov“, pretože dlhé zálivy Gullesfjorden a Øksfjorden ho delia na dve časti, spojené iba 5 km širokou šijou. Vnútrozemie ostrova je hornaté, najvyšším vrcholom je Møysalen (1262 m. n. m.), obklopený rovnomenným národným parkom o rozlohe 51 km².

Hinnøya a mesto Harstad
Hinnøya a mesto Harstad. Foto: unsplash.com

Trondheim

Trondheim bolo prvé hlavné mesto Nórska.  Dnes nie je zas až také veľké, ale v krajine patrí medzi tretie najväčšie. V meste nájdete stredovekú katedrálu Nidaros a veľkú pevnosť Kristiansten, ktorú sa oplatí navštíviť a ponoriť sa do tunajšej histórie. Ďalšou zaujímavosťou mesta je tiež most, ktorý bol postavený v roku 1681.

Trondheim
Trondheim. Foto: unsplash.com

Plataarberget

Vrch Plataarberget pri nórskom meste Svalbard meria 464 m. n. m. a svoj názov získal vďaka jeho tvaru. Na západe je ohraničený Bjørndalen, na východe Blomsterdalen a na severe Hotellneset a Adventfjorden. Na tomto mieste môžete z vyhliadky uvidieť nie len mesto Longyearbyen ako na dlani ale aj nefalšovanú nórsku divokú prírodu.

Longyearbyen
Longyearbyen. Foto: unsplash.com

Skudeneshavn

Historické mestečko s bielymi domčekmi Skudeneshavn je známe aj pre najlepšie zachované lode. Leží v najjužnejšej časti ostrova Karmøy. V 19. storočí bolo prosperujúcim mestom a dnes patrí na prvé priečky v rámci cestovného ruchu. Úchvatné je práve staré mesto, ktoré tvoria drevené domy, točiace sa cesty, čo sú skoro bez premávky, lode, kaviarne, obchody, galérie. Nájdete tu viac ako 200 bielych domov, ktoré boli reštaurované a ich majitelia sa o svoje domy i dnes starajú s láskou.

Skudeneshavn
Skudeneshavn. Foto: unsplash.com

Svalbardy

Svalbardy ležia medzi Nórskym morom, Arktickým oceánom, Barentsovým morom a Grónskym morom. Je to mimoriadne zaujímavá časť planéty, ktorú tvorí pohorie a priezračné ľadovce. Je to najsevernejšie miesto na zemi, ktoré obýva okolo 3000 obyvateľov. Tu natrafíte na polárnych medveďov, polárne líšky, sobov, mrože a dokonale sa zoznámite s divokosťou prírody.

Svalbardy
Svalbardy. Foto: unsplash.com

Národný park Jotunheimen

V národnom parku Jotunheimen sa nachádza najviac pohorí dosahujúce výšku 2000 m v rámci Severnej Európy. Patrí medzi najobľúbenejšie parky v Nórsku. Nachádza sa tu 29 najvyšších vrchov, ktoré lákajú milovníkov hôr a túr, lyžiarov, cyklistov a horolezcov. Unikátna je tu i fauna a flóra. Pri potulkách môžete natrafiť na sobov, norky, kuny, líšky, ale aj vzácneho zlatého orla.

Jotunheimen
Jotunheimen. Foto: unsplash.com

Iddefjorden

Iddefjorden je hranica medzi Nórskom a Švédskom. Iddelfjorden je klasický fjord s úzkym vodným tokom a strmými prírodnými útvarmi na oboch stranách. Iddefjorden oddeľuje švédsku provinciu Bohuslän od nórskej obce Halden. Najznámejšou turistickou pamiatkou na tomto mieste je nórska pevnosť Fredriksten v Haldene. Táto pevnosť bola postavená v 17. storočí ako náhrada za pevnosť Bohus. Pevnosť bola pomenovaná po kráľovi Frederikovi III. z Dánska a Nórska.

Pevnosť Fredriksten
Pevnosť Fredriksten. Foto: unsplash.com

Henningsvær

Henningsvær je nazývané aj ako Benátky severu. Nachádza sa medzi malými ostrovmi pobrežia Austvågøya. Je to dôležitá rybárska oblasť, ale hlavnou atrakciou je nádherná časť Nórska, kde narazíte na stovky úchvatných výhľadov kdekoľvek sa v tejto dedine ocitnete. Tu sa mieša tradičná kultúra s modernou architektúrou a už samotný prístup do dediny si vás celkom podmaní.

Henningsvær
Henningsvær. Foto: unsplash.com

Národný park Femundsmarka

Tento národný park patrí medzi najväčšie v Škandinávii a môže sa hrdo pochváliť celkom nedotknutou prírodou. Nájdete tu stovky kilometrov chodníkov, pričom si môžete užiť aj kanoe alebo rybačku. Nórska trekkingová asociácia tento park zaradila medzi najlepšie na nórskom území. Pri hodinových prechádzkach si prírodu užijete celkom sami a nemusíte stretnúť vôbec nikoho. Alebo možno len jeho domácich štvornohých obyvateľov.

