Benátky

Benátky, to sú ikonické vodné kanály, nespočetné architektonické diela, rušná atmosféra ale plná nespútanej talianskej energie. Ročne ich navštívi viac ako 5 miliónov turistov, ktorí bažia po talianskom umení, jedle a aj romantiky.

Lebo Benátky, jednoducho také sú, či už na vode alebo na súši. Nadšenci umenia milujú benátske galérie, lebo práve tu je domov najväčšej zbierky, doplnené o diela Picassa, Ernsta či Miróa. Benátky sú milované snáď odjakživa a inšpiráciu priniesli slávnym osobám ako Marco Polo, Titian, Canaletto, Vivaldi.

Región Benátsko má svoje hlavné mesto Benátky, známe aj pod názvom Venice. Pod tento región spadá mesto Verona, Padova, Vicenza, Treviso, Rovigo a Belluno. Bohatú históriu Benátska dopĺňajú Bassano del Grappa, Chioggia a Schio. Benátsko 210 km dlhé a 195 km široké leží v severovýchodnej časti Talianska. Do tohto históriou nabitého regiónu spadajú aj najkrajšie vrcholy Dolomitov, prírodné parky, zlaté pláže a dovolenkové strediská, jazero Garda, starobylé kúpeľné centrá a prestížne vinárske oblasti ako je Valpolicella a Prosecco.

Samotné mesto je postavené na 118 malých ostrovoch, na ktoré sa dá dostať gondolami po kanáloch alebo mostami na súši. Aj keď je to zložité, zároveň je to očarujúce. Srdcom Benátok je Námestie svätého Marka, ktoré je i dobrým orientačným bodom.

Krajina
Taliansko Benátky
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
1h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Región Benátsko je súčasťou unitárnej Talianskej republiky. Taliansko je republika rozdelená do 20 samostatných krajov.
Rozloha a populácia
Rozloha Benátok je 18 345 km² a má približne 4 854 600 obyvateľov pre oblasť Benátsko. Benátky majú približne 254 661 ob...
Rozloha Benátok je 18 345 km² a má približne 4 854 600 obyvateľov pre oblasť Benátsko. Benátky majú približne 254 661 obyvateľov.
Jazyky
taliančina
Náboženstvo
rímsko-katolícke náboženstvo (90%)
Elektrický prúd
Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Ni...
Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Nie všetky zástrčky dokážete zapojiť do zásuvky, pretože v Taliansku chýba tzv. nulák, hrot, ktorý trčí zo zástrčky a preto ju k zásuvke nepripojíte. Väčšina hotelov má však buď štandardizované zásuvky, alebo pripravenú medzizástrčku na recepcii. Ak nie, je možné si takýto medzičlánok ( adaptér – spina di adattamento ) kúpiť v každom obchode s domácimi potrebami za cca 2 EUR.
Nádherné Benátky
Nádherné Benátky. Foto: unsplash.com

Každé ročné obdobie je tu krásne, no obzvlášť rušným je pred pôstom, okolo konca februára. Na 10 dní tak mesto ožije živou hudbou, predstaveniami a plesmi. Aj preto je tento čas ideálnym na poznávanie nepoznaného. Mestom sa hmýri v čase slávneho benátskeho karnevalu tisíc farebných kostýmov. Benátsky karneval má stáročnú tradíciu. Prvé zmienky pochádzajú z druhej polovice 13. storočia. Už Casanova miloval zhon, v ktorom sa mohol nepozorovane oddávať „svojim záľubám“. Práve v 18. storočí dosiahol karneval najväčšiu popularitu, kedy ho navštevovali ľudia z celého sveta. Potom však prišiel úpadok. Ľudia mali zakázané nosiť masky, parochne, kostýmy alebo maľovanie na tvár. K obnoveniu tradície došlo až v roku 1979. Jeho obľúbenosť opäť rýchlo narástla a v súčasnosti navštívia Benátky počas karnevalového obdobia milióny turistov.

Benátsky karneval
Benátsky karneval. Foto: unsplash.com

Najbližšie mesto od Benátok je Murano (len 2 km severne), ktoré sa preslávilo najmä benátske sklo. V roku 1291 boli, kvôli nebezpečiu vzniku požiaru od sklárskych pecí, všetky sklárske dielne z Benátok premiestnené na ostrov Murano. V 14. - 17. storočí ostrov prežil obdobie rozkvetu, bohatí Benátčania si tu stavali letné vily s prekrásnymi záhradami.

Farebné Murano
Farebné Murano. Foto: unsplash.com

Mesto pripomínalo miniatúrne Benátky, s úpadkom Benátskej republiky však upadla aj sláva ostrova. Miestne výrobky fúkaného skla dnes možno vidieť predovšetkým v Benátkach, avšak vidieť samotné dielne a pozorovať majstrov pri práci možno len v Murane.

Slávne benátkse sklo
Slávne benátkse sklo. Foto: unsplash.com

Burano je od Benátok vzdialené asi 10 km a nápadné už pri pohľade z mora. Nenájdete tu žiadne paláce a chrámy, ale naopak jednoduché obytné domy natreté pestrými farbami. Sedemtisícové Burano je mestečkom jednoduchých ľudí, predovšetkým rybárov. Štyri malé, navzájom prepojené ostrovčeky sú kolískou prekrásnych čipiek, ktorými od 15. storočia zásobovali celú Európu.

Burano
Burano. Foto: unspalsh.com

Od Benátok je Torcello najvzdialenejší a najmenší ostrov. Márne by ste tu hľadali paláce, nie sú tu prakticky žiadne obchody, reštaurácie a vlastne ani ľudia. Trvale ich tu žije len necelá stovka. Na ostrove sú predovšetkým ovocné sady a záhrady. V rannom stredoveku ostrov predstavoval najvýznamnejšie obchodné centrum v lagúne. Epidémia moru a malárie v 14 storočí prispeli k zániku mesta. Obyvatelia postupne opúšťali ostrov. Jeho slávnu minulosť v súčasnosti pripomína katedrála Santa Maria Assunta, ktorú založil biskup Mauro v roku 639 a Museo dell´Estuario, ktoré vystavuje archeologické nálezy od antických začiatkov osídlenia ostrova.

Torcello a vinica
Torcello a vinica. Foto: unsplash.com

Top lokality

Verona

Shakespeare sem vložil jeden z najznámejších príbehov lásky medzi Rómeom a Júliou. Od tých čias sa talianskemu mestu Verona nepovie inak ako mesto milencov. Len kúsok od námestia Piazza delle Erbe stojí malý stredoveký palác, ktorý domáci ukazujú ako dom, v ktorom žila Júlia. A samozrejme, nechýba ani slávny balkón.

Verona
Verona. Foto: unsplash.com

Od tretieho storočia pred naším letopočtom bola Verona centrom rímskeho obchodu, so starovekou bránou, námestím a veľkou rímskou arénou, ktorá ešte aj dnes slúži ako miesto pre veľké svetové opery. Rímsky amfiteáter je jeden z najväčších svojho druhu a patrí medzi najlepšie zachované stavby. V súčasnosti je mesto zapísané medzi pamiatkami UNESCO.

Rímsky amfiteáter
Rímsky amfiteáter. Foto: unsplash.com

Vicenza

V 2. storočí pred n.l. vzniklo v severnom taliansku mesto Vicenza, ale až o niekoľko storočí ho preslávil architekt Andrea Palladio. Umelec sa podpísal pod mnohé stavby s módnym klasickým štýlom, na ktorý nadviazalo mnoho iných architektov. Mesto je tak skutočným architektonickým klenotom.

Vicenza
Vicenza. Foto: unsplash.com

Vila La Rotonda je spojením kopulovej stavby a chrámového priečelia, čím priniesol do umenia nové prvky v období 16. storočia. Obnovil mnohé aristokratické vicenzské paláce a tiež sa venoval stavbám vidieckych víl v okolí. Krásne pôsobí Teatro Olimpico. Na Piazza dei Signori sa nachádza Palladiove jedinečné dielo Basilica Palladiana a múzeum Palladio s otvorenými kolonádami a antickými stĺpmi. Budova slúžila na stretnutie miestnej vlády a v spodnej časti sa nachádzali luxusné obchody vtedajšej doby. Pozornosť priťahuje aj Palazzo Chiericati a kostol Santa Maria Annunciata.

