Chorvátsko privítalo našich prvých hostí

Jana Domič - 30.06.2020

Ako vnímajú naši klienti opatrenia, na čo netreba zabudnúť pred cestou, ako aj aktuálnu predpoveď počasia a dobré správy priamo z chorvátskych letovísk pre vás zhrnula naša delegátka Janka Domič. V článku nájdete aj videorozhovor, ako si dovolenku užíva rodinka zo Slovenska.

Aká bola cesta?

Niektorí odchádzali na dovolenku bez obáv. Väčšina mala, ale pochybnosti o tom, či urobili v tejto hektickej dobe, v čase každodenných možných zmien ohľadom cestovania dobre. Klienti prichádzali s množstvom otázok ohľadne hygienických predpisov, nosenia rúšok, dezinfekcie. Stačilo však pár hodín, pochopili, že im tu žiadne nebezpečenstvo nehrozí, uvoľnili sa a začali si užívať dovolenku.

Naši hostia prišli organizovane autobusom a autami. Pochvaľovali si, že cesta, ktorú im odporučila naša cestovná kancelária v pokynoch na cestu - cez Maďarsko - bola naozaj bezproblémová. Niektorí cestovali cez Rakúsko a Slovinsko a tiež mali bezproblémové cestovanie a prechod hraníc.

Dôležité je, mať vytlačené potvrdenie o vyplnení  formuláru, ktorý vyžadujú Chorváti pri prekročení hraníc. Mali by ho mať cestujúci v autách aj v autobuse. Pri prechode chorvátskych hraníc autom, by ste ho mali mať na viditeľnom mieste v aute. V autobuse ho majte pri sebe spolu s dokladmi. Uľahčuje a zrýchľuje to prechod cez chorvátske hranice. V prípade, že s vyplnením a vytlačením máte problémy, vieme vám pomôcť.  

VIDEO: Rodinka zo Slovenska, ktorá dovolenkuje v hoteli Lukas

Od 15. júna príchod do chorvátskych destinácií vyjde tento rok lacnejšie ako v predchádzajúcich rokoch. Tí čo pôjdu napr. na ostrov Krk, prejdú tento rok most zadarmo. Nebudú platiť poplatok za prejazd cez most, ktorý doteraz predstavoval 35 kuna. Okrem toho chorvátska vláda rozhodla, že sa tento rok od 15. júna do 14. septembra nebudú zvyšovať ceny mýta za diaľnice, ktoré sú zvyčajne v tomto období o 10% vyššie. Celé leto zostanú mimosezónne ceny. Znamená to napr. že mýto pre osobný automobil medzi Záhrebom a Splitom zostane za 181 kuna, miesto za 200 kuna a ak ľudia majú ENC prístroj, zaplatí za tento úsek ešte o 21,74% menej tj. 141 kuna.

Okrem nižších cien diaľnic turisti určite privítajú aj rozhodnutie zachovať ceny trajektov na ostrovy rovnako ako sú v období mimosezóny. Tí, čo boli zvyknutí jazdiť na ostrovy v období od júna do konca septembra, to oproti minulému roku tento rok budú mať o 20% lacnejšie.

Príchod do hotela

Chorváti svojimi opatreniami zabezpečili, že v každom hoteli majú hostia možnosť voľby. Môžu si vybrať, či chcú, aby im napríklad upratovačka vchádzala do izby každý deň poupratovať. Rovnako si môžu vybrať, ako často chcú meniť uteráky, či posteľnú bielizeň. Stačí  nahlásiť na recepcii kedy chcú poupratovať, vymeniť uteráky, posteľnú bielizeń a recepcia to zariadi. Kľúč od izby sa neodovzdáva na recepcii, každý hosť ho má pri sebe počas celého pobytu rovnako, ako napr. karty.


Prečítajte si aj: Priamo z Chorvátska: Aké sú opatrenia hotelov v našej ponuke?


Pred vstupom do hotelov, reštaurácii, obchodov, kostolov, múzeí, galérií je dezinfekcia aj s upozorneniami, ktoré by mali dodržiavať hostia, ako aj domáci. Obdobné upozornenia máme aj na Slovensku.

Aké platia opatrenia?

Rúška je povinné nosiť v hromadnej mestskej doprave, na trajektoch, katamaranoch. Nosia ich recepční v hoteloch, pokiaľ nemajú ochranné plexisklo. Rovnako ich budete vidieť aj na tvárach predavačiek, čašníkov. ktorí nosia aj ochranné rukavice. Chorváti okrem hromadnej dopravy, kde je nosenie rúšok povinné, dávajú hosťom možnosť voľby - ochranné rúška môžu nosiť tam, kde to uznajú za vhodné.

Stravovanie v hoteloch je dodržiavané za prísnych hygienických pravidiel. Jedlo je chránené plexisklom. Za plexisklom  stojí čašník a hosť mu ukazuje , čo mu má naložiť na tanier. Hostia navyknutí pri all inclusive, že si nakladali na tanier samy koľko chceli a čo chceli, sa vôbec nemusia cítiť nekomfortne. Môžu si prísť pre jedlo koľkokrát chcú a nikto im nedá pocítiť, že už toho zjedli priveľa. Rovnako je to s nápojmi. V niektorých hoteloch majú ľudia možnosť vybrať si na ďalší deň hlavné jedlo z viac druhov jedál.

Čo sa týka reštaurácii, kaviarní, cukrárni v mestách, väčšina má pred objektom umiestnený dobre viditeľný veľký jedálny a nápojový lístok. Klasické jedálne a nápojové lístky sa používajú málo kde.

Pláž v chorvátskuPláže Chorvátska poskytujú dostatok súkromia. Foto: Jana Domič

V prípade, že by niekto ochorel postupuje sa podľa predpisov, ktoré sú dané HZJZ . Pre každý kraj Chorvátska je určené číslo, kam treba volať v prípade podozrenia na ochorenie Covid19. Čísla sú uverejnené na https://www.hzjz.hr/. Naši klienti kontaktujú delegátku a tá im všetko zabezpečí. Zavolám na určené číslo. Lekár príde priamo do izby pacienta a vyšetrí ho. Po vyšetrení bude pacient testovaný na Covid 19. V prípade pozitívneho výsledku bude v nemocnici na špeciálnom oddelení, alebo v samoizolácii, ktorá je určené podľa miesta, kde sa pacient nachádza. Dôležité je mať Európsky zdravotný preukaz a poistenie na cestu do zahraničia.

Predpoveď počasia priamo z Chorvátska

Pred pár dňami bol v Chorvátsku silný vietor a pršalo. No momentálne je počasie prekrásne. Vietor, ktorý fúkal vodu ochladil, ale to sa stáva aj v strede leta, lebo vietor má za úlohu vodu premiešať. Tým, že sa voda premieša sa ochladí, ale aj prečistí. Predpoveď počasia na nasledujúce dni je taká, že určite priláka turistov. Má sa pohybovať nad 30 stupňov Celzia. More sa veľmi rýchlo prehrieva zo dňa na deň. Momentálne sa šplhá k 24 stupňom

Nielen Slováci pochybovali o tom, že sa tento rok dostanú k moru. Neverili tomu ani Chorváti. Preto trocha s oneskorením otvárajú kaviarne, reštaurácie, začínajú sa konať kultúrne podujatia, organizujú sa fakultatívne výlety. Všetko tak, aby sme všetci zostali zdraví.

Na záver už len dodáme, že je treba byť opatrní, sledovať len správy, ktoré sa zakladajú na pravde, zachovať si nadhľad. V tom všetkom vám pomôže práve naša cestovná kancelária, ktorá má priamo od delegátov tie najreálnejšie a najpravdivejšie správy, ako to v destinácii do ktorej sa chcete vybrať na dovolenku je.

“Verte, že je v záujme nás všetkých, ktorí v cestovnom ruchu pracujeme, aby sme nesklamali vašu dôveru a aby sme sa všetci z dovolenkových destinácii vrátili zdraví a iba s peknými spomienkami a krásnymi zážitkami,” dodáva na záver delegátka Janka Domič.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2020 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR