Mykonos

Kyklady je súostrovie Grécka, kde patria ostrovy Sifnos, Milos, Serifos, Amorgos, Santorini, Delos, Tinos, Syros, Mykonos, Andros, Naxos, Paros, Ios, Folegandros a iné menšie ostrovy. Ležia si medzi Krétskym, Myrtojským, Egejským a Ikarským morom.

Toto slnkom zaliate súostrovie pochádza z názvu „kyklos“, čo znamená kruh. Akýsi posvätný „kruh“, čo chránil ostrov Delos, lebo tam sa narodil boh Apolón, alebo „kruh“, ktorý sa vytváral na mori pre silný vietor a tým stáčal lode dokola. Ako sa však spomína aj v gréckej mytológii, „Kyklades“ je pomenovanie krásnych nýmf boha mora Poseidona. Akokoľvek to už bolo, Kyklady sa dnes radia medzi najlepšiu destináciu na svete.

Príbeh o Mykonose sa začal písať, keď sa tu odohrala „gigantomachia“, súboj Gigantov s bohmi, čo mali nesmiernu silu. Povstali proti nim olympskí bohovia na čele s Diom a s jedným „nesmrteľným“ smrteľníkom, Heraklom. Po víťazstve bohov a páde Gigantov boli rozhádzaní do všetkých kútov sveta. Telo jedného Giganta po dopade do mora sa premenilo na ostrov, na ktorom začal vládnuť grécky hrdina Mykonos, údajne syn alebo vnuk boha Apolóna.

Krajina
Grécko Mykonos
Časový posun
1h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Administratívne je Mykonos samostatným správnym okresom (nómos) spomedzi celkového počtu 52 takýchto jednotiek Gréckej r...
Administratívne je Mykonos samostatným správnym okresom (nómos) spomedzi celkového počtu 52 takýchto jednotiek Gréckej republiky.
Rozloha a populácia
Rozloha Mykonosu je 105,2 km² a žije na ňom približne 10 134 obyvateľov.
Jazyky
Úradným jazykom je gréčtina. V letoviskách sa dohovoríte aj anglicky, nemecky alebo francúzsky.
Náboženstvo
Grécka ortodoxná cirkev (pravoslávna), hlavou je aténsky arcibiskup.
Elektrický prúd
Napätie v elektrickej sieti je 220 V. Adaptér nie je potrebný.

Mykonos je malý ostrov s dĺžkou 15 km a šírkou 10 km, ale za to veľkým lákadlom, kde žije cez 6000 obyvateľov pracujúcich najmä v cestovnom ruchu. Kedysi to bola najchudobnejšia časť súostrovia. Do povedomia sa dostal v 16. storočí, keď ho dobyl celkom bez odporu najznámejší pirát Stredomoria, Barbarossa. Ten so svojimi kumpánmi naučil ostrovanov ako sa dá slušne z pirátstva uživiť. A z toho možno preto tu miestnym dodnes pulzuje pirátska krv. V tej dobe určite nebol ostrov žiadnym vábivým miestom práve pre pirátov. No situácia sa začala meniť po II. svetovej vojne, keď sem prišli hľadať útočisko a hlavne pokoj grécke známe a bohaté osobnosti. Tí sa postarali o rozvoj miestneho turizmu, ale i napriek tomu si ostrov zachoval aj svoju tradičnú atmosféru.

Mykonos
Mykonos. Foto: unsplash.com

Prísť na Mykonos nie je len o tom, aby človek videl luxus a jeho biele domčeky, či skoro 600 kostolov, ale spoznal aj srdečných a láskavých obyvateľov, ktorí z ostrova vytvorili jedno nádherné miesto.

Ikonické mlyny na ostrove Mykonos
Ikonické mlyny na ostrove Mykonos. Foto: unsplash.com

