Bahrajn

Bahrajn

Malé kráľovstvo obklopené dvomi morami

Stiahnuť PDF

Bahrajn je malé kráľovstvo o rozlohe 780 km, ktoré už podľa jeho arabského názvu obklopujú dve moria. Napriek jeho malej rozlohe sa pýši 33 ostrovmi. Celkom malá a nenápadná krajina medzi velikánmi ako je susedná Saudská Arábia, či slávnejšími Spojenými arabskými emirátmi, Katarom a Kuvajtom sa dostala len nedávno do sveta ako vábivá turistická destinácia. 

Dovolenky v Bahrajne

 

Top lokality

Riffa

Riffa je pevnosť zo 17. storočia, ktorá sa nachádza uprostred starobylej osady Riffa. Známa aj pod názvom aj ako pevnosť šejka Salman Bin Ahmed Al Fateh. Pôvodne bola postavená pod nadvládou perzskej ríše Safavid. V roku 1812 bola premenená šejkom Salmanom Bin Ahmedom Al Khalifom na obranný a obytný komplex a sídlo sultána. Do roku 1869 bola Riffa hlavným mestom Bahrajnu, takže pevnosť Riffa mala veľký strategický význam. Riffa má i studňu a neďalekú mešitu. Nachádza sa v blízkosti údolia Hunanaiya, 20 km od Manamy. 

Image
Pevnosť Riffa. Bahrajn. Foto: unsplash.com

Strom života

Nikto presne nevie, kedy Strom života v Bahrajne narástol, ale hovorí sa, že je starý 400 až 500 rokov. Jedná sa o strom Prosopis Cineraria s výškou cca 10 metrov. Po analýze pôdy, ktorá sa uskutočnila v roku 1990, vedci dospeli k záveru, že strom bol zasadený v roku 1582, aj keď mnohí to spochybňujú. Je ikonou Bahrajnu, symbolom života a vytrvalosti, ktorý predstavuje odolnosť a silu bahrajnského ľudu. Napriek tomu, že sa nachádza uprostred púšte, bez viditeľného zdroja vody, strom naďalej prosperuje a je považovaný za tajomstvo. Existuje niekoľko faktorov, ktoré prispeli k prežitiu stromu života v Bahrajne. Po prvé, strom má hlboké korene, ktoré mu umožňujú prístup k vode z podzemných zdrojov, dokonca aj počas období sucha. Okrem toho sa strom prispôsobil drsnému púštnemu podnebiu tým, že vyvinul hrubý kmeň a malé, voskové listy, ktoré mu pomáhajú šetriť vodu. Leží cca 40 km od Manamy.

Strom života. Bahrajn.
Strom života. Bahrajn. Foto: Lucia Kulfasová CK SATUR

Hlavné mesto

Manama

Hlavné mesto Bahrajnu je Manama, ktoré odráža spojenie tradičného a moderného štýlu. Panoráma Manamy je plná lesknúcich sa mrakodrapov a iných architektonických budov, ako napríklad súbor dvojičiek, ktoré sú vysoké asi 240 metrov, a tiež Svetové obchodné centrum. Autentická islamská architektúra, tradičné trhy a skvelá arabská kuchyňa robia z tohto mesta ideálne miesto na strávenie dovolenky aj poznania miestnej kultúry. V meste sa nachádza Národné múzeum, trhovisko, Národné divadlo, Beit Al Quran, Sheikh Isa Bin Ali House, či mešita Al Fateh, ktorá patrí medzi najväčšie na svete. 

Manama. Bahraj.Panoráma Manamy. Bahraj. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Tipy na výlety

Ťavia farma. Bahrajn

Kultúra

Kráľovská ťavia farma

Kráľovskú ťaviu farmu na okraji Manamy založil šejk Mohammed Bin Salman Al Khalifa, strýko súčasného vládcu Bahrajnu. Je to "hobby farma", čo znamená, že zvieratá nie sú chované na preteky alebo na mäso. Žije tu okolo 500 tiav, ktoré vlastní kráľovská rodina. Otvorená je pre verejnosť každý deň až do západu slnka. 

Medzinárodný okruh v Bahrajne. Bahrajn.

Zábava

Medzinárodný okruh v Bahrajne

Bahrajnský medzinárodný okruh usporiadal svoje úvodné preteky F1 v roku 2004. Prvé dejisko F1 na Blízkom východe bolo postavené na mieste bývalej ťavej farmy, v púšti južne od Manamy. Celková dĺžka okruhu je 5,4 km. Výstavbu inicioval korunný princ Salman bin Hamad Al Khalifa. Okruh navrhol nemecký architekt Hermann Tilke, známy návrhom okruhu aj v Malajzii. Má 6 samostatných dráh. Celkový projekt sa vyšplhal ku sume 150 mil USD. Keďže sa okruh nachádza v púšti, vyskytol sa problém s pieskom. Aby sa stavitelia vyhli nafúkanému púštnemu piesku na trati, okolo nastriekali lepidlo. Povrch je vyrobený zo sivého kameňa, ktorý bol dovezený z Anglicka. 

Vlajka Bahrajnu.

História

Prvý ropný vrt v Bahrajne

V Bahrajne sa nachádza prvý ropný vrt, ktorý bol objavený na arabskej strane Perzského zálivu v roku 1932. Vrt leží v časti Jabal Dukhan a označuje sa ako vrt číslo 1. Prevádzkuje ho spoločnosť Bahrain Petroleum Company. Ropa prvýkrát vytryskla z vrtu 16. októbra 1931. V roku1932 začala ropa prúdiť s počiatočným prietokom 400 barelov za hodinu. Vrt do roku 1970 produkoval približne 70 000 barelov denne. Potom sa stabilizoval na úrovni 35 000 barelov denne. Nachádza sa tu malé ropné múzeum. 

Pevnosť Bahrajn

História

Bahrajnská pevnosť

Vykopávky na mieste odhalili, že ľudia obývali túto oblasť takmer 4 500 rokov, pričom súčasná stavba sa datuje od portugalskej okupácie v 16. storočí. Portugalci tu mali svoje sídlo a nachádzal sa tu významný prístav. Archeológovia tu zo staršieho objavili stavbu postavenú v grécko-rímskom štýle a tiež tu vzniklo hlavné mesto civilizácie Dilmun. Dnes má pevnosť štyri veže. Od roku 2005 je zapísaná aj na zozname UNESCO. Nachádza sa 4 km od Manamy a je to najväčšie opevnenie Bahrajnu. 

Stiahnuť PDF

Pláže

Ostrov Al Dar

Vychutnajte si celý rad vodných aktivít od šnorchlovania cez rybolov a pozorovanie delfínov až po plávanie. Ostrov Al Dar je skvelým miestom na zábavu na pláži a dostanete sa k nim za 10 minút plavby loďou od rybárskeho prístavu Sitra.

Bilaj

Verejná pláž Bilaj Al Jazayer sa nachádza na juhozápadnom pobreží Bahrajnu a je jednou z najkrajších pláží v krajine. Pobrežie je dlhé asi 3 kilometre a nachádza sa približne 5 kilometrov juhozápadne od Bahrajnského medzinárodného okruhu (BIC). 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Zábavný park

V nákupnom centre Dana Mall sa pre deti nachádza zábavné centrum Chakazoolu, kde si môžu zajazdiť na horskej dráhe, nasadnúť na vlak duchov, vyskúšať jazdu na autíčkach či rôzne filmové simulácie. 

Zábavný park
Zábavný park. Foto: unsplash.com

Go-Karting 

Bahrain sa môže pochváliť aj svojim okruhom Bahrain International Circuit, ktorý je zážitkom nielen pre dospelých ale aj deti. Vyskúšať si tu môžete jazdu na autách alebo si vychutnať večeru s krásnym výhľadom na púšť.  

BIC. Bahrain
Bahrain International Circuit. Bahrajn. Foto: Lucia Kulfasová CK SATUR

Akvaparky

Bahrajn má svoj najväčší akvaprk - The Lost Paradise of Dilumn, ktorý zaberá plochu skoro 80 000 m2. Každá časť parku je tematická a je založená na histórii Bahrajnu.Nachádza sa tu 18 toboganov. Ďalším akvaparkom je Wahooo priamo v centre Maname. Zábavu tu nájdu malí aj veľkí. 

