Stredná Dalmácia

Stredná Dalmácia vás očakáva s množstvom prekvapení, kryštáľovo modrým morom, bielymi kameňmi, levanduľou, viničom, citrusmi, oleandrami. rozmarínom.

Vaša fantázia dostane krídla pri pohľade spojenia mora a vysokých, majestátnych skál. Dalmácia, domov rímskeho cisára Diokleciána, sinjských rytierov, ale aj obyčajných ľudí, ktorí v svojich piesňach oslavujú lásku a život. Dalmácia, známa svojou pohostinnosťou, rozprávkovo krásnymi mestami, či mestečkami je tým pravým miestom nielen na dovolenku, ale aj spoznávanie.

Krajina
Chorvátsko Stredná Dalmácia
Časový posun
0h
Mena
chorvátska kuna

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Dalmácia je súčasťou Chorvátska a Chorvátsko je parlamentná republika.
Rozloha a populácia
Dalmácia sa rozkladá na území 12 158 km².
Jazyky
Úradným jazykom je chorvátčina.
Náboženstvo
Najrozšírenejším náboženstvom je rímskokatolícka cirkev.
Vakcinácia
Nie je potrebná.
Elektrický prúd
220 V

Top lokality

Split

Patrí k najnavštevovanejším mestám Chorvátska. Počas dňa v ňom pulzuje čulý ruch, ako vo včelom úli. Mesto je plné študentov, ľudí, ktorí sem dochádzajú za prácou a turistov. Pretínajú sa tu všetky dopravné cesty. Železničná, vlaková, autobusová, letecká aj námorná. Večer ukáže mesto svoju druhú tvár. Stáva sa mestom kultúry. Divadelné predstavenia na najkrajšej časti Diokleciánovho paláca Peristile, majú čarovnú atmosféru. Na splitskom nábreží sa konajú rôzne koncerty, vystúpenia folklórnych, či tanečných súborov. Posedenie pri káve, alebo pohári dobrého vína s pohľadom na prístav má svoje kúzlo. Split naplní aj túžbu po nakupovaní. Mnoho značkových obchodov, ale aj obchodov chorvátskych dizajnérov, veľké trhovisko, uspokojí potreby aj tých najnáročnejších.

SAt
Veža historického kostola v Splite Foto: CK Satur

Trogir

Mestečko, ktoré obídete za pár minút, čo sa jeho veľkosti týka. Veľa času si od vás vyžiada ak si budete chcieť prezrieť všetky pamätihodnosti, prejsť sa prístavom v ktorom často kotvia jachty najbohatších ľudí sveta. Staré mestské jadro obklopené mestskými hradbami so zachovalým kaštielom a katedrálou s vežou, s mnohými budovami a palácmi z románskeho, gotického, renesančného a barokového obdobia je na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Sat
Mesto Trogir Foto: CK Satur

Omiš

Mesto pirátov, ktoré láka rodiny s malými deťmi. Nielen kvôli predstaveniam, ktoré sa tu pravideľne konajú a znázorňujú bitky medzi pirátmi na pirátskych lodiach. Mesto láka aj svojimi piesočnatými plážami, ktoré vznikli vďaka tomu, že sa tu rieka Cetina vlieva do mora. Na svoje si tu prídu milovníci raftingu a kanoe. Na jednom mieste môžete zažiť plavbu po mori aj po rieke.

Sat
Mesto Omiš Foto: CK Satur

Brela

Mesto je situované asi 15 kilometrov severozápadne od Makarskej na úpätí pohoria Biokovo a považuje sa za začiatok Makarskej riviéry. Už dlhý čas je vďaka krásnej prírode, boroviciam, kamienkovej pláži a čistému moru známa ako jedno z najatraktívnejších turistických miest v Chorvátsku. V Brele sa nachádza kostol Panny Márie, ktorý je významnou pamiatkou z 18. storočia a farský kostol sv. Štefana z 19. storočia. Stredoveké pohrebisko je dnes archeologickým parkom s ôsmimi náhrobnými kameňmi zdobenými reliéfmi.

Sat
Prístav v Brele CK: Satur

Baška Voda

Baška Voda, mesto rozprestierajúce sa pod pohorím Biokovo je jedným z obľúbených miest pre dovolenkárov v Chorvátsku. Baška Voda spoločne s okolitými mestečkami tvoria pás miest, kde sa turisti stretnú s rovnako pohostinnými ľuďmi a kde dokonca aj pláže vyzerajú veľmi podobne. Okrem nádherných pláží, skvelého jedla a príjemného prostredia sa tu nachádza veľké množstvo historických pamiatok, ktoré sú na tomto území už z čias prvého osídlenia.

Sat
Baška voda Foto: CK Satur

Bratuš

Bratuš, kedysi malá rybárska osada je dnes mestečkom, ktoré naplní túžbu hlavne po pokojnej dovolenke. Apartmánové domy vzdialené iba pár metrov od mora poskytujú komfort, aký si na dovolenke predstavujete. Krásne upravené pláže, možnosť prechádzok do blízkej Bašky Vody, či Makarskej patria k aktívnej dovolenke. Večer môžete sledovať západ slnka priamo z terasy vášho apartmánu.

Sat
Mestečko Bratuš Foto: CK Satur

Makarska

Makarská je centrom celej Makarskej riviéry. Makarskú riviéru v dĺžke asi 72 km lemuje pohorie Biokovo. Jeho vysoké štíty sa týčia nad mestom Makarská a dávajú mu osobité čaro. Tí, ktorí sa vyberú na výlet na pohorie Biokovo z výšky vidia, že mesto má tvar chvosta veľryby. Tvoria ho dva polostrovy. Polostrov sv. Petra a polostrov Osejeva, medzi ktorými je prístav. Srdcom mesta je Kačičovo námestie, ktorému dominuje kostol sv. Marka. Makarskú navštevujú hlavne mladí ľudia a rodiny s deťmi, ktorí maju radi , zábavu, karnevaly, kultúrne vystúpenia, atrakcie pre deti, diskotéky Toto všetko Makarská ponúka. Veľa ľudí nevie, že v Makarskej nájdu návštevníci aj ticho a pokoj na nepreľudnených plážach. Tie sa nachádzajú v okrajovej časti Makarskej. Dostanete sa na ne pešo, alebo vláčikom, ktorý tu pravideľne premáva.

Sat
Prístav v Meste Makarska Foto: CK Satur

Tučepi

Prímorské mesto Tučepi je obľúbené miesto na dovolenku, vďaka upraveným plážam a dobre vybaveným hotelom s výborným animačným programom. Lákadlom je hlavne 4km dlhá pláž, ktorá lemuje pobrežie. Tučepi sú miestom, kam sa radi ľudia vracajú.

Sat
Plaž pri meste Tučepi Foto: CK Satur

Podgora

Podgora, nazývajú ju aj princeznou Jadranu. Z malej rybárskej dedinky sa zmenila na rušné letovisko. Hotely aj apartmánové domy sú situované veľmi blízko pri mori. Pláže s jemným štrkom lemované kaviarničkami, reštauráciami, obchodíkmi. Tí, ktorí majú radi aktívnu dovolenku, môžu si urobiť prechádzku do Starej Podgori, ktorá sa nachádza pod pohorím Biokovo  nad Podgorou a zachovali sa v nej pôvodné staré kamenné domy, Pohľad z výšky na Podgoru a ostrov Hvar sú neoceniteľnou náhradou za vynaložené úsilie.

Sat
Podgora Foto: CK Satur

Živogošče

Živogošče sa skladá z viacero osád ležiacich priamo pri mori. Na 6km dlhom páse pobrežia sa nachádza niekoľko krásnych pláži, obľúbený kemp, ale aj luxusný hotelový komplex.

Sat
Pohľad na more v Živogošče Foto: CK Satur

Podaca

Podaca je malá dedinka ležiaca pri Jadranskej magistrále na úpätí horského pásma Rilić. Vyniká hlavne krásnymi plážami. Napriek tomu, že Podaca pôsobí skromne je to miesto, kde nájdete ideálne podmienky na dovolenku v perfektne vybavenom hoteli.

Sat
Plaž v meste Podaca Foto: CK Satur

Gradac

Gradac patrí medzi najobľúbenejšie miesta dovolenky na Makarskej riviére. Poskytuje všetko, čo si na ideálnej dovolenke predstavujete. Hotely s výborným umiestnením v blízkosti mora. Pláž Gornja Vala patrí medzi najkrajšie pláže na Jadrane. Nájdete tu reštaurácie, cukrárne, tržnicu, obchody, promenádu lemovanú palmami. Nad Gradacom sa vypína vo výške 961m. vrch sv.Ilja. V prípade, že nechcete tráviť čas iba na pláži, môžete si urobiť dvojhodinový výstup na tento vrch. Odmemenení budete neopísateľným pohľadom na malebný Gradac, polostrov Pelješac a ostrov Hvar. Gradac uspokojí aj vyznávačov vodných športov, ako je vodné lyžovanie, vodné skútre, či potápanie. Fakultatívne výlety so sprievodcom sú možné loďami, ale aj autobusmi. V blízkosti mesta sa nachádzajú Bačinské jazerá, ďaleko nie je ani do Dubrovníka, či Mostaru. Loďou môžete navštíviť ostrov Korčulu, Hvar, či polostrov Pelješac.

Sat
Gradac Foto: CK Satur

Hvar

Hvar ostrov voňajúci levanduľou, šalviou, rozmarínom a to vďaka slnečným lúčom, ktoré dopadajú najviac zo všetkých ostrovov Chorvátska práve na Hvar. Preto sa mu hovorí aj najslnečnejší ostrov Chorvátska, ale aj ostrov celebrít. Každoročne do mesta Hvar, Stari Grad, či do Jelsi prichádzajú nielen obyčajní smrteľníci, ale aj známi ľudia z celého sveta. Hvar je ideálne miesto ak chcete utiecť od každodenného zhonu, ale aj keď túžite po zábave, dobrej hudbe, jedle, či diskotékach.

Sat
Hvar Foto: Ck Satur

Korčula

Najobývanejší chorvátsky ostrov, ktorý si do dnešných dní zachováva svoje bohaté tradície a kultúru. Je plný čarovných zálivov, borovíc, olív, liečivých bylín a kvetov. Malý Dubrovník, ako sa ostrovu Korčula hovorí vás privíta množstvom historických budov, ako sú kostoly, či katedrála v meste Korčula.Niektorí ho volajú aj ostrovom moreplavca a spisovateľa Marca Pola, ktorý sa údajne práve v meste Korčula narodil. Vela luka je mesto, kde sa narodil, tvoril a je pochovaný najúspešnejší chorvátsky spevák Oliver. Ostrov Korčula patrí medzi najkrajšie miesta v Chorvátsku.

Sat
Mesto Korčula Foto: CK Satur

Kedy vycestovať

Dalmácia sa nachádza v stredomorskom podnebnom pásme. Jej priemerná teplota v zimných mesiacoch je od 4ºC do 5ºC. Ak máte radšej teplé počasie a vašu návštevu Chorvátska plánujete spojiť s kúpaním sa v mori, odporúča sa krajinu navštíviť v období od mája do septembra.

Zastupiteľský úrad

Prilaz Gjure Deželića č. 10, 10000, Záhreb, Chorvátsko

Tel: +385 14877070
Mobil: +385 993690906 (pohotovostná služba)
Email: emb.zagreb@mzv.sk

Víza a doklady

Na cestu do Chorvátska Vám postačí občiansky preukaz (pokiaľ ste občanom EÚ) alebo pas. Víza nie sú vyžadované.

Colné predpisy

Chorvátske colné predpisy sú takmer úplne v súlade s normami EÚ.

Sviatky

1. január Nový rok 
6. január Traja králi 
1. máj Sviatok práce 
22. júna Deň boja proti fašizmu 
25. júna Deň Štátnosti 
5. augusta Deň víťazstva a vďakyvzdania 
15. augusta Nanebovzatie Panny Márie 
8. október Deň nezávislosti 
1. november Všetkých svätých 
25. a 26. december Vianoce

Tipy na výlety v Strednej Dalmácii

 • Dubrovník. Chorvátsko.
  • Top

  V starom meste sa nachádza množstvo kostolov - sv. Vlaha, sv. Spasa, katedrála z 18st., sv. Dominika z r.1343 a mnoho ďalších. Nájdeme tam i jednu z najstarších lekární, ktorá je umiestnená vo Františkánskom kláštore z r. 1317. K ďalším lákadlám mesta patria Mestská veža z r. 1444, jedna z najnavštevovanejších ulíc na svete Stradune, goticko-renesančný palác Sponza, Onofriejova fontána, Orlandov stĺp z r.1418, pevnosť Lovrinac, ktorá je symbolom slobody. Zaujímavé sú i tzv. Lazareti, vôbec prvé zriadené budovy na karanténu na svete z r.1642. Nevynecháme ani mestské hradby, sú dlhé 1940 m a vysoké 24 m a začali ich stavať už v 7. st.. Dokončovali ich až do 17. st. Patria k najzachovanejším mestským hradbám v Európe. Je z nich prekrásny výhľad na mesto i nikde sa nekončiace more.

 • víno Dalmácia
  • Top

  Ako to už býva zvykom k dovolenke samozrejme patrí aj dobré jedno, ktorého v strednej Dalmácii nie je málo. V regióne okolo mesta Split si zaručene pochutnáte na klobáskach luganige, jahňacom mäse vitalac alebo špecialite z hovädzieho mäsa v kapuste. Ak však nepatríte medzi „mäsožravcov“ vyskúšajte višské či komišské pagáče alebo vegetariánsku špecialitu tohto regiónu – víno. Ochutnať sa jednoznačne oplatí víno Dobričić prípadne Krolo či Grabovac.

  • Top

  Všetky cesty v Zadare vedú na poloostrov, kde sa nachádza staré historické centrum. Obvykle sa chodí autom, peši, alebo turistickým vláčikom. Ale v Zadare môžete využiť aj dopravu loďkou, a nie takou obyčajnou, lebo od 14. storočia sa tu traduje prevoz chorvátskymi „gondoliérmi „ po chorvátsky bajkoroji, sú to prevozníci na malej loďke, ktorí od skorého rána do neskorého večera nonstop prevážajú ľudí za drobnú mincu z jedného brehu na druhý a ste priamo v centre. Pán prievozník sa sám postará o váš bezpečný nástup i výstup. Veď sú to aj mocní, aj galantní chlapi. Určite treba navštíviť Múzeum antického skla, Múzeum ilúzií, archeologické múzeum, Zlato a striebro mesta Zadar.

 • Jaskyňa Biserujka, Chorvátsko
  • Top

  Jaskyňa Biserujka sa nachádza na severovýchodnom pobreží, za obcou Rudine. Je doteraz jedinou verejnosti prístupnou jaskyňou na ostrove Krk. Názov je odvodený od chorvátskeho slova „biser“, čo znamená „perla“. Jaskyňa ukrýva legendu, podľa ktorej by mal byť v jaskyni ukrytý poklad pirátov, ktorí sa so svojimi loďami ukrývali v pobrežných vodách Jadranu. Jaskyňa však skutočne skrýva poklad a to 28 trvalo žijúcich druhov organizmov, pričom z toho 6 druhov sú endemity pre oblasť Kvarneru. Biserujka je tiež domovom pre niekoľko druhov netopierov.

  • Top

  Je fenoménom Chorvátska. Nachádza sa v mori kúsok od ostrova Biševo. Dá sa do nej dostať dvoma otvormi. Užší je nad hladinou a dá sa ním dostať do jaskyne aj člnom. Má to však háčik, tým člnom treba vedieť šikovne manévrovať. Vedia to však iba domáci. Tí vás radi do jaskyne dopravia. Druhí vätší otvor je pod morskou hladinou. Práve týmto otvorom sa dostávajú do jaskyne potápači, ale hlavne slnečné lúče, ktoré sa na hladine mora lámu a vytvárajú striebornomodrú farbu jaskyne. Návšteva tejto jaskyne je zážitkom na celý život.

  • Top

  Liečivé bahno v Ninskej lagúne zvané inak aj peloidné bahno – patrí k najznámejším svojho v Chorvátsku. Má veľké liečiteľské účinky, ktoré sú potvrdené odborníkmi. Tradícia využívania tunajšieho liečivého bahna je veľmi stará a siaha až do antickej doby. Slnko, ktoré bahno neustále zahrieva, ešte násobí jeho účinok. Blahodarne pôsobí aj kúpanie v mori, v tunajších plytkých , slnkom vyhriatych lagúnach a je vlastne ďalším pokračovaním liečebnej kúry. More je tu neustále o 2 až 3 stupne teplejšie než inde na Jadrane , má vyššiu salinitu a je mimoriadne čisté, lebo široko ďaleko nie sú žiadne zdroje znečistenia.

Vybrané ponuky v lokalite

  • Zaton (mobilné domčeky)
  • -15 %
  • Chorvátsko
  • Severná Dalmácia
  • Zaton

  Zaton (mobilné domčeky)

  • 27.4. - 30.4.2024
  • Individuálna doprava
  • Bez stravy
  64 €
  • Magal hotel by Aminess
  • -10 %
  • Chorvátsko
  • Ostrov Krk
  • Njivice

  Magal hotel by Aminess

  • 1.4. - 4.4.2024
  • Individuálna doprava
  • Polpenzia
  108 €
  • Aminess Laguna hotel
  • -10 %
  • Chorvátsko
  • Istria
  • Novigrad

  Aminess Laguna hotel

  • 30.10. - 2.11.2024
  • Individuálna doprava
  • Polpenzia
  122 €
  • Hotel Marina
  • -20 %
  • Chorvátsko
  • Kvarner
  • Moščenička Draga

  Hotel Marina

  • Novinka
  • 20.3. - 23.3.2024
  • Individuálna doprava
  • Polpenzia
  123 €
  • Veya hotel by Aminess
  • -9 %
  • Chorvátsko
  • Ostrov Krk
  • Njivice

  Veya hotel by Aminess

  • 22.9. - 25.9.2024
  • Individuálna doprava
  • Polpenzia
  125 €
  • Hotel Dražica
  • -10 %
  • Chorvátsko
  • Ostrov Krk
  • Krk

  Hotel Dražica

  • 14.4. - 17.4.2024
  • Individuálna doprava
  • Polpenzia
  130 €
  • Hotel Narcis
  • -9 %
  • Chorvátsko
  • Istria
  • Rabac

  Hotel Narcis

  • 4.4. - 7.4.2024
  • Individuálna doprava
  • Polpenzia
  130 €
  • Naturist Park Koversada App 4 Sterne & Villen 2 Sterne LS
  • Chorvátsko
  • Istria
  • Vrsar

  Apartmány Koversada

  • 15.9. - 18.9.2024
  • Individuálna doprava
  • Bez stravy
  131 €
  • Hotel Bluesun Alga
  • -10 %
  • Chorvátsko
  • Makarská riviéra
  • Tučepi

  Hotel Bluesun Alga

  • 29.3. - 1.4.2024
  • Individuálna doprava
  • Polpenzia
  133 €
  • Hotel Umag Plava Laguna
  • -15 %
  • Chorvátsko
  • Istria
  • Umag

  Hotel Umag Plava Laguna

  • 24.3. - 27.3.2024
  • Individuálna doprava
  • Polpenzia
  138 €
  • Rezort Villas Rubin
  • -3 %
  • Chorvátsko
  • Istria
  • Rovinj

  Rezort Villas Rubin

  • 15.9. - 18.9.2024
  • Individuálna doprava
  • Raňajky
  143 €
  • Hotel Aminess Grand Azur
  • -9 %
  • Chorvátsko
  • Južná Dalmácia
  • Orebič

  Hotel Aminess Grand Azur

  • 12.4. - 15.4.2024
  • Individuálna doprava
  • Light All Inclusive
  144 €
  • Rezort Amarin
  • -10 %
  • Chorvátsko
  • Istria
  • Rovinj

  Rezort Amarin

  • 8.5. - 11.5.2024
  • Individuálna doprava
  • Raňajky
  146 €
  • Hotel Punta
  • -14 %
  • Chorvátsko
  • Severná Dalmácia
  • Vodice

  Hotel Punta

  • 5.5. - 8.5.2024
  • Individuálna doprava
  • Light All Inclusive
  147 €

Počasie v strednej Dalmácii