Príbeh o pelikánovi Petrosovi

Ak ste ešte nepočuli a najslávnejšom pelikánovi na svete, tak na Mykonose sa tak určite stane, pretože pelikán Petros sa tu jednoducho v 50 rokoch minulého storočia usadil, po tom čo bol zranený. Petrosa zachránil v roku 1958 miestny rybár Thodoris Kiradonis, ktorý o pelikánovi tvrdil, že má zaujímavého ducha a stali sa z nich priatelia. Petros často sedával pri svojom rybárovi v meste a ostrovania si ho tak obľúbili. Vždy sa mu ušla aj chutná ryba. Keď na ostrov zavítali turisti, jednoducho Petros bol všade a stal sa akými ostrovným maskotom. Bol hýčkaný krásnou Brigitte Bardot a tiež perzskou kráľovnou Sorayou. Je na pohľadniciach, tričkách a rôznych iných suveníroch. Jedného rána sa rozhodol odletieť na susedný ostrov Tinos, kde sa ho miestni obyvatelia rozhodli ponechať. Lenže Petros už patril na Mykonos, preto tak rozhodol aj miestny súd. (Bol to prvý a posledný súd v Grécku pre prepustenie pelikána.) V deň, keď sa Petros vrátil na Mykonos bola na jeho počesť usporiadaná oslava s hudbou a tancom a dokonca aj miestny kňaz na jeho slávnostný príchod nechal rozozvučať kostolné zvony. Petros umrel údajne ako 30 ročný v roku 1985. Už vtedy však nebol na ostrove sám. Ako dar od Jackie Kennedy Onassis sem bola loďou dovezená samica z Floridy. Dnes na pelikánov pod menom Petros natrafíte pri potulkách mestom a sú ikonou Mykonosu, avšak ako hovoria ostrovania už to nie je ten prvý a pravý Petros. Petros I. je zabalzamovaný a vystavený v miestnom múzeu. Mykonos nie je ani pravým domovom pelikánov.

Mykonos a jeho biele domčeky
Mykonos a jeho biele domčeky. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Chora

Mykonos láka za dňa aj v noci, ale nie je to len najlepšie párty miesto na svete. Hlavné mesto Chora je centrom miestneho života obklopené dvoma malými kopcami. Z jedného sa dvíha hrad a na druhom sú tie preslávené veterné mlyny. Tak ako iné kykladské mestá aj Chora je labyrintom uličiek, ktoré z oboch strán chránia domy, kde sú fantastické obchody, trendové galérie a výklady so šperkmi sú hotovým umeleckým dielom.

Chora
Chora. Foto: unsplash.com

Svoje extravagantné kúsky tu ponúkajú známe svetové značky ako Dior, Chanel, Gucci, Hermes, Dolce&Gabbana a iné módne spoločnosti. A každoročne sa otvárajú nové a nové obchody. Domáci predávajú svoje staré domy a radšej sa sťahujú do komfortnejších a nových mimo Chory. Ako zvyknú hovoriť miestni, keď niekto umrie vo svojom dome v Chore, ihneď je v predaji a čoskoro je z neho opäť nejaký nový obchod. Taký je vraj cyklus života ostrovanov. Nudizmus a homosexualita tu mali v minulosti zelenú, pretože kňazi a polícia na iných ostrovoch to neakceptovali, ale obyvatelia Mykonosu s tým nemali problém.

Hlavné mesto Chora
Hlavné mesto Chora. Foto: depositphotos.com

Kedy vycestovať

Turistická sezóna v Grécku je najrušnejšia v mesiacoch máj – september, čo je aj ideálne obdobie pre dovolenku v Grécku. Počasie sa líši vo vnútrozemí i na ostrovoch, no vo všeobecnosti platí, že najteplejšími mesiacmi roka sú júl a august, kedy sú priemerné denné teploty 26 °C. More je najteplejšie v mesiacoch júl až september, kedy má približne 24 - 25 °C.

Letisko a dĺžka letu

Vstupnou bránou pre dovolenkárov smerujúcich na grécky ostrov Myskonos je letisko Mykonos Airport (JMK), nachádzajúce sa na západnej strane ostrova neďaleko hlavného mesta. Let trvá približne 2 a pol hodiny.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach:, Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény, Grécko

Tel: +30 2106771980, +30 2106771870
Mobil: +30 6932408028
Email: emb.athens@mzv.sk

Víza a doklady

Do Grécka môžu občania Slovenskej republiky vstúpiť s platným občianskym preukazom alebo cestovným pasom. Pre slovenských občanov nie sú stanovené žiadne vízové podmienky pre návštevu Grécka.

Colné predpisy

V Grécku je zakázaný dovoz, vývoz, predaj, prechovávanie, výroba, predaj a prevážanie drog či pestovanie rastlín, z ktorých sa môžu vyrábať psychotropné a omamné látky. Platí to aj pre mak, ktorý je považovaný za ľahkú drogu. Do Grécka môžete doviezť rôzne potraviny z Európskej únie ale v množstve osobnej spotreby. Na svoju dovolenku si môžete spokojne zobrať aj svojho domáceho maznáčika avšak s medzinárodným očkovacím preukazom.