Vila La Rotonda
Vila La Rotonda. Foto: unsplash.com

Padova

Mestom s dvoma tvárami, no jedným srdcom, to je Padova, živá náboženská pamiatka a centrum revolučného vedeckého učenia. Stelesňuje veľa cností Benátok, ako sú umenie, história či príroda. V jej centre sa spája architektúra pamiatok slávnej minulosti so stále pulzujúcou univerzitou, ktorá vždy prinášala do Padovy život.

Elegantná Padova
Elegantná Padova. Foto: unsplash.com

Tú pravú atmosféru dodávajú tomuto mestu aj jeho námestia a uličky v kombinácii s pestrofarebnými stánkami s ovocím a zeleninou ukrytými v tieni Palazzo della Ragione.

Večerná Padova
Večerná Padova. Foto: unsplash.com

Treviso

Talianske mesto Treviso nie je len plné pamiatok, ale aj svetového vína Prosecco a tiramisu, ktoré vznikli práve tu a v podstate nie je to až tak dávno, pretože recept vznikol pred vyše 60 rokmi. Od Benátok je vzdialené len 30 km. Centrum mesta je Piazza dei Signori s krásnymi stavbami ako napríklad Palazzo dei Trecento z 13. storočia, ktorý je vyzdobený krásnymi freskami. Treviso sa môže pochváliť katedrálou sv. Petra z 15. storočia, krstiteľnicou z 11. storočia. Gotický kostol San Nicolo z 12. storočia vnútri zdobia nádherné fresky, ktoré zachytávajú mníchov pri práci. Kostol sv. Františka z 13. storočia zas podčiarkuje románsky sloh avšak neskôr ho poničili Napoleonovi vojaci. V meste sú k videniu aj mestské hradby, ktoré sú dlhé až 5 km a dopĺňajú ich brány a parky.

Treviso
Treviso. Foto: depositphotos.com

Bassano del Grappa

Pod úpätím talianskych Álp leží opevnené mestečko Bassano del Grappa obklopené kopcami. Do dejín vošlo v roku 1796, keď tu Napoleon porazil rakúske vojská. Zložité obdobie mesto zažilo aj počas prvej svetovej vojny, o čom napísal aj slávny Hemingway v diele Zbohom zbraniam. Bassano del Grappa sa pýši dreveným mostom Ponte Vecchio cez rieku Brenta, navrhnutý Palladiom, ale pre povodne musel byť mnohokrát prestavaný.

Ponte Vecchio
Ponte Vecchio. Foto: unsplash.com

Mesto preslávila aj keramika. Tú je možné obdivovať v Múzeu keramiky. Členovia rodiny Remondini boli v meste po dve storočia významní vydavatelia a to až do začiatku 19. storočia. Prechádzka historickým centrom vzbudzuje obdiv ku stavbám od slávnych umelcov ako bol Palladio alebo Canova. Zaujímavá je aj stredoveká pevnosť postavená ku obrane mesta s vežami. Z veže Torre Civica je krásny výhľad. Mesto sa preslávilo aj vynikajúcou špargľou, na ktorej si môžete pochutnať napríklad s rizotom, či na pálenke „grappa“, podľa ktorej dodatočne vznikol názov mesta.

Bassano del Grappa
Bassano del Grappa. Foto: unsplash.com

Lago di Garda

Najväčšie z ľadovcových jazier, Lago di Garda, je ohraničené alpskými vrcholmi na severe a rovnými pláňami na juhu. Záhrady, ovocné sady a lesy poskytujú návštevníkom dokonalé prostredie na oddych a relax. V spodnej časti jazera sa rozprestiera dedina Sirmione s horúcimi prameňmi, malým hradom a „Grotte di Catullo“, najväčšou zbierkou rímskych ruín v severnom Taliansku. Na severnom brehu leží Riva del Garda, odkiaľ sa turisti môžu vydať za športovými aktivitami – windsurfingom, kitesurfingom, plachtením, splavovaním na kanoe alebo jazdou na kajaku. Jedno z najkrajších miest v okolí jazera Garda je vodopád Varone. V útrobách jaskyne uvidíte unikátne vodopády, ktoré padajú z výšky takmer 100 metrov.

