Gruzínsko & Arménsko - jedinečná kaukazská cesta časom

Arménsko, Gruzínsko

4 33 recenzií

Celkové
hodnotenie
4
33 5

Skalný kláštorný komplex Geghard
Most mieru v Gruzínsku
Kláštor z 13. st. Noravank
Verejné kúpele v Tbilisi
Kostol Sv. Hripsima
Ararat s kláštorom Khor Virap
Tradičné farebné domčeky v meste Tbilisi
Kláštor Hovhannavank
Listina v múzeu
Pešia zóna v meste
Kostol s opevnením v centre mesta

Podrobné info o zájazde


Polpenzia

Slovenský sprievodca

Vstupy v cene

Národné parky

Vysvetlenie piktogramov


Úvod

Dokonalá cesta perlami kaukazskej oblasti, pri ktorej sa vrátime v čase a nahliadneme do histórie cirkví v Arménsku a v Gruzínsku. Očarí vás nedotknutá príroda pod horou Kazbegi, kde sa dostaneme terénnymi autami, odkiaľ sa nám naskytnú nádherné výhľady. Ďalším skvostom bude určite „Perla Čierneho mora“ Batumi. Nazrieme do množstva unikátnych kláštorov pod patronátom UNESCO, ale aj  významných historických pevností. Dych berúce budú aj výhľady na tyrkysové jazero Sevan a bájnu horu Aratrat. V dedinke Areni ochutnáme vynikajúce miestne vína a porovnáme si metropoly Jerevan a Tbilisi.

12-dňový letecký zájazd

Ubytovanie

3* hotely.

Stravovanie

Polpenzia.

Celková cena zahŕňa

Leteckú dopravu. Transfer BA–letisko–BA. Miestne transfery. 10 x ubytovanie v 3* hoteloch s polpenziou. Vstupy do pamiatok. Ochutnávku vín v dedine Areni. Sprievodca CK SATUR. Servisné poplatky 360 EUR.

Celková cena nezahŕňa

Povinné doplatky: prepitné pre vodičov a miestnych sprievodcov 50 EUR/osoba (vyzbiera sprievodca po prílete). Ostatné doplatky: strava a nápoje nezahrnuté v programe, príplatok za jednolôžkovú izbu 280 EUR, a cestovné postenie.

Poznámka

Pri odlete z Viedne sa program začína a končí v Tbilisi.

Doprava

Letecká.

Program zájazdu

1. deň

Odlet z Budapešti/z Viedne do mesta Kutaisi/Tbilisi.

2. deň

Prílet v ranných hodinách, raňajky a čaká nás návšteva mesta Gori, kde sa narodil Stalin. Aj keď sa môže zdať že názov mesta je z ruského „gory“, je to gruzínske slovo, ktoré v preklade znamená „vrch“. Uplistsikhe je prehistorické skalné a jaskynné mesto – jedna z  najstarších archeologicky doložených obytných lokalít v Gruzínsku. Prehliadneme si nádherný hradný komplex zo 17. st. Ananuri, ktorý patrí medzi najfotogenickejšie v krajine. Sídlo bolo využívané panovníkmi z regiónu Aragvi a bolo dejiskom mnohých bitiek. Ubytovanie a večera v horskom stredisku Gudauri.
Gori, Gruzínsko

História

Toto gruzínske mesto, ktorého názov znamená „vrch“ bolo pomenované po rovnomennej pevnosti nachádzajúcej sa na skalnatom kopci v jeho centre. Do širšie povedomia sa dostalo najmä vďaka jednému zo svojich významných rodákov – Josifovi V. Džugašvillli, známom tiež ako Stalin. Známy sovietsky vodca tu prišiel na svet v roku 1878 a študoval na miestnej cirkevnej škole. Dnes sa tu nachádza múzeum, v ktorom sa môžete dozvedieť mnoho o jeho živote a prezrieť si napríklad jeho rodný dom alebo obrnený železničný vagón, ktorý svojho času využíval na prepravu.

Viac Menej
2

Uplistsikhe

3

Ananuri

4

Gudauri

3. deň

Pozdĺž rieky Tergi sa presunieme až do centra regiónu Kazbegi. Dedinka Stepanstsminda sa nachádza v blízkosti majestátneho vrchu Mt. Kazbegi (5047 m.n.m.) Z tohto bodu nás čaká cesta terénnym vozidlom k jedinečnému kostolu zo 14. st., Gergeti Trinity. Kostol sám o sebe je nádherný, no dych berúci je obzvlášť výhľad ktorý sa nám z tohto miesta naskytne. Budeme sa totižto nachádzať vo výške až 2170 m.n.m. Následne sa presunieme do hlavného mesta, Tbilisi. Prehliadka mesta, počas ktorej si prehliadneme krásny kostol Metekhi z 13. storočia a panoramatický výhľad na mesto si vychutnáme z pevnosti Narakila (podľa času).
5

Kazbegi

Kazbegi, Gruzínsko

História

Región ležiaci na hranici s Ruskom sa rozprestiera na neveľkej ploche asi 1000 km². Jeho plocha je hornatá a miestne vrchy sú vyhľadávané milovníkmi zimných športov. Cez jeho hlavné mesto Stepanstsminda vedie tiež Gruzínska vojenská cesta. Táto 213 km dlhá trasa spájajúci Tbilisi s ruským Vladikaukazom prechádza tunelmi a údoliami riek, no jeho najzaujímavejším úsekom je prechod cez hlavný hrebeň Veľkého Kaukazu. Úplne vybudovaná bola v roku 1799 a zohrala významnú rolu vo vzájomnom obchodovaní krajín.

Viac Menej
6

Stepanstsminda

7

Gergeti Trinity

4. deň

Voľný deň v Tbilisi alebo možnosť fakultatívne absolvovať Wine tour v regióne Kakheti. Tu sa snúbi zasnežené kaukazské pohorie s okolitými zelenými vinicami. Okrem miestnych pamiatok navštívime aj typickú gruzínsku vínnu pivnicu, kde sa dodnes víno dorába v tradičných ílových nádobách. Táto metóda spracovania je zapísaná v zozname UNESCO.
8

Tbilisi

Tbilisi, Gruzínsko

HistóriaPríroda

Vyrazte za krásami hlavného mesta, ktoré bolo súčasťou hodvábnej cesty a ktorého história siaha až do 5. storočia. Objavte čaro starých domčekov, pôvabných chrámov a viac ako 300-ročných kúpeľov. V tejto viac ako miliónovej metropole sa určite nebudete nudiť a dopriať si môžete akúkoľvek zo svojich turistických aktivít. Pôvabné mesto na európskej úrovni, ktoré je obklopené rozľahlou zeleňou a hornatým prostredím vás vtiahne do svojej jedinečnej atmosféry, ktorá učaruje naozaj každému.

Viac Menej

5. deň

Dnešný deň nás čaká presun do susedného Arménska. Našou prvou zastávkou bude krásny kresťanský kláštor Haghpat (UNESCO). Predstavuje vrchol religióznej architektúry, ktorej jedinečný štýl sa vyvinul zo zmesi prvkov byzantskej cirkevnej architektúry a tradičnej ľudovej architektúry kaukazskej oblasti. Kláštor bol založený za vlády kráľa Abbása III. Bagratouni (Milosrdného), v roku 976. Následne sa presunieme k známemu jazeru Sevan, ktoré pokrýva viac než 5% celkovej plochy krajiny a nachádza sa vo výške okolo 2000 m.n.m. Pri jazere si prehliadneme aj krásny kláštor Sevanavank, z roku 874. Jerevan.
9

Kláštor Haghpat

Kláštor Haghpat, Gruzínsko

História

V 10. storočí boli v arménskej provincii Lorri postavené dva kresťanské kláštory. V tom čase krajina prosperovala, a tak boli i tieto dôležité cirkevné stavby budované honosne. Jeden z nich, kláštor Haghpat, ktorý je povestný svojou zachovalou štíhlou a vysokou zvonicou bol vystavaný na trávnatom kopci. Ide o komplex ôsmych budov, ktorý predstavuje vrchol religióznej architektúry. Vnútro kláštora tvoria viaceré svätyne, kde je umiestnených dokopy sedem oltárov, no zaujímavá je aj knižnica, ktorá má napríklad v podlahe zapustené nádoby na víno.

Viac Menej
10

Jazero Sevan

6. deň

Jerevan je mesto s bohatou históriou. Počas prehliadky mesta si prezrieme Námestie Republiky, kde sa nachádza aj sídlo vlády, či ministerstvo zahraničných vecí. Prehliadneme si Národnú galériu umení, budovu opery, park Victory, prezidentský palác a múzeum venované obetiam genocídy. Po obede, nás čaká presun z mesta do oblasti rieky Azat. Navštívime krásny Helenistický chrám Garni a vrcholom programu bude pre mnohých unikátny skalný kláštorný komplex Geghard. Komplex ako taký bol postavený v 4. storočí, pričom hlavná kaplnka bola pristavaná v roku 1215 a od roku 2000 je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.
11

Jerevan

Jerevan, Arménsko

HistóriaKultúra

Jerevan - hlavné mesto Arménska, ktoré si jednoducho nemôžete nechať ujsť. V Jerevane žije takmer tretina populácie celej krajiny. Aj keď je Arménsko vo všeobecnosti považované za chudobnú krajinu, v Jerevane to tak rozhodne nevyzerá. Pri príchode Vás privíta moderné letisko, v meste nájdete rušné obchodné ulice i nákupné centrá, kde sa to ľuďmi len tak hemží. Vďaka pomoci zahraničných Arméncov sa mesto relatívne rýchlo spamätalo z ničivého zemetrasenia, ktoré ho zasiahlo v roku 1988. Miesto, na  ktorom leží Jerevan, je považované za jednu z najstarších obývaných oblastí na svete.

Viac Menej
12

Kláštor Geghard

7. deň

Do minulosti sa vrátime pri návšteve jedinečného kláštora Khor Virap. Kaplnka tohto kláštora bola postavená už v roku 642 a postupom času sa niekoľko krát celý komplex prerábal. Z tohto miesta sa nám naskytnú naozaj neopísateľne krásne výhľady na bájnu horu Ararat. Arménsko je známe aj výrobou kvalitných vín a vynechať degustáciu a návštevu miestnych viníc v dedinke Areni by bol doslova hriech. Uprostred nedotknutej prírody sa nachádza aj krásny kláštor z 13. st. Noravank. Jeho prehliadka bude našou poslednou zastávkou pred návratom do Jerevanu.
13

Khor Virap

Khor Virap, Arménsko

História

Neďaleko pohoria Ararat a tureckej hranice stojí kláštor, ktorý prenesie svojich návštevníkov späť v čase. Dokonalo si totiž zachoval nie len svoje opevnenie, ale aj to najhlavnejšie – kaplnku postavenú už v roku 642. Okrem nej sa skladá z ďalších miestností, ktoré boli dodatočne dostavované počas viacerých rekonštrukcií, ktorými si za tie roky kláštor prešiel. Jeho ďalšou výhodou je tiež lokalita, tvorí totiž dominantu týčiacu sa na vyvýšenej skale. Pohľad na túto krásu privádza do dokonalosti Ararat pnejúci sa v pozadí.

Viac Menej
14

Ararat

15

Areni

16

kláštor Noravank

8. deň

Pred nami je cesta do mesta Echmiadzin. Cestou nás čaká zastávka pri jednom zo siedmych divov Arménska, kostol Sv. Hripsima (UNESCO). Na zozname svetového dedičstva UNESCO je aj katedrála Echtmiadzin, sídlo hlavy Arménskej cirkvi. Pri ceste naspäť sa zastavíme pri ruinách chrámu Zvartnots (UNESCO). Pokračujeme cez kláštor Hovhannavank až do druhého najväčšieho mesta krajiny, Gyumri. Podvečerná prehliadka mesta.
17

Echmiadzin

Echmiadzin, Arménsko

HistóriaKultúra

Toto viac ako 50-tisícové mesto sa v skutočnosti už niekoľko rokov volá Vagharshapat, no nikto z domácich ho nenazve inak ako Echmiadzin. Pre Arménsko zohráva významnú úlohu, pretože sa tu nachádza Katedrála Matky Božej a s ňou aj sídlo arménskej kresťanskej cirkvi. Tento krásny a honosný chrám bol síce oficiálne postavený v roku 618, no stalo sa tak na mieste jeho dreveného predchodcu z roku 301, kedy táto zakaukazská krajina prijala kresťanstvo ako prvá na svete. Aj vďaka tomuto prvenstvu a špecifickej histórii katedrály, o nej niektorí odborníci hovoria ako na najstaršom kresťanskom chráme na svete. 

Viac Menej
18

Zvartnots

19

Gyumri

9. deň

Dnes smerujeme naspäť do Gruzínska. Navštívime unikátne jaskynné mesto z Fruzínskej zlatej doby, Vardzia. Komplex sa skladá z takmer troch tisíc jaskýň a je dlhý približne pol kilometra. Nachádzajú sa tu tiež nádherné fresky z 12. st. Ešte pred touto zastávkou si však spravíme krátku „foto“ zastávku pri jednej z najstarších pevností v krajine, Khertvisi. Akhalstikhe.
20

Vardzia

Vardzia, Gruzínsko

HistóriaPríroda

V obklopení prekrásnej miestnej krajiny leží v horách unikátne mestečko, zachované z dávnych dôb. Toto starodávne sídlo je unikátne vďaka svojej architektúre – obydlia sú totiž vstavané priamo do skál, čím vytvárajú jedinečnú panorámu. Okrem starých a čarovných príbytkov tu možno nájsť aj niečo naozaj nečakané, a to kostol so zachovanými farebnými freskami. Toto mystické miesto ukrýva ešte jedno tajomstvo, je tu totiž stále možné nájsť prechádzajúcich sa mníchov, ktorí v tomto odľahlom prostredí dodnes žijú.

Viac Menej
21

Akhaltsikhe

10. deň

V kúpeľnom meste Boroji, sa prejdeme miestnym parkom s prírodnými prameňmi. Následne naberieme smer Kutaisi. Po príchode nás čaká prehliadka katedrály Gelati a Bagrati. Obidva tieto historické skvosty sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.
22

Kutaisi

Kutaisi, Gruzínsko

História

Kedysi jedno z najvýznamnejších gruzínskych miest bolo založené pred viac ako 4 tisíc rokmi. Na hodnote naberalo storočiami, počas ktorých sa stávalo sídlom viacerých dôležitých kráľovstiev rozprestierajúcich sa po okolitej krajine. Hoci jeho postaveniu ublížili nie až tak dávne udalosti, akými bolo obsadenie Turkami, či násilné pridelenie Gruzínska k sovietskemu zväzu, môže sa pochváliť krásnym prostredím, ktoré zaujme najmä svojou úžasnou historickou atmosférou.

Viac Menej

11. deň

Gruzínsko ponúka aj príjemný oddych pri Čiernom mori a najznámejším strediskom je mesto Batumi. Mesto je často nazývané ako „Perla Črierneho mora“. Prejdeme sa starým mestom, ktorého história siaha až do 8. storočia a súčasťou je krásna botanická záhrada. Symbolom modernej časti je asi 7 km dlhá promenáda. Nájdeme na nej množstvo obchodíkov, barov a reštaurácii. Námestie Piazza je považované za jedno z najkrajších v celej krajine. Batumi je asi jediné mesto, ktoré môže konkurovať Tbilisi v politickom a kultúrnom smere. Návrat do Kutaisi.
23

Batumi

Batumi, Gruzínsko

PlážeHistóriaKultúra

Gruzínsko patrí medzi štáty, ktoré sa môžu pochváliť svojou prímorskou lokalizáciou. Preto počas návštevy tejto neobyčajnej krajiny netreba vynechať ani návštevu pobrežných miest. Tým najvýznamnejším z nich je práve Batumi, zvané tiež „Perla čierneho mora“ a patriace medzi najstaršie na svete. Svojim kultúrnym aj politickým postavením je schopné konkurovať dokonca aj samotnému Tbilisi. Vychutnajte si nádherný kontrast historickej a modernej časti Batumi, rovnako ako prechádzku pôvabnou 7 kilometrovou promenádou, ktorá dodáva mestu svojský ráz už od roku 1881.

Viac Menej

12. deň

Krátko po polnoci transfer na letisko a odlet do Budapešti/do Viedne.

Zmena programu vyhradená.

Sprievodcovia zájazdu

Tatiana  Buková

Tatiana Buková

Moje motto: "Zostať sám sebou."

Svet je plný rôzných zaujímavých kultúr a krásných miest ako aj nových dojmov ktoré sa nedajú nikdy vyčerpať a preto treba cestovať! Cestovanie je najlepšia vec na svete. Mne osobne prirastla k srdcu blizkovýchodná oblasť. Milujem historiu a čím sú pamiatky staršie tým ma viac priťahujú. Som posadnutá najmä Perziou, z hľadiska ...

Profil a zájazdy sprievodcu

Kontakt pre médiá: zednikova@ba.satur.sk

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2019 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Superbrands