Malta

Pri pohľade na mapu Malty sa musí každý zákonite spýtať, ako sa na takú miniatúrnu plochu môže toho vlastne toľko pomestiť. Hlavný ostrov sa dá autom z jedného konca na druhý prejsť za jednu hodinu (na dĺžku má len 27 km, na šírku 14,5 km), ostrovy Gozo a Comino sú ešte omnoho menšie.

Pritom sú tu až tri pamiatky zapísané na zoznam UNESCO a ďalších sedem, ktoré na tento zápis čakajú. Aj to svedčí o unikátnej a dlhej histórii, siahajúcej k úplnému úsvitu ľudskej kultúry a architektúry. Kamenné pamiatky sú unikátne, presne to isté sa však dá povedať o miestnych obyvateľoch. Ak nerátame mestský štát Monako, tak je práve Malta najhustejšie osídlenou krajinou Európy. Malťania sú prudko katolíckym národom, na túto vieru ich obrátil ešte sám svätý Pavol.

Viera ľudí sa najlepšie odráža v počte kostolov, ktorých by ste narátali takmer 360. Barokové svätostánky a námestia pred nimi sú svedkami bujarých slávností na oslavu svätcov a na oblohe veľmi často žiaria ohňostroje. Množstvo študentov sem prichádza študovať angličtinu v prostredí, ktoré ponúka jednoznačne lepšie počasie než sychravá Británia. K tomu prirátajte skvelý nočný život, výbornú kuchyňu a slnkom zaliate pláže. Teraz je už každému jasné, prečo si Maltu ročne za svoj cieľ zvyknú vybrať viac než dva milióny zahraničných turistov.

Krajina
Malta Malta
Hlavné mesto
Valletta
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Malta je republika, parlamentná demokracia založená na britskom práve.
Rozloha a populácia
Ostrovy Malta, Gozo a Comino zaberajú plochu 316 km² a žije na nich 514 000 obyvateľov.
Jazyky
Maltský a anglický jazyk majú štatút úradného jazyka. Veľká časť populácie (67%) rozpráva aj po taliansky a zhruba 17% o...
Maltský a anglický jazyk majú štatút úradného jazyka. Veľká časť populácie (67%) rozpráva aj po taliansky a zhruba 17% obyvateľov ovláda aj francúzštinu.
Náboženstvo
Štátnym náboženstvom na Malte je katolicizmus, k rímsko-katolíckej cirkvi sa hlási 83% obyvateľstva.
Elektrický prúd
230 V, zásuvky sú britského typu, je nutný adaptér.

Top lokality

Trojmestie

Na opačnom brehu Veľkého zálivu sa nachádzajú tesne prepojené historické mestá Vittoriosa, Senglea a Cospicua. Vittoriosa sa pred veľkým obliehaním z roku 1565 volala Birgu a bola od roku 1530 pôvodným sídlom johanitských rytierov na ostrove potom, ako ich Turci vyhnali z Rodosu. Pevnosť St. Angelo na úplnej špičke polostrova stojí dodnes a jej podstatná časť stále maltézskym rytierom patrí. Okrem toho si tu môžete pozrieť vojenské múzeum mapujúce heroický boj Malty po boku Britov v 2. sv. vojne. Temnú stránku dejín zosobňuje Inkvizítorský palác, zaujímavé sú aj miestne námornícke múzeum a zbrojnica. Nachádza sa tu niekoľko budov z 13. storočia postavených v tzv. sicílsko-normanskom slohu. Mestečko Senglea bolo počas 2. sv. vojny zničené nemeckým náletom, ale poskytuje pekné výhľady na Vallettu a Vittoriosu a zachovanú maličkú strážnu vežu Vedette.

Marsaxlokk

Juh ostrova Malta je kvôli priemyselným podnikom a slabšie rozvinutej infraštruktúre najmenej navštevovanou časťou krajiny. Prastará rybárska dedina Marsaxlokk je však čarovné miesto, ktoré ožíva hlavne v skoré nedeľné ráno, keď sa v ňom koná veľkolepý rybí trh. Nábrežie lemujú staré nízke domy a azda tou najfotografovanejšou atrakciou na Malte sú pestro pomaľované rybárske člny luzzu, ktoré dodnes slúžia svojmu účelu. Miestnym obyvateľom dokonca patrí 70% rybárskych člnov celej Malty. V blízkosti mesta sa nachádza jazierko sv. Petra, čo je vlastne prírodná nádrž v skalách ponúkajúca skvelé možnosti na plávanie.

