Francúzsko

Rozmanité Francúzsko je nesporne jednou z najzaujímavejších krajín na svete, ktorá má všetko, o čom každý turista sníva: more, hory, historické mestá plné nádherných stavieb, ikonické kultúrne pamiatky, prístavné mestá, kde sa hompáľajú na mori loďky či luxusné jachty, úrodné polia, pobrežie vhodné ku kúpaniu v Stredomorí a aj u Atlantiku, vynikajúcu kuchyňu a fantastické vína.

Niekoľko desiatok pamiatok, ktoré sú zapísané na zozname UNESCO od jaskynných malieb, rímskych stavieb, stredovekých miest, gotických katedrál, renesančných a barokových palácov, nedobytných hradov až po prírodné krásy a národné parky jedinečnej Korziky a Pyrenejí sú zlomkom toho, čo táto krajina s hrdosťou ukazuje.

Severné Francúzsko je posiate krásnymi stavbami ako napríklad zámok  zo 16. storočia Chenonceaux, ktorý patrí medzi najkrajšie na Loire, i keď postavený je pri rieke Cher, ale je prítokom rieky Loire. Zámok Chambord dýcha svojimi príbehmi bohatých a vplyvných šľachticov zo 17. a 18. storočia.

Medzi mestami Carnac a Loirent je Pobrežie veľkých kameňov, kde nájdete skaly opracované do podoby vretena. Francúzsku gotiku môžete obdivovať v Bourges, ktorému dominuje nádherné katedrála a to aj bez jej zrútenej veže. Normandský ostrov Mont-Saint-Michel je príkladom dômyselnej pevnosti, nad ktorou sa týči aj kostol opátstva.

Krajina
Francúzsko Francúzsko
Hlavné mesto
Paríž
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
republika
Rozloha a populácia
Rozloha Francúzska je 547 030 km2 a má približne 67 412 000 obyvateľov.
Jazyky
francúzština
Náboženstvo
rímskokatolícke, moslimské, protestantské, židovské
Ostrov Mont-Saint-Michel
Ostrov Mont-Saint-Michel. Foto: unsplash.com

Pobrežie Bretónska zdobia skaliská pripomínajúce veže. V minulosti tu stroskotalo veľa lodí, keďže jeho brehy sú neprístupné. Známe ružové žulové pobrežie nájdete západne od ostrova Bréhat. Tu počas dňa hravo tancuje svetlo a tieň, ktoré tak tvoria pôsobivé farebné divadlo.

Ostrov Bréhat
Ostrov Bréhat. Foto: unsplash.com

Južné Francúzsko je posiate rytierskymi mestami. Veľmi pôsobivý je región Auvergne, ktoré formovali vulkanické skaly. Na skalnatých a zalesnených častiach sa týčia stredoveké hrady. Nad údoliami Auvergne nájdeme aj veľa kovových mostov. Príroda je tu miestami ospalá, ale pýši sa krásnymi výhľadmi.

Región Auvergne
Región Auvergne. Foto: unsplash.com

Francúzsko leží vo veľmi priaznivej zemepisnej polohe. Má rozmanitý povrch od nížin po tie najvyššie horské štíty a aj 4807 metrov vysoký Mont Blanc, čo je najvyšší vrch Európy, rieky, kaňony, úrodné polia či ľadové more Mer de Glace.

Mont Blanc
Mont Blanc. Foto: unsplash.com

Na juhu krajiny sa nachádza pôsobivý Veľký verdonský kaňon, ktorý vytvorila rieka Verdon. Miestami dosahuje hĺbku až 700 m. Svoju cestu si brázdi od mesta Castellane v dĺžke 21 km až ku priehradnému jazeru Lac de Ste-Croix. Od roku 1928 je tu turistický chodník, ktorý sa dá zdolať za 6 hodín. Po oboch skalných okrajoch vedú i cestu, z ktorých sú nádherné výhľady na strmé vápencové masívy. V jeho horných častiach rastú olivy a neodolateľná levanduľa, ktorej kvety sa zbierajú na parfumy do mesta Grasse.

Veľký verdonský kaňon
Veľký verdonský kaňon. Foto: unsplash.com

Okrem stredomorskej Korziky, Francúzsko vlastní aj ostrovy v Karibiku, Polynézii a Indickom oceáne. Korzika je ostrov tiež bohatý na históriu. Jej prístavy sú obkolesené zeleňou a skalami. Vnútrozemie je divoké a bujné a mnohokrát poskytovalo miestnym obyvateľom aj útočisko pred nepriateľmi. Mesto Bonifacio vzniklo a juhu ostrova, oproti Sardínii a je si vedomé svojej histórii a stavieb, ktoré fascinujú dodnes.

Mesto Bonifacio na ostrove Korzika
Mesto Bonifacio na ostrove Korzika. Foto: unsplash.com

Top lokality

Marseille

Multikultúrny prístav Marseille s bohatou históriou, ktorá sa tiahne až do antického Grécka. Marseille bolo v minulosti vnímané ako špinavšie a chýbal mu pôvab Cannes alebo Saint Tropez. No táto "čierna ovca" na pobreží Provensálska postupne vyrástla až na Európske hlavné mesto kultúry (r. 2013). Srdcom Marseille je živý Vieux Port (starý prístav), starodávna štvrť Le Panier - najstaršia časť mesta a za návštevu určite stojí aj štvrť République so štýlovými butikmi a oblasť Joliette, v ktorej nájdete katolícku katedrálu Notre Dame de la Major.

Pohľad na mesto Marseille
Pohľad na mesto Marseille. Foto: unsplash.com

Bordeaux

Bordeaux je prístavné mesto na rieke Garonne. Bordeaux je hlavným svetovým mestom vínneho priemyslu a zároveň je domovom svetového veľtrhu vína, Vinexpo. Bordeauxské víno sa vyrába v regióne už od 8. storočia. Vinič zaviedli do regiónu Bordeaux Rimania, pravdepodobne v polovici prvého storočia, aby poskytol víno na miestnu spotrebu. Historická časť mesta je na zozname svetového dedičstva UNESCO ako vynikajúci mestský a architektonický súbor z 18. storočia. Po Paríži má Bordeaux najvyšší počet zachovaných historických budov vo Francúzsku.

Historické mesto Bordeaux
Historické mesto Bordeaux. Foto: unsplash.com

Štrasburg

Štrasburg je hlavné a najväčšie mesto regiónu Est vo Francúzsku a takisto je sídlom Európskeho parlamentu. Historické centrum Štrasburgu bolo zapísané v roku 1988 do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Mesto je prepojením francúzsko-nemeckej kultúry a bolo kultúrnym mostom medzi Francúzskom a Nemeckom. Štrasburg je sídlom medzinárodne uznávaných hudobných a dramatických inštitúcií ako napríklad Národná opera Rín či Národné divadlo v Štrasburgu.

Romantické časti Štrasburgu
Romantické časti Štrasburgu. Foto: unsplash.com

Jeden z najvýznamnejších orgánov Európskej únie sídli v Štrasburgu a na každom z plenárnych zasadnutí hostí 751 poslancov, no ročne jej prejaví dôveru aj masa turistov. Hlavným lákadlom je rokovacia sála, v ktorej je vždy cítiť atmosféra najväčších a najdôležitejších rozpráv, či historických hlasovaní. Návšteva Európskeho parlamentu, ktorý je hlasom občanov Európskej únie, je vynikajúcou príležitosťou, ako sa môžete oboznámiť s jeho činnosťou  a vplyvom v Európe.

Európsky parlament v Štrasburgu
Európsky parlament v Štrasburgu. Foto: unsplash.com

Provensálsko

Provensálsko je oblasť na juhu Francúzska. Je známe nielen nádhernými levanduľovými poliami, ale i obrazmi. V Provensálsku sa maľovalo už od praveku, o čom svedčia jaskynné nálezy. Slávny Pablo Picasso často navštevoval Côte d'Azur, kde sa neskôr i presťahoval a neustále tvoril. Alebo tiež známy maliar Edvard Munch navštívil a maľoval v Nice a Monte Carle. Provence má osobitné postavenie i v histórii filmu. Prebehlo tu jedno z prvých premietaní filmu, L'Arrivée d'un train en gare de La Ciotat. Päťdesiat sekundový nemý film, ktorý bol vyrobený bratmi Lumièrovcami na vlakovej stanici pobrežného mesta La Ciotat.

Provensálsko
Provensálsko. Foto: unsplash.com

Cannes

Toto mesto všetci poznajú v spojení s Medzinárodným filmovým festivalom Cannes vo Festivalovom paláci. Od druhej polovice 19. storočia sa pôvodne rybársky prístav so 4 500 obyvateľmi menil na moderné kúpele a postavené boli aj luxusné hotely. Na prvý pohľad by ste možno neverili, že taký Zinedine Zidane má niečo spoločné s Édith Piaf, no pravdou je, že oboch radíme k slávnym rodákom tohto mesta. Na preslávenú promenádu La Croisette určite vyrazte aj s fotoaparátom, keďže hrozí, že narazíte na nejednu celebritu.

Cannes
Slávne Cannes. Foto: unslpash.com

Toulouse

Toulouse je štvrtým najväčším mestom vo Francúzsku. Mesto je centrom európskeho leteckého priemyslu so sídlom spoločnosti Airbus a tiež sídlom akadémie des Jeux Floraux. Vďaka čomu je Toulouse považované aj za neoficiálne hlavné mesto okultizmu. No mesto je známe aj pre svoju gastronómiu - typickými jedlami regiónu sú klobása Saucisse de Toulouse, klobása Toulousain, fazuľa a bravčový guláš.

Toulouse
Toulouse. Foto: unsplash.com

Avignon

Toto mesto sa prezíva aj sídlo pápežov a je to tak hlavne kvôli pápežovi Klementovi V., ktorý sa sem presťahoval, čím reagoval na vtedajšiu situáciu v Ríme. Do 14. septembra 1791 mesto patrilo cirkvi, pápežskému štátu, no neskôr ho anektovala novovzniknutá Francúzska republika. Zrejme najznámejšou pamiatkou a symbolom mesta je Avignonský most, dobre zachovalé sú aj hradby, ktoré vystavali pápeži a unikátnou pamätihodnosťou je aj opevnený Pápežský palác.

Historické mesto Avignon
Historické mesto Avignon. Foto: unsplash.com

Saint Tropez

Málokto by uveril, že toto mesto plné prepychu bolo kedysi len malou rybárskou dedinkou. Po vylodení spojeneckých vojsk v roku 1944 bolo Saint Tropez prvým oslobodeným mestom. Toto miesto žije z turizmu, rybolovu, kúpeľníctva, módneho, poľnohospodárskeho a potravinárskeho priemyslu. Medzi známymi rodákmi je Brigitte Bardotová, francúzska bývalá modelka, herečka, speváčka a aktivistka za práva zvierat.

letovisko Saint Tropez
Letovisko Saint Tropez. Foto: unsplash.com

Ikonický film Žandár zo Saint Tropez dodnes privádza do tohto krásneho mestečka na Azúrovom pobreží stovky tisíc návštevníkov. Louis de Funès je kultové meno francúzskeho filmového priemyslu a na tomto mene vyrastali mnohé generácie. Múzeum Gendarmerie & kino Saint Tropez bolo otvorené v roku 2016 a návštevníkom predstavilo policajnú históriu, rolu samotnej budovy a mýty či realitu kinematografie v Saint Tropez. Každý fanúšik série, s trocha popleteným žandárom sa určite poteší fotke pred miestom, kde to všetko začalo.

Mesto Saint Tropez z výšky
Mesto Saint Tropez z výšky. Foto: unsplash.com

La Rochelle

La Rochelle je mesto v západnom Francúzsku a morský prístav v Biskajskom zálive, ktorý je súčasťou Atlantického oceánu. Hlavným rysom La Rochelle je Vieux Port, starý prístav, ktorý je v srdci mesta, malebný a lemovaný reštauráciami, kde podávajú miestne špeciality z rýb. Mestské múry sú vhodné najmä pre večernú prechádzku. Staré mesto je dobre zachované a veľmi romantické miesto vhodné na dlhé prechádzky. Na tomto mieste môžete zažiť typickú atmosféru francúzskeho prímorského mesta.

