Zakyntos

Najslnečnejší grécky ostrov Zakyntos je často nazývaný aj ostrov vôní (vonia tu eukalyptus, korenie a divoké byliny) alebo „Kvet východu – Fiore de Levante“ - pre svoju bujnú vegetáciu vďaka výdatným zimným dažďom. Ostrov Zakyntos je tretím najväčším ostrovom Iónskeho mora a je súčasťou Iónskych ostrovov (Iónioi Nísoi), ktoré ležia pri západnom pobreží Grécka.

Iónske súostrovie sa nazýva aj Heptanisia – Sedem ostrovov, aj keď spolu s menšími ostrovčekmi je ich približne 40. Na Zakyntose je všetko na dosah ruky – rozloha približne 406 km2 a pobrežie dlhé necelých 124 km je výhodou – a tak každý deň môžete byť na inom mieste či opačnom konci malého kúska zázračnej pevniny.

Krajina
Grécko Zakyntos
Časový posun
1h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Administratívne je Zakyntos samostatným správnym okresom (nómos) spomedzi celkového počtu 52 takýchto jednotiek Gréckej ...
Administratívne je Zakyntos samostatným správnym okresom (nómos) spomedzi celkového počtu 52 takýchto jednotiek Gréckej republiky. K hlavnému ostrovu patrí aj niekoľko miniostrovčekov pri pobreží, tri v zálive Lagana (Peloúzo, Marathonísi, Ag. Sostis) a 67 km južne vzdialené ostrovy Strofády.
Rozloha a populácia
Na ostrove žije 41 472 obyvateľov a jeho rozloha je 404 m² (maximálna dĺžka 40 km a maximálna šírka 20 km). Pobrežie ost...
Na ostrove žije 41 472 obyvateľov a jeho rozloha je 404 m² (maximálna dĺžka 40 km a maximálna šírka 20 km). Pobrežie ostrova je dlhé 124 km.
Jazyky
Úradným jazykom je gréčtina. V letoviskách sa dohovoríte aj anglicky, nemecky alebo francúzsky. Nápisy, jedálne lístky a...
Úradným jazykom je gréčtina. V letoviskách sa dohovoríte aj anglicky, nemecky alebo francúzsky. Nápisy, jedálne lístky a iné tlačené materiály bývajú viacjazyčné.
Náboženstvo
Grécka ortodoxná cirkev (pravoslávna), hlavou je aténsky arcibiskup.
Elektrický prúd
Napätie v elektrickej sieti je 220 V, adaptér nie je potrebný.

Top lokality

Agios Sostis

Romantické letovisko, ktoré leží medzi letoviskami Laganas a Limmi Keri. Názov Agios Sostis je odvodený od názvu malého ostrovčeka, ktorý bol oddelený od pevniny počas zemetrasenia v roku 1633. Ostrov je od letoviska vzdialený len pár metrov. Pláž v Agios Sostis, ktorá plynule nadväzuje na pláž mesta Laganas, je užšia, ale dlhá a piesočnatá.

 • vzdialenosť od letiska 9 km
Agios Sostis
Agios Sostis. Foto: depositphotos.com

Laganas

Najrušnejšie a najväčšie stredisko ostrova lemuje laganský záliv s prekrásnou piesočnatou plážou, ktorá je cca 9 km dlhá s dvomi ostrovmi. Ostrovček Ag. Sostis je spojený s pevninou drevenou lávkou a je vyhľadávaný pre konanie svadieb. Ostrovček Marathonisi je dostupný loďkou, ktorá sa dá prenajať priamo na pláži v Laganas. Ostrovček je známy panenskou plážou, hniezdiskami korytnačiek ale aj jaskyňou s malou kamienkovou plážou. Stredom letoviska sa tiahne centrálne ulica, ktorú z každej strany obklopujú diskotéky a  bary.

 • vzdialenosť od letiska 7 km
Laganas
Zakyntos. Foto: depositphotos.com

Tsilivi

Severné pobrežie ostrova lemujú kilometre pieskových pláží s menšími či väčšími strediskami – Tsilivi, Planos, Tragaki,Kypseli, Alykes, Alikanas, ktoré turistov dovedú až k nezabudnuteľným morským jaskyniam na severozápade ostrova. Tsilivi (5 km od hlavného mesta) patrí medzi rušnejšie moderné strediská so štyrmi kilometrami organizovaných piesočnatých pláží s pozvoľným vstupom do mora a bohatou ponukou vodných športov. Návštevníkom ponúka množstvo taverien, reštaurácií, obchodov a minimarketov. Nočnú zábavu poskytujú bary, nechýba dobrá hudba a karaoke.

 • vzdialenosť od letiska 9 km
Tsilivi
Tsilivi. Foto: depositphotos.com

Tragaki

Na severovýchode ostrova Zakyntos sa nachádza kľudné letovisko Tragaki, ktoré je vzdialené cca 10 kilometrov od hlavného mesta. Je dobrou voľbou pre všetkých, čo si chcú oddýchnuť od ruchu mesta a užiť si kľudnú dovolenku. Letovisko je obklopené olivovými hájmi, vinicami a ovocnými sadmi. Hlavným lákadlom Tragaki je krásna piesočnatá pláž s pozvoľným vstupom do mora, množstvo obchodíkov, taverien, široká ponuka vodných športov, ako jazda na vodných lyžiach, skútroch, jachting.

 • vzdialenosť od letiska 12 km
Tragaki
Tragaki. Foto: vatiavillas.gr

Vassilikos

Polostrov sa nachádza na východnom cípe ostrova, vyhľadávané sú najmä nádherné romantické pláže s čistým pieskom a priezračným morom. Rovnomenné stredisko Vassilikos je ideálne pre milovníkov mora, pláží a pokojnejšej dovolenky. Turisti zo všetkých kútov ostrova ho radi navštevujú kvôli malebným scenériám a celodenným výletom za kúpaním. Intimitu podčiarkuje pár obchodíkov a taverien, neveľké množstvo menších apartmánov a penziónov. Letovisko si uchováva nedotknuté prostredie a čoraz vzácnejšiu faunu a flóru. Ak si chcete vychutnať aj nočný život, do rušného strediska Argassi vás dopraví mestský autobus premávajúci v pravidelných intervaloch alebo taxík. Z Vassilikosu je pekný výhľad na grécky polostrov Peloponéz.

 • vzdialenosť od letiska 16 km
Vassilikos
Vassilikos. Foto: villakouros.gr

Hlavné mesto

Zakyntos

Hlavné a zároveň jediné mesto na ostrove je Zakyntos. Nachádza sa na východnom pobreží ostrova a mestu dominuje Benátsky hrad, z ktorého sa návštevníkom naskytne krásny výhľad na mesto, prístav a Peloponéz. Potom, čo celé mesto zničilo zemetrasenie v roku 1953, bolo úplne nanovo postavené. Zachovali sa len štyri budovy a to budova kostola Agiou Nikolaou tou Molou, budova národnej banky, škola a kostol Agiou Dionysiou. Dominantou mesta je práve kostol sv. Dionýsia, ktorý je patrónom ostrova a patrón odpúšťania, v kostole sa nachádzajú jeho telesné pozostatky. Centrom mesta je Námestie Dionysia Somolosa obklopené neoklasicistickými budovami . Na námestí sídli postbyzantské múzeum, v ktorom možno vidieť kultúrne poklady ostrova ako sochy zdobené zlatom, rôzne ikony a umelecky vyrezávané predmety z dreva, knižnica a kino Foskolos, budova národnej banky, radnica a kostol Agiou Nikolaou tou Molou. Za hlavným námestím sa nachádza menšie Námestie Republiky a Námestie Sv.Marka,kde začína hlavná ulica Alexandru Roma s mnohými nákupnými možnosťami. Mesto ožíva po zotmení, množstvo reštaurácií a barov s turistami a miestnymi vytvára dokonalú dovolenkovú atmosféru. Metropola ostrova sa nazýva aj Chóra, označením, ktoré sa v Grécku používa, keď meno hlavného mesta je rovnaké ako meno ostrova.

Zakyntos
Zakyntos. Foto: depositphotos.com

Kedy vycestovať

Zakyntos je ideálnou destináciou pre letnú dovolenku. Jarné mesiace sú na ostrove v znamení kvitnúcich kvetov a prebúdzajúcej sa zelene. Leto, predovšetkým júl a august, sú veľmi slnečné a teplé s priemernou dennou teplotou 26°C. V týchto mesiacoch spadne aj najmenej zrážok. K príjemným teplým mesiacom patria aj máj – jún a september – október. Počas zimných mesiacov tu výdatne prší, vďaka čomu je ostrov tak zelený.

Letisko a dĺžka letu

Na dovolenku na Zakyntose možno letieť z Bratislavy a Košíc, prípadne z Viedne a dĺžka letu je niečo cez jeden a pol hodinyz Atén 45 minút. Na samotný ostrov sa možno pohodlne dopraviť aj pravidelnou trajektovou dopravou z mesta Kyllini. Cestovné je približne 8€ na osobu a 40€ za automobil.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach:, Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény, Grécko

Tel: +30 2106771980, +30 2106771870
Mobil: +30 6932408028
Email: emb.athens@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Grécka. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov (nemá občiansky preukaz) by mala mať vlastný cestovný pas. Ak budete chcieť v Grécku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz. Samozrejme musíte mať technický preukaz a zelenú kartu (doklady o poistení vozidla).

Colné predpisy

Do Grécka je možné doviezť potraviny z iných členských krajín EÚ v množstve, ktoré slúži na osobnú spotrebu. Trestný je dovoz a vývoz rastlín, z ktorých sa vyrábajú omamné či psychotropné látky. Sadzba je minimálne 10 rokov a je spojená aj s vysokou pokutou. Mak sa pokladá za ľahkú drogu.

Doprava

Na ostrove Zakyntos existujú autobusové spojenia medzi hlavným mestom a letoviskami Argassi, Vasilikos, Tsilivi, Alykes, Kalamaki a Laganas a platia tu bežné európske pravidlá cestnej premávky. Maximálna povolená rýchlosť v obci je 50 km/h, mimo obce 80 km/h Vodiči nesmú telefonovať za jazdy. Povinné sú bezpečnostné pásy na predných sedadlách a použitie detských sedačiek. Pri jazde na motocykli, musíte mať helmu. Smerové tabule sú často v gréčtine aj v latinke. Miestni jazdia svojrázne, preto venujte zvýšenú pozornosť jazde. Cesty svojou kvalitou zodpovedajú hornatému reliéfu ostrova. Železnice na ostrove nie sú, ale je možnosť napojenia cez grécku, resp. peloponézsku železničnú sieť až do prístavu Kyllini k trajektu na Zakyntos. Leteckú prepravu zabezpečuje medzinárodné letisko, ktoré leží na juhu ostrova.

Shopping a suveníry

Shopping

Hlavnou nákupnou ulicou v meste Zakyntos je ulica Alexandru Roma . Nájdete na nej množstvo obchodov predávajúcich výrobky z kože, zlaté a strieborné šperky. Na ostatných miestach a najmä v turistických strediskách predávajú najmä suveníry, oblečenie na pláž alebo na hračky. V turistických strediskách bývajú obchody otvorené denne od 9:00 do 22:00 hodín, v hlavnom meste majú od 14:00 do 18:00 hodín zatvorené.

Suveníry

Najčastejšie ponúkaným suvenírom na ostrove sú korytnačky v rôznych vyhotoveniach – napríklad na magnetke, na kľúčenke, alebo ako prívesok. K ďalším suvenírom patria aj vyrezávané sošky afrického štýlu, tričká, bambusové píšťaly a kožené náramky. Spomedzi typicky gréckych suvenírov tu nájdete keramiku, šperky, výšivky, alebo korenie.

Ostrov Zakyntos nemôžete opustiť bez suveníru z kože. Kvalitné kožené kabelky, peňaženky a pod. dostanete kúpiť v mnohých obchodoch priamo v meste. Pri prechádzkach po večernom letovisku sa určite viackrát zastavíte pri vysvietených výkladoch zlatníctiev - prstene, náušnice, retiazky - každému podľa gusta a hrúbky peňaženky.

No obľúbený je aj suvenír priamo z mora - morské špongie majú okrem dekoračných účelov, aj praktické využitie - výborne sa hodia na utieranie a umývanie prakticky všetkého v domácnosti aj mimo nej. Častejšie ich využijete v skrášľovacích procesoch nežnej polovice ľudstva - ako špongia na umývanie tela a tváre , alebo ako pomocníci pri odličovaní. Pokiaľ sa o tento kvalitný prírodný produkt dobre staráte (po použití vymyť zvyšky mydla čistou vodou) vydrží i niekoľko rokov.

Špecialitou ostrova je tymianový med, ktorý oceníte najmä počas chrípkového obdobia v zimných mesiacoch. Má fantastické účinky a navyše výborne chutí. Na ostrove ho dostanete kúpiť i s vlašskými alebo pistáciovými orechmi. Gazdinky sa určite potešia záplave korenín v nápaditých baleniach, ktoré lahodia nielen chuťovým bunkám, ale aj očiam. Zabudnúť nesmiete ani na olivový olej. Pribaľte si pri odchode nerozbitnú fľašu tejto výnimočnej pochutiny. Tak si môžete chutný a zdravý grécky šalát pripraviť i v našich zemepisných šírkach. Populárne sú i kvalitné olivové mydielka, vhodné na umývanie pokožky tváre a tela a bez fľaše metaxy sa z Grécka nevracajte. Pri kúpe tohto koňaku platí: čím viac hviezdičiek, tým kvalitnejší obsah. Národný nápoj ouzo a raki dostanete kúpiť v klasických ale i veľmi zaujímavo dekorovaných fľašiach rôzneho objemu. Vázy, taniere, popolníky, svietniky, soľničky, misky všetkých tvarov a veľkostí, moderné alebo inšpirované motívmi dávnych čias, napodobeniny muzeálnych exponátov - sú vhodné pre každý vkus či náladu.

Sviatky

Sviatky na Zakyntose sú rovnaké ako v celom Grécku:

1. január Nový rok a sviatok Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento deň si ľudia vzájomne vymieňajú drobné darčeky, deti obchádzajú domácnosti a spievajú (obdoba našej koledy).
6. január Sviatok Zjavenia Pána, oslavujúci pokrstenie Krista v rieke Jordán. Je to sviatok, kedy sa do mora, jazera alebo rieky hodí kríž a mladí chlapci sa predháňajú, kto ho prvý vyloví a donesie späť.
7. január Sviatok Jána Krstiteľa
25. marec Sviatok Zvestovania Panny Márie a Deň nezávislosti. Tri týždne pred začiatkom pôstu začínajú fašiangy, usporadúvajú sa maškarné večierky.
rôzne

Čistý pondelok - Prvý deň pôstu. Tento deň sa oslavuje púšťaním šarkanov a jedia sa tradičné druhy pôstneho jedla. 

rôzne

Veľká noc - Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok. Na Veľký piatok sa nosí v procesii so sviečkami Kristova rakva, v sobotu o polnoci kňaz v kostole vyhlási, že Kristus vstal z mŕtvych a od jeho zapálenej sviečky sa prenáša tzv. plameň života na sviečky veriacich, ktorí si ich nesú zapálené domov. V nedeľu sa navštevujú všetci príbuzní, na ražni sa pečie jahňacina, súťaží sa v rozbíjaní natvrdo uvarených a na čerstvo nafarbených vajciach (ťukajú sa špičkami o seba).

1. máj Sviatok jari a sviatok práce. V tento deň sa vstupné dvere domu zdobia kyticami.
25. máj Jónsky deň - oslava pripojenia Jónskych ostrovov ku Grécku.
30. júl Sviatok svätých apoštolov
15. august Sviatok Nanebovzatia Panny Márie
28. október Deň "Óchi", oslava odmietnutia talianskeho ultimáta v roku 1941 (ministerský predseda Metaxas odmietol na Mussoliniho žiadosť o povolenie vstupu talianskych jednotiek do Grécka, deň zahájenia gréckeho boja proti okupácii).
25. a 26. december Vianoce

Tipy na výlety na Zakyntose

  • Top

  Bájna rieka v oblasti Epirus ideálna na jednodňový výlet z letovísk Parga a Sivota. Kraj nadpozemskej krásy, v ktorom sa zrodili grécke báje. Popri skalnatých brehoch rieky Acheron vzdorovali hrdinovia cudzej nadvláde. Jej rovinatý dolný tok podľa starých mudrcov umýval brehy záhrobia. Vitajte v miestach, kde história a mýtus splývajú v jedno.

  • Top

  Už neobývaný kláštor na kraji rovnomennej dedinky vchádzate cez masívnu bránu z 15. storočia. Kláštorný kostolík s freskami zo 17. storočia je dobre zachovaný. Môžete vidieť aj starú pec a lis na olivy, ktorý používali mnísi. V tomto kláštore prežil svoje posledné roky svätý Dionísos ako opát. V tom čase dokázal aj svoju veľkú lásku k blížnym: v kláštore poskytol vrahovi svojho brata azyl.

 • Grécko
  • Top

  Grécko má siahodlhú históriu, na ktorú sú Gréci právom pyšní. Je stále dôležitou súčasťou ich života a obklopuje ich vo všadeprítomných pompéznych pamiatkach, ako aj zachovalých kláštoroch. Nechýbajú tu ani prírodné unikáty, okrem najkrajších pláži, sú to najmä jaskyne a zelené rokliny.

 • Aténska akropola, Grécko
  • Top

  Mesto nasiaknuté mytológiou a históriou. Atmosféra Atén je príjemná, ozvláštnená rušnými kaviarňami, chodníkmi vedúcimi pomedzi nekonečné pamiatky. Ak strávite miestnu mentalitu, užijete si jedno z najkľudnejších a najzvláštnejších európskych miest. Mesto na prvý pohľad vyzerá ako betónová džungľa a dodnes ho trápi obávaný nefos (smog). Za hlučným a chaotickým zovňajškom má nepopierateľný šarm. Historické centrum, najväčšie pamiatky, reštaurácie a bary sú blízko pri sebe, čím sa stáva výbornou destináciou pre chodcov.

  • Top

  Presný dátum jeho výstavby nie je známy, ale bol zničený inváziami Turkov v roku 1480 a obnovený v roku 1515. Dnes je dôkazom bývalej slávy Zakyntosu ako benátskej vojenskej pevnosti a jeho návštevníci sa môžu poprechádzať starým väzením, priestormi, kde ukladali pušný prach a starým kanalizačným systémom.

  • Top

  Dedinka vysoko nad hlavným mestom je ideálnym cieľom pre neskoršie poobedie alebo skorší večer. Z Bocháli máte krásny výhľad na celé mesto s prístavom a na polostrov Skopos. Kto príde trochu skôr môže ešte predtým vychutnať prechádzku píniovým hájom, ktorý sa nachádza v benátskej pevnosti.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie na Zakyntose