Jazero Lago di Garda
Jazero Lago di Garda. Foto: depositphotos.com

Kedy vycestovať

Ideálne obdobie na poznávanie Benátok a jeho okolia je na jar, alebo na jeseň. Zážitok je februárový benátsky karneval. Najchladnejším mesiacom je január kedy sa teploty pohybujú okolo 5°C. Od októbra do januára je obdobím zvýšenia vody, ktoré sa nazýva "acqua alta". Najteplejšie mesiace sú júl a august s teplotami okolo 30 °C.

Letisko a dĺžka letu

Z letiska Viedeň na letisko do Benátok trvá let cca 1 hod.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme – Taliansko, Adresa: Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A Roma Taliansko

Tel: +39 0636715200
Mobil: +39 3385432071
Email: emb.roma@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Talianska. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov (nemá občiansky preukaz) by mala mať vlastný cestovný pas. Ak budete chcieť v Taliansku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz.

Colné predpisy

Colné a devízové predpisy: sú zhodné ako v ostatných krajinách EÚ. Je zakázaný vývoz akýchkoľvek predmetov historickej hodnoty. Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre), tvrdého alkoholu a toaletnej vody.

Doprava

Talianska cestná sieť ma vyše 300 000 km, s ktorých viac ako 6 000 km je diaľničných. Za používanie diaľnic sa platí. Napriek tomu, že oblasť Benátsko je od Bratislavy vzdialené asi 470 kilometrov, nie je to namáhavá cesta ani pre motoristov. Od Rakúska dokonca až na juh Talianska vedú kvalitné diaľnice. Ak ste pricestovali na juh Talianska autom, buďte opatrní. Miestni šoféri sú takí ako v celom Taliansku. V zelených zónach môžete parkovať medzi 8:00 a 9:30, od 14:30 do 16:00 je to už zakázané. V modrých zónach môžete parkovať len ak vlastníte parkovací disk (dostať ho na turistických úradoch) a aj to len v čase od 9:00 do 14:30 a od 16:00 do 20:00. Maximálny povolený obsah alkohol v krvi je 0,08 promile.

Všetky mestá majú dobrý systém mestskej a prímestskej dopravy. Vždy si vopred pozorne preštudujte cestovný poriadok, pretože niektoré autobusy premávajú len zavčasu ráno a večer a doprava v nedeľu býva veľmi obmedzená.

Taxi služba je v Taliansku na veľmi dobrej úrovni. Ceny sú rozdielne počas dňa a v čase nočnej služby. Extra poplatok sa platí pri objednaní taxíka cez telefón. Skôr ako nastúpite, zistite si cenu. Taxíky bez taxametra radšej nepoužívajte. Vodiči taxíkov by mali byť odmenení podľa kvality služby, zväčša 8 – 10% alebo 1 EURO.

Sviatky

1. január Nový rok
6. január Traja králi
marec/apríl Veľkonočný pondelok
25. apríl Deň oslobodenia
1. máj Sviatok práce
2. jún Založenie Talianskej republiky
15. august Nanebovstúpenie Panny Márie
1. november Sviatok všetkých svätých
8. december Počatie Panny Márie
25. december Vianoce
26. december Sviatok sv. Štefana

Tipy na výlety v Benátkach

  • Alberobello, Taliansko
    • Top

    Alberobello je malé mesto v regióne Apúlia. Toto mestečko bolo zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO pre svoje nezvyčajné domčeky trulli. Trulli sú malé domčeky postavené z miestneho vápenca so suchými kamennými múrmi a charakteristickými kužeľovitými strechami. Je to tradičný a jednoduchý typ stavby, ktorú uvidíte v tejto časti Apúlie. Tieto domčeky sa používajú vo svojej najzákladnejšej forme ešte dnes ako druh kôlne medzi olivovými hájmi.

  • Altamura, Taliansko
    • Top

    Altamura je významné historické mesto nachádzajúce sa v srdci regiónu Apúlia, ktoré je známe najmä svojou katedrálou a archeologickým múzeom. Katedrála Altamura je v srdci mesta a bola postavená v rokoch 1232 až 1242 Fridrichom II. zo Švábska, ktorý ho zasvätil Panne Márii. Altamura je známa aj ako mesto chleba. Chlieb Altamura je chlieb z obilných zŕn vyrobený z pšeničnej múky a pečený v starých peciach na spaľovanie dreva.

  • Anjelsky hrad, most cez rieku, Rím. Taliansko. Foto: unsplash.com
    • Top

    Anjelský hrad, po taliansky Castel Sant'Angelo, sa nachádza na brehu talianskej rieky Tiber v Ríme. Je to pozoruhodná stavba, ktorá od svojho postavenia zažila kadečo. Na vrchole hradu stojí socha anjela, ktorý schováva svoj meč. Postaviť ju dal pápež Gregor Veľký, ktorý uvidel na vrchole budovy stáť anjela a predpovedal tým koniec morovej epidémie. S výstavbou sa začalo v roku 123 nášho letopočtu a práce boli dokončené v roku 139. Počas rokov slúžil hrad mnohým účelom, ako pápežská rezidencia, súčasť mestských opevnení alebo väznica.

  • Arena di Verona, Taliansko. Foto: unsplash.com
    • Top

    Arena di Verona je rímsky amfiteáter nachádzajúci sa v meste Verona. Samotná stavba bola vybudovaná v roku 30 za mestskými hradbami, no do dnešných čias sa nezachovala v pôvodnom stave, keďže v 12. storočí zemetrasenie vážne poškodilo jej vonkajšiu konštrukciu. Predstavenia, ktoré sa tu konali, boli vychýrené natoľko, že sa ich zúčastňovali návštevníci z veľkej diaľky. Kedysi bola kapacita amfiteátru až okolo 30 000 ľudí, dnes sa z bezpečnostných dôvodov môže predstavení zúčastniť asi polovica z tohto počtu. V letnom období sa v súčasnosti v amfiteátri môže montovať až šesť inscenácií.

  • Baptistérium sv. Jána Krstiteľa, Taliansko
    • Top

    Baptistérium svätého Jána Krstiteľa je najstaršou budovou vo Florencii a slúži veriacim viac ako tisíc rokov.. Jeho stavba bola začatá v 6. storočí a dokončená roku 1128. Slúži tak veriacim po viac ako tisíc rokov. Kopula má vnútorný priemer 41,5 metrov a bola postavená technikou, ktorú používali starorímski stavitelia a bola dokončená v roku 1436. Externej výzdobe dominuje obloženie z farebného mramoru, čo je typické pre toskánske stavby románskeho štýlu. Veľmi krásne sú umelecky vytvorené vstupné dvere, ktoré navrhol a 6 rokov na nich pracoval Andrea Pisano. Tieto južné dvere sú ozdobené 28 výplňami so scénami zo života sv. Jána Krstiteľa.

  • Basilica Palladiana
    • Top

    V meste Vicenza stojí Palladiovo nádherné dielo, ktoré vzniklo v období 16. storočia pri prestavbe pôvodnej gotickej stavby Palazzo dela Regione. Za túto obnovu si vyslúžil umelec obrovský úspech a odštartoval tak svoju kariéru. Basilica Palladiana stojí na námestí Piazza dei Signori. Po jej dokonalej prestavbe sa stala sídlom miestnej vlády. V spodnej časti sa nachádzali luxusné obchody vtedajšej doby. Palladio navrhol dvojité arkády, ktoré celú budovu krásne zjemňujú a mramorové antické stĺpy jej pridávajú na ľahkej elegancii. Celá stavba bola nakoniec dokončená až viac ako 30 rokov po Palladiovej smrti. V roku 1994 bola stavba zapísaná aj na zoznam UNESCO. Horné poschodie sa využíva na výstavy alebo významné spoločenské udalosti.

Vybrané ponuky v lokalite