Vodný park.
Akvapark. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Bahrajnská kuchyňa má v sebe množstvo výborného arabského jedla, tak ako i okolité krajiny. A keďže krajina je v podstate súostrovím, v bahrajnskej kuchyni je veľa chutných jedál z morských plodov a rýb. Obľúbenými špecialitami sú jedlá pripravené z hovädzieho, jahňacieho či ťavieho mäsa. 

Základom je ľahký biely chlieb, ktorý sa podáva ku "tahini", s cesnakom a citrónom alebo "tabbouleh", ktorý sa skladá z petržlenu, bulguru, paradajok, cesnaku a citrónu. "Falafel" je jedným z najobľúbenejších jedál v Bahrajne, ale vyrába sa inak. Skladá sa z vyprážaného cíceru a podáva sa ako vyprážané guľky v sendvičoch so zeleninou. Klasické raňajky tvorí praženica a tenké rezance. 

"Makiosus" je populárne národné jedlo, pozostávajúce z ryže s rybami a niekedy podávané s omáčkou. Tiež "cuzi", čo je grilované jahňacie mäso, plnené ryžou, vajcami, cibuľou a korením.

Miestni obyvatelia majú v obľube makrely, krevety a homáre. Podávajú sa s ryžou a niekedy aj s hranolkami, čo je zas anglická verzia Fish & Chips.

"Magbous" je jedlo pripravené z rýb, kuracieho mäsa alebo kreviet s výraznou chuťou citrónu a čierneho korenia Podáva sa s ryžou. "Mahamar" tvorí ryža, datle a podáva sa s vyprážanými rybami. "Musaly" tvorí ryža s kuracím mäsom, rybami alebo krevetami. Všetky ingrediencie sa varia priamo v hrnci, aby mali osobitnú chuť. "Chillani" tvorí varená biela ryža so soľou a čiernymi klinčekmi, ktorá sa podáva s vyprážanými alebo grilovanými rybami. Na dochutenie sa pridáva aj škorica. 

Miestni si radi pochutnajú na hustej omáčke pripravenej zo zeleniny, ako sú zemiaky, paradajky, okra a tekvica. Podáva sa s kuracím, hovädzím mäsom, rybami alebo krevetami s bielou koriandrovou ryžou. Podobá sa indickému jedlu "masala". Keď sa podáva s chlebom, nazýva sa "tharid". Toto jedlo sa podáva počas Ramadánu. 

Obľúbeným nápojom je čaj "Karak", ktorý sa pije s mliekom. Medzi najznámejšie dezerty patrí "shuweit", ktorý pripomína želé cukríky. Vyrobený je z kukuričného škrobu, šafranu a orechov. 

Stiahnuť PDF

Zábava

Nákupy na trhu

Objavte skryté poklady na miestnom trhu v Maname, kde nájdete množstvo výborného korenia, suvenírov či kvalitných látok. Okrem tradičného trhu, ponúka Bahrain aj moderné nákupné centrá. 

Arabský trh.
Tradičný arabský trh. Foto: unsplash.com

Jet Ski

Ak ste milovníci vodných športov, nenechajte si ujsť jazdu na vode. Jet Ski patrí medzi najobľúbenejšie vodné športy v Bahrajne. Dostupné Jet Ski sú 700 CC alebo silnejšie 1000 CC. Prenájom je možný od 10 hod do 18 hod, v trvaní cca 30 min. 

Jet ski
Jet Ski. Foto: unsplash.com

Flyboard

Ak milujete adrenalín, vyskúšajte Flyboard a to v trvaní cca 30 min. Prenájom je možný od 8 hod do 18 hod. 

Flyboard
Flyboard. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Hrádza kráľa Fahda

Spájajúc Saudskú Arábiu s Bahrajnom, hrádza kráľa Fahda je 25 km dlhá a 23,3 metra široká. Projekt v hodnote 1,2 miliardy dolárov bol oficiálne spustený pre verejnosť v roku 1986. V priemere obslúži približne 45 000 vozidiel denne, počas víkendov sa zvýši na približne 60 000 vozidiel. Pozdĺž trasy celej hrádze je 5 mostov s celkovou dĺžkou 12 km. Prvé 3 mosty merajú 934 m, 2 034 m a 5 194 m na dĺžku a tvoria súčasť saudskej strany. Bahrajnská strana hrádze má 2 mosty s dĺžkou 3 334 m a dĺžkou 934 m. Mosty sú prepojené ostrovmi a priehradami. Približne 12,5 km hrádze bolo postavených ako priehrada. Pri návševe hrádze sa vám naskytunú krásne výhľady na obe krajiny. Nájdete tu i vyhliadkovú vežu. 

Hrádza kráľa Fahda. BahrajnHrádza kráľa Fahda. Bahrajn. Foto: Lucia Kulfasová
Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie:

konštitučná monarchia

Rozloha a populácia: 780 km2
1 760 00 

Jazyky: arabský

Náboženstvo: islam

Elektrický prúd: 230 V, zástrčka typu G

Časový posun: +1h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

V letných mesiacoch sú bežné vysoké teploty nad 40 stupňov C spojené s relatívne vysokou vlhkosťou vzduchu. V zimnom období teplota klesá na 15-28 stupňov C.

Letisko a dĺžka letu

Letecké spojenie: lety z Viedne cez Dubaj alebo Dohu. Pozemné spojenie: Cesta autom je približne 4 828 km dlhá.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Rijáde
Email: emb.riyadh@mzv.sk
Núdzová linka: +966550200531

Víza a doklady

Každý návštevník (maloletý, mladistvý alebo dospelý), cestujúci do Bahrajnského kráľovstva musí splniť zákonom stanovené podmienky pre vstup do danej krajiny. Predovšetkým požiadať o víza (elektronicky alebo pri príchode na medzinárodnom letisku v Maname – o tzv. „visa on arrival“) a byť držiteľom platného cestovného pasu s minimálne 2 prázdnymi stranami, ktorého platnosť by mala byť minimálne o 6 mesiacov dlhšia ako je zamýšľaný odchod z krajiny. V pase nesmie byť pečiatka Izraelského štátu, resp. izraelské vízum.
 
Visa on Arrival
Občania Slovenskej republiky môžu požiadať o turistické vízum na vstup do Bahrajnu na medzinárodnom letisku v Maname na obdobie: 2 týždňov, na 1 vstup, za poplatok 5 BHD (Bahrajnský dinár/cca. 2 EUR).1 mesiaca, na viac vstupov, za poplatok 25 BHD.

E-Visa
Slovenskí občania môžu nájsť podrobné informácie a podať si žiadosť o udelenie víz pri turistickej návšteve Bahrajnu vopred pred vycestovaním a to elektronicky prostredníctvom vyplnenia on-line formuláru na web stránke Ministerstva vnútra Bahrajnu.
 
Môžu požiadať o turistické víza na obdobie:

  • dvoch týždňov, na jeden vstup, za poplatok 9,- BHD.
  • jedného mesiaca (30 dní), na viac vstupov platné 3 mesiace, za poplatok 29,- BHD,
  • 90 dní, na viac vstupov platné 1 rok, za poplatok 89,- BHD.

Vízum musí byť použité do 30 dní od schválenia. Ak e-víza skončia pred vstupom do Bahrajnu, žiadateľ musí opätovne požiadať o víza a musí byť zaplatený ďalší poplatok.

K žiadosti je potrebné predložiť nasledujúce dokumenty:

  • Fotokópia dátovej strany platného cestovného pasu žiadateľa.
  • Kópia spiatočnej letenky.
  • Kópia rezervácie hotelov v Bahrajne. Prípadne, ak zostávate u príbuzných, kópiu výtlačku z čítačky CPR karty (ID karta Bahrajnu).

Colné predpisy

Bahrajn nemá obmedzenie na dovoz a vývoz hotovosti. Pre osobnú spotrebu môže dospelá osoba doviesť do krajiny dve fľaše alkoholu a 400 ks cigariet či zodpovedajúce množstvo iných tabakových výrobkov. Je zakázaný dovoz zbraní, narkotík a pornografie.

Doprava

Doprava v hlavnom meste, v Maname funguje pomerne kvalitná mestská hromadná doprava. Taxislužba môže byť užitočná najmä pri ceste z letiska do centra, v Maname pôsobí niekoľko taxislužieb. Orientácia je pomerne dobrá a zrozumiteľná vedená v anglickom a arabskom jazyku.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR