Thassos

Thassos je najsevernejším ostrovom Egejského mora, ktoré sa v tejto časti Grécka nazýva morom Tráckym (Thrakikón Pélagos). Od najbližšej pevniny – východnej Macedónie, ho oddeľuje iba 7 km široký prieliv Diavlos Thássu. Ostrov z juhovýchodu uzatvára široký Kavalský záliv, rozprestierajúci sa východne od polostrova Chalkidiki.

Thassos je pôvabný ostrov s krásnou prírodou, príjemnou klímou, peknými plážami a pamätihodnosťami, preto sa v prázdninových mesiacoch teší veľkej obľube návštevníkov. Meno zrejme dostal podľa hustých lesov – „dásos“, no určite bolo skombinované aj s mytológiou, ktorá má o pomenovaní ostrova viaceré teórie.

V malej vzdialenosti od medzinárodného letiska sa pred návštevníkom otvárajú nekonečné pláže, nádherné prímorské osídlenie a tradičné malebné dedinky v horách, v dokonalej harmónii farieb, so súhrou zelene a blankytnej modrej. Veľký výber hotelov a viliek na prenájom, kde hneď vedľa morských vĺn stoja malebné rybie reštaurácie s morskými pochutinami. Pod veľkými platanmi v horách zas ochutnáte tisícky lahodných pokrmov a sladké oriešky. Archeologické náleziská na ostrove s pamiatkami z doby prehistorickej svedčia o veľkom rozmachu kultúry v dávnych dobách. Rovnako kláštory vytesané vo vrchoch, opustené pevnosti Benátčanov a sídla, ktoré nesú stopy historického osídlenia pôvodných obyvateľov Thassosu. To je Thassos – zelený smaragd severu Egejského mora so svojou dlhou históriou a medzinárodným cestovným ruchom, kde je každá dovolenka nezabudnuteľná.

Krajina
Grécko Thassos
Časový posun
1h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Administratívne je Thassos samostatným správnym okresom (nómos) spomedzi celkového počtu 52 takýchto jednotiek Gréckej r...
Administratívne je Thassos samostatným správnym okresom (nómos) spomedzi celkového počtu 52 takýchto jednotiek Gréckej republiky.
Rozloha a populácia
Na ostrove žije 16 000 obyvateľov a jeho rozloha, aj s priľahlými ostrovčekmi, je 383,67 km².
Jazyky
Na Thassose je úradným jazykom gréčtina (novogréčtina, ellinika).
Náboženstvo
Na ostrove sa 98 % obyvateľov hlási k východnej ortodoxnej cirkvi, ktorej hlavou je aténsky arcibiskup.
Elektrický prúd
Zásuvky zodpovedajú európskej norme, elektrické napätie je 220 V. Niektoré zásuvky však neobsahujú kolík pre tzv. nulový...
Zásuvky zodpovedajú európskej norme, elektrické napätie je 220 V. Niektoré zásuvky však neobsahujú kolík pre tzv. nulový vodič, v tom prípade odporúčame použiť adaptér.

Top lokality

Skala Prinos

Skala Prinos je domovom druhého trajektového prístavu na ostrove a spája ostrov Thassos s mestom Kavala na pevnine. V tomto krásnom plážovom letovisku je jedna z posledných tradičných, stále funkčných lodeníc. Malé rybárske loďky, vyhliadkové lode a väčšie plavidlá sú tu opravované, rekonštruované alebo modernizované, aby sa mohli bezpečne vrátiť na tunajšie mierne vody. Stále je možné vidieť ručne robené drevené lode, vyrobené rukami skúsených lodiarov, ktorí si tak trénujú stáročné tradičné remeslo. V Skala Prinos nájdeme veľké množstvo rôznych typov ubytovacích zariadení, tradičné taverny, plážové reštaurácie rôznych cenových kategórií; rovnako aj módne kaviarne a exkluzívne plážové bary. Miestna pláž  dostala ocenenie Blue Flag of excellence v roku 2004, ktoré si bez pochýb udrží aj počas ďalších rokov.