Femundsmarka
Femundsmarka. Foto: unsplash.com

Stavanger

Stavanger je atraktívne mesto v Nórsku známe pre svoje farebné domy. Nachádza sa v juhozápadnej časti krajiny. Mesto sa môže pochváliť aj katedrálou z 10. storočia. Aj okolie mesta je nádherné, obklopujú ho biele pláže, ktoré vytvárajú celkom mystickú atmosféru. Odtiaľto sa môžete vybrať na túru na vysoký kopec, ktorý sa dvíha do výšky 604 m a odtiaľ sa vám naskytnú panoramatické výhľady.

Stavanger
Stavanger. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Oslo

Ten, kto sem zavíta, zistí, že aj chladné severské mestá majú svoju príťažlivosť. Oslo leží na juhovýchode Nórska. Je to hlavné mesto, kde sa medzi historické stavby stále viac vnárajú moderné architektonické skvosty. Keďže Oslo je zároveň prístavným mestom, dýcha voľnosťou mora a diaľok. Nechajte sa uniesť krásou Oslofjordu a severskej zimy. Oplatí sa však nevynechať Oslo s mestskou radnicou, ktorá je jeho symbolom.

Oslo
Oslo. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Klimatické podmienky v Nórsku sú porovnateľné so stredoeurópskymi, s výnimkou vysokej vlhkosti vzduchu. Vzhľadom na rozlohu krajiny sú klimatické podmienky vo vzdialenejších častiach krajiny značne rozdielne. Priemerné teploty v Oslo sa v letných mesiacoch pohybujú od 18 do 23 C. V letných mesiacoch sú dni dlhé, stmievať sa začína až okolo polnoci a naopak v zimných mesiacoch je počas dňa len 3 – 4 hodiny denné svetlo.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Osle, Thomas Heftyes gate 24, 0244 Oslo

Tel: +47 22049470, Mobil: +47 9177 3094
Email: emb.oslo@mzv.sk

Víza a doklady

Na pobyty do 90 dní stačí platný cestovný pas alebo občiansky preukaz vo forme identifikačnej karty. Občanom SR odporúčame vziať so sebou na cestu do Nórska aj platný cestovný pas.

Colné predpisy

Pre vstup a pobyt na území cudzieho štátu musia občania SR spĺňať podmienky stanovené jeho zákonmi. Nórsko má veľmi prísne predpisy pre dovoz a vývoz niektorých druhov tovaru; je možné do nich nahliadnuť na webovej stránke www.toll.no

Doprava

Vo väčších mestách spoľahlivo funguje verejná doprava. Premávka je značne obmedzená počas víkendov a sviatkov. V Oslo premávajú autobusy, lokálne vlaky, metro a električky. Cestovný lístok je možné zakúpiť si priamo v autobuse alebo vopred v stánkoch Narvesen, čo je obdoba novinových stánkov. Tieto lístky sú platné na jazdu akýmkoľvek dopravným prostriedkom mestskej dopravy vrátane pravidelných liniek lodí, ktorými je možné navštíviť priľahlé ostrovy. Počas turistickej sezóny sú v ponuke výletné plavby rôzneho zamerania.

Tipy na výlety v Nórsku

 • Fjord Geiranger, Nórsko
  • Top

  Keď sa povie Nórsko, snáď každý z nás si predstaví krajinu tisícov fjordov. Dlhých a úzkych morských zálivov, ktoré sa tiahnu hlboko do zemskej pevniny. Vôbec najznámejším z nich je Geirangerfjord, ktorý sa v roku 2005 stal súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Úplne oprávnene. Až samotný príjazd k 15 km dlhému fjordu budí obrovský rešpekt. Keď vyjde počasie, sú tieto výhľady skutočne impozantné. Pripravte si preto veľkú pamäťovú kartu do foťáku.

 • Isfjorden, Nórsko
  • Top

  Isfjorden je druhým najdlhším fjordom v nórskom súostroví Svalbard a leží na západnej strane Špicbergov. Časť Isfjorden je súčasťou národných parkov v Nórsku, ako národný park Nordre Isfjorden Land. Nórske fjordy sú umeleckými dielami prírody. Každý jeden z nich je zaujímavý niečím iným. Všetky majú však spoločné to, že sa na nich nachádza zelená príroda popretkávaná bielym snehom a modrými jazerami.

 • steak
  • Top

  Hovädzie mäso pripravujú so sladkými a kyslými omáčkami, tiež dusené mäso so zeleninou a prílohu napríklad zemiaky, kapusta, strukoviny.

 • ponuka rýb a darov mora v meste Bergen
  • Top

  Medzi tradičné jedlá patrí nórsky losos. Veľkú obľubu však majú aj iné druhy rýb, ako sú napríklad platesy, pstruhy, sušená treska. Pochúťkou je marinovaný sleď s cibuľou, či treščia pečeň s kaviárom. Na čerstvé ryby a plody mora natrafíte v každom prístave.

 • mäsové guľky
  • Top

  Medzi ďalšie nórske špeciality patria rybie guľky s omáčkou „fiskeboller“, či mäsové guľky „hitballler”, a obľubujú napríklad aj pečené jahňacie s dusenou kapustou „forikol“.

 • príprava lefse
  • Top

  Nóri majú veľmi radi aj rôzne pekárenské výrobky, medzi tradičné patrí napríklad zemiakový chlieb „lefse“, či chlieb „knackbred“ podobný pite.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Nórsku