Prístavné mesto La Rochelle
Prístavné mesto La Rochelle. Foto: unsplash.com

Biarritz

Biarritz je mesto v Biskajskom zálive na pobreží Atlantického oceánu v juhozápadnom Francúzsku. Nachádza sa 35 km od hranice so Španielskom. Táto luxusná prímorská turistická destinácia je známa pre hotel Hôtel du Palais, ktorý bol pôvodne postavený pre cisárovnú Eugéniu, kasína a surfovanie. V meste sa nachádza množstvo kultúrnych i historických atrakcií. História je síce krásna, ale určite vás zaujme najmä múzeum čokolády. Kto by predsa do takéhoto múzea nechcel ísť? V tomto múzeu nájdete celú históriu výroby čokolády a okrem toho, môžete tu aj ochutnať rôzne druhy.

Prímorské mesto Biarritz
Prímorské mesto Biarritz. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Paríž

Tepnou Francúzska je unikátne hlavné mesto Paríž, ktoré je srdcom svetovej módy a umenia. Eiffelova veža, Notre Dame, Louvre, Seina, Champs-Élysées, Víťazný oblúk a mnoho iných parížskych klenotov sú obrovským lákadlom a tiež patrí medzi najnavštevovanejšie hlavné mesto na svete.

Paríž
La Defence. Foto: unsplash.com

Place de la Concorde, v preklade Námestie Svornosti patrí medzi najznámejšie námestia na svete. Nájdete ho na konci bulváru Champs- Élysées. Námestie navrhol Jacques-Ange Gabriel pre kráľa Ľudovíta XV. So stavbou sa začalo v roku 1754 a posledné práce sa ukončili v roku 1763. Námestie bolo postavené okolo jazdeckej sochy kráľa, podľa ktorého bolo aj pomenované. Neskôr ho premenovali na Námestie slobody a umiestnili naň gilotínu, ktorá sťala hlavy Márie Antoanety, kráľa Ľudovíta XVI. a revolucionára Robespierra. Až v roku 1830 získalo námestie svoje aktuálne meno.

Námestie Svornosti
Námestie Svornosti. Foto: unsplash.com

Place Vendôme, pôvodne Place Louis le Grand (Námestie Ľudovíta Veľkého) je jedno z kráľovských námestí v Paríži. Vzniklo v rokoch 1685 – 1699 na prianie kráľa Ľudovíta XIV. podľa plánov architekta J. Hardouin-Mansarta. Place Vendôme je veľkolepé obdĺžnikové námestie. Jeho osou prechádza jediná ulica (Rue de la Paix) a uprostred stojí Colonne Vendôme, pôvodne z roku 1810. Fasády domov okolo námestia majú jednotný architektonický vzhľad, ktorý sa zachoval v takmer neporušenej podobe. V posledných rokoch bolo pod námestím vybudované podzemné parkovisko, takže z neho zmizli parkujúce autá.

Place Vendôme
Place Vendôme. Foto: unsplash.com

Butte Montmartre je časť plná autentického šarmu, známa pre baziliku Sacré-Coeur a nádherný výhľad na Paríž. Na konci 19. storočia a na začiatku 20. storočia tu študovalo a pracovalo viacero známych osobností ako napríklad Amedeo Modigliani, Claude Monet či Pierre-Auguste Renoir. V súčasnosti je Butte Montmarte známe najmä pre rôzne pamiatky, ako Place du Tertre a cez noc pre zmenu kabaret du Lapin Agile.

Sacré-Coeur
Sacré-Coeur. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Klimatické podmienky vo Francúzsku sú porovnateľné s podnebím na Slovensku. Južné regióny sa vyznačujú teplým a suchým podnebím, kde teploty ani v zime neklesajú pod nulu. Letná turistická sezóna tu trvá od začiatku júna do konca septembra. Na druhej strane alpské vysokohorské zimné strediská umožňujú návštevníkom venovať sa zimným športom od decembra do polovice mája.

Zastupiteľský úrad

Slovenský inštitút v Paríži, 125 rue du Ranelagh, 75016 Paríž

Tel.: +33 171937333
Email: si.paris@mzv.sk

Colné predpisy

Vo všeobecnosti platia nasledovné podmienky k dovozu výrobkov pre osobnú potrebu z krajín EÚ do Francúzska: 800 ks cigariet, 200 ks cigár, 1 kg tabaku, 10 l destilátov, 20 l alkoholizovaného vína, 90 l vína (vrátane max. 60 l šumivého vína), 110 l piva. Benzín je možné prevážať len v nádrži auta + 10 l v kanistri. Do Francúzska je zakázané dovážať materiály s pedofilnou tematikou, produkty obsahujúce nebezpečné látky, narkotiká a psychotropné látky, dojčenské fľašky obsahujúce zlúčeninu bisfenol A, výrobky obsahujúce azbest.

Tipy na výlety vo Francúzsku

 • Zasnežené vrchy Aiguille du Midi a vyhliadka. Francúzsko.
  • Top

  Aiguille du Midi je najvyšší bod, ku ktorému sa dostanete lanovkou v údolí Chamonix. Stanica stojí vo výške 3 842 metrov a nachádza sa priamo oproti Mont Blancu. Aiguille du Midi je najbližšie, ako sa väčšina nehorolezcov môže dostať na Mont Blanc a ponúka bezkonkurenčný výhľad na masív, ľadovce a údolie Chamonix, nehovoriac o veľkom kuse Álp a okolitých krajín. Lanovka drží svetový rekord v najvyššom prevýšení. Jedná sa o dvojetapovú cestu vychádzajúcu z údolia vo výške 1 035 metrov. Aj v letných mesiacoch môžu teploty na vrchole Aiguille du Midi dosahovať až -10 ° C (bez chladného vetra), takže nezabudnite na zimné bundy.

 • Antibes, Francúzsko
  • Top

  Mesto na pobreží Stredozemného mora je obľúbenou letnou destináciou francúzskych i zahraničných turistov. Miesto je poznačené ako rodisko španielskeho maliara Pabla Picassa, no nachádza sa tu aj stará pevnosť, delfinárium, akvapark, azúrové pobrežie a ďalšie turisticky zaujímavé objekty. Toto letovisko sa snaží organizovať aj mnoho podujatí, ktoré lákajú masy turistov a možno to je dôvodom, prečo ho viacerí považujú za rovnocenné s Monakom.

 • Pohľad z výšky na mesto Arcachon, pieskové pobrežie, more a mesto. Francúzsko
  • Top

  Arcachon je veľmi obľúbenou pobrežnou destináciou v juhozápadnom Francúzsku. Nachádza sa západne od Bordeaux na severnom konci najdlhšieho a najpiesočnatejšieho pobrežia v Európe, ktoré sa tiahne 200 kilometrov južne od Biarritzu. Pobrežie je známe ako Argentské pobrežie alebo Strieborné. Medzi hlavné atrakcie patrí Zimné mesto s rozsiahlym počtom víl postavených v roku 1860 a najkompletnejšie mesto v štýle "belle epoque".. Piesočná duna "Dune du Pilat" sa nachádza niekoľko kilometrov južne od Arcachonu a je najväčšou piesočnou dunou v Európe s výškou viac ako 110 metrov. Je asi 3 km dlhá.

 • Vlajky a pamätník pri mori v Arromanches. Francúzsko
  • Top

  Arromanches je príjemné prímorské mesto, ktoré je známe aj svojou úlohou pri vylodení v deň D 6. júna 1944. V centre Arromanches je kostol svätého Petra, postavený v roku 1860. Nachádza sa tu i Múzeum vylodenia v Normandii s informáciami o operácii Overlord a prístav Mulberry a množstvo zbraní druhej svetovej vojny.

 • Historická štvrť - katedrála, námestie v Caen, Francúzsko
  • Top

  Hlavné mesto regiónu Normandia, ktoré leží asi 200 km západne od Paríža nie je známe veľkým množstvom pamiatok – väčšina bola zničená pri vylodení spojencov, no pre turistov je atraktívne najmä historické centrum mesta, pamätník vylodenia spolu s múzeom mieru a hrad vybudovaný Viliamom Dobyvateľom.

 • Champagne, Francúzsko
  • Top

  Vinárska oblasť Champagne sa nachádza v severovýchodnom Francúzsku. Táto oblasť je najznámejšia pre výrobu šumivého bieleho vína, ktoré nesie názov regiónu. Právo Európskej únie vyhradzuje výraz "šampanské", používať výlučne pre vína, ktoré pochádzajú z tejto oblasti. Tento región je rozdelený do ďalších piatich častí a v každej z nich sa pestuje iné hrozno. Medzi hlavné hrozno pestované v regióne patrí Chardonnay, Pinot noir a Pinot Meunier.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie vo Francúzsku