Srí Lanka - tajomná cesta pre malých i veľkých

Srí Lanka

4 5 recenzií

Celkové
hodnotenie
4
5 5

Slonie safari
Kráľovstvo Polonnaruwa
Kráľovstvo Buddhov v Polonnaruwa
Kúpanie slonov v Pinnawale
Sloní sirotinec v Pinnawale
Slon na Srí lanke
Slony na Srí lanke
Slony na Srí lanke
Sloní sirotinec v Pinnawale
Sloní sirotinec v Pinnawale
Slony na Srí lanke
Tradičné ovocie na trhu na Srí Lanke
Tradiční rybári na mori
Opice v Sigiryi
Sigirya - „Levia hora“
Rybár opravujúci sieť na ryby
Sloní sirotinec
Srí Lanka - dekorácie a pamiatky
Srí Lanka - sochy

Podrobné info o zájazde


Polpenzia

Dieťa do 12 rokov zdarma

Slovenský sprievodca

Veľkosť skupiny max 16 osôb

Vstupy v cene

S pobytom pri mori

Národné parky

Vysvetlenie piktogramov


Úvod

Fantastická kombinácia dobrodružstva pre celú rodinu v novoobjavenom regióne panenských pláží na severozápade s prírodným a kultúrnym bohatstvom v srdci ostrova. Predstavenie morských a suchozemských tvorov obývajúcich Srí Lanku, starostlivo prispôsobené detskému vnímaniu. Deti si odnesú množstvo nádherných zážitkov.

11-dňový letecký zájazd

Ubytovanie

4* hotely.

Stravovanie

Polpenzia.

Celková cena zahŕňa

Leteckú dopravu z Bratislavy alebo z Viedne. Miestne transfery. 9x ubytovanie v 4* hoteloch s polpenziou. Vstupy do pamiatok. Sprievodca CK SATUR. Servisné poplatky 420 EUR. Vstupné vízum 60 EUR.

Celková cena nezahŕňa

Fakultatívne aktivity. Stravu a nápoje nezahrnuté v programe. Príplatok za jednolôžkovú izbu 550 EUR. Prepitné miestnym sprievodcom a vodičom. Príplatok za all inclusive počas pobytu 230 EUR. Cestovné poistenie.

Poznámka

Zmena programu, letových časov a odletových miest vyhradená. Počas sviatkov môžu byť niektoré múzeá a fabriky zatvorené.

Doprava

Letecká z Bratislavy alebo z Viedne.

Program zájazdu

1. deň

Odlet z Európy na Srí Lanku.

2. deň

Prílet do Colomba. Presunieme sa do oblasti Negombo, oddych po ceste, prehliadka rybárskeho mestečka.

3. deň

Presun do Kandy. Cestou sa zastavíme v sloňom sirotinci v Pinnawale. Bol založený v roku 1975 a vtedy začínal s 25 slonmi. S dnešným počtom slonov, ktoré tu žijú sa zaradil medzi najväčšie zariadenia svojho druhu na svete. Slony tu majú vytvorené prirodzené podmienky na život a môžu si utvárať vlastné stáda. Ak budeme mať šťastie, uvidíme aj každodenné kúpanie slonov, čo je jedna z najzaujímavejších atrakcií, keď sa 70 dupajúcich slonov presúva k asi 400 m vzdialenej rieke. Zastávka v kráľovskej botanickej záhrade Peradeniya. Večer navštívime chrám na mestom Kandy.
1

Pinnawala

Pinnawala,

Príroda

Sloní sirotinec sa nedá vidieť len tak, kdekoľvek, no na Srí Lanke je možné zažiť aj takúto skúsenosť. Okolo 70 slonov každého veku zachránených po rôznych zraneniach z džungle, ktoré môžete pohladkať, nakŕmiť či vidieť presúvať sa cez dedinu k rieke. Tam si už slony užijú svoj obľúbený kúpeľ a vy pohľad na ne. Tento rozľahlý areál uchváti svojou jedinečnosťou a poskytne nezabudnuteľný zážitok.

Viac Menej

4. deň

Kandy, hlavé mesto sinhálskeho kráľovstva až do roku 1815. Uprostred mesta sa rozkladá umelo vytvorené jazero z roku 1807. Na jeho brehu stojí najposvätnejšia budhistická pamiatka Dalada Maligawa - Chrám Budhovho zubu. Pozrieme si toto nádherné mesto a navštívime miestne trhy. Cesta nás povedie i k čajovým plantážam, kde navštívime miestnu továreň na spracovanie čaju. Vodopády Ramboda.
2

Chrám Budhovho zubu

Chrám Budhovho zubu,

HistóriaKultúra

Na Srí Lanke sa traduje, že pri Budhovej exhumácii boli zachránené štyri zuby – tri sa dostali do iných svetov a jeden práve sem, do Kandy. Ťažko povedať, nakoľko je táto povera pravdivá, hlavne, keď zub bol viackrát ukradnutý, každopádne domáci veria, že práve prítomnosť zubu v tomto chráme pomáha ochraňovať ostrov a tamojší budhizmus. Nech je pravda akákoľvek, dôležité je, že vďaka tejto povere vznikol príjemný chrám so zlatou strechou a jedinečnou atmosférou.

Viac Menej
3

Kandy

5. deň

Ráno sa vydáme na cestu do známeho rybárskeho prístavu Trincomalee, ktorý je dôležitým obchodným miestom. Prístav je známy aj rybolovom, budeme mať možnosť sledovať návrat rybárov s ich úlovkami na nádherných farebných lodičkách. Prístav nás vtiahne do svojho čulého denného života. Za návštevu stojí aj miestny rybí trh a Portugalská pevnosť. Cestou sa zastavíme v hinduistickom chráme a v záhrade s korením v Matale. Jedným z najznámejších Národných parkov je Pigeon Island, ktorého pobrežie je pokryté koralovými útesmi s bohatým podmorským životom.
4

Matale

Matale, Srí Lanka

Gastro

Malebná dedinka ležiaca v srdci Srí Lanky, medzi mestami Dambulla a Kandy, ponúka príležitosť vyskúšať miestne ovocie a koreniny, ktorých sú tu plné záhrady. Dozvedieť sa môžete aj podrobnosti o ich pestovaní. Pozrieť si možno aj miestny chrám, dýchajúci typickou srílanskou architektúrou a sakrálnosťou.

 

Viac Menej

6. deň

6. - 7. deň

Pobyt na nádherným plážach v Passikudah, možnosť fakultatívneho výletu na Pigeon Island alebo pozorovanie veľrýb v oblasti Nilaveli.

5

Passikudah

Passikudah, Srí Lanka

PlážePríroda

Pláž Pasikudah sa nachádza na východnom pobreží Srí Lanky medzi Kalkudou a Indickým oceánom, neďaleko mesta Batticaloa. Tyrkysovo modré vody zálivu priťahujú miestnych i zahraničných turistov na toto široké piesočné miesto pod horúcim tropickým slnkom na surfovanie, plávanie alebo len také šantenie vo vode. Na tejto pláži môžete robiť aj viacero ďalších aktivít od kite surfingu, cez surfovanie až po plachtenie na kanoe. Pobrežie tejto oblasti zdobia kokosové palmy a stromy palmyrah. Na toto miesto dlhú dobu ľudská noha nevkročila kvôli konfliktu na Srí Lanke avšak teraz sa vďaka tomu môžete kochať krásnou prírodou.

Viac Menej

8. deň

Dopoludnia si pozrieme mesto, rybí trh a pevnosť, popoludní sa vydáme do NP Minneriya. 8800 hektárov je svätyňou pre stáda voľne žijúcich slonov. Migruje ich tu naraz až 300. V NP je možnosť vidieť až 160 druhov exotických vtákov, 25 druhov plazov, 26 druhov rýb a až 78 druhov motýľov. Raritou oblasti sú bambusové stromy, ktoré sa nikde inde na Srí Lanke nevyskytujú.
6

Národný park Minneriya

Národný park Minneriya, Srí Lanka

Príroda

Národný park Minneriya sa nachádza v severnej časti Sri Lanky. Park je situovaný v suchej oblasti Si Lanky. Práve vďaka suchej oblasti do tejto oblasti radi zavítajú slony, ktorých tu je 150 až 200. Niektoré sa však rady schovávajú a ževraj ich je tu až 700, takže niekoľko slonov tu určite stretnete. Takýto veľký skok v počte slonov je kvôli tomu, že migrujú z druhého národného parku Wasgamuwa za potravou. Okrem slonov sa v národnom parku nachádzajú aj rôzne druhy opíc či dokonca druh Sri Lanského jeleňa.

Viac Menej

9. deň

Sigirya - „Levia hora“, trón kráľa Kasyapa. „Pevnosť v oblakoch“, skala týčiaca sa strmých 200 m nad okolitý terén, patrí medzi tie najväčