Santorini

Mnohí tvrdia, že najpôvabnejší z gréckych ostrovov je práve Santorini - jeden z 220 ostrovov Kykladského súostrovia severne od Kréty. Strmý ostrov v tvare „croissantu“, ktorí už starí Gréci označili aj „kallisti“, čiže najkrajší, má vďaka svojmu vulkanickému pôvodu a čiernemu lávovému piesku na plážach prívlastok aj čierna perla Egejského mora.

Napriek svojej malej rozlohe, ktorá je 76 km2, je Santorini neskutočné bohatou klenotnicou. Východné pobrežie sa pýši dlhými plážami, západná strana – kaldera - je dielom prírody a ľudskej fantázie. Pri príchode na Santorini loďou návštevníka vítajú strmé steny farebných skál, vypínajúce sa nad morom a na vrchole biele domy pôsobiace ako vrstva čerstvo napadaného snehu.

Kaldera – západné pobrežie ostrova s vysokým vulkanickým útesom, hlavným mestom Fira (alebo aj Thira), dedinkami Oia, Imerovigli či Firostefani, patrí k najfotografovanejším miestam v Grécku. Santorini je skutočným skvostom – nielen vďaka svojmu tajomnému pôvodu, unikátnej architektúre, magickým západom slnka, ale i vďaka objavom v Akrotiri. Tie mu vyslúžili prívlastok „Pompeje Egejského mora“. Pri návšteve určite nevynechajte bývalé hlavné mesto ostrova Pyrgos či južný cíp Santorini s majákom. Ostrov však patrí bezpochyby v prvom rade medzi jedno z najromantickejších miest na svete. Potvrdilo to aj hlasovanie fanúšikov turistiky z 220 krajín sveta. V súboji o najromantickejšie miesto planéty skončil tento grécky klenot na druhom mieste. Santorini je ako stvorené na svadbu či svadobnú cestu.

Krajina
Grécko Santorini
Časový posun
1h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Administratívne je Santorini samostatným správnym okresom (nómos) spomedzi celkového počtu 52 takýchto jednotiek Gréckej...
Administratívne je Santorini samostatným správnym okresom (nómos) spomedzi celkového počtu 52 takýchto jednotiek Gréckej republiky.
Rozloha a populácia
Na súostroví žije takmer 16 000 obyvateľov a rozloha (5 ostrovov) je 92,5 km².
Jazyky
Na Santorini je úradným jazykom gréčtina (novogréčtina, ellinika).
Náboženstvo
Na ostrove sa 98 % obyvateľov hlási k východnej ortodoxnej cirkvi, ktorej hlavou je aténsky arcibiskup.
Elektrický prúd
Zásuvky zodpovedajú európskej norme, elektrické napätie je 220 V. Niektoré zásuvky však neobsahujú kolík pre tzv. nulový...
Zásuvky zodpovedajú európskej norme, elektrické napätie je 220 V. Niektoré zásuvky však neobsahujú kolík pre tzv. nulový vodič, v tom prípade odporúčame použiť adaptér.

Top lokality

Imerovigli

Poloha dedinky blízko útesov, ako aj jej meno „Denná stráž“ poukazujú na to, že v časoch pirátskych nájazdov bola každodennou pozorovateľňou. Viglator = strážca pozoroval more a keď sa objavili piráti, varoval obyvateľov pred blížiacim sa nebezpečenstvom. Zaujímavý je kostol Panaghia Malteza. Práve na Malte našiel kapitán zo Santorini obrázok sv. Panny, ktorý sem priviezol a postavil kostol.

 • vzdialenosť od letiska (Santorini) – 8 km
Imerovigli
Imerovigli. Foto: depositphotos.com

Oia

Malé domy v skalách so schodiskami a v neoklasickej architektúre, s bielymi stenami zdobenými kamienkami a kvetinami vytvárajú harmonický a veľmi pôsobivý obraz celej dediny. Námestie je vlastne balkónom hľadiacim na kalderu. Bohatstvo miestnych obyvateľov v minulom storočí je zdokumentované exponátmi Námorného múzea.

 • vzdialenosť od letiska (Santorini) – 17,5 km
Oia
Oia. Foto: depositphotos.com

Perissa

Pokojnejšie letovisko, ktorého popularita však stúpa každým rokom. Dlhá pláž Perrisy je charakteristická tmavým hrubozrnným pieskom s množstvom slnečníkov a ležadiel. Vstup do mora je mierny. Dlhá pobrežná promenáda je plná dobrých reštaurácií, príjemných barov a obchodíkov so suvenírmi, no stále si zachováva pokojnejší ráz. Stredisko z jednej strany končí obrovskou skalou, v ktorej asi v polovici doslova čupí malý biely kostolík a ruiny starovekej antickej Thery. Táto skala končí v mori a oddeľuje Perissu od Kamari - počas leta sa môžu turisti rýchlo a pohodlne dostať z jedného strediska do druhého po mori loďkou (po ceste je to asi 4 km) – vodný taxík jazdí každú štvrťhodinu, cesta trvá cca 10 minút.

 • vzdialenosť od letiska (Santorini) – 13 km
Perissa
Perissa. Foto: depositphotos.com

Kamari

Moderné turistické stredisko, ktoré sa stále rozvíja. Dominantou je kostol Myrtidiotissa. Na tomto území sa našlo množstvo starobylých artefaktov. Bola tu totiž starobylá Oia, prístav vtedajšieho hlavného mesta Théry. S miestom archeologických vykopávok v starej Thére Kamari spája slušná cesta. Väčšie a hektické letovisko s 5 km dlhou čiernou štrkovo-kamienkovou plážou premiešanou s hrubozrnným pieskom. Nechýba možnosť venovať sa vodným športom. V minulosti bývalo prístavom hlavného mesta ostrova. Promenáda lemujúca pláž je cez deň pokojnejšia, večer však ožíva stovkami turistov, ktorí večerajú v niektorej z vychýrených taverien. Obchodíky so suvenírmi, oblečením, početné bary a kluby dotvárajú atmosféru rušného letoviska.

 • vzdialenosť od letiska (Santorini) – 6 km
Kamari
Kamari. Foto: depositphotos.com

Pyrgos

Impozantné miesto so svojimi bielymi domami bolo hlavným mestom ostrova do r. 1800. Donedávna ospalé mestečko, všetkými zabudnuté, kde len pred niekoľkými rokmi začali s podporou cestovného ruchu, otvorili niekoľko reštaurácií a butikových hotelov. Tradícia hovorí, že Pyrgos bol jedným zo sídiel starovekej Théry. Nájdete tu aj zachované ruiny stredovekého benátskeho hradu v centre mesta. Na vrcholku hory je tzv. Kasteli, ktorý pre svoj prekrásny výhľad vhodný k odpočinku. Kostol Theotokos je stavba z 10. storočia. Kaplnka je najstaršou stredovekou stavbou celej oblasti. Kostolov je tu veľa a všetky sa vyznačujú nejakou zaujímavosťou. Mesto obklopujú vinárstva, z ktorých mnohé ponúkajú ochutnávky svojich vín. Dezertné víno Vinsanto pochádzajúce z tejto oblasti je považované za jedno z najlepších v Grécku.

 • vzdialenosť od letiska (Santorini) – 7 km
Pyrgos
Pyrgos. Foto: depositphotos.com

Emporio

Dedinka uprostred planiny, odkiaľ je výhľad na obe strany ostrova. Stopy po stredovekom hrade tu zostali do dnešných dní a spolu s krátkymi malebnými uličkami a starými usadlosťami dotvárajú krásu tejto starej dedinky. Severne od nej sa nachádza „goulas“ - mohutná veža, v ktorej obyvatelia nachádzali útočisko a ochranu pred pirátmi. Pozdĺž kopcov je možné vidieť veterné mlyny Gavrilosu.

 • vzdialenosť od letiska (Santorini) – 11 km
Emporio
Emporio. Foto: depositphotos.com

Vothonas

Okrem domov zapustených do skaly je v mestečku zaujímavý kostol Panaghia, vystavaný na vŕšku, na vyvýšenom parapete zvanom „trafos“. Používal sa ako útočisko obyvateľov počas pirátskych nájazdov. Akonáhle ľudia vyliezli na parapet, vytiahli za sebou drevené rebríky. Od zeme ich oddeľovalo 20 m, čo im poskytovalo dostatok ochrany.

 • vzdialenosť od letiska (Santorini) – 3 km

Thirassia

Ostrov Thirassia je ideálnou destináciou pre všetkých, ktorí si chcú vychutnať dovolenkovú atmosféru bez davov iných turistov. Najväčšia z piatich malých dediniek na ostrove, tiež pomenovaná Thirassia, má len približne 150 stálych obyvateľov. Malý ostrov sa môže pochváliť rovnako malebnou architektúrou ako Santorini.

 • vzdialenosť od letiska (Santorini) – 13 km
Thirassia
Thirassia. Foto: depositphotos.com

Foinikia

Dedina, ktorá predstavuje dokonalý príklad klasického usporiadania santorinskej dediny. Domy postavené tradičným spôsobom, opierajúce sa vzájomne o seba v malebnej harmónii, ukazujú dokonalý súlad tradičnej architektúry. Čierny kamenný múr sa dvíha ako ohrada blízko vchodu do dediny. V oblasti Gonia je archeologické nálezisko.

 • vzdialenosť od letiska (Santorini) – 17,5 km

Athinios

Jediný prístav pre veľké lode na ostrove. Má staré kupolovité domy vytesané vo vulkanickej skale, čo sú jediné tunajšie objekty hodné pozornosti. Malá pláž pokrytá štrkom je vhodná na plávanie.

 • vzdialenosť od letiska (Santorini) – 11 km
Osol
Osol, Santorini. Foto: depositphotos.com

Hlavné mesto

Fira

Priamo nad kalderou sa týči mesto Fira s bielymi domami a terasami, krivolakými uličkami, námestiami a kostolmi. Hlavným mestom sa stalo v 19. st., keď nahradilo v tejto funkcii Pyrgos Kallistis. V súčasnosti je rozvíjajúcim sa mestom s cca 1 500 obyvateľmi. Typické sú tu malé domčeky, zapustené do skál, jedno alebo dvojpodlažné s výhľadom na more či do krajiny. Mnohé z nich stoja na útese aj tristo metrov nad kalderou. Z prístavu sa dá do mesta dostať niekoľkými spôsobmi. Tým prvým je vyjsť hore pešo po strmom a kľukatom schodisku s 587 schodmi. Prenajať si môžete aj oslíka a odviezť sa na jeho chrbte alebo sa vyviezť lanovkou. Terasy domov nie sú vlastne terasami, ale balkónmi s klenbami a arkádami. Priama línia je neznáma, všetko je zakrivené, čo im dáva unikátny architektonický dizajn. „Skafta“ (výkopy), tak im hovoria miestni, sú vystavané z kameňa a pôdy ostrova. Stavby nemajú výšku, majú hĺbku. V meste nájdete aj tržnicu a početné obchody, ktoré ponúkajú tovar od najlacnejšieho po najdrahší. Fira žije z cestovného ruchu a mnoho jej budov slúži v súčasnosti ako malé hotely, apartmány, reštaurácie, kaviarne, obchody so suvenírmi alebo klenotníctva. Tesne vedľa hornej stanice lanovky sa nachádza Archeologické múzeum s nálezmi z oblasti Ancient Thira. V Múzeu prehistórie sú zasa uložené archeologické predmety z náleziska v Akrotiri.

 • vzdialenosť od letiska (Santorini) – 6 km
Fira
Fira. Foto: depositphotos.com

Kedy vycestovať

Grécky ostrov Santorini je zárukou dokonalej letnej dovolenky s množstvom slnečných dní. V letných mesiacoch sa teploty pohybujú okolo 30ºC, niekedy stúpnu i vyššie. Ostrov Santorini má príjemné stredomorské podnebie - letá sú tu dlhé, teplé a suché. Len zriedkakedy sa vyskytne dažďová prehánka. Najlepšie obdobie na návštevu ostrova je preto od júna do polovice septembra.

Letisko a dĺžka letuv

Letisko Santorini – Santorini Airport je medzinárodné letisko známe aj pod názvom Letisko Thira – Thira Airport. Priame lety na ostrov Santorini sú prevažne charterové lety z rôznych európskych miest. Na letisku je zabezpečená 24 hodinová preprava osôb z letiska na priame miesto ich pobytu. Priamy len z Bratislavy, Viedne i Košíc trvá cca 2 hodiny.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach:, Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény, Grécko

Tel: +30 2106771980, +30 2106771870
Mobil: +30 6932408028
Email: emb.athens@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Grécka. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov (nemá občiansky preukaz) by mala mať vlastný cestovný pas. Ak budete chcieť v Grécku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz. Samozrejme musíte mať technický preukaz a zelenú kartu (doklady o poistení vozidla).

Colné predpisy

Colné predpisy sú zhodné ako v ostatných krajinách EÚ. Je zakázaný vývoz akýchkoľvek predmetov historickej hodnoty. Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre). Ďalej sa limity týkajú aj tvrdého alkoholu, toaletnej vody a taktiež je nutné dovážať len tovar do limitu 150 eur. Samozrejme je zakázaný vývoz aj dovoz drog a iných omamných látok s výnimkou predpísaných liekov, ktoré osoba musí užívať. Ak chcete vyvážať predmety, ktoré sú staršie ako 100 rokov, je potrebné povolenie. Ak ho nebudete mať, hrozia vám veľmi vysoké pokuty. Ak vyvážate zvieratá či rastliny, vopred sa informujte, či nepatria do skupiny ohrozených druhov, ktoré je zakázané vyvážať z krajiny.

Doprava

Dopravné podmienky vo vnútrozemí ostrova sú veľmi dobré. Široká sieť ciest spája dediny, archeologické náleziská aj pláže s hlavným mestom. Keďže väčšina ľudí na Santorini sú turisti, premávka na cestách môže byť trochu bláznivá, lebo každý jazdí podľa predpisov svojej vlastnej krajiny. Cesta autom z jedného konca ostrova na druhý trvá cca 50 min.

Cestná doprava

Autobusy (KTEL) jazdia z Firy podľa autobusového poriadku cca každú polhodinu. Ceny za lístok sa pohybujú od 1.40 do 2.00 €. Rozšírené sú aj tzv. „hop on hop off“ súkromné autobusy, keď zaplatíte za jednodenný lístok a môžete nastupovať a vystupovať podľa ľubovôle. Pri prenájme auta sa vyžaduje medzinárodný vodičský preukaz. Rovnako ako pri prenájme štvorkolky či skútra.

Taxislužba funguje nielen vo Fire, ale aj v menších dedinkách. Odporúčame rezervovať si taxi vopred, nakoľko ich počet na ostrove je obmedzený, hlavne počas sezóny. Cena za prepravu sa delí medzi viacerých pasažierov, to znamená že taxíky zvyknú po ceste priberať ľudí.

Obľúbeným spôsobom prepravy je prenájom štvorkolky (ATV), ktoré jazdia po cestách ako bežné autá. Ostrov je dostatočne malý, takže je pohodlné celý ho prejsť štvorkolkou. Ide o menej nákladný spôsob, ako preskúmať aj jeho vzdialenejšie zákutia. Miesta prenájmu sú roztrúsené po celom ostrove, najlepšie urobíte, ak sa o najbližšej požičovni informujete vo svojom hoteli alebo u nášho zástupcu. Je potrebný vodičský preukaz, odporúča sa helma.

Santorini nie je veľmi naklonené bicyklom – nie sú tu cyklistické trasy. Okrem toho je ostrov kopcovitý. Napriek tomu je možné nájsť pár miest, kde sa bicykel dá prenajať.

Lodná doprava

Medzi väčšími sídlami na ostrove premávajú aj lode, hlavne z prístavu Athinios a starého prístavu Thira Bay. Je aj možnosť prenájmu člnov, a to motorových či plachetnice.

Aj iné spôsoby dopravy...

Do zálivu vo Fire sa môžete dostať aj lanovkou alebo na somárovi. Ich sedlové brašny sú zdobené farebnými prikrývkami „Kilimia“, hrivy pretkané farebnými korálikmi, ktoré im dodávajú radostný výraz, typický pre celý ostrov.

 

Shopping a suveníry

Shopping

Počas sezóny sa nemusíte báť žiadnych obmedzení v otváracích časoch obchodov. Či supermarkety, obchody so suvenírmi alebo lekárne sú k dispozícii celé dni. Iba v meste Limenas sa vám môže stať, že v pondelok popoludní budú niektoré objekty zatvorené. Mimo sezóny sú spravidla otvorené obchody v pondelok, v stredu a v sobotu od 8:30 do 14:00 h, v utorok, vo štvrtok a v piatok sú obchody otvorené od 8:30 do 14:00 a od 17:30 do 20:30 h. V nedeľu je zatvorené. Neplatí to pre obchody so suvenírmi, supermarkety a minimarkety, ktoré sú otvorené celý deň. Múzeá a archeologické objekty sú otvorené od 8:30 do 15:00 h, významné objekty majú otvorené i dlhšie.

Suveníry

Ak si chcete zaobstarať preslávenú santorínsku favu, dajte pozor a nekupujte ju v obchode, s veľkou pravdepodobnosťou je importovaná. Najlepšie je ju kúpiť priamo od výrobcu.

Santorini je jeden z prominentných vínnych  regiónov v Grécku. Metóda pestovania hrozna (vinič blízko pri zemi a jednotlivé sadenice v určenej vzdialenosti od seba) je jedinečný pre tento ostrov a špecifickej chuti vína napomáha aj suchá zemina a veterné podnebie. Po celom ostrove je množstvo vinoték otvorených pre verejnosť. Víno odporúčame kupovať len vo fľašiach alebo priamo od výrobcu.

Ak sa vyberiete do mesta a prídete až k tržnici, nezabudnite si zobrať tašku, pretože určite neodoláte olivám, rybám, rôznym obilným pochutinám. To platí i pre oriešky – búrske, vlašské, pistácie, sušené ovocie – figy, hrozienka, ananás, marhule, čokoládu, med a jogurt.

Sviatky

Sviatky na Santorini sú rovnaké ako v celom Grécku:

1. január Nový rok a sviatok Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento deň si ľudia vzájomne vymieňajú drobné darčeky, deti obchádzajú domácnosti a spievajú (obdoba našej koledy).
6. január Sviatok Zjavenia Pána, oslavujúci pokrstenie Krista v rieke Jordán. Je to sviatok, kedy sa do mora, jazera alebo rieky hodí kríž a mladí chlapci sa predháňajú, kto ho prvý vyloví a donesie späť.
7. január Sviatok Jána Krstiteľa
25. marec Sviatok Zvestovania Panny Márie a Deň nezávislosti. Tri týždne pred začiatkom pôstu začínajú fašiangy, usporadúvajú sa maškarné večierky.
rôzne

Čistý pondelok - Prvý deň pôstu. Tento deň sa oslavuje púšťaním šarkanov a jedia sa tradičné druhy pôstneho jedla. 

rôzne

Veľká noc - Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok. Na Veľký piatok sa nosí v procesii so sviečkami Kristova rakva, v sobotu o polnoci kňaz v kostole vyhlási, že Kristus vstal z mŕtvych a od jeho zapálenej sviečky sa prenáša tzv. plameň života na sviečky veriacich, ktorí si ich nesú zapálené domov. V nedeľu sa navštevujú všetci príbuzní, na ražni sa pečie jahňacina, súťaží sa v rozbíjaní natvrdo uvarených a na čerstvo nafarbených vajciach (ťukajú sa špičkami o seba).

1. máj Sviatok jari a sviatok práce. V tento deň sa vstupné dvere domu zdobia kyticami.
25. máj Jónsky deň - oslava pripojenia Jónskych ostrovov ku Grécku.
30. júl Sviatok svätých apoštolov
15. august Sviatok Nanebovzatia Panny Márie
28. október Deň "Óchi", oslava odmietnutia talianskeho ultimáta v roku 1941 (ministerský predseda Metaxas odmietol na Mussoliniho žiadosť o povolenie vstupu talianskych jednotiek do Grécka, deň zahájenia gréckeho boja proti okupácii).
25. a 26. december Vianoce

Tipy na výlety na Santorini

  • Top

  Bájna rieka v oblasti Epirus ideálna na jednodňový výlet z letovísk Parga a Sivota. Kraj nadpozemskej krásy, v ktorom sa zrodili grécke báje. Popri skalnatých brehoch rieky Acheron vzdorovali hrdinovia cudzej nadvláde. Jej rovinatý dolný tok podľa starých mudrcov umýval brehy záhrobia. Vitajte v miestach, kde história a mýtus splývajú v jedno.

  • Top

  Dávne minojské mesto pochoval výbuch sopky. Veľa jeho častí ostalo vďaka sopečnému popolu zakonzervovaných a preto sa mu hovorí aj „minojské Pompeje“ alebo „Pompeje Egejského mora“. Vykopávky a rekonštrukčné práce pomohli lepšie pochopiť, ako vyzeralo mesto v priebehu doby bronzovej. Ulice sú dnes sprístupnené verejnosti, mesto sa nachádza v južnej časti ostrova. V Akrotiri sa našla aj zaujímavá freska zachytávajúca podobu ostrova pred výbuchom sopky. Zobrazenie na freske sa veľmi podobá na bájnu Atlantídu.

 • Grécko
  • Top

  Grécko má siahodlhú históriu, na ktorú sú Gréci právom pyšní. Je stále dôležitou súčasťou ich života a obklopuje ich vo všadeprítomných pompéznych pamiatkach, ako aj zachovalých kláštoroch. Nechýbajú tu ani prírodné unikáty, okrem najkrajších pláži, sú to najmä jaskyne a zelené rokliny.

 • Aténska akropola, Grécko
  • Top

  Mesto nasiaknuté mytológiou a históriou. Atmosféra Atén je príjemná, ozvláštnená rušnými kaviarňami, chodníkmi vedúcimi pomedzi nekonečné pamiatky. Ak strávite miestnu mentalitu, užijete si jedno z najkľudnejších a najzvláštnejších európskych miest. Mesto na prvý pohľad vyzerá ako betónová džungľa a dodnes ho trápi obávaný nefos (smog). Za hlučným a chaotickým zovňajškom má nepopierateľný šarm. Historické centrum, najväčšie pamiatky, reštaurácie a bary sú blízko pri sebe, čím sa stáva výbornou destináciou pre chodcov.

 • Delos, Mykonos
  • Top

  Kedysi vyspelé obchodné a umelecké centrum antického Grécka, ktoré mohlo mať až 30 000 obyvateľov, ktorí sa sem dostali z Atén, Ríma, Cypru, Egypta a ďalších miest vtedajšieho sveta. Ostrov má dĺžku 5 km a šírku 1,3 km. Podľa mytológie sa tu Leto, milenke boha Dia, narodili boh Apolón a bohyňa Artemis. V archeologickom areáli sa nachádza agora, divadlo, terasa s levmi, chrám boha Apolóna, pokladnica mestských štátov, domy s krásnymi mozaikovými podlahami, ktoré uchvacujú každého milovníka histórie a umenia. V archeologickom múzeu sú vystavené levy, sochy a zlaté šperky. Z Mykonosu sa sem doplavíte do 30 minút.

 • Antické Delphi so zachovanými chrámami a pohorie Parnas. Grécko
  • Top

  Antické Delphi sú bezpochyby veľmi pôsobivé miesto. Ležia na juhozápadnom svahu hory Parnas s výhľadom na pobrežnú nížinu na juhu a údolie Phocis. V súčasnosti je rozsiahlym archeologickým centrom pri malebnej dedinke s rovnakým názvom. Delphi boli zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO vďaka fenomenálnemu vplyvu v staroveku, o čom svedčia viaceré historické pamiatky. O vzniku tohoto územia sa šíria rôzne mýty. Delphi boli od dávnych čias miestom uctievanie gréckych bohov, prinášanie darov a práve tu sa odohrávali aj najznámejšie veštby staroveku.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie na Santorini