Sviatky

Sviatky v Grécku:

1. január Nový rok a sviatok Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento deň si ľudia vzájomne vymieňajú drobné darčeky, deti obchádzajú domácnosti a spievajú (obdoba našej koledy).
6. január Sviatok Zjavenia Pána, oslavujúci pokrstenie Krista v rieke Jordán. Je to sviatok, kedy sa do mora, jazera alebo rieky hodí kríž a mladí chlapci sa predháňajú, kto ho prvý vyloví a donesie späť.
7. január Sviatok Jána Krstiteľa
25. marec Sviatok Zvestovania Panny Márie a Deň nezávislosti. Tri týždne pred začiatkom pôstu začínajú fašiangy, usporadúvajú sa maškarné večierky.
rôzne

Čistý pondelok - Prvý deň pôstu. Tento deň sa oslavuje púšťaním šarkanov a jedia sa tradičné druhy pôstneho jedla. 

rôzne

Veľká noc - Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok. Na Veľký piatok sa nosí v procesii so sviečkami Kristova rakva, v sobotu o polnoci kňaz v kostole vyhlási, že Kristus vstal z mŕtvych a od jeho zapálenej sviečky sa prenáša tzv. plameň života na sviečky veriacich, ktorí si ich nesú zapálené domov. V nedeľu sa navštevujú všetci príbuzní, na ražni sa pečie jahňacina, súťaží sa v rozbíjaní natvrdo uvarených a na čerstvo nafarbených vajciach (ťukajú sa špičkami o seba).

1. máj Sviatok jari a sviatok práce. V tento deň sa vstupné dvere domu zdobia kyticami.
25. máj Jónsky deň - oslava pripojenia Jónskych ostrovov ku Grécku.
30. júl Sviatok svätých apoštolov
15. august Sviatok Nanebovzatia Panny Márie
28. október Deň "Óchi", oslava odmietnutia talianskeho ultimáta v roku 1941 (ministerský predseda Metaxas odmietol na Mussoliniho žiadosť o povolenie vstupu talianskych jednotiek do Grécka, deň zahájenia gréckeho boja proti okupácii).
25. a 26. december Vianoce

Tipy na výlety na Mykonose

 • Pekáreň Gioras Wood Bakery, Mykonos
  • Top

  V roku 1420 bola postavená stavba v stredovekom duchu, ktorá je tu dodnes ako pekáreň Gioras Wood Bakery. Dnes však hlavne funguje ako kaviareň, ale určite dýcha minulosťou a ostane najstaršou pekárňou v celom Kykladskom súostroví.Foto: greece-is.com

  • Top

  Bájna rieka v oblasti Epirus ideálna na jednodňový výlet z letovísk Parga a Sivota. Kraj nadpozemskej krásy, v ktorom sa zrodili grécke báje. Popri skalnatých brehoch rieky Acheron vzdorovali hrdinovia cudzej nadvláde. Jej rovinatý dolný tok podľa starých mudrcov umýval brehy záhrobia. Vitajte v miestach, kde história a mýtus splývajú v jedno.

 • Ano Mera, Mykonos
  • Top

  Sympatická dedinka, kde sa nad dedinou Ano Mera rozprestierajú pozostatky hradu Gyzi obklopené opunciami. Dedinka láka aj milovníkov byzantského umenia a ikon, ktoré sú vystavené v kláštore Panagia Tourliani postavenom v roku 1542. Od 18. storočia je tu stále fungujúci kláštor Paleokastro.

 • Archeologické múzeum, Mykonos
  • Top

  Antických artefaktov má Grécko neskutočné množstvo a samozrejme, že aj Mykonos sa môže pochváliť krásnymi kúskami z rôzneho obdobia. Je ním napríklad „pithos“ veľká nádoba slúžiaca ako pohrebná urna z roku 670 pred n. l. znázorňujúca obkľúčenie Tróje ale aj proti vojnový odkaz. Je to ozajstné umelecké dielo. V severnej časti ostrova ležia ruiny mesta Ftelia, ktoré sa datuje do obdobia 5000 rokov pred n. l. a i napriek svojej dlhovekosti tu experti našli cenný materiál.Foto: lonelyplanet.com

 • Grécko
  • Top

  Grécko má siahodlhú históriu, na ktorú sú Gréci právom pyšní. Je stále dôležitou súčasťou ich života a obklopuje ich vo všadeprítomných pompéznych pamiatkach, ako aj zachovalých kláštoroch. Nechýbajú tu ani prírodné unikáty, okrem najkrajších pláži, sú to najmä jaskyne a zelené rokliny.

 • Aténska akropola, Grécko
  • Top

  Mesto nasiaknuté mytológiou a históriou. Atmosféra Atén je príjemná, ozvláštnená rušnými kaviarňami, chodníkmi vedúcimi pomedzi nekonečné pamiatky. Ak strávite miestnu mentalitu, užijete si jedno z najkľudnejších a najzvláštnejších európskych miest. Mesto na prvý pohľad vyzerá ako betónová džungľa a dodnes ho trápi obávaný nefos (smog). Za hlučným a chaotickým zovňajškom má nepopierateľný šarm. Historické centrum, najväčšie pamiatky, reštaurácie a bary sú blízko pri sebe, čím sa stáva výbornou destináciou pre chodcov.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie na Mykonose