Slovinsko

Slovinsko je krajina ležiaca v srdci Európy presne tam, kde sa Alpy stretávajú so Stredomorím a Panónska nížina s krasovým svetom. Malý zelený štát, ktorý bol vyhlásený za najčistejšiu krajinu na svete, sa rozkladá na ploche 20 273 kilometrov štvorcových a má 2,81 miliónov obyvateľov.

Patrí medzi najzalestnatejšie krajiny Európy. Dĺžka pobrežia je iba 46,6 km, ale aj na takom malom priestore nájdete veľa prekvapení. Susedí s Talianskom, Rakúskom, Chorvátskom a Maďarskom. Slovinsko je rozdelené na regióny Alpské Slovinsko, Ľubľana a stredné Slovinsko, Termálne panónske Slovinsko a Stredomorie a kras Slovinsko.

Archeologické prieskumy ukázali, že územie dnešného Slovinska bolo osídlené už v praveku. Krajina bola súčasťou Rímskej ríše i Rakúska Uhorska. Výrazný vplyv na formovanie krajiny malo obdobie vlády Habsburgovcov. Od roku 1929 tvorilo súčasť Juhoslávie. Svoju samostatnosť získalo až v roku 1991.

Slovinsko je zelenou, kreatívnou, dynamicky sa rozvíjajúcou krajinou s veľkým potenciálom. Je krajinou tisícich prírodných chodníkov, ktoré pozývajú návštevníkov k aktívnym zážitkom. Slovinsko je rajom pre pešiu turistiku a aj pre cykloturistiku. Na krídlach fantázie a s premyslene stanovenými cieľmi tu pre návštevníkov vznikajú tie najneuveriteľnejšie turistické príbehy a zážitky. Aktívnu dovolenku tu môžu prežiť aj zdravotne postihnutí.

Krajina
Slovinsko Slovinsko
Hlavné mesto
Ljubljana
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
1h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Parlamentná republika. Slovinsko je členom Európskej únie.
Rozloha a populácia
Slovinsko sa rozkladá na ploche 20 273 kilometrov štvorcových a má 2,08 miliónov obyvateľov.
Jazyky
Úradným jazykom je Slovinčina, ďalšími používanými jazykmi sú taliančina a maďarčina.
Náboženstvo
Rímskokatolícke (viac ako polovica obyvateľstva), pravoslávne, islamské, evanjelické, ostatné.
Elektrický prúd
Elektrické napätie 220 V/ 50 Hz. Používajú sa štandardné zástrčky európskeho typu. Nebudete potrebovať cestovný adaptér.
Prírodné chodníky v Slovinsku
Prírodné chodníky v Slovinsku. Foto: CK Satur

Do Slovinska sa chodí za letnou aj zimnou dovolenkou. Letná dovolenka môže byť pestrofarebná. Môžete tu zažiť pobyt pri mori spojený s kúpaním, slnením, fantastickým relaxom či lodnými výletmi. Môžete sa nechať rozmaznávať v slovinských termálnych kúpeľoch s dlhoročnou tradíciou. Oddýchnuť a zrelaxovať môžete v kvalitných wellness centrách, ktoré nájdete v každom kúte Slovinska.

Termálne kúpele, vodné parky, aquaparky majú dostatok vonkajších a vnútorných vodných plôch na kúpanie vo všetkých ročných obdobiach a pre všetky generácie. Dopĺňajú ich masážne a terapeutické bazény a obzvlášť atraktívne aquaparky so šmykľavkami, tobogánmi a množstvom vodných atrakcií a animácií. Bazény sa napúšťajú termálnou alebo morskou vodou vyhrievanou na príjemné teploty. Medzi najnavštevovanejšie kúpele a vodné parky patria Terme Čatež, Terme Ptuj, Thermana Laško, Terme 300, či Terme Zreče.

Relax vo wellness centre
Relax vo wellness centre. Foto: CK Satur
Slovinsko je krajinou, ktorú vyhľadáva aj veľa jachtárov. Pre skúsených jachtárov sa slovinské prístavy často stávajú východiskovými bodmi na náročnejšie plavby do Talianska či Chorvátska. Rodiny s deťmi si nevedia vynachváliť jachting v Slovinsku. Pobrežie sa totiž nachádza v uzatvorenom zálive a preto je tu more pokojné vďaka slabým vetrom. Seniori si prídu na svoje pri pokojných poznávacích plavbách.

Turistika, cykloturistika, rafting, potápanie, kúpanie, jazda na koni, dobrodružné parky, prehliadka jaskýň alebo pobyt na rodinnej farme sú možnosti, ktoré by ste mohli a mali v Slovinsku zažiť. Počas celého roka poskytuje táto síce malá, ale na zážitky, spoznávanie, objavovanie, pestrosť a rôznorodosť bohatá krajina toľko toho, že ak sem raz zavítate, určite sa budete chcieť opäť vrátiť. Určite si tu nájdu niečo pre seba jednotlivci, dvojice, rodiny s deťmi, mladší aj tí skôr narodení. Stačí si vybrať.

Cykloturistika v Slovinsku
Cykloturistika v Slovinsku. Foto: CK Satur

Zimná dovolenka sa dá tráviť športom aj pasívnym odpočinkom. Slovinsko patrí do rodiny alpských krajín. Tri hlavné slovinské pohoria (Júlske Alpy, Karavanky a Kamnické a Savinjské Alpy, Pohorje) poskytujú výborné podmienky na lyžovanie pre malých aj veľkých. Vznikli tu viaceré prevažne stredné a menšie lyžiarske strediská vhodné pre zimnú rodinnú dovolenku. Júlske Alpy sú hlavným lákadlom pre medzinárodnú klientelu lyžiarov a snowboardistov. Z najznámejších lyžiarskych stredísk v tejto časti Álp sú Kranjska Gora, Vogel, Cerkno, Kobla, Kanin, Stari vrh.

Horský masív Karavanky tvorí prirodzenú hranicu medzi Slovinskom a Rakúskom. Na východe plynule prechádza do pohoria Kamnické a Savinjské Alpy. Nachádzajú sa tu lyžiarske strediská Krvavec, Golte. Tretím najvýznamnejším horským masívom je Pohorje. Tvorí najvýchodnejší výbežok Álp. Tu sa nachádzajú  populárne zimné lyžiarske strediská Kope, Rogla, Maribor. Svoju zimnú dovolenku môžete doplniť sánkovaním a turistickými zážitkami. Kondíciu môžete získať nielen lyžovaním, ale aj pomocou túr a výstupov na populárne náhorné plošiny, hory a nižšie položené vrcholy, kde si budete užívať nádherné výhľady. Po dobrej lyžovačke, sánkovačke, či turistike, si môžete oddýchnuť a zrelaxovať v špičkových wellness centrách.

Slovinsko v zime
Slovinsko v zime. Foto: CK Satur

Top lokality

Bled

Bled je obrazom raja. Turistická perla svetového formátu na okraji Národného parku Triglav bola medzi nominovanými na sedem nových divov sveta. Vyznačuje sa miernym, liečivým podnebím a termálnymi prameňmi jazernej vody.

Bled
Bled. Foto: depositphotos.com

Moravske Toplice

Moravske Toplice sa nachádzajú v najsevernejšej časti Slovinska v oblasti Prekmurje. Toto miesto je preslávené miestnym aquaparkom, ktorý obsahuje 22 vonkajších a vnútorných bazénov. Na tomto mieste vyviera zakalená slaná voda s teplotou 72°C, ktorá sa používa na rôzne liečebné procedúry. V jeho okolí je možnosť využiť príležitosť na cykloturistiku, golf či ochutnávku miestnych vín a gastronomických špecialít. Zaujímavé sú aj keramické dielne, v ktorých sa vyrábajú typické keramické výrobky.

Portorož

Patrí k najobľúbenejším a k najnavštevovanejším mestám v Slovinsku. Dlhé roky bolo známe predovšetkým vďaka svojim liečivým kúpeľom, ale s postupným rozvojom turizmu sa zmenilo na moderné a zábavné letovisko s najdlhšou piesočnatou plážou slovinského pobrežia. Vďaka luxusným hotelom, špičkovým reštauráciám, kasínam a zábavným podnikom ho turisti začali volať jadranské Monte Carlo.

Portorož
Portorož. Foto: depositphotos.com

Hlavné mesto

Ľubľana

Ľubľana je hlavné mesto zelenej krajiny. S viac ako 542 metrov štvorcových verejnej zelenej plochy na jedného obyvateľa je Ľubľana jedným z najzelenejších miest v Európe. Obraz mesta pri rieke s malebnými mostami a trhom, navrhol slávny architekt Jože Plečnik. Mesto s 279 tisíc obyvateľmi je obklopené parkami a chránenými prírodnými oblasťami. Ľubľana má bohatú históriu, je však skôr mladým mestom. Je to najmä kvôli jej univerzitnému charakteru. Sídlia tu totiž tri univerzity a tri umelecké akadémie a nájdete tu viac než 56 tisíc študentov.

Meno dostala pravdepodobne podľa rieky Ľunľanici, ktorá mestom preteká. Ľubľana je unikátnym dielom známeho architekta Jože Plečnika, ktorý sa pokúsil navrhnúť Ľubľanu moderným spôsobom, ale podľa vzoru starovekých Atén. Plečnik pretvoril obraz mesta podľa osi vody a pevniny. Uskutočnil sériu kľúčových mestských budov a renováciu mnohých existujúcich. Medzi jeho najlepšie diela patrí budova Národnej a univerzitnej knižnice, úprava brehov rieky Ľubľanice, najmä Troch mostov a Obuvníckeho mosta, centrálnej mestskej tržnice, letné divadlo Križanke a množstvo kostolov. V celej Ľubľani a jej okolí nájdeme výraznú stopu a jeho rozpoznateľný štýl na množstve budov a pamiatok.

Na kopci nad mestom stojí už asi 900 rokov hlavná atrakcia mesta, Ľubľanský hrad. Z hradnej rozhľadne a hradieb sa ponúkajú najkrajšie pohľady na mesto. Na hrade sú vystavené múzejné expozície Slovinské dejiny, Múzeum bábok a Virtuálny hrad. Nachádza sa tu niekoľko historických priestorov. Konajú sa tu kultúrne podujatia, podujatia pre rodiny, tanečné večery a letné kino pod holým nebom. Na hrad sa dá dostať príjemnou pešou prechádzkou starými, pôvabnými uličkami alebo pozemnou lanovkou.

Ľubľanský hrad
Ľubľanský hrad. Foto: CK Satur

Kedy vycestovať

Podnebie v Slovinsku je rozmanité, stretnete sa s kontinentálnym, alpským i stredomorským podnebím. Pobrežie a západná časť krajiny má stredomorské podnebie s príjemne teplým a slnečným počasím takmer počas celého roka. Prevažnú časť územia tvorí kontinentálna klíma so studenými zimami a horúcimi letami.

Letisko a dĺžka letu

Letisko sa nachádza v hlavnom meste Ľubľane. Vzdialenosť medzi hlavným mestom Slovinska Ľubľanou a Bratislavou je 428 km. Túto vzdialenosť je možné zvládnuť za pár hodín aj autom či autobusom.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ľubľane, Bleiveisová 4, 1000 Ľubľana, Slovinsko

Tel: +386 142 55 425
Mobil: +386 416 397 19
Email: emb.ljubljana@mzv.sk

Víza a doklady

Do Slovinska občania Slovenska nepotrebujú pas, stačí platný občiansky preukaz. Platnosť cestovných dokladov občanov členských krajín EÚ nemajú v Slovinsku žiadne časové obmedzenie. Dôležité je, aby bol cestovný doklad občana EÚ platný v dobe vstupu a výstupu z krajiny.

Pred odchodom do Slovinska si vybavte Európsky preukaz zdravotného poistenia vo vašej poisťovni v SR. Ak sa preukážete týmto preukazom v Slovinsku, budete ošetrení za rovnakých podmienok ako slovinskí občania. Odporúča sa uzatvoriť tiež cestovné poistenie. Slovinsko je považované za bezpečnú krajinu. Kriminalita je tu nízka.

Doprava

Slovinsko má vynikajúcu diaľničnú sieť prepojenú so susednými krajinami. Pri jazde po diaľnici musíte mať diaľničnú známku. Slovinské cesty sú zväčša dobre udržiavané a dobre označené, takže by ste pri jazde nemali mať žiaden problém. Zo Slovinska sú prevádzkované kvalitné autobusové spojenia do okolitých krajín, ako aj husté autobusové spojenie po celej krajine. Slovinsko má dobré železničné spojenie s Rakúskom, Chorvátskom a Maďarskom. Všetky linky sa zbiehajú v hlavnom meste Ľubľana. Veľmi dobre je organizovaná aj domáca železničná sieť. Vlaky tak, ako celé Slovinsko sú čisté a spoľahlivé. Jediné medzinárodné letisko v Slovinsku je v Ľubľane, ktoré je zároveň aj sídlom malého domáceho dopravcu Adria Airways. V Slovinsku je široká sieť autopožičovní a taxi služby. Požičovne mestských, cestných, horských a elektro bicyklov sú v Slovinsku samozrejmosťou.

Sviatky

1. - 2. január Nový rok
8. február Prašernov deň (výročie úmrtia národného básnika France Prešerna)
5. apríl Veľkonočný pondelok
27. apríl Deň odporu proti okupácií
1. - 2. máj Sviatok práce
25. jún Deň štátnosti (vyhlásenie nezávislosti Slovinska v roku 1991)
15. august Sviatok Nanebovzatia Panny Márie
31. október Deň reformácie
1. november Sviatok Všetkých svätých
25. december Vianoce
26. december Deň samostatnosti a jednoty (vyhlásenie výsledkov plebiscitu o samostatnosti Slovinska v roku 1990)

Tipy na výlety v Slovinsku

 • Bledský hrad, Slovinsko
  • Top

  Bledský hrad je stredoveký hrad postavený na priepasti nad mestom Bled v Slovinsku, s výhľadom na jazero Bled. Podľa písomných prameňov je najstarším slovinským hradom a v súčasnosti je jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií v Slovinsku. Najstaršou časťou hradu je románska veža. V stredoveku boli postavené viaceré veže a opevnenia. Ďalšie budovy boli postavené v renesančnom štýle. Budovy sú usporiadané okolo dvoch nádvorí, ktoré sú spojené so schodiskom. V hornom nádvorí sa nachádza kaplnka, ktorá bola postavená v 16. storočí a renovovaná okolo roku 1700, kedy v nej boli namaľované iluzionistické fresky.

 • Dobrodružný park Geoss
  • Top

  Prekonajte strach z výšok a ubytujte sa v domčeku, ktorý sa nachádza na strome. Deti aj dospelí tu môžu zažiť neskutočné dobrodružstvá. Park Geoss v Slivne ponúka šesť horolezeckých ciest rôznej úrovne obtiažnosti, ktoré jednotlivec prekoná za dve až tri hodiny. V rôznych výškach (od 1 do 25 m od zeme) sa nachádza 91 lezeckých prvkov. Najľahšia úroveň obtiažnosti je vhodná pre deti od štyroch rokov. Každý účastník si zvolí vhodnú úroveň obtiažnosti. Dobrodružstvá medzi prístreškami môže doplniť obrovský Zip Line v celkovej dĺžke 915 m, ktorý je najdlhším v strednom Slovinsku, stúpa až 25 metrov od zeme a dosahuje rýchlosť až 60 km / h.

 • Dračí most, Slovinsko
  • Top

  Ak ste sa s drakom neodfotili na Dračom moste, Ľubľanu ste v skutočnosti nenavštívili. Dračí most z roku 1901, zdobený sochami drakov, je najslávnejším obrazom Ľubľany. Sochy drakov vyzerajú strašidelne a takmer reálne. Most prechádza cez rieku Ljubljanica medzi Kopitarovou ulicou a Resseovou cestou na severe Ľubľanského centrálneho trhu pri Vodnikovom námestí a bol postavený na začiatku 20. storočia, kedy bola Ľubľana súčasťou Rakúsko-uhorskej monarchie. V čase vybudovania bol jedeným z najlepších príkladov železobetónových mostov a štýlu Viedenskej secesie. Dnes je most chránený ako technická pamiatka a je určený predovšetkým na automobilovú prepravu. Zaujímavosťou je, že most bol pôvodne nazvaný Jubilejný most cisára Františka Jozefa I. avšak v júli 1919 bol premenovaný na Dračí most.

 • karneval slovinsko
  • Top

  Festival jari a plodnosti spojený s karnevalom v najstaršom slovinskom meste Ptuj. Festival sa koná už od roku 1961 každý rok pred Veľkonočnými sviatkami. Má folklórny charakter a je plný zábavy a smiechu.

 • Klet Brda, Slovinsko
  • Top

  V Slovinsku je veľa vinohradníckych oblastí, čo jasne ukazuje, že výroba vína je v Slovinsku skutočne veľmi populárna. Aj keď Slovinsko je veľmi malá krajina, má veľa vínnych pivníc, v ktorých si môžete urobiť prehliadku a ochutnávku. Najväčšia vínna pivnica v Slovinsku sa nachádza v Goriška Brda, odkiaľ pochádzajú špičkové slovinské vína. Vínna pivnica klet Brda ponúka prehliadky, ktoré sa končia ochutnávkou vín. Sú ideálne pre všetkých, ktorí sa naozaj chcú dozvedieť viac o tradičnej vinárskej tradícii na Goriške Brde

  • Top

  Na prvý pohľad sa vám môže zdať , že ide o industriálne mesto, nachádza sa asi tri hodiny od hlavného mesta Ľubľana a sídli tu najdôležitejší slovinský prístav. Nenechajte sa však odradiť, Koper totiž skrýva krásne historické centrum. Jeho atmosféru dotvára ja fakt, že sa mesto nachádza blízko talianskych hraníc a stredomorský nádych mu nejde odoprieť. Prejdením cez úzke dláždené uličky sa dostanete do historického centra kde nesmiete zabudnúť navštíviť Carpacciov Trg. Tak ako už ja samotný názov napovedá, ide o trh, ktorý bol pomenovaný po benátskom maliarovi. Ďalej za obhliadku stoja stĺp svätého Justína, ktorý má pripomínať víťazstvo nad Turkami pri Lapante z roku 1571. Vaše nohy z námestia by vás mali zaviesť na Kridričovu cestu, čo je jedna z najfarebnejších ulíc v Koperi. Je lemovaná kostolmi a palácmi a jedným z nich je aj palác nesúci meno Totto. Zaujímavosťou na tomto paláci je freska zobrazujúca Iva s otvorenou knihou, ktorá symbolizuje mier.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Slovinsku