Fínsko

Fínsko je krajina tisícich jazier a nekonečných ľadovcov. Je približne 7 x väčšia ako Slovensko a je plná úchvatných lesov, čistej prírody a istej tajuplnosti.

Divočina tejto krajiny je najrozsiahlejšia v rámci Európy. Nachádza sa v strednej časti Baltického štítu. Je rozdelené na dve časti, a to južnú a severnú. Severnú časť tvorí polárny kruh a územie laponskej tundry. Južná časť je ríšou jazier a ihličnatých lesov. Fínsko je severský sociálny štát, ktorého cieľom je byť uhlíkovo neutrálny do roku 2035. Je to tiež najšťastnejšia krajina na svete. Približne 75 % jeho povrchu je pokrytých lesmi a nachádza sa tu najväčšie súostrovie na svete, ako aj najväčšia oblasť jazier v Európe a posledná nespútaná divočina, Laponsko.

Fínsko je tiež bezpečným cestovateľským cieľom – 11 z 12 stratených peňaženiek sa vracia ich majiteľom. Fíni si vo všeobecnosti nepotrpia na krátke rozhovory a tiché chvíle v rozhovoroch sa nepovažujú za trápne. Fíni sú známi svojou skromnosťou a veľkým zmyslom pre humor. Fínske zimy sú dlhé, chladné a tmavé, vďaka čomu sú ideálne na zimné aktivity, ako je lyžovanie, korčuľovanie a v Laponsku aj pozorovanie polárnej žiary. Laponsko obýva asi 200 000 sobov, čo je o 20 000 viac ako ľudí.

Krajina
Fínsko Fínsko
Hlavné mesto
Helsinki
Časový posun
1h
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
parlamentná republika
Rozloha a populácia
Fínsko má približne 338 145 km2 a 5 557 000 obyvateľov.
Jazyky
fínčina, švédčina
Náboženstvo
evanjelické 77,3 %, pravoslávne 1,1 %, ostatné 1,5 %, bez vyznania 20,1 %
Fínska príroda
Fínska príroda. Foto: unsplash.com

Zima poskytuje aj dokonalú zámienku na tradičné stretnutia na predvianočných večierkoch alebo pri jazde na boboch. Po dlhých zimných večerov si Fíni užívajú každú sekundu leta s bielymi nocami. Sauna je hlavnou súčasťou fínskej kultúry ako aj každodenného života.

Ålandské ostrovy, ktorých je celkom 6500 sa nachádzajú medzi Švédskom a Fínskom. Patria Fínsku, hovorí sa na nich švédsky a v rámci Európskej únie majú špeciálny status. V letnom období sú ideálnym miestom na cykloturistiku, avšak lákavé sú i tunajšie pláže a lodné výlety.

fínska príroda
Fínska príroda. Foto: unsplash.com

V blízkosti hlavného mesta sa nachádza pekná krajina. Národný park Sipoonkorpi ležní východne od Helsínk. Táto nedotknutá divočina je domovom rysov tetrova, hlucháňa a výrov. Je to veľmi vhodné miesto na pozorovanie prírody a biodiverzity, ktorá je v krajine veľmi podporovaná a chránená.

Sipoonkorpi
Sipoonkorpi. Fínsko. Foto: unsplash.com

Fínsko je prevažne rovinaté, s nízkymi kopcami. Juh má zalesnené horské oblasti. Pobrežie je veľmi členité. Zimy sú chladné, jazerá sú pokryté hrubým ľadovým pancierom. 

Fínska zima, les
Fínska zima. Foto: unsplash.com

Najvyššia hora Halti sa šplhá do výšky 1328 m a je možné ju zdolať aj v zime na bežkách. Nachádza sa v blízkosti hraníc s Nórskom. Fínsko má cez 200 tisíc jazier väčších než 500 m2. Vodná sústava Saimaa je štvrtým najväčším jazerom v Európe s dĺžkou brehov až 15 000 km, pričom na samotnom jazere, ktoré je ľadovcového pôvodu je 14 tisíc ostrovov. 

Jazero Saimaa
Jazero Saimaa. Fínsko. Foto: unsplash.com

Fínsko má množstvo národných parkov. Národný park Koli vznikol v roku 1991, pričom tu je predmetom ochrany aj kultúrna krajina. Na lúkach sa pasú ovce a kravy. Veľkou atrakciou sú krásne vyhliadky, ako napríklad vrch Ukko-Koli, ktorý sa vypína nad jazerom Pielinen. Je tu množstvo lesov, jaskýň a bielych skál. 

Národný park Koli
Národný park Koli. Foto: unsplash.com

Región Severná Karélia ukrýva nádherný národný park Patvinsuo, ktorý je pokrytý močiarmi, čím tak slúži ako domov pre mnoho druhov vtákov. Uprostred parku sa nachádza jazero Suomunjärvi. Ikonou parku je medveď, ktorý obýva tieto nekonečné lesy. Žije tu aj veľa bobrov. V pestrej mozaike modrých a zelených farieb prírody je najväčšie jazero Inari vraj najmodrejšie. Brehy obmývajú zátoky a hladina je posiata viac ako tromi tisícimi nízkych zalesnených ostrovov. V jeho severnej časti sú močiare, borovicové, brezové lesy. Je domovom losov a rysov. 

jelene
Okolie Inari. Foto: unsplash.com

Arktické podnebie tohto severského regiónu zmierňuje Severoatlantický prúd - pokračovanie Golfského. Leto sa tak pri jazere Inari podobá skôr v tých južnejších častiach. Rastú tu napríklad ostružiny s oranžovým sfarbením, z ktorých Laponci vyrábajú džem a likér značky Lakka. Jazero je plné rýb, ako čereble, pstruhy, pleskáče, ostrieže, lipne a sivone. V lete hniezdi na vresoviskách Inari sova snežná. Keď napadne prvý sneh, ľad sa tu objaví na pol roka. 

Inari
Inari. Foto: unsplash.com

Top lokality

Porvoo

Mesto ležiace približne 50 kilometrov od Helsínk vás dostane jeho atmosférou. Je to totiž jedno zo šiestich stredovekých miest vo Fínsku, ktoré sa prvýkrát spomína ako mesto v textoch už zo 14. storočia.

domy v Porvoo
Drevené domy v Porvoo. Foto: unsplash.com

Oblasť Porvoo bola obývaná od doby kamennej. V prehistorickej dobe bola rieka Porvoonjoki obchodnou cestou pre fínsky kmeň Tavastiánov, ktorí obývali väčšinu vnútrozemských regiónov. Porvoo bolo kolonizované Švédmi v 13. a 14. storočí po tzv. Druhej križovatke. Mesto je známe svojou starou časťou, ktorú tvorí hustá stredoveká ulica s prevažne drevenými domami.

Porvoo.
Porvoo. Foto: unsplash.com

Rovaniemi

Rovaniemi sa nachádzaasi 6 kilometrov južne od arktického kruhu a je medzi kopcami Ounasvaara a Korkalovaara. Cestovný ruch je v Rovaniemi veľmi rozvinutý kvôli nedotknutej oblasti a mnohým rekreačným možnostiam. Medzi najvýznamnejšie pamiatky mesta Rovaniemi patrí most Jätkänkynttilä s jeho večným plameňom nad riekou Kemijoki. Dom Arktikum, ktorý vystupuje z brehu rieky Ounasjoki, radnica Rovaniemi, či dom Lappia, ktorý slúži ako divadlo. Rovaniemi bolo dokonca zvažované ako oficiálne domovské mesto Santa Clausa.

psy
Haski vo Fínsku. Foto: CK Satur

Levi

Levi je najpopulárnejšie stredisko pre zimné športy nielen vo Fínsku, ale aj v rámci Škandinávie. Nachádza sa tu hora Levi s výškou 531 m. Je známe pre lyžiarske zjazdovky, ktorých je tu vyše 40. Najdlhšia trať meria 2,5 km. Bežkárskych tratí je tu až 230 km, a 750 km pre snežné skútre. Zimná sezóna je dlhá, začína v polovici októbra a končí začiatkom júna. 

sneh a hory
Levi. Foto: unsplash.com

Turku

Turku patrí medzi najstaršie mestá vo Fínsku. Ešte do roku 1812 bolo hlavným mestom Fínska. Potom cár Alexander I. vládu presťahoval do Helsínk. Atrakciou mesta je hrad z 13. storočia, katedrála a staré mesto. V Turku sa nachádzajú veľké lodenice, kde sa stavajú aj tie najväčšie výletné lode na svete (Oasis of the Seas). Názov pochádza zo staroslovenského slova, čo značí trhovisko. Názov Fínsko sa používalo pôvodne na toto územie a až neskôr sa rozšíril ďalej. 
Turku
Turku. Foto: unsplash.com

Rauma

Historické mesto Rauma sa pýši starými drevenými domami, ktoré sa dostali aj na zoznam UNESCO. Niektoré pochádzajú zo 17. storočia. Zaujímavé je i okolie mesta, kde sa dá prejsť na okolité ostrovy. 25 km od mesta sa nachádza významné pohrebisko z doby bronzovej Sammallahdenmäki, kde je viac ako 30 mohýl. 

Rauma
Rauma. Foto: unsplash.com

Tampere

Tretie najväčšie mesto Fínska leží v jeho juhozápadnej časti, 180 km od Helsínk. V jeho okolí sú jazerá, lesy a močariská. Založené bolo v 18. storočí. Najstaršou stojacou budovou je kostol Messukylä zo 16. storočia. Plnohodnotným sa stalo v roku 1779 keď mu švédsky kráľ Gustav III. udelil mestské práva. 
Tampere
Tampere. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Helsinki

Hlavné mesto Fínska, Helsinki, je známe svojím severským šarmom. Je to živé prímorské mesto na krásnych ostrovoch a plné zelene. Možno ho ľahko preskúmať aj peši. Dizajn, architektúra, kultúra a nákupy - všetko pokope a k tomu veľké parky, lesy, jazerá. Netreba dodávať, že v Helsinkách sa niečo deje v každom dni roka. Región Helsinki zahŕňa hlavné mesto a jeho metropolitnú časť. Nájdete tu i náučné chodníky a to nebudete ani ďaleko od mesta.

Helsinki
Helsinki. Fínsko. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Fínsko je náročné na klimatické podmienky z hľadiska dlhotrvajúcej zimy (5 mesiacov) a krátkeho leta (jún - júl). Najchladenejším mesiacom je január  a najteplejším mesiacom je vo všeobecnosti júl. Nie je zvláštnosťou, že v niektorých rokoch v letných mesiacoch nevystúpi teplota nad 20 ˚C (štatistiky uvádzajú priemernú letnú teplotu okolo 22 ˚C). Pre zimné mesiace je príznačná tma (šero) počas dňa (svetlo trvá len niekoľko hodín) a pre letné mesiace naopak „biele noci“. Podnebie južného Fínska je severské mierne.

Letisko a dĺžka letu

Priame lety z Viedne v trvaní cca 2 hodín. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Helsinkách, Vähäniityntie 5, 00570, Helsinki

Tel:  +358 / 968 117 810 
Mobil: +358/ 503 017 441 (pohotovostný mobil)
Email: skemb.hels@sci.fi

Víza a doklady

Pri cestovaní do Fínska musí mať občan Slovenskej republiky platný cestovný pas alebo občiansky preukaz vo forme ID karty. Legislatíva nestanovuje minimálnu dĺžku platnosti cestovného dokladu; doklady musia byť platné pri vstupe aj výstupe z krajiny. Pobyt vo Fínsku je možný bez registrácie maximálne 90 dní.

Doprava

Dopravné predpisy sú podobné so slovenskými. Fínski vodiči ich úzkostlivo dodržiavajú, a preto sa vo Fínsku jazdí pohodlne a bezpečne. V prípade dopravných priestupkov sú vodiči pokutovaní na naše pomery vysokou sumou. Špecifikom je fakt, že výška pokuty je závislá od výšky mzdy pokutovaného. Používanie diaľnic je bez poplatku. 

Tipy na výlety vo Fínsku

 • Budova Arktika vo fínskom Rovaniemi.
  • Top

  Sklenený tunel Arktikum, ktorý sa tiahne v dĺžke 172 m vedie od rieky Ounasjoki do vedeckého centra a výstavných priestorov múzea. Rieka je obľúbeným miestom na korčuľovanie obzvlášť počas zimných dní. Arktikum ponúka návštevníkom prehľad zaujímavostí arktickej prírody, ako je severská oblasť Pesamo, známa pre rybolov, baníctvo a turizmus s priamym napojením na oceán. Dozviete sa tu o tunajších obyvateľoch, o polárnych medveďoch či polárnej žiare, ktorej prítomnosť vždy hrala dôležitú rolu v príbehoch severských národov. Podľa fínskych tradícií vraj vznikla z iskier líščieho chvosta, keď líška prechádzala severnými útesmi. Pozrite si i krátky film o neskutočne nádhernej severskej prírode.

 • Santa Claus sediaci na kresle vo svojej kancelárii so stromčekom.
  • Top

  Dedinka Santa Clausa sa nachádza 8 km od mesta Rovaniemi, ktoré je najväčším obývaným mestom v blízkosti polárneho kruhu. Od hlavného mesta Helsínk ho delí 800 km. V tejto rozprávkovej dedine sú reštaurácie, obchody, soby, psie záprahy či chatky vybavené saunami. Santa tu má svoju kanceláriu, kde prijíma svojich hostí od rána do večera, a kde sa s ním môžete porozprávať (hovorí asi 10 jazykmi) a urobiť si nezabudnuteľnú pravú „santovskú fotku“. Spolu s ním sú tu škriatkovia, husky a soby. Svoj domov Santa opúšťa na saniach ťahaných sobmi len na krátku dobu, a to každý rok 23. decembra, aby doručil deťom darčeky. Vydajte sa aj do tajnej Santovej jaskyni, kde môžete stretnúť ľadovú princeznú, pozrieť si ľadové sochy, ozdobiť perníky, alebo sa previezť vlakom cez dielne elfov.

 • jedlo z lososa
  • Top

  Fínska kuchyňa je zmesou švédskej a ruskej kuchyne. Ozajstné delikatesy vedia Fíni pripraviť z rýb, obzvlášť lososie špeciality. Radi vás pohostia predjedlom smörgasbord, ktoré je ako inak, pripravené z rýb (baltický sleď, treska, losos). Či už je to chutná lososová polievka, filety z ostrieža alebo nakladaný baltský sleď, rybie pokrmy sú vo Fínsku veľmi obľúbené. Najlepšie sú čerstvé z miestnych trhov. Údenie rýb je pre túto krajinu tiež typické. Ak budete vo Fínsku počas neskorej letnej sezóny, zájdite na račiu párty „rapujuhlat“, kde sú raky gurmánskou pochúťkou.

 • brusnice
  • Top

  Sladké brusnice, lesné jahody a čučoriedky nazbierané priamo z lesa alebo čerstvo kúpené na miestnom trhu sú fínskou lahôdkou. Výborné sú aj miestne džemy z lesného ovocia či z rakytníka.

 • Snežné skútre v Rovaniemi. Fínsko.
  • Top

  Aký je lepší spôsob zažiť laponskú prírodu ak nie na snežnom skútri? Stačí vysadnúť a jazdiť cez biele lesy a zamrznuté jazerá. Tak dokážete prekonať rýchlejšie väčšie vzdialenosti a pritom spoznať obrovský kus fínskej divočiny.

 • Sobie záprahy. Fínsko.
  • Top

  Keďže v našich končinách toľko sobov nemáme, vyberte sa za tradičným laponským zážitkom, a tým je jazdenie na saniach ťahanými sobmi a poznávanie ich zvieracej kultúry. Sobie sane sú príjemným spestrením zážitkov, kedy si sedíte pod prikrývkami a kdesi do hlbín bielych lesov vás ťahajú tieto severské zvieratá. Výlety sú vhodné aj pre rodiny s deťmi.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie vo Fínsku