Uvoľnenie zákazu cestovania za rekreáciou sa blíži

CK SATUR - 13.05.2021

Všetko nasvedčuje tomu, že najneskôr v noci z pondelka na utorok 18. mája, vyprší platnosť núdzového stavu. Pre cestovateľov by to tak mohlo znamenať slobodu vycestovať za rekreáciou, a to podľa pravidiel platných v jednotlivých krajinách. Zároveň sa prípravy cestovateľského digitálneho pasu posunuli do fázy testovania vybranými krajinami.

Núdzový stav sa čoskoro skončí 

Vláda predĺžila núdzový stav 26. apríla, no bez odobrenia parlamentom nemôže trvať dlhšie ako 20 dní. A preto, ak by ho aj kabinet nezrušil, tak by aj tak automaticky skončil z pondelka na utorok 18. mája. Súčasťou tohto opatrenia je aj zákaz vycestovať za hranice za účelom rekreácie. Štátny tajomník už viackrát potvrdil, že tento zákaz by sa mal uvoľniť už čoskoro a mali by sme prejsť na cestovateľský semafor. Z neho by bolo zrejme rozdelenie krajín na bezpečné, menej rizikové a rizikové ako aj opatrenia pre návrat z uvedených krajín.

Digitálny zelený pas už testujú, pripojí sa aj Slovensko

Európsky covid pas, ktorý sa teraz pripravuje, by mal umožniť cestovanie podľa jednotných pravidiel v rámci celej EÚ. Platiť by mal od 15. júna. Covid pas by mal umožniť cestovať po potrebných dávkach vakcín, po prekonaní ochorenia (na Slovensku do pol roka), alebo na PCR test.

Podľa hovorcu Európskej komisie by ho v nasledujúcich dvoch týždňoch mali testovať v 18 krajinách EÚ a Island a vychytať jeho chyby. Slovensko medzi nimi zatiaľ nie je, no ako uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí Martin Klus: „Slovensko sa naplno zapojí aj do testovania týchto digitálnych osvedčení, aby sme nič neriskovali a mohli sa v polovici júna pripojiť k ostatným krajinám v EÚ.“

Digitálny zelený certifikát, ako sa mu hovorí, bude prístupný cez aplikáciu na smartfónoch, no mala by byť dostupná aj papierová verzia. Technológiu vyvinuli nemecké firmy T-Systems a SAP. Za vydanie osvedčenia zodpovedá členský štát. Závisí od jeho kapacít, či dokáže zabezpečiť, aby bol plne digitálny, alebo ho bude ľuďom vydávať v papierovej podobe.

Online alebo papier zelený pas
Digitálna alebo papierová podoba zeleného covid pasu. Foto: Európska komisia

Certifikát bude mať podobu QR kódu. Kód bude obsahovať informácie, ako je meno, dátum narodenia a informáciu o zdravotnom stave človeka vo vzťahu k ochoreniu COVID-19, teda či už ochorenie prekonal, či bol očkovaný alebo má negatívny PCR či antigénový test.

Dohoda medzi susedmi ešte pred COVID pasom

Zároveň sa spolu s našimi susedmi Českom, Maďarskom, Rakúskom a Poľskom usilujeme aj o bilaterálne dohody, ktoré by občanom týchto štátov umožnili cestovanie medzi týmito krajinami ešte skôr, než bude k dispozícii európsky očkovací certifikát. Vytvorili by sme tak akúsi "bublinu" ktorá by mala pravidlá medzi sebou upravené aj inak.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2021 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR