Madeira

Ostrov Madeira je sopečného pôvodu (vznikol vulkanickou činnosťou pred viac než piatimi miliónmi rokov), ležiaci v Atlantiku necelých 1000 km od Portugalska, 6000 km od americkej Floridy, do afrického Maroka to máme niečo viac ako polcestu do Európy, teda 580km a na Kanárske ostrovy asi 400 km. Celé Madeirské súostrovie je súčasťou tzv. Makaronézie spoločne s Azorskými ostrovmi, Kanárskymi ostrovmi a Kapverdami.

Madeirské súostrovie je tvorené vlastným ostrovom Madeira, ostrovom Porto Santo (Svätý prístav), neobývanými, ako prírodná rezervácia slúžiacimi (útočisko pre tulene a množstvo vtákov) štyrmi ostrovmi Ilhas Desertas (Deserta Grande, Bugio, Chão a skalisko Prego do Mar) a napokon 315 kilometrov vzdialenými (omnoho bližšie ku Kanárskym ostrovom) piatimi pustými ostrovmi tvorené Ilhas Selvagens.

Samotný názov ostrova Ilha da Madeira v preklade znamená Ostrov dreva. Toto pomenovanie si získal ešte v roku 1419 po znovuobjavení tromi moreplavcami pod vedením Joãoa Gonçalves Zarca, spolu s Tristãom Vaz Teixeirom a Bartolomeom Perestrellom. Len pre zaujímavosť títo traja moreplavci objavili ešte v roku 1418 ako prví ostrov Porto Santo počas silnej búrky, keď síce nechtiac, ale našťastie na ňom pristáli a z vďačnosti nazvali Svätým prístavom (Porto Santo). Tento ostrov je od Madeiry vzdialený iba 43 kilometrov, ale kvôli takmer päťkilometrovej hĺbke medzi ostrovmi vzniká často opar a aj za slnečného počasia je viditeľnosť  z ostrova na ostrov veľmi zlá. Preto tak dlho trvalo, kým ho námorníci vôbec spozorovali a pripravili plavbu na Madeiru.

Krajina
Portugalsko Madeira
Časový posun
-1h
Mena
euro
Dĺžka letu
5h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Madeira je autonómna oblasť v rámci Portugalska s vlastným parlamentom, vlajkou i prezidentom. Portugalsko je zastúpené ...
Madeira je autonómna oblasť v rámci Portugalska s vlastným parlamentom, vlajkou i prezidentom. Portugalsko je zastúpené guvernérom. Autonómiu Madeira získala 30.04.1976.
Rozloha a populácia
Na ostrove žije približne 270 tisíc obyvateľov a jeho rozloha je 801 m². Tvorí ju hlavný ostrov Madeira, ktorý je 57 km ...
Na ostrove žije približne 270 tisíc obyvateľov a jeho rozloha je 801 m². Tvorí ju hlavný ostrov Madeira, ktorý je 57 km dlhý a 22 km široký, sesterský ostrov Porto Santo meria iba 14 km po 8 km a ostrovy Desertas a Selvagens, ktoré nie sú obývané.
Jazyky
Jediným úradným jazykom je portugalčina, z cudzích jazykov sa dohovoríte najlepšie po anglicky a španielsky, prípadne fr...
Jediným úradným jazykom je portugalčina, z cudzích jazykov sa dohovoríte najlepšie po anglicky a španielsky, prípadne francúzsky. Napriek množstvu turistov z nemecky hovoriacich krajín sa nemčina ako cudzí jazyk veľmi neuchytila.
Náboženstvo
Dominantným je kresťanstvo rímsko-katolíckeho vierovyznania. V hlavnom meste Funchal nájdeme aj jeden anglikánsky kostol...
Dominantným je kresťanstvo rímsko-katolíckeho vierovyznania. V hlavnom meste Funchal nájdeme aj jeden anglikánsky kostol.
Elektrický prúd
Napätie v elektrickej sieti je 220 V, adaptér nie je potrebný.
Ostrov Madeira
Ostrov Madeira. Foto: CK Satur

Madeira je na rozdiel od relatívne plochého ostrova Porto Santo skôr hornatá s množstvom útesov s možnosťou zakotvenia na východnom pobreží, preto aj prvé miesto vylodenia sa je logicky situované práve sem. Bolo to na mieste dnešného mesta Machico. A keďže Madeira bola na rozdiel od susedného pustého ostrova Porto Santo husto pokrytá vavrínovými lesmi, pomenovali ho ostrovom dreva. Dôležité je hovoriť o znovuobjavení Madeiry, nakoľko o ostrove vedeli už Rimania a súostrovie nazývali Purpurové ostrovy. Celé súostrovie počíta rozlohu 801 kilometrov štvorcových, z toho hlavný ostrov Ilha da Madeira 741 štvorcových kilometrov. Ostrov dosahuje hĺbku 4000 až 5000 metrov na dno Atlantiku, naopak najvyšším bodom je Pico Ruivo s nadmorskou výškou 1862 metrov. Dĺžka Madeiry zo západu na východ činí 57 kilometrov a zo severu na juh iba 22 kilometrov.

Krásna príroda a výhľady na ostrove Porto Santo
Krásna príroda a výhľady na ostrove Porto Santo. Foto: CK Satur

Druhým dôvodom prečo tento ostrov býva nazývaný ako Ostrov večnej jari (alebo aj Záhrada Európy či Večne zelený ostrov) je jeho nesmierne bohatá kvitnúca flóra. Každý jeden mesiac v roku tu nejaké rastliny kvitnú, podľa čoho obyvatelia vytvorili tzv. Kvetinový kalendár kvitnúcich rastlín. Obdobie január – marec kvitnú orchideje, Zlatý dážď, Kamélia japonská, Bugenvilei, azalky, rododendróny, akácie, mimózy, Koralovec nádherný, Spathodea (tulipánokvetý strom), apríl – jún strelície, jasmín, begónie, žakarandy, kamélie, ibišteky, durmany, tuberózy, kaly (známe ako kornútovky), antúriá, agapanty, Madeirské geranium ( žltá sedmokráska), v letnom období júl – september kvitnú hortenzie, stromy Tyčinkovce, antúrie, oleandre či dracény, v období október – december  kvitnú kamélie, aloe, Vianočné hviezdy či vlnovce.

Kvety či dreviny môžeme obdivovať v neskutočne nádherných záhradách či parkoch po celom ostrove, predovšetkým v časti Monte nad Funchalom. Nájdeme tu rozprávkovú Botanickú záhradu, Tropickú či Orchideovú záhradu. V kontraste s madeirskou flórou je ale pomerne chudobná fauna. Vyskytujú sa tu iba živočíchy, ktoré sem priletia alebo priplávajú. Vďaka tomu tu ale nenarazíme na žiadne nebezpečné zviera, nežijú tu žiadne jedovaté živočíchy a vôbec sa tu nevyskytujú napríklad hady. Madeira svojou kvetinovou výzdobou v každom ročnom období pripomína skutočný raj.

Nádherná botanická záhrada v hlavnom meste Funchal
Nádherná botanická záhrada v hlavnom meste Funchal. Foto: CK Satur

Top lokality

Monte

Nad Funchalom leží luxusná rezidenčná štvrť v nadmorskej výške 300-800 m n.m.( vo Funchale vládlo v letných mesiacoch teplé podnebie, zámožnejší obyvatelia (predovšetkým cudzinci) si stavali  svoje honosné rezidencie nad mestom. Takto vznikla táto na záhrady a krásne vily (tzv. Quinty) bohatá štvrť. Bohatých obyvateľov vynášali na nosidlách, nakoľko kopec bol pre ťažné zvieratá príliš strmý. No a nadol to od 19.storočia ide v originálnych ľahkých prútených sánkach. Prútie bolo dôležité, aby čo najľahšie sane mohli carreiros na pleciach vyniesť zase nahor. Dnes sú carreiros i sane do kopca už vyvážané.

Krásne záhrady nad Funchalom. Madeira
Krásne záhrady nad Funchalom. Madeira. Foto: unsplash.com

Okrem množstva záhrad tu začína jedna z najzelenších levád dos Tornos. Turistický chodník prechádza okolo niekoľkých fotogenických asi 3é metrov vysokých vodopádov. Najväčšou atrakciou Monte je určite návšteva pútnického kostola Igreja de Nossa Senhora, veľmi dobre viditeľný už z prístavu. V chráme je pochovaný posledný rakúsky cisár z dynastie Habsburgovcov Karol I., ktorý v Monte našiel svoj domov. Po tom čo musel opustiť Rakúsko pobýval najprv v hoteli Reid´s a neskôr vo vile Quinta Imperial, kde  Karol napokon našiel aj svoju smrť  (zomrel na následky zápalu pľúc 1.4.1922).  Jeho manželka Zita ho prežila o 76 rokov. Vila aj so záhradou sú verejnosti prístupné. Socha cisára Karola stojí vedľa schodiska pred chrámom.

Pohľad na Funachal a Monte. Madiera
Pohľad na Funachal a Monte. Madiera. Foto: unsplash.com

Faial

Návšteva mestečka Faial sa vyznačuje impozantnou zátokou vytvorenou kameňmi s nádhernou čadičovou stenou. Milovníci adrenalínu si v lete môžu skočiť do prílivových vĺn. Nájdeme tu tiež motokárovú dráhu.

Fail. Madeira
Fail. Madeira. Foto: unsplash.com

Curral des Freiras

Údolie mníšok, alebo aj Stajňa mníšok, či Dvor mníšok je údolím, kde kedysi rehoľnice klaristky poskytli tieto pastviny pre dobytok. Dedinka vznikla schovávaním sa mníšok pred útokom pirátov na týchto miestach (vďaka kráteru a lesom) a odmietnutia vrátiť sa späť do Funchalu. Miesto je preslávené pestovaním čerešní a gaštanov a výroby likérov. Cestou sem doporučujeme zastaviť na vyhliadkach Pico dos Barcelos a Eira do Serrado.

Curral des Freiras
Curral des Freiras. Foto: flickr. com

Câmara de Lobos

Samostatné mestečko, ktoré ale s Funchalom spája prímorska promenáda. Názov v preklade znamená Debatný krúžok tuleňov alebo Parlament tuleňov, nakoľko v čase osídlenia v roku 1419 tu našli mnoho tuleňov stredomorských  a miestny polkruhovitý záliv svojim tvarom pripomína amfiteáter alebo parlament. Okrem významného rybárskeho prístavu je mesto známe výrobou lodí. Najznámejšou bola replika lode Krištofa Kolumba Santa Maria vyrobená v rokoch 1997-1998 pre Wine Expo 1998 v Lisabone. V súčasnosti  sa využíva ako výletná loď. V meste sídli aj jediný pivovar Coral (chmel je dovážaný z Čiech).  Záliv si obľúbil aj Winston Churchil a počas trávenia svojich dovoleniek ho často maľoval (čo dosvedčuje niekoľko fotografií). Miestna krčmička nesie na jeho počesť meno Churchil´s Place. Historicky je lokalita známa po objavení sedemročným požiarom pre získanie prvej úrodnej pôdy na úkor lesa.

Câmara de Lobos
Câmara de Lobos. Foto: pixabay.com

Cabo Girão

Jeden z najvyšších morských útesov v Európe s výškou 580 metrov. Niekedy sa mylne uvádza jeho európske či nebodaj svetové prvenstvo, ale je viacero vyšších útesov ako nórske Hornelen(860m) či Preikestolen(604m), faerský Enniberg(754m) alebo írsky Croaghaun(688m). Svetové prvenstvo drží novozélandský Mitre Peak s výškou 1683 metrov. Cabo Girão je každopádne jedna z povinných zastávok počas okruhu Madeirou. Začínajú tu dve turistické levady. Od roku 2009 sa začalo s rekonštrukciou vyhliadky a boli tu osadené sklenené dlaždice, vďaka ktorým sa nám naskytne nádherný výhľad ako z lietadla (ak netrpíte strachom z výšok). Dole pod sklenenou vyhliadkou sa rozprestiera niekoľko zeleninových políčok Fajã. Pri vyhliadke je malé, voľne prístupné, múzeum s fotografiami z Madeirskej histórie. Krásny pohľad na útes zdola sa nám naskytne z mestečka Câmara de Lobos alebo z pláže pod útesom,  kam vás dovezie lanovka Rancho. Útes sa rozprestiera 9 kilometrov od Funchalu.

Cabo Girão
Cabo Girão. Foto: CK SATUR

Ribeira Brava

Mesto označované ako sýpka Madeiry (kvôli pestovaniu obilia a cukrovej trstiny).  Zaujímavosťou je okrúhla vežička malej pevnôstky São Bento, jeden z najstarších kostolíkov v krajine zo 16. storočia, vyhliadka sv. Sebastiána a prístav s majákom. Vynechať by sme nemali ani Etnografické múzeum sídliace v budove bývalého liehovaru. Dokonale približuje históriu rybárstva, pestovania cukrovej trstiny a remeselníctva.

Ribeira Brava
Ribeira Brava. Foto: CK SATUR

São Vincente

Mestečko na severnom pobreží, tvoriace pomyselnú hranicu medzi západom a východom. V meste sa nachádza nesmierne zaujímavý systém podzemných vulkanických jaskýň a dve cirkevné stavby Kostol sv. Vincenta s množstvom pozlátených dekorácií z dreva a malú sopečnú  kaplnku s krížom na streche a zdobenú mozaikami – symbol mesta vedľa mosta s ústím riečky do mora.

São Vincente
São Vincente. Foto: CK SATUR

Ribeira da Janela

Dedinka známa vďaka svojim malebným vulkanickým skalami a ikonickou Skalou milencov.

Ribeira da Janela
Ribeira da Janela. Foto: CK SATUR

Seixal

V mestečku Seixal, situovaného medzi mestami Porto Moniz a São Vincente na severnom pobreží, je jedinou atrakciou mohutný vodopád Véu da Noiva, čo v preklade znamená Nevestin závoj. Miestnym obyvateľom po silných dažďoch totiž pripomínal závoj nevesty. V obci nájdeme vyhliadkovú plošinu.

Seixal
Seixal. Foto: CK SATUR

Machico

Machico je tretie najväčšie mesto ostrova a najstarším mestom, v ktorom sa roku 1419 vylodili traja objavitelia. Najstarším kostolom Madeiry je Kaplnka milencov z roku 1419 (postavenú objaviteľom Zarcom), podľa anglického mileneckého páru. Mesto  nesie meno podľa Roberta Machida (jeden z milencov), ktorý svoju milenku Anne Dorset uniesol. Tá ochorela a zomrela, na čo Machido spáchal samovraždu a ich mŕtve telá oceán vyplavil na Madeiru. Mesto bolo známe pestovaním cukrovej trstiny a tropického ovocia na terasovitých políčkach, dnes tu nájdeme Akvapark a peknú piesočnú pláž z piesku dovezeného z marockej Sahary.

Machico
Machico. Foto: CK SATUR

Caniçal

Mestečko Caniçal leží na začiatku polostrova São Lourenço asi 40 km od Funchalu. Najväčšou atrakciou mesta je výborné Veľrybárske múzeum (Museu da Baleia da Madeira), od roku 2011 sídliace v novej budove (kam sa presťahovalo z miestnej radnice). Do roku 1981 (kým Portugalsko nezakázalo lov) bol miestny prístav centrom lovu veľrýb (ročne ich ulovili asi 300 kusov). Druhá atrakcia sa vypína na sopečnom pahorku nad prístavom a je ňou rybárska kaplnka Panny Márie Nossa Senhora da Piedade  so vzácnou milostiplnou sochou Panny Márie zo 16.storočia.  Každú tretiu septembrovú nedeľu sa koná obrovská procesia so soškou na rybárskych člnoch s prosbou o ochranu miestnych rybárov vyrážajúcich na lov (dnes hlavne tuniakov) a ich šťastný návrat domov. V meste sa natáčal film Moby Dick a nachádza sa tu fabrika na výrobu cestovín.

Caniçal
Caniçal. Foto: CK SATUR

Hlavné mesto

Funchal

Funchal je so svojimi 112 000 obyvateľmi (podľa posledného sčítania obyvateľov z roku 2011) hlavným a najväčším mestom Madeiry (podľa počtu obyvateľov šieste najväčšie mesto celého Portugalska). Založené bolo v roku 1421 portugalským námorníkom a objaviteľom v službách princa Henrika Moreplavca (mladšieho brata kráľa Eduarda I. z rodu Avízovcov)  Joãom Gonçalves Zarcom. Mestské práva získal Funchal od kráľa Manuela I. v roku 1508. Pomenovanie Funchal pochádza z portugalského slova funcho, čo v preklade znamená fenikel (ešte stále sa vyskytujúci na ostrove, v minulosti relatívne hojný predovšetkým v pobrežnej oblasti). Niektorí si ho mýlia s kôprom.

Najnavštevovanejším miestom mesta je tržnica Mercado dos Lavradores s jemne komerčne turistickým nádychom, dostanete tu ale naozaj všetko. Budova je postavená v átriovom štýle so secesnými prvkami. Návšteva tržnice je skvelým zážitkom aj v prípade, že si nehodláte nič kúpiť.

Obľúbená tržnica vo Funchale
Obľúbená tržnica vo Funchale. Foto: CK Satur

V dolnej časti vpredu nájdete prekrásne farebné, prevažne, rezané kvety tých najrôznejších tvarov, ktorými je Madeira tak preslávená, v zadnej časti  - Rybieho trhu, sa môžete pokochať pohľadom na tie najzvláštnejšie ryby, žijúce v Atlantiku v blízkosti ostrova (ako sú mečúne, tuniaky či slávna ryba Espada). Na prvom poschodí objavíte lokálne, pre nás, exotické ovocie ako mango, marakuja, anona, guava či plody filodendronu. Nájdeme tu aj bylinkovú časť, sušené ovocie, Madeirské víno či suveníry. Každoročne 23.12. sa tu konávajú Vianočné nočné trhy s koledami.

Mesto je spojené aj so svojim najvýznamnejším rodákom Cristianom Ronaldom. V portugalčine sa jeho meno vyslovuje ako Krištjanu Ronaldu. Cristiano vyrastal na predmestí Funchalu vo štvrti Sao Antonio, kde bol v miestom kostole sv.Antona Paduánskeho aj pokrstený. Mnohí jeho fanúšikovia toto miesto navštevujú spoločne s múzeom CR7 v centre mesta, kde sa dozvedia rôzne zaujímavosti z jeho života.

Socha Ronalda - najvýznamnejšieho rodáka
Socha Ronalda - najvýznamnejšieho rodáka. Foto: CK Satur

Hlavné mesto Funchal ponúka obrovské množstvo atrakcií. Z múzeí možno navštíviť: Múzeum madeirského vína, Múzeum trstinového cukru, interaktívne Múzeum madeirskej histórie, Fotografické múzeum Vicentes, Múzeum sakrálneho umenia (v bývalom Biskupskom paláci a budove Seminára). V starobylej pevnosti sv.Jakuba (Fortaleza São Tiago) z rokov 1611-1614  so špecifickým žltým náterom a celé stáročia slúžiacej ako sídlo vojenskej posádky dnes nájdeme Múzeum moderného umenia.

Funchal strážili tri pevnosti, okrem Svätojakubskej aj pevnosť São Lourenço (dnes sídlo guvernéra) a hore nad mestom pevnosť Fortaleza do Pico, ktorej hradby ponúkajú prekrásny výhľad na mesto. Vrchná (neprístupná) časť pevnosti je v správe armády, ale v dolnej časti sa konávajú občasné výstavy fotografií. Za skutočné lahôdky môžeme považovať múzeá, sídliace v palácoch, ako sú Múzeum Universo de Memórias, Múzeum Quinta das Cruzes (v ktorej pobýval objaviteľ Zarco) a Múzeum Frederica de Freitasa (s jednou z najväčších zbierok azulejos). V susedstve objavíte Kláštor sv.Kláry/Convento de Santa Clara s hrobom samotného Zarca.

Múzeum v hlavnom meste Funchal
Múzeum v hlavnom meste Funchal. Foto: CK Satur

Pravdepodobne najznámejšou návštevníčkou Madeiry bola cisárovna Sissi (Alžbeta Bavorská), manželka cisára Františka Jozefa.  Prišla sem na jeseň v roku 1860 a strávila tu asi pol roka. Vďaka príjemnej klíme sa tu liečila na tuberkulózu. Na mieste jej vily a záhrad už dnes stojí hotel s kasínom. Otázkou zostáva či na ostrove pobývala opätovne v roku 1893 inkognito. Jej sochu nájdeme pred budovou Casina (bývalá rezidencia Quinta Vigia). V dnešnej novej budove Quinta Vigia (so Sissi nemá nič spoločné), stojacej v susedstve sídli Madeirská regionálna vláda. V tesnej blízkosti nájdeme aj park Santa Catarina, Divadlo Baltazara Diaza, sochu objaviteľa Zarca či gotickú Katedrálu Sé z konca 15.storočia s bohatým interiérom. Zastávku si možno spraviť aj pri Pamätníku 500 výročia založenia Funchalu v podobe starej mestskej brány.

Samostatnú pozornosť by sme mali venovať prístavu. Ten ešte rozdeľujeme na hlavný,  obchodný, jachtový či rybársky. Okrem pevností či reštaurácií tu nájdeme aj vyhliadkovú vežu či kópiu Kolumbovej plachetnice Santa Maria. Zaujímavou je aj stará rybárska štvrť Zona velha. Pre milovníkov umenia odporúčame návštevu umeleckej uličky Art street.

Kedy vycestovať

Na Madeire je sezóna celoročne. Najčastejšie navštevovaná je počas jarných mesiacov (kvetinové slávnosti) a na jeseň. Madeira zvykne byť označovaná ako Ostrov večnej jari. Jednak vďaka príjemnému jarnému počasiu, čo zabezpečuje teplý Golfský prúd, prúdiaci okolo východnej strany ostrova a zemepisná šírka so subtropickým podnebným pásmom. Priemerná teplota v zimných mesiacoch je okolo 17 stupňov (obyčajne sa pohybuje medzi 15-21stupňov) a teplota vody neklesá pod 18 stupňov. No a v letných mesiacoch aj vďaka svojej polohe v Atlantiku tu nie sú žiadne letné horúčavy s priemernou teplotou 26 Celziových stupňov.

Letisko a dĺžka letu

Priamy let na Madeiru trvá približne 4,5 hodiny. Priame sú iba chartrové lety, prípadne linky z Viedne v hlavnej sezóne. Obyčajne sa na Madeiru letí s prestupom v Lisabone. Jediné letisko na ostrove leží vo východnej časti pri obci Santa Catarina. Slávnostne otvorené bolo v roku 1964 s dĺžkou pristávacej dráhy 1600 metrov, čo z letiska robilo jedno z najnebezpečnejších. Pristávacia dráha bola odvtedy už niekoľkonásobne predĺžená do oceána najprv na 1800, neskôr na 2781 metrov, piloti pristávajúci na tomto letisku však musia absolvovať zvláštne skúšky.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Lisabone:, Avenida da Liberdade 200, 5 Esq., 1250 - 147 Lisabon, Portugalsko

Tel: +351 213583300
Mobil: +351 917340255 (pohotovostný mobil)
Email: emb.lisbon@mzv.sk

Víza a doklady

Madeira je súčasťou EÚ, takže postačuje Občiansky preukaz.

Colné predpisy

Cestujúci z krajín EÚ môžu dovážať a vyvážať tovar v akejkoľvek hodnote. V prípade alkoholu a cigariet je možné bez platenia DPH prevážať:

Tabakové výrobky:

 • Cigarety – 800 kusov
 • Cigary – 200 kusov
 • Úzke cigary (do 3 g/ks) – 400 kusov

Alkoholické nápoje:

 • Liehovinové nápoje – 10 litrov
 • Liehoviny s nižším obsahom alkoholu – 20 litrov
 • Pivo – 110 litrov
 • Víno – 90 litrov (z toho max. 60 litrov šumivých vín)

Doprava

Železničná doprava sa v súčasnosti na ostrove nevyskytuje. Jediná ozubená železnica premávala z Funchalu cez Monte až do Terreiro da Luta (do výšky 867 m) v rokoch 1893 – 1943. Po explózii parnej lokomotívy v roku 1939, ktorá mimochodom usmrtila 4 osoby, bola železnica v roku 1943 uzatvorená a koľajnice počas vojny požité v zbrojárenskom priemysle. Na Madeire ale funguje rozsiahla sieť autobusovej dopravy, najmä mestských autobusov vo Funchale. Medzimestské autobusy žiaľ nepokrývajú všetky lokality a turisticky zaujímavé miesta, niektoré sú prístupné iba prenajatým automobilom alebo taxíkom. Autobusovú prepravu prevádzkuje až päť rôznych spoločností, odlišujúcich sa farbou svojich karosérií (nakoľko používajú rovnaké čísla).

Možný je tiež prenájom auta (s/bez vodiča), či použitie taxi. Na Madeire jazdia žlté taxíky s dvomi modrými pruhmi (s tabuľkou TAXI výlučne po meste Funchal, bez nej aj do iných lokalít). Trajektom sa je možné dostať iba na ostrov Porto Santo (z Funchalu 75km, plavba zaberie niečo viac ako 2 hodiny, inak vzdušnou čiarou 43km), do Portugalska iba letecky (z Portugalska premávajú výlučne nákladné lode so zásobovaním).

Sviatky

1. január Nový rok
rôzne Medzi pohyblivé sviatky patrí Veľká noc a od nej sa odvíjajú aj ostatné sviatky ako Fašiangy a s tým spojené karnevaly. Od Veľkej noci sa odvíjajú aj najväčšie ostrovné sviatky – svetovo preslávené Sviatky kvetov.
rôzne Najznámejšou slávnosťou krajiny s medzinárodnou účasťou je Festa da Flor, teda Slávnosť kvetov. Koná sa druhý víkend po Veľkonočnej nedeli. Oba dni prechádzajú ulicami mesta kvetinové sprievody s alegorickými vozmi, 300 metrov dlhým kvetinovým kobercom a bohatou florálnou výzdobou celého mesta, najmä Radničného námestia a centra starého mesta.
25. apríl Porážka diktatúry (z roku 1974)
1. máj Sviatok práce
10. jún Spomienka na básnika Luisa Vaz de Camõesa (autor Národného eposu  Lusovci)
rôzne V júni sa konáva Madeirský hudobný festival s množstvom koncertov.
1. júl Deň Madeiry - výročie objavenia Madeiry
15. august Sviatok Nanebovzatia Panny Márie
rôzne Z náboženských slávností sa popri Veľkonočných sviatkoch oslavujú mnohé cirkevné udalosti ako púť romarías. Tretiu augustovú nedeľu sa koná púť v meste Caniçal, keď sprievod so soškou Panny Márie vychádzajúci od kaplnky Panny Márie de Piedade smeruje do prístavu a je sprevádzaný rybárskymi člnmi. Najväčšou madeirskou púťou je slávnosť Nanebovzatia Panny Márie 15.8. v Monte nad Funchalom za účasti obyvateľov zo všetkých kútov ostrova. Niektorí pútnici vystupujú po schodoch kolenačky.
rôzne Na začiatku septembra slávia miestni obyvatelia vinobranie, spojené so sprievodmi vo viacerých obciach. Najznámejší zo sprievodov začína v Câmara de Lobos a vrcholí vo Funchale. Ak navštívite Madeiru v októbri, môžete sa zúčastniť podobnej slávnosti - Slávnosti jabĺk v Camache.
5. október Deň republiky
1. november Sviatok Všetkých svätých
1. december Deň obnovenia nezávislosti
25. december Vianoce
rôzne Slávnostným ohňostrojom býva zakončený starý kalendárny rok. Ohňostroj vo Funchale sa radí medzi tie naveľkolepejšie, v roku 2007 bol dokonca vyhlásený za svetovo najkrajší. Celkovo miestni obyvatelia milujú slávnosti, ročne sa ich na Madeire koná vyše 200.

Tipy na výlety na Madeire

 • golf madeira
  • Top

  Populárne sú plavby spojené s pozorovaním delfínov či veľrýb, prípadne rybolov. Na rybolov sa vyráža na 6 hodín alebo 4, je možné sa pridať ku skupine alebo si prenajať celú loď. Madeira je výbornou adresou pre pokročilých surférov. Medzi tri najlepšie lokality južného pobrežia patria: Jardim do Mar, Paúl do Mar a Ponta Pequena, na severnom pobreži São Vicente. Z voľnočasových aktivít ponúka Madeira možnosti potápania, zo športov tenis, squash, futbal a golf. Golf sa dostal na Madeiru vďaka Angličanom. Dnes sa ostrovania pýšnia dvomi z najkrajších golfových greenov v Európe – Palheiro Golf a Santo da Serra Golf.

 • Amarante, Portugalsko
  • Top

  Na všetkých návštevníkov Amarante určite zapôsobia dve impozantné prírodné črty, pohorie Serra do Marao, ktoré vystupuje nad mestom v rade majestátnej krajiny a rieka Tamega, ktorého cesta začína v Galícii a preteká srdcom Amarante. Most v Amarante zachováva spomienku na hrdinskú odolnosť miestneho obyvateľstva proti napoleonským vojakom, ktorí napadli Portugalsko na začiatku 19. storočia. Okrem histórie nadchnú určite niektorých turistov najmä koláče a sladkosti typické pre toto mesto.

 • Arroz de marisco
  • Top

  Podobá sa španielskej „paelle“. Pripravuje sa z ryže a morských plodov.

 • jazda v prútených sánkach
  • Top

  Najväčšou atrakciou je jazda v prútených sánkach z vrchu Monte nad hlavným mestom Funchal (viac v kapitolách Treba zažiť a Monte). Z ďalších atrakcií by sme nemali vynechať návštevu jediného akvaparku na ostrove v meste Machico, akvária v Porto Moniz, prehliadku sopečnej jaskyne Grutas Sao Vicente (vyhĺbenej mohutným prúdom podzemnej lávy, po prechode asi 700 metrov dlhých chodieb s vyvretými horninami a stuhnutej lávy nás ešte čaká Múzeu vulkanológie so zaujímavými 3D filmami o vulkanizme) či plavbu v slávnej lodi Bonita da Madeira popri ostrove s možnosťou pozorovania delfínov a veľrýb.

 • Parque Temático da Madeira
  • Top

  Zážitkom bude určite aj kúpanie v lávovom kúpalisku, napájaného morskou vodou priamo z Atlantiku taktiež v Porto Moniz, pozorovanie pstruhov na farme Ribeiro Frio, ktorá zásobuje pstruhmi celý ostrov či vypočuť si tradičnú maderskú hudbu a zatancovať si počas folklórneho večera. Perfektnou atrakciou pre deti je tematický zábavný park Parque Temático da Madeira čo je viac ako živý skanzen s ukážkou remeselníckych prác či tkania kobercov. Počas plavby loďkou prechádzate etapami ako objavitelia Madeiry s vypálením vegetácie pre získanie prvej pôdy, výstavby levad. Navštíviť môžete aj adrenalínový park v špeciálnom kine s otáčavým hľadiskom preletieť v rogale ponad útesy.

 • Bacalhau
  • Top

  Nasolená treska, ktorá sa pripravuje na stovky rôznych spôsobov. Výborne chutí napríklad zapečená so zemiakmi. „Bolinhos de bacalhau“ sú vypražené guľky z tresky, zemiakov a vajíčka.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie na Madeire