 • vzdialenosť od letiska (Kavala) – 12 km

Potamia

Malá dedinka, pomenovaná podľa rieky pretekajúcej blízkym údolím. Prechádza ňou jeden z najobľúbenejších chodníkov smerujúcich na vrchol hory Ypsario. Pozdĺž buldozérmi vyjazdených cestičiek, proti toku rieky, začína chodník vinúci sa hore. Ide približne o sedemhodinový výstup i keď cestu vyznačil grécky vysokohorský klub, je v zlom stave. V Potamii sa narodil sochár a maliar Polygnotos Vagis (1894 - 1965), ktorý už v rannom veku emigroval do Ameriky. Pred smrťou však odkázal väčšinu prác gréckemu štátu a teraz sú uložené v malom Vagisovom múzeu (Ut - Ne 10 - 13 h, 18 - 21 h) uprostred dedinky. Jeho dielo nesie mystické, snové posolstvo, pričom najpôsobivejšie sú spodobnenia vtákov, rýb, korytnačiek a priesvitných tvárí, ktoré vytesal do balvanov alebo menších kameňov. Známym letoviskom je najmä Skala Potamias, 3 km na východ od Potamie.                          

 • vzdialenosť od letiska (Kavala) – 41 km

Limenaria

Limenaria sa nachádza na juhozápadnom pobreží ostrova. Pýši sa krásnym prístavom, ktorý ponúka úžasný výhľad na Egejské more a na svätú horu Mount Athos. Nachádza sa v oblasti, ktorá má najmiernejšie podnebie na ostrove, a preto je vyhľadávanou turistickou destináciou. Mestečko je priam stvorené na príjemné večerné prechádzky, pri ktorých sa návštevníci môžu tešiť na široký výber taverien, reštaurácií, barov, kaviarní a suvenírových obchodíkov. Z každého rohu tu cítiť atmosféru tradičného spôsobu života, ktorý sa zachoval z dávnych čias. Priamo v meste sa nachádza krásna piesková pláž, z ktorej to je iba na skok do miestnych občerstvení, alebo sendvičových barov. Limenariu by nemal vynechať pri spoznávaní ostrova žiadny návštevník. Jedným lákadlom sú už spomínané nekonečné možnosti zábavy, prírodné krásy, no i zaujímavá história. Tá začala len začiatkom 20. storočia, kedy bola zahájená ťažba minerálov nemeckou spoločnosťou Speidel. Ťažba trvala od roku 1905 do 1912 a ťažili sa najmä kadmium a zinok. V roku 1925 bola ťažba znovu obnovená talianskou spoločnosťou Vielle Montagne, a to až do roku 1930. Boli inštalované nové stroje, vybudované komíny, ktorých zvyšky sú viditeľné dodnes. Sídlo Speidel Mineral bolo postavené priamo na vrchole útesu na východe Limenarie. Palataki - malý palác, ako ho nazývajú domáci, je dominantou mesta, a v rámci objektu sa nachádza aj prístupná stará baňa. Neďaleko paláca sa nachádza folklórne múzeum, ktoré v lete ponúka celý rad divadelných podujatí.

 • vzdialenosť od letiska (Kavala) – 50 km
Palataki - malý palác v meste Limenaria
Palataki - malý palác v meste Limenaria. Foto: depositphotos.com

Potos

Potos je nádherné prímorské mestečko na južnom pobreží ostrova, vyhľadávané najmä mladšími vekovými skupinami. Populárne je najmä medzi mladými Grékmi ale i turistami. Úzke uličky sú lemované obchodíkmi, reštauráciami, bufetmi, kaviarňami a hlavne barmi a diskotékami. Doprava je obmedzená iba na niekoľko ulíc v meste, a tak takmer celé mesto tvorí pešia zóna a promenáda. Mesto leží pri dlhej piesočnatej pláži s priezračnou vodou, kde na každom rohu môžete naraziť na stánky, ktoré ponúkajú rozmanité vodné športy. Je to živé miesto cez deň, ale ešte viac v noci, kde pri prechádzaní okolo početných barov a klubov môžete začuť snáď všetky hudobné štýly. Toto rušné, občas mierne preplnené miesto je plné radosti a farieb, čo tvorí jedinečnú atmosféru, ktorú nenájdeme nikde inde na ostrove. Prináša to i riziko hluku, čo v hlavnej sezóne nie je veľmi vhodné pre dovolenkujúce rodiny s deťmi. V minulosti bol Potos predovšetkým rybársky prístav pre Theologos, nádhernej horskej dedinky, iba 10 minút jazdy autom. Južná časť je veľmi dobrou lokalitou pre rybárčenie, lebo vody sú tu hlbšie a plné rýb. Potos je rušnou oblasťou po celý rok (v zime pre rybolov, predovšetkým chobotníc a kalamárov).

 • vzdialenosť od letiska (Kavala) – 54 km
Potos
Potos. Foto: depositphotos.com

Prinos

Prinos je jednou z najväčších obcí ostrova a nachádza sa iba štyri kilometre od prístavu Skala Prinos. Obec je postavená ako amfiteáter, vsadená do kopca, zvažujúca sa do údolia, ktoré vedie k vyššie položeným dedinkám Kazaviti. Veľmi populárnou atrakciou, celoročne otvorenou, je trh pod holým nebom. Ten sa koná každý pondelok ráno. Kupujúci sa tu ocitnú medzi veľkým výberom kvalitného čerstvého ovocia, zeleniny, orechov, zaváranín, ale tak isto tu môžu kúpiť záclonky, vankúše, posteľnú bielizeň, uteráky, kuchynské predmety a všetko oblečenie a obuv za skvelé ceny. Zároveň si môžu vychutnať jedinečnú, tradičnú živú atmosféru. V priebehu celého roka sú organizované výlety a turistika na horách. Ekonomický vývoj tejto oblasti bol možný vďaka perfektným podmienkam pre rast olivovníkov. Všetky okolité svahy sú pokryté zelenými olivovými hájmi, ktoré sú hlavnou oblasťou produkcie olív a olivového oleja na ostrove. Každý návštevník musí ochutnať miestne produkty výnimočnej kvality Throumbes Thassian olív, vo všetkých svojich odrodách čiernej a zelenej, extra panenského olivového oleja s nízkym obsahom kyselín z miestneho olivového družstva a miestny med a tradičné sladkosti. Miestne združenia s nadšením podporujú kultúrny život tejto oblasti a organizujú rôzne festivaly, výstavy a podujatia.

 • vzdialenosť od letiska (Kavala) – 28 km

Panagia

Je najvyhľadávanejšou vnútrozemskou dedinou s úžasnou polohou nad piesočnou zátokou 2 km smerom na sever, 7 km južne od Limenasu. Je to horská dedinka s veľkými platanmi na námestí, typickými strechami domov zo sivej bridlice a známa typickou gréckou cukrovinkou glyko tou koutaliou. Leží pred krásnou kulisou najvyššieho horského masívu Ypsario. Osadenstvo dedinky stále dodržiava v istej miere tradičný spôsob života a staré zvyky. Osada je vstupnou bránou k plážam v Chrissi Ammoudia na východnom pobreží.

 • vzdialenosť od letiska (Kavala) – 38 km
Panagia
Panagia. Foto: depositphotos.com

Theologos

Je historická obec ležiaca na stráňach Ypsaria, 11 km od letoviska Potos, hlboko vo vnútrozemí ostrova, chránená pred útokmi pirátov. Za tureckej nadvlády bola hlavným mestom ostrova. Z tej doby tu ešte stojí množstvo stavieb – napr. Kostol sv. Dimitria, Kostol sv. Paraskevy, alebo tradičné macedónske kamenné panské domy  pre ktoré sú charakteristické veľké komíny a bridlicové strechy, či dláždené uličky.

 • vzdialenosť od letiska (Kavala) – 82 km
Theologos
Theologos. Foto: depositphotos.com

Hlavné mesto

Limenas (Thassos)

Hlavné mesto ostrova je zároveň hlavným prístavom. Vychádza to už zo samotného názvu - Limenas v gréčtine totiž znamená prístav. História ostrova, ktorá siaha až k prehistorickým časom, zanechala svoje stopy aj v okolí hlavného mesta. Objaviť ich môžete počas prechádzok okolo starovekých ruín. Na kopci stojí rímsky amfiteáter a chrámy, v lete sa v antickom divadle konajú predstavenia. Navštíviť musíte aj Archeologické múzeum v centre hlavného mesta, ktoré usporadúva výstavy rôznych nálezov z obdobia paleolitu až do rímskych čias. Moderné mesto Thassos je dnes prímorským letoviskom. Bolo osídlené takmer pred tromi tisícmi rokov. Zaujímavé je akým spôsobom splynuli zrúcaniny starovekého Thassosu s novodobým mestom.

 • vzdialenosť od letiska (Kavala) – 12 km
Limenas
Limenas. Foto: depositphotos.com

Kedy vycestovať

Na ostrove, ako v celom severnom Grécku, prevláda typické stredomorské podnebie so suchým a horúcim subtropickým letom a vlhkou studenou zimou. V dôsledku blízkej pevniny sa tu však výraznejšie prejavujú kontinentálne vplyvy – väčšími rozdielmi v priemerných denných a nočných teplotách, a tiež medzi letnými a zimnými teplotami (smerom na juh sú rozdiely menšie).. V období od mája do októbra zas vanú mierne severozápadné vetry, tzv. meltémy ktoré aspoň sčasti zmierňujú veľké letné horúčavy – príjemnú klímu umocňuje aj relatívne suchý vzduch a značné plochy lesov. V zimných mesiacoch sa pohybujú priemerné teploty na ostrove Thassos okolo 9 °C, zrážky v priemere len 80 mm. V letných mesiacoch je priemer teplôt 28 °C (vzduch) a 25 °C (voda), zrážok spadne v priemere okolo 30 mm.

Letisko a dĺžka letu

Na ostrove Thassos nie je letisko, takže letecká preprava je zabezpečovaná len cez medzinárodné letisko v Kavale - Chrysoupolis, alebo vzdialenejšie Thessaloniki, prostredníctvom viacerých leteckých spoločností. Odtiaľ sú na prepravu k trajektom k dispozícii autobusové linky, taxi alebo požičovne áut. Domácou národnou gréckou spoločnosťou je Olympic Airlines. Let z Bratislavy na letisko Kavala trvá 1 h 30 min.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach:, Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény, Grécko

Tel: +30 2106771980, +30 2106771870
Mobil: +30 6932408028
Email: emb.athens@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Grécka. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov (nemá občiansky preukaz) by mala mať vlastný cestovný pas. Ak budete chcieť v Grécku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz. Samozrejme musíte mať technický preukaz a zelenú kartu (doklady o poistení vozidla).

Colné predpisy

Colné predpisy sú zhodné ako v ostatných krajinách EÚ. Je zakázaný vývoz akýchkoľvek predmetov historickej hodnoty. Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre). Ďalej sa limity týkajú aj tvrdého alkoholu, toaletnej vody a taktiež je nutné dovážať len tovar do limitu 150 eur. Samozrejme je zakázaný vývoz aj dovoz drog a iných omamných látok s výnimkou predpísaných liekov, ktoré osoba musí užívať. Ak chcete vyvážať predmety, ktoré sú staršie ako 100 rokov, je potrebné povolenie. Ak ho nebudete mať, hrozia vám veľmi vysoké pokuty. Ak vyvážate zvieratá či rastliny, vopred sa informujte, či nepatria do skupiny ohrozených druhov, ktoré je zakázané vyvážať z krajiny.

Doprava

Auto a autobus

Na ostrove je k dispozícii viacero požičovní áut. Tie sa prezentujú rôznymi typmi áut ale aj cenami a podmienkami. Ak sa rozhodnete prenajať si auto samostatne, prečítajte si vopred veľmi pozorne podmienky prenájmu a pred podpísaním zmluvy si buďte istí, že jej bodom dobre rozumiete. Pre požičanie auta je potrebné preukázať sa platným medzinárodným vodičským preukazom. Benzín je potrebné si hradiť z vlastných zdrojov (nie je zahrnutý v cene prenájmu). Pred vrátením auta je potrebné dotankovať pohonné hmoty na úroveň, v ktorej boli pri prevzatí. Auto stačí opäť iba zaparkovať pred vaším ubytovacím zariadením. V aute nájdete i mapu ostrova, ktorá vám pomôže zorientovať sa v cestnej sieti ostrova. Jazdite opatrne.

Na Thassose platia bežné medzinárodne uznávané dopravné predpisy. Najvyššia povolená rýchlosť v obci je 50 km/h, na otvorených cestách 90 km/h a na diaľnici 130 km/h. Počas jazdy je povinné používať bezpečnostný pás, na mopede ochrannú prilbu. Najvyšší prípustný obsah alkoholu v krvi je 0,25 promile. Pred neprehľadnými zákrutami sa odporúča trúbiť. Cestná sieť zodpovedá hornatému reliéfu ostrovnej krajiny. Napriek tomu sú cesty na tieto podmienky kvalitné, sú však pomerne úzke, bez krajnice, často aj bez ochranných zvodidiel. Hlavnou tepnou ostrova je 98 km dlhá okružná cesta, ktorá lemuje celé pobrežie, s peknou panorámou členitých morských zátok na jednej strane a skalnatých partií na strane druhej.

V prímorských oblastiach premávajú medzi strediskami pravidelné autobusové spoje, do vnútrozemských horských osád aj turistické minibusy. Prístup na ostrov je možný trajektovou dopravou prostredníctvom linky Kavala – Prinos alebo kratšou Keramoti – Thassos (Limenas).

Taxi

Taxi služby môžete bez problémov vyžívať na prepravu z hotela do mesta, alebo okolitých dediniek. Odporúčame sa na cenu pýtať vopred a žiadať aj účtenku. Aktuálne ceny taxi služieb sú od 1 Eura nástupná taxa, cena za 1 km je cca 1 Euro, batožina nad 10 kg je spoplatnená cca 0,50 Eura. Minimálna sadzba za jazdu sú 3 Eura. Za nočné služby taxíkov musíte rátať s príplatkom.

Shopping a suveníry

Počas sezóny sa nemusíte báť žiadnych obmedzení v otváracích časoch obchodov. Či supermarkety, obchody so suvenírmi alebo lekárne sú k dispozícii celé dni. Iba v meste Limenas sa vám môže stať, že v pondelok popoludní budú niektoré objekty zatvorené. Mimo sezóny sú spravidla otvorené obchody v pondelok, v stredu a v sobotu od 8:30 do 14:00 h, v utorok, vo štvrtok a v piatok sú obchody otvorené od 8:30 do 14:00 a od 17:30 do 20:30 h. V nedeľu je zatvorené. Neplatí to pre obchody so suvenírmi, supermarkety a minimarkety, ktoré sú otvorené celý deň. Múzeá a archeologické objekty sú otvorené od 8:30 do 15:00 h, významné objekty majú otvorené i dlhšie.

Suveníry

Zlaté a strieborné šperky

Na Thassose nájdete obrovský výber originálnych modelov. Pamätajte si ale, že tu je trošku odlišný systém klasifikácie. Čisté zlato má triedu 1000 a je nielen veľmi vzácne, ale aj extrémne mäkké, a preto nepraktické, nehodiace sa na každodenné nosenie. Najpopulárnejšia je trieda 585 – lebo má 585 jednotiek zlata spojených s inými kovmi, práve kvôli predĺženiu jeho životnosti. Toto je ekvivalent u nás predávaného 14 karátového zlata. Môže sa stať, že ceny v porovnaní s cenami u nás predávaného zlata sa vám nebudú zdať oveľa výhodnejšie, ale motívy a tvary sú originálne, čo stojí za príplatok. Najobľúbenejšie sú grécke motívy prinášajúce šťastie – ako je delfín alebo znamenia zverokruhu. Šperky vyrába aj thassoská firma, ktorá sídli priamo v Limenárii - Iris Gold. Predajne majú po celom ostrove, najmä v Potose, Limenarii, no najviac je ich v hlavnom meste Limenas. 

Starožitnosti

Všetko, čo pochádza z doby pred rokom 1821, kedy Grécko získalo samostatnosť, je považované za starožitnosť a musí byť vybavené vývozným povolením. V obchodoch však určite nájdete certifikované múzejné kópie gréckych sôch, rôzne figúrky, mince, ikony a iné predmety.

Ľudové umenie

Ručne vyrobené výrobky nemajú nič spoločné s masovou výrobou v továrňach. Tradičné výrobky si udržujú stále vysokú kvalitu a značne nízku cenu. Sú k dispozícií hrnčiarske výrobky, drevorezby, tkaniny, krajky a výšivky z celého ostrova, či predložky a ručne tkané koberce. Zvláštne grécke tzv. „Flokati“ sa používajú na pokrytie podlahy, ale taktiež ako dekorácia na steny a prikrývka na postele.

Keramika

Starodávne umenie nevymrelo. Vo väčšine významnejších miest sa vyrábajú atraktívne repliky mínojských a geometricky tvarovaných nádob. Hrnčiarske dielne ponúkajú široký výber rôznych druhov váz, črepníkov či iných nádob, ktoré si môžete nielen kúpiť, ale aj obdivovať ich výrobu a maľovanie priamo na mieste.

Odevy a textilné výrobky

Miestni remeselníci vyrábajú kabátiky, peleríny a halenky pre mužov i ženy. Kedysi sa vlna na celom ostrove spriadala a navíjala ručne, na dedinách ešte určite nájdete v domácnostiach tkací stroj. Dnes však nájdete na každom kroku butiky s najnovšou módou s tou najširšou ponukou šiat a obuvi. Vyrábajú sa tu tiež rôzne prestieradlá, posteľné prádlo, závesy, predložky a závesy na steny, tzv. grécke tagária – tašky cez rameno a iné predmety.

Olivový olej

Veľká časť príjmov ostrova pochádza z produkcie olivového oleja, ktorý sa vyváža do celého sveta. Na Thassose je olivovník považovaný za požehnaný strom a nič z neho nesmie vyjsť nazmar. Plody olivovníka sú určené buď na jedenie, alebo na výrobu oleja. Listy slúžia ako krmivo pre zvieratá. Drevo buď spracúvajú šikovné ruky miestnych umelcov, alebo sa používa na zateplenie domov na zimu. Thassoský olej obsahuje veľké množstvo antioxidantov a má mnoho, zdraviu veľmi prospešných vlastností. Olivový olej si môžete kúpiť priamo od miestnych výrobcov, rovnako aj v obchodoch v rôznych variantoch a baleniach. Niektoré fľaše majú na dne bylinky, ktoré majú špeciálnu arómu a obohacujú olej o rozmanité chute.

Med

Thassoský med by mal každý dovolenkár ochutnať! Výroba medu je na ostrove prosperujúcim, vyvinutým priemyslom. Väčšinou je z borovice, kvetov, myrty, gaštanov. Takisto ako olivový olej si med môžete kúpiť od nezávislých výrobcov z celého ostrova, ktorí predávajú okrem produktov z medu i včelí vosk a tradičné thassoské sladkosti. Veľmi obľúbené sú olivy v mede. Okrem klasického medu môžete skúsiť materskú kašičku a propolis. Nebojte sa nakupovať od pocestných predavačov, ktorí majú svoje stánky rozložené pri hlavných cestách. Väčšinou med sami vyrábajú a aj ceny sú nižšie ako v kamenných obchodoch.

Sviatky

Sviatky na Thassose sú rovnaké ako v celom Grécku:

1. január Nový rok a sviatok Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento deň si ľudia vzájomne vymieňajú drobné darčeky, deti obchádzajú domácnosti a spievajú (obdoba našej koledy).
6. január Sviatok Zjavenia Pána, oslavujúci pokrstenie Krista v rieke Jordán. Je to sviatok, kedy sa do mora, jazera alebo rieky hodí kríž a mladí chlapci sa predháňajú, kto ho prvý vyloví a donesie späť.
7. január Sviatok Jána Krstiteľa
25. marec Sviatok Zvestovania Panny Márie a Deň nezávislosti. Tri týždne pred začiatkom pôstu začínajú fašiangy, usporadúvajú sa maškarné večierky. 
Čistý pondelok Prvý deň pôstu. Tento deň sa oslavuje púšťaním šarkanov a jedia sa tradičné druhy pôstneho jedla.
Veľká noc

Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok. Na Veľký piatok sa nosí v sprievode so sviečkami truhla Ježiša Krista, v sobotu o polnoci kňaz v kostole vyhlási, že Ježiš Kristus vstal z mŕtvych a od jeho zapálenej sviečky sa prenáša tzv. plameň života na sviečky veriacich, ktorí si ich nesú zapálené domov. V nedeľu sa navštevujú všetci príbuzní, na ražni sa pečie jahňacina, súťaží sa v rozbíjaní natvrdo uvarených a na čerstvo nafarbených vajciach, ktoré sa o seba ťukajú špičkami.

1. máj

Sviatok jari a sviatok práce. V tento deň sa vstupné dvere domu zdobia kyticami. 

25. máj Jónsky deň - oslava pripojenia Jónskych ostrovov ku Grécku. 
Začiatok júla Svätodušné sviatky 
30. júl Sviatok svätých apoštolov 
15. august Sviatok Nanebovzatia Panny Márie 
28. október Deň "Óchi", oslava odmietnutia talianskeho ultimáta v roku 1941 (ministerský predseda Metaxas odmietol na Mussoliniho žiadosť o povolenie vstupu talianskych jednotiek do Grécka, deň zahájenia gréckeho boja proti okupácii).
25. a 26. december Vianoce

Tipy na výlety na Thassose

  • Top

  Bájna rieka v oblasti Epirus ideálna na jednodňový výlet z letovísk Parga a Sivota. Kraj nadpozemskej krásy, v ktorom sa zrodili grécke báje. Popri skalnatých brehoch rieky Acheron vzdorovali hrdinovia cudzej nadvláde. Jej rovinatý dolný tok podľa starých mudrcov umýval brehy záhrobia. Vitajte v miestach, kde história a mýtus splývajú v jedno.

 • Akropola. Thassos. Grécko
  • Top

  Neďaleko hlavného mesta stojí byzantská Akropola, ktorá sa ďalej rozvíjala počas benátskej nadvlády. Skladá sa z troch úrovní, v jednej sa nachádza svätyňa bohyne Atény, jedna bola miestom uctievania Pana, jedného z najvernejších stúpencov boha Dionýza. Portrét zachytávajúci ho pri hraní na jeho píšťalu je medzi návštevníkmi mimoriadne obľúbený. Ak aj nie ste fanúšikovia starých gréckych bohov, oplatí sa Akropolu navštíviť už len pre úžasný výhľad z nej.

 • Grécko
  • Top

  Grécko má siahodlhú históriu, na ktorú sú Gréci právom pyšní. Je stále dôležitou súčasťou ich života a obklopuje ich vo všadeprítomných pompéznych pamiatkach, ako aj zachovalých kláštoroch. Nechýbajú tu ani prírodné unikáty, okrem najkrajších pláži, sú to najmä jaskyne a zelené rokliny.

 • Aténska akropola, Grécko
  • Top

  Mesto nasiaknuté mytológiou a históriou. Atmosféra Atén je príjemná, ozvláštnená rušnými kaviarňami, chodníkmi vedúcimi pomedzi nekonečné pamiatky. Ak strávite miestnu mentalitu, užijete si jedno z najkľudnejších a najzvláštnejších európskych miest. Mesto na prvý pohľad vyzerá ako betónová džungľa a dodnes ho trápi obávaný nefos (smog). Za hlučným a chaotickým zovňajškom má nepopierateľný šarm. Historické centrum, najväčšie pamiatky, reštaurácie a bary sú blízko pri sebe, čím sa stáva výbornou destináciou pre chodcov.

  • Top

  Pri prechádzke po elegantnom chodníku mestečka Skala Prinos pozdĺž hlavnej cesty narazíte na krásny zelený lesík Dasilio Prinos. Je to očarujúci ihličnatý les na pravom okraji zálivu a miestami sa môže zdať, že rastie priamo z mora. Dasilio Prinos je rozdelený na oblasti, špeciálne určené pre rekreáciu, s grilom, detským ihriskom a samozrejme kúpaliskom.

 • Delos, Mykonos
  • Top

  Kedysi vyspelé obchodné a umelecké centrum antického Grécka, ktoré mohlo mať až 30 000 obyvateľov, ktorí sa sem dostali z Atén, Ríma, Cypru, Egypta a ďalších miest vtedajšieho sveta. Ostrov má dĺžku 5 km a šírku 1,3 km. Podľa mytológie sa tu Leto, milenke boha Dia, narodili boh Apolón a bohyňa Artemis. V archeologickom areáli sa nachádza agora, divadlo, terasa s levmi, chrám boha Apolóna, pokladnica mestských štátov, domy s krásnymi mozaikovými podlahami, ktoré uchvacujú každého milovníka histórie a umenia. V archeologickom múzeu sú vystavené levy, sochy a zlaté šperky. Z Mykonosu sa sem doplavíte do 30 minút.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie na Thassose