Korfu

Korfu alebo po grécky Kerkyra je po Kefalónii, druhým najväčším gréckym ostrovom v Iónskom mori. Priliehajú k nemu tri ostrovčeky: na severozápade Erikoussa, Othoni a Mathraki a na juhovýchode ostrovy Paxos a Antipaxos.

Je najzelenším ostrovom zo všetkých 2000 gréckych ostrovov a údajne i jedným z mála na svete s týmto zeleným bohatstvom. Za túto skutočnosť vďačí olivovým stromom, vďaka ktorým je tiež podnebie na ostrove veľmi príjemné pre všetkých turistov aj pre miestnych obyvateľov. Vďaka vlhkosti, ktorú tieto stromy neustále udržujú,  je tu  zima,  a tiež aj leto veľmi príjemné. Ostrov má svoju zvláštnosť nielen v tom, že je neobyčajne zelený, ale i v tom, že je veľmi rôznorodý. Každá strana ostrova má úplne odlišný ráz a je stále na čo pozerať.

Na úplnom severe sú pláže piesočnaté s úplnou rovinou. Smerom do stredu ostrova začínajú kopce a je tu tiež najvyšší vrch ostrova Pandokrator vo výške 906 m n. m. Západ ostrova s centrom v Paleokastritsi očarí krásnym skalnatým pobrežím, ktoré stojí za to v každom prípade vidieť a  ktoré je opradené bájami a povesťami nielen o Odysseovi, ktorý tiež na ostrove určitú dobu pobýval. Východ ostrova s rybárskou dedinkou Kassiopi je podľa väčšiny návštevníkov najideálnejším miestom pobytu na kúpanie, spojené s pešími túrami do hôr. Nad dedinkou Kassiopi je najužšie miesto medzi Albánskom a ostrovom Corfu, len 2 km cez more. Juh ostrova má úplne iný ráz. Zatiaľ čo na severe sú okrem olív tiež cyprušteky,  na juhu sú zastúpené väčšinou olivy. Ten, kto by chcel spoznať typické prostredie ostrova s tradičným, pre nás dosť zaostalým spôsobom života, mal by ísť práve na zmienený juh. Tu človek na ceste skôr stretne somára či starenku, nesúcu úrodu i nákup na hlave, než autá či dodávky.

Krajina
Grécko Korfu
Časový posun
1h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Administratívne je Korfu samostatným správnym okresom (nómos) spomedzi celkového počtu 52 takýchto jednotiek Gréckej rep...
Administratívne je Korfu samostatným správnym okresom (nómos) spomedzi celkového počtu 52 takýchto jednotiek Gréckej republiky.
Rozloha a populácia
Ostrov sa rozprestiera na ploche 590 km2 (ostrov meria 68 km na dĺžku, 25 km na šírku v najširšom a 8,5 km v najužšom mi...
Ostrov sa rozprestiera na ploche 590 km2 (ostrov meria 68 km na dĺžku, 25 km na šírku v najširšom a 8,5 km v najužšom mieste). Má 120 000 obyvateľov, z toho 40 000 v hlavnom meste.
Jazyky
Na Korfu je úradným jazykom gréčtina (novogréčtina, ellinika).
Náboženstvo
Na ostrove sa 98 % obyvateľov hlási k východnej ortodoxnej cirkvi, ktorej hlavou je aténsky arcibiskup.
Elektrický prúd
Zásuvky zodpovedajú európskej norme, elektrické napätie je 220 V. Niektoré zásuvky však neobsahujú kolík pre tzv. nulový...
Zásuvky zodpovedajú európskej norme, elektrické napätie je 220 V. Niektoré zásuvky však neobsahujú kolík pre tzv. nulový vodič, v tom prípade odporúčame použiť adaptér.

Top lokality

Dassia

Dassia je jedno z najväčších a najstarších letovísk nachádzajúce sa vo východnej časti ostrova, pod strmým pohorím Pantokrator. Obľúbené letovisko obklopené píniovými hájmi je vzdialené od hlavného mesta Korfu, Kerkyra, len cca 11 km. Patrí k väčším rezortom a ponúka kvalitné služby v pohostinstve, v športe aj v zábave. Transfer z letiska trvá cca 20 min.

Paleokastritsa

Prímorské mestečko Paleokastritsa obklopujú vysoké útesy, zátoky a strmé svahy s olivovými hájmi a citrusovými sadmi. Je tak trochu bizarnou kombináciou plážového letoviska a mníšskej komunity. Kláštor Panagia Theotokos bol pôvodne založený už v roku 1225, ale existujúce budovy pochádzajú z obdobia okolo 17. storočia. Malé múzeum je plné najmä náboženských článkov a kníh. Hlavným lákadlom je ale čistá piesčitá pláž s teplou vodou. Na každom konci pláže kotvia lode, ponúkajúce výlety do blízkych jaskýň. Zážitkom je sledovanie západu slnka, pri ktorom vám nad hlavou prelietavajú lietadlá smerujúce na blízke letisko.

 • vzdialenosť od letiska (Korfu) – 19 km
Paleokastritsa
Paleokastritsa. Foto: depositphotos.com

Acharavi

Stredisko, ktoré vyrástlo pri severných brehoch ostrova, lemujú zaujímavé pláže, promenády plné obchodíkov, kaviarne, reštaurácie a nočný život. Acharavi spája zábavu i relax, je vhodné pre všetky vekové kategórie. Pláže s pozvoľným vstupom do mora sú ideálne pre rodiny s deťmi. Transfer z letiska trvá cca 1,5 hod.

Glyfada

Glyfada sa nachádza na západnom pobreží ostrova, cca 15 km od hlavného mesta Korfu. Patrí medzi najobľúbenejšie letoviská z celého ostrova hlavne kvôli dlhej piesočnatej pláži s pozvoľným vstupom do mora a ideálnym podmienkam na kúpanie a relax. Typické grécke taverny, prekrásna príroda, strmé skaly, olivové háje a tyrkysové more dodávajú miestu nezabudnuteľnú atmosféru. Transfer z letiska trvá cca 35 min.

Agios Georgios Pagon

Obľúbené letovisko sa nachádza asi 40 km severozápadne od mesta Korfu. Je známe nekonečnou plážou, ktorá je ocenená Modrou vlajkou za svoje krištáľovo čisté vody a fantastické prostredie. Okolité útesy a typické dedinky sú ideálnym miestom pre pešiu turistiku. Reštaurácie a taverny ponúkajú krásny výhľad na západ slnka. Agios Georgios Pagon je ideálnym miestom na letnú dovolenku. Poskytuje mnoho možnosti zábavy a relaxu pre deti aj dospelých. Transfer z letiska trvá cca 70 min.

Agios Gordios

Tí, ktorí milujú vôňu píniových lesov, vedia si vychutnať príjemnú pláž, pokoj a  umenie mora, si tu určite prídu na svoje. Letovisko je na západnom pobreží ostrova a cestou na pláž  sa nachádza malá promenáda s obchodíkmi, tavernami a kaviarničkami s vôňou typických gréckych špecialít, okorenené známou pohostinnosťou domácich.

 • vzdialenosť od letiska (Kerkyra) - 19 km
Agios Gordios
Agios Gordios. Foto: depositphotos.com

Pelekas

Miesto určené predovšetkým pre romantikov. Nachádza sa na západe ostrova a je to najkrajšie miesto pre sledovanie západu slnka. Horská dedinka s bielymi domami, obklopená olivovými hájmi, stojí na kopci pri západnom pobreží. Napriek rozvíjajúcemu sa turizmu si zachovala svoj pôvodný charakter. Nájdete tu obchodíky, v tavernách ochutnáte tradičné jedlá a nápoje. Očarí vás vyhliadka Cisársky trón, obľúbené miesto  cisára Wilhelma II., kde rád trávil večery so svojou družinou a kochal sa pohľadom na zapadajúce slnko. V blízkosti sa nachádza aquapark a jedna z najkrajších pláží ostrova – Glyfada.

 • vzdialenosť od letiska (Kerkyra) - 15 km
Pelekas
Pelekas. Foto: depositphotos.com

Gouvia

Letovisko Gouvia leží na východnom pobreží ostrova Korfu v zálive Gouvia. Stredisko leží 10 km severne od Kerkyry. Veľký význam tu mal v minulosti tamojší prístav vybudovaný Benátčanmi koncom 17. storočia, z ktorého sa zachovali celé klenby a ktoré vytvárajú nádhernú atmosféru dávnych dôb. V Gouvii nájdete aj pozostatky hradu s benátskeho obdobia. Dnes sa tu nachádza niekoľko hotelov, penziónov, obchodov, reštaurácií, barov a diskoték. Gouvia je obľúbená najmä u rodín s deťmi, ktorým ponúka tri krásne kamienkové pláže s pozvoľným vstupom do mora.

 • vzdialenosť od letiska (Kerkyra) - 10 km
Gouvia
Gouvia. Foto: depositphotos.com

Kouloura

Dedinka, nachádzajúca sa hneď vedľa Kalami. Je tu krásny záliv v tvare kruhu – Kouloura, ktorý je krásne vidieť aj z cesty. Na výčnelku  zálivu sa nachádza krásna vila rodiny Agnelli, majiteľom koncernu Fiat.

 • vzdialenosť od letiska (Kerkyra) - 10 km

Lefkimmi

Mesto a letovisko Lefkimi je druhé najväčšie mesto na Korfu. a je hlavným správnym centrom južnej časti ostrova. Lefkimi je známe niekoľkými zaujímavosťami. Sú tu dva prekrásne kláštory, kláštor svätého Theodorora a kláštor svätého Arseniosa, a je tu prekrásne úrodné okolie s vysoko kvalitným viničom. Vďaka čomu je Lefkimi známe výrobou veľmi dobrého vína.

 • vzdialenosť od letiska (Kerkyra) - 40 km
Lefkimmi
Lefkimmi. Foto: depositphotos.com

Kavos

Rušné stredisko leží na najjužnejšom cípe ostrova Korfu. Každoročne sem prichádzajú hlavne mladí za nočnou zábavou. Tomu samozrejme zodpovedá i zameranie celého rezortu, najmä množstvo a rozmanitosť tunajších taverien, barov a reštaurácií. Miestne pohostinské služby sú na naozaj vysokej úrovni. Obľúbené sú tu hlavne diskotékové kluby a tanečné bary, ktorých je tu pomerne veľké množstvo. Aj rozmanitosť hudobných štýlov je veľmi široká - od rocku, cez hip hop až po soul a tradičnú grécku hudbu. Stredisko je, podobne ako väčšina ostrovných turistických letovísk, obklopené olivovými hájmi a ponúka výhľad na tyrkysové more a pobrežie Albánska.

 • vzdialenosť od letiska (Kerkyra) - 50 km

Liapades

Menšie romantické stredisko Liapades sa rozprestiera v rovnomennej zátoke na západnom pobreží ostrova Korfu, v severnej časti údolia Ropa. Celá táto oblasť je poľnohospodárskym centrom ostrova, preto tu môžete uvidieť mnoho viníc, polí a fariem a tiež každodenný život miestnych Grékov. Jeho kontrastom sú potom turisticky obľúbené pláže na pobreží - v okolí sa nachádza viac ako 15 malých skrytých plážíktoré sú dostupné od mora.

 • vzdialenosť od letiska (Kerkyra) - 21 km
Liapades
Liapades. Foto: depositphotos.com

Roda

Na zlatistom severnom pobreží "smaragdového ostrova" Korfu sa rozkladá vedľa rušného letoviska Sidari a o niečo menej bujarého letoviska Acharavi aj malá a nepomerne pokojnejšie turistická oblasť zvaná Roda, ktorá ponúka svojim hosťom jedinečnú kombináciu gréckej tradície a kvality ponúkaných služieb v oblasti hotelierstva, pohostinstva, športu a zábavy. Aj okolitá príroda má čo ponúknuť - výhľady na tyrkysové more a večerné západy slnka nad obzorom sú obzvlášť pôsobivé. Obchodíky, taverny a bary sa tiahnu od pláže až do centra letoviska, kde sa nachádza kostol sv. Georgiosa a neďaleko aj zrúcaniny dórskeho chrámu zasväteného Apollonovi. 

 • vzdialenosť od letiska (Kerkyra) - 40 km

Hlavné mesto

Korfu (Kerkyra)

Úzke uličky starého mesta Korfu sú naplnené všetkým od obchodov so suvenírmi až po remeselné dielne, rezbárov, predajne potravín a kaviarne. Aj keď je ľahké stratiť sa v krivoľakých uličkách, stojí to za to. Nakoniec, vždy sa nájde niekto, kto vám pomôže vymotať sa z tohto labyrintu. Aj zvyšok hlavného mesta je plný zaujímavostí. Archeologické múzeum v meste je jedno z najväčších v Grécku. V kostole z 15. storočia sídli zasa byzantské múzeum s príkladmi jemnej rezbárskej práce a ikonami. Kostol Ayios Spiridon je miestom posledného odpočinku svätého Spiridona, patróna ostrova. Nachádza sa v srdci Starého mesta a je jednou z hlavných atrakcií. K najlepším múzeám patrí aj Múzeum ázijského umenia, kde sa ukrýva viac ako desaťtisíc vzácnych kúskov zhromaždených na Ďalekom východe. Nádherný pohľad na mesto sa každému naskytne zo Starej a Novej pevnosti. V komplexe Starej pevnosti, stojacej na malom skalnatom polostrove, je kostol postavený Britmi. V Novej pevnosti sa ukrýva malá kaviareň.

 • vzdialenosť od letiska (Korfu) – 2 km
Korfu
Korfu. Foto: archív CK SATUR

Kedy vycestovať

V hlavnej turistickej sezóne sa počasie vyznačuje priemernými dennými teplotami okolo 27 až 29 °C, no tieto mesiace sú na Korfu pomerne veterné. Teplota mora sa pohybuje okolo 25°C. Práve vďaka severnej polohe ostrova sú letá o niečo miernejšie ako v ostatných gréckych regiónoch.

Letisko a dĺžka letu

Letisko na ostrove Korfu sa môže pochváliť najkratšou pristávacou dráhou v Európe. Nachádza sa približne 3 kilometre od mesta Korfu. Z Bratislavy premáva na ostrov Korfu aj pravidelná linka nízko nákladovej spoločnosti. Počas letnej dovolenkovej sezóny lietajú zo Slovenska na ostrov Korfu turistické charterové lety viacerých leteckých spoločností. Let na ostrov Korfu trvá približne 1 h 55 min.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach:, Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény, Grécko

Tel: +30 2106771980, +30 2106771870
Mobil: +30 6932408028
Email: emb.athens@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Grécka. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov (nemá občiansky preukaz) by mala mať vlastný cestovný pas. Ak budete chcieť v Grécku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz. Samozrejme musíte mať technický preukaz a zelenú kartu (doklady o poistení vozidla).

Colné predpisy

Colné predpisy sú zhodné ako v ostatných krajinách EÚ. Je zakázaný vývoz akýchkoľvek predmetov historickej hodnoty. Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre). Ďalej sa limity týkajú aj tvrdého alkoholu, toaletnej vody a taktiež je nutné dovážať len tovar do limitu 150 eur. Samozrejme je zakázaný vývoz aj dovoz drog a iných omamných látok s výnimkou predpísaných liekov, ktoré osoba musí užívať. Ak chcete vyvážať predmety, ktoré sú staršie ako 100 rokov, je potrebné povolenie. Ak ho nebudete mať, hrozia vám veľmi vysoké pokuty. Ak vyvážate zvieratá či rastliny, vopred sa informujte, či nepatria do skupiny ohrozených druhov, ktoré je zakázané vyvážať z krajiny.

Doprava

Lodná

Z ostrova sú pravidelne uskutočňujú celodenné výlety loďou k ostrovom Paxos a Antipaxos, malebnému pevninskému prístavu Párga a do albánskeho prístavu Saranda. Cestovné lístky je možné zakúpiť vo väčšine cestovných kancelárií. Sú tu tiež ponúkané jednodňové výlety malými loďkami (pre asi 30 cestujúcich) pozdĺž pobrežia, spojené s kúpaním a občerstvením na pláži. Malé motorové loďky je tiež možné zapožičať.

Autobusová

Na Korfu majú dva druhy autobusovej prepravy - modré (označené "Blue bus") a zelené autobusy ( "Green bus"). Tieto označenia objavíte aj na zastávkach jednotlivých liniek. Na zastávkach, ktoré nie sú vždy celkom zreteľné, sú vyvesené aj cestovné poriadky. Tu je však nutné brať do úvahy, že časy tu uvedené sú časy odchodu autobusov z východiskových staníc, a tak je treba ešte pripočítať dobu, za ktorú autobus dorazí do stanice, na ktorej sa práve nachádzate. Nápomocné vám môžu byť údaje o vzdialenostiach jednotlivých miest na ostrove. Do autobusov sa nastupuje hlavne zadnými a strednými dverami, pomocník vodiča vám potom predá lístok. Okná sa dajú takmer úplne otvoriť, a tak je cestovanie aj v tom najväčšom teple celkom znesiteľné. Vzhľadom k tomu, že sa nachádzate v Grécku, sú časy odchodu pomerne variabilné. Rozhodne by ste mali byť na zastávke minimálne desať minút pred odchodom a nemali by ste strácať nervy ani pri dvadsaťminútovom meškaní. Autobusová doprava nie je síce tou najpohodlnejšie, ale je najlacnejší.

Taxi

Taxíky sú neporovnateľne drahšie ako autobus. Ich výhodou je však rýchlosť, pohodlie a flexibilita. Pred nastúpením do auta si však vopred zistite približnú cenu plánovanej trasy a dohodnite si ju s taxikárom. Každopádne trvajte na zapnutie taxametra. Ak idete na väčšiu vzdialenosť, môžete sa pokúsiť o cene zjednávať.

Automobil a motocykel

Na ostrove platí medzinárodné dopravné značenie i predpisy. V praxi však nebývajú dodržiavané. Grécky temperament sa na cestách prejavuje veľmi zreteľne. Predbiehanie cez dvojitú plnú čiaru, sprava a v noci bez svetiel nie sú žiadnou výnimkou. Pred neprehľadnými zákrutami sa doporučuje trúbiť - klaksón je tu najdôležitejšou súčasťou auta.

Požičovne automobilov a motocyklov

Po celom ostrove sa nachádzajú požičovne automobilov a motocyklov. Väčšina požičovní vám auto zadarmo pristaví a zase odvezie priamo od vášho hotela. Medzi cenami jednotlivých požičovní môžu byť veľké rozdiely, čo je dané podmienkami, za akých si vozidlo zapožičiate. Informujte sa preto vopred o cenách a podmienkach zapožičania. Automobily a väčšie motocykle je možné si zapožičať spravidla od 23 rokov, mopedy od 17 rokov.

Shopping a suveníry

Olivový olej, výrobky z tvrdého a ťažkého olivovníkového dreva, to je len časť z možných suvenírov, ktoré si turisti odnášajú z tohto ostrova. Možno ešte častejšie sú fotografie pred zámočkom, v ktorom žila cisárovná Sissi, alebo na skalných útvaroch Sidari.

Z pochutín si môžete priviezť orechy v mede a ďalšie medové výrobky. Obľúbeným suvenírom je tzv kombolói, čo je retiazka s korálkami. Ďalšie obľúbenou ozdobou je matóchandro - symbol „Modrého oka“, ktorého účelom je chrániť svojho majiteľa pred zlými silami. Táto ozdoba je z fúkaného skla alebo z drevených koralov. Milým suvenírom sú aj rôzne alabastrové sošky. Pekným darčekom je aj kozmetika s olivovým olejom a výlisky olív alebo výrobky z olivovníkového dreva. Obľúbené sú tiež kožené výrobky – pre Korfu sú typické ploché sandále, ktoré nájdete napríklad v obchodíku Corfu Sandals.

Sviatky

Sviatky na Korfu sú rovnaké ako v celom Grécku:

1. január Nový rok a sviatok Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento deň si ľudia vzájomne vymieňajú drobné darčeky, deti obchádzajú domácnosti a spievajú (obdoba našej koledy).
6. január Sviatok Zjavenia Pána, oslavujúci pokrstenie Krista v rieke Jordán. Je to sviatok, kedy sa do mora, jazera alebo rieky hodí kríž a mladí chlapci sa predháňajú, kto ho prvý vyloví a donesie späť.
7. január Sviatok Jána Krstiteľa
25. marec Sviatok Zvestovania Panny Márie a Deň nezávislosti. Tri týždne pred začiatkom pôstu začínajú fašiangy, usporadúvajú sa maškarné večierky.
rôzne

Čistý pondelok - Prvý deň pôstu. Tento deň sa oslavuje púšťaním šarkanov a jedia sa tradičné druhy pôstneho jedla. 

rôzne

Veľká noc - Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok. Na Veľký piatok sa nosí v procesii so sviečkami Kristova rakva, v sobotu o polnoci kňaz v kostole vyhlási, že Kristus vstal z mŕtvych a od jeho zapálenej sviečky sa prenáša tzv. plameň života na sviečky veriacich, ktorí si ich nesú zapálené domov. V nedeľu sa navštevujú všetci príbuzní, na ražni sa pečie jahňacina, súťaží sa v rozbíjaní natvrdo uvarených a na čerstvo nafarbených vajciach (ťukajú sa špičkami o seba).

1. máj Sviatok jari a sviatok práce. V tento deň sa vstupné dvere domu zdobia kyticami.
25. máj Jónsky deň - oslava pripojenia Jónskych ostrovov ku Grécku.
30. júl Sviatok svätých apoštolov
15. august Sviatok Nanebovzatia Panny Márie
28. október Deň "Óchi", oslava odmietnutia talianskeho ultimáta v roku 1941 (ministerský predseda Metaxas odmietol na Mussoliniho žiadosť o povolenie vstupu talianskych jednotiek do Grécka, deň zahájenia gréckeho boja proti okupácii).
25. a 26. december Vianoce

Tipy na výlety na Korfu

  • Top

  Bájna rieka v oblasti Epirus ideálna na jednodňový výlet z letovísk Parga a Sivota. Kraj nadpozemskej krásy, v ktorom sa zrodili grécke báje. Popri skalnatých brehoch rieky Acheron vzdorovali hrdinovia cudzej nadvláde. Jej rovinatý dolný tok podľa starých mudrcov umýval brehy záhrobia. Vitajte v miestach, kde história a mýtus splývajú v jedno.

 • Grécko
  • Top

  Grécko má siahodlhú históriu, na ktorú sú Gréci právom pyšní. Je stále dôležitou súčasťou ich života a obklopuje ich vo všadeprítomných pompéznych pamiatkach, ako aj zachovalých kláštoroch. Nechýbajú tu ani prírodné unikáty, okrem najkrajších pláži, sú to najmä jaskyne a zelené rokliny.

 • Aténska akropola, Grécko
  • Top

  Mesto nasiaknuté mytológiou a históriou. Atmosféra Atén je príjemná, ozvláštnená rušnými kaviarňami, chodníkmi vedúcimi pomedzi nekonečné pamiatky. Ak strávite miestnu mentalitu, užijete si jedno z najkľudnejších a najzvláštnejších európskych miest. Mesto na prvý pohľad vyzerá ako betónová džungľa a dodnes ho trápi obávaný nefos (smog). Za hlučným a chaotickým zovňajškom má nepopierateľný šarm. Historické centrum, najväčšie pamiatky, reštaurácie a bary sú blízko pri sebe, čím sa stáva výbornou destináciou pre chodcov.

  • Top

  Výnimočná vyhliadka na západné pobrežie nad Paleokastritsou. Nezabudnuteľný zážitok pre každého z nás. Tento pohľad je možné vidieť tisíckrát a stále je niečím novým.

 • Delos, Mykonos
  • Top

  Kedysi vyspelé obchodné a umelecké centrum antického Grécka, ktoré mohlo mať až 30 000 obyvateľov, ktorí sa sem dostali z Atén, Ríma, Cypru, Egypta a ďalších miest vtedajšieho sveta. Ostrov má dĺžku 5 km a šírku 1,3 km. Podľa mytológie sa tu Leto, milenke boha Dia, narodili boh Apolón a bohyňa Artemis. V archeologickom areáli sa nachádza agora, divadlo, terasa s levmi, chrám boha Apolóna, pokladnica mestských štátov, domy s krásnymi mozaikovými podlahami, ktoré uchvacujú každého milovníka histórie a umenia. V archeologickom múzeu sú vystavené levy, sochy a zlaté šperky. Z Mykonosu sa sem doplavíte do 30 minút.

 • Antické Delphi so zachovanými chrámami a pohorie Parnas. Grécko
  • Top

  Antické Delphi sú bezpochyby veľmi pôsobivé miesto. Ležia na juhozápadnom svahu hory Parnas s výhľadom na pobrežnú nížinu na juhu a údolie Phocis. V súčasnosti je rozsiahlym archeologickým centrom pri malebnej dedinke s rovnakým názvom. Delphi boli zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO vďaka fenomenálnemu vplyvu v staroveku, o čom svedčia viaceré historické pamiatky. O vzniku tohoto územia sa šíria rôzne mýty. Delphi boli od dávnych čias miestom uctievanie gréckych bohov, prinášanie darov a práve tu sa odohrávali aj najznámejšie veštby staroveku.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie na Korfu