Marsaxlokk
Marsaxlokk. Foto: CK SATUR

Mosta

Toto rušné a prekvitajúce mesto leží na vyvýšenej planine a hoci nie je rozlohou veľké, je veľmi husto zaľudnené. Jeho história siaha až do prehistorických čias, napriek tomu je hlavným lákadlom Bazilika Nanebovzatia Panny Márie, známa aj pod názvom Rotunda. Navrhol a postavil ju maltský architekt Giorgio Grognet v polovici 19. storočia. Pýši sa treťou najväčšou kupolou na svete a nádherným interiérom modrej, zlatej a bielej farby. Mohutná kupola sa zapísala do histórie, keď ňou v apríli 1942 počas omše preletela nemecká bomba. Vo vnútri bolo 300 veriacich, avšak bomba zázrakom nevybuchla. Jej repliku si tu dodnes môžete pozrieť.

Ostrov Gozo

Ostrov, ktorý má tretinovú rozlohu oproti Malte, obýva 30 000 hrdých obyvateľov, ktorí s Malťanmi večne súperia. Ostrov je skvelé miesto na odpočinok, má plno piesočných pláží a kamenných zátok, skvelé lokality na potápanie, megalitické chrámy Ġgantija a stredoveké citadely. Hlavné mesto Victoria ponúka skvelú pevnosť Il-Kastell z 15. storočia a Katedrálu Panny Márie. Ďalšie väčšie sídla na ostrove sú Mġarr a Xagħra.

Ostrov Gozo
Ostrov Gozo. Foto: archív CK SATUR

Hlavné mesto

Valletta

Miniatúrne hlavné mesto Valletta je súčasťou súvisle zastavaného mestského celku v severnej časti ostrova. Nesie meno niekdajšieho veľmajstra johanitského rádu. Rytieri rádu johanitov s obavami sledovali turecký postup v Stredomorí a za päť rokov horúčkovitých prác dokázali vybudovať prakticky nedobytné hradby. Práve tie odolali roku 1565 veľkému obliehaniu a navždy tak dokázali pochovať mýtus o tureckej neporaziteľnosti. Z hradieb sa naskytá krásny výhľad na Veľký záliv a „Trojmestie“ na jeho opačnom brehu (mestečká Vittoriosa, Senglea a Cospicua). Samotné UNESCO tvrdí, že Valletta je jednou z oblastí s najvyššou koncentráciou historických pamiatok na svete.

Valletta
Valletta. Zdroj: archív CK Satur

Sieť uličiek na polostrove s rozlohou 0,6 km x 1 km si dodnes uchováva eleganciu 16. storočia. Vrcholom prehliadky je manieristická Konkatedrála sv. Jána Krstiteľa, ktorá v bohato zdobenom barokovom interiéri ponúka osem kaplniek, ktoré patria rôznym národnostným skupinám johanitov (napr. nemecká, kastílska či provensálska kaplnka). V oratóriu sa nachádza hrôzostrašná maľba Sťatie sv. Jána Krstiteľa od slávneho Caravaggia. Rozsiahla pevnosť St. Elmo sa vypína na úplnom konci polostrova a je domovom národného vojenského múzea. Veľmajstrov palác skrýva veľkolepú zbrojnicu, v ktorej vystavujú zbierku 5000 zachovalých brnení a znepokojivé voskové figuríny si môžete pozrieť v johanitskom špitáli Sacra Infermeria.

Čarovné uličky v hlavnom meste Valetta
Čarovné uličky v hlavnom meste Valetta. Zdroj: archív CK Satur

Kedy vycestovať

Vrcholnú sezónu na Malte pochopiteľne predstavujú mesiace júl a august. Denné teploty vtedy často stúpajú nad 35°C. Toto obdobie sa spája s preplnenými plážami a plne obsadenými hotelmi. Na druhej strane v tomto období prebiehajú aj všetky zaujímavé „festas“ a hudobné festivaly. V jarných mesiacoch od apríla do júna a na jeseň (od septembra do konca októbra) je ešte stále teplo a slnečno, občas sa vyskytne dážď a vlhký vietor. Vhodnejšia na návštevu je pritom jeseň, keďže more ešte ostáva vyhriate. V novembri a decembri teploty dosahujú 12 až 18°C, najchladnejšie je v januári a februári, vtedy fúka aj prudký severovýchodný vietor, tzv. „grigal“.

Letisko a dĺžka letu

Jediné medzinárodné letisko pre celé súostrovie sa nachádza v mestečku Gudja 8 km južne od Valletty. Dĺžka letu z Bratislavy či Viedne predstavuje dve hodiny a pätnásť minút. Malta je často zahrnutá aj v programe výletných lodí, dostať sa tam priamou lodnou linkou sa tam dá napríklad z talianskeho prístavu Civitavecchia neďaleko Ríma či zo sicílskeho prístavu Pozzallo. Druhá spomínaná možnosť je prijateľnejšia, plavba trvá necelé dve hodiny.

Zastupiteľský úrad

Slovenská republika nemá na Malte svoje veľvyslanectvo, pôsobí tam len slovenský honorárny konzulát. V prípade problémov sa môžu občania SR obrátiť na slovenské veľvyslanectvo v Ríme, pod ktorého kompetencie spadá aj Malta.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme, Taliansko, Via dei Colli de la Farnesina 144 VI/A, Roma, Taliansko

Tel: +39 06367 715 200
Mobil: +39 33854 32071 (pohotovostná služba)
Email: emb.roma@mzv.sk

Víza a doklady

Malta je súčasťou schengenského priestoru. Občanom SR stačí na cestu platný občiansky preukaz, doba jeho platnosti nemusí dokonca presahovať ani dobu výstupu z krajiny. Deti do 15 rokov však musia mať svoj vlastný platný pas. Žiadne víza nie sú potrebné.

Doprava

Autobusová doprava

Autobusové linky na Malte a v menšej miere aj na ostrove Gozo pokrývajú drvivú časť oboch ostrovov. Frekvencia spojov je veľmi hustá a ceny minimálne. V neskorších podvečerných hodinách majú autobusy obvykle meškanie. Až do roku 2011 premávali legendárne žlté autobusové veterány, ktoré síce vzbudzovali príjemný sentiment, nahradila ich však moderná flotila.

Taxi a autopožičovne

Oficiálne taxíky bielej farby sú všadeprítomné a cena sa vždy riadi podľa taxametra. Na Malte je k dispozícii tiež hustá sieť autopožičovní. Záujemca o vypožičanie auta musí mať od 21 do 70 rokov a musí byť držiteľom medzinárodného vodičského preukazu (musí ho vlastniť dlhšie než dva roky). Prekážkou pre bežného vodiča je fakt, že na Malte sa jazdí vľavo. Miestni vodiči jazdia pomerne agresívne, v niektorých oblastiach je nedostatočné dopravné značenie. Hustota premávky je extrémna, cesty sú úzke a kľukaté, veľký problém je aj s nedostatkom parkovacích miest (na Malte je registrovaných 397 000 áut!). Z týchto dôvodov je ideálne požičiavať si menšie autá, čomu sa prispôsobila aj miestna ponuka.

Ostatné druhy dopravy

Železnice na Malte neexistujú. Medzi prístavom Ċirkewwa na Malte a oproti ležiacim prístavom Mġarr na ostrove Gozo premáva trajekt. Počas víkendov a sviatkov je lepšie si plavbu rezervovať vopred, pretože v tomto období sú spoje preplnené. Vzhľadom na malú rozlohu ostrovov sa ponúka možnosť cestovať na bicykli. Kvôli úzkym cestám a hustej premávke je však cyklistika pomerne nebezpečná a nedá sa odporúčať.

Shopping a suveníry

Nakupovanie

Ostrovy Malta aj Gozo ponúkajú nespočetné možnosti na nákup, či už zastrčené malé obchodíky v bočných uličkách s ponukou autentických ručne vyrábaných suvenírov, alebo veľké nákupné centrá so zastúpením tých najznámejších svetových značiek. Práve takéto centrum je v turisticky exponovanom zálive St. George´s Bay v meste St. Julian´s. Tradičnejšiu podobu nákupov predstavuje zase napríklad tržnica v meste Birkirkara alebo vallettský trh Monti. Triq Santa Luċija vo Vallette je ulicou plnou klenotníctiev, neďaleko odtiaľ sa nachádza aj centrum ľudových remesiel Artisans Centre.

Suveníry

 • Sklárske výrobky z mesta Mdina – Malta si v posledných desaťročiach vydobyla pozíciu dizajnovej a umeleckej veľmoci. Hoci sklárska výroba v meste Mdina začala písať svoju tradíciu až v roku 1968, v súčasnosti majstrovsky opracované fúkané sklo predstavuje vítaný suvenír, ktorý bude štýlovou pestrofarebnou ozdobou do interiéru. Ide o misky, vázy, ťažidlá či zberateľské kúsky.
 • Maltská čipka „bizzilla“ – technika paličkovania sa datuje už do čias rytierov johanitského rádu, ktorí nosili bohato zdobené čipky ako súčasť osobnej prezentácie.
 • Kópie historických sošiek – jeden z najznámejších suvenírov je soška „spiacej ženy“ s prekvapivo nadčasovým dizajnom, ktorá sa našla v hypogeu Ħal Saflieni a je jedným zo symbolov ostrova.  
 • Ganutell – tradičná maltská výroba umelých kvetov z drôtu, nití a koráliek. Tieto krásne kvety sa predávajú či už jednotlivo, alebo v podobe celých kytíc.
 • Maltská keramika – miestna keramika dokonale odráža kultúrnu a umeleckú históriu súostrovia.
 • Filigránsky opracované striebro – asi najobľúbenejším šperkom je maltézsky kríž s ôsmimi hrotmi na retiazke.
 • Mosadzné klopadlá na dvere – najčastejšie majú tvar leva (na ochranu) a delfína (pre zaistenie blahobytu).

Sviatky

Malta nie je úplným šampiónom v počte štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja v rámci EÚ, napriek tomu je sviatkov pomerne dosť.

01. január Nový rok
10. február Sviatok stroskotania sv. Pavla
19. marec Sviatok sv. Jozefa
31. marec Deň slobody (pripomienka odchodu posledných britských vojakov z Malty)
07. jún Sette Giugno (spomienka na nepokoje, ktoré odštartovali boj Malty za nezávislosť)
29. jún Sviatok sv. Petra a Pavla
15. august Nanebovzatie Panny Márie
08. september Panna Mária Víťazná (v tento deň skončilo veľké obliehanie Malty)
21. september Deň nezávislosti (pripomína nezávislosť od Veľkej Británie z roku 1964)
08. december Nepoškvrnené počatie
13. december Deň republiky

Okrem týchto fixných dátumov sa veľkolepo slávi aj Veľká noc a Vianoce. V období od júna do septembra tiež na Malte prebieha 75 dedinských sviatkov (tzv. „festa“) pri príležitosti sviatku svätého patróna konkrétnej dediny či mesta. Neodmysliteľnou súčasťou je vždy ohňostroj, náboženská procesia a živá hudba.

veľkonočná procesia
Veľkonočná procesia. Zdroj: archív CK Satur

Tipy na výlety na Malte

 • limoncello
  • Top

  Alkohol – popularita nočných barov vo Vallette spočíva práve v množstve druhov ginu, vína a piva, ktoré podávajú. Pivo je hlavne dovezené z Británie a Belgicka, ale pivovar na ostrove Gozo vyrába vlastné pivo Lord Chambray z dovezeného chmeľu. Najlepšie značky miestneho vína sú Camilleri, Emmanuel Meridiana či Maria Rosa. Maltské likéry sú povestné svojou kvalitou a hodia sa aj ako suvenír. Variant talianskeho citrónového likéru limoncello tu nesie názov limunċell a má dokonca aj pomarančovú a mandarínkovú podobu.

 • Pobrežie malty
  • Top

  Každú sobotu doobeda organizuje miestna agentúra špeciálnu výpravu do miest, kde sa natáčal dnes už legendárny seriál Hra o tróny. Všetky ostatné dni v týždni sú výpravy zamerané na iné filmy, ktoré sa na Malte natáčali, napríklad Gladiátor, Trója či Gróf Monte Christo. Ak tieto filmy poznáte naspamäť, nič vám nebráni v hľadaní lokácií slávnych scén na vlastnú päsť.

 • fenek
  • Top

  Fenek – nie, nejedná sa o púštnu líšku zo Sahary. Je to králik, maltské národné jedlo. Priviezli ich sem Normani, extrémne sa premnožili a domáce obyvateľstvo ich paradoxne malo zákaz loviť. Dnes je to už inak. Králik sa smaží v olivovom oleji, pečie, dusí, podáva sa so špagetami či zapeká v cestíčku. Populárna verzia je králik na víne a cesnaku. Špeciálny názov má dokonca králičia hostina „fenkata“, ktorá sa koná na sviatky a trvá celú noc.

 • Hagar Qim, Malta
  • Top

  Megalitické chrámy Ħaġar Qim (v preklade „stojace kamene“) a Mnajdra patria k najzachovalejším a najpôsobivejším prehistorickým pamiatkam ostrova, čo ešte podčiarkuje ich nádherná poloha na vrchole morských útesov. Z nich sa vám naskytá aj pohľad na neosídlený ostrovček Filfla, najmenší z pätice maltských ostrovov. Chrámy mali zrejme súvis s kultom nebeských telies a sú skutočnou záhadou. Najťažší zo stavebných kameňov váži 20 ton.

 • kannoli
  • Top

  Kannoli je pôvodne sicílska sladkosť sa udomácnila aj na Malte. Sú to trubičky z krehkého smaženého cesta, ktoré sa naplnia ricottou a ideálne je zjesť ich čo najskôr, kým cesto zvlhne. Niekedy sa na dosladenie používa ešte čokoláda či kandizované ovocie.

 • grilovaná ryba
  • Top

  Lampuka (koryféna veľká) je najobľúbenejšia ryba, často sa pečie s paradajkami, cibuľou, čiernymi olivami, špenátom či vlašskými orechmi. Môže sa dokonca pripravovať v podobe koláča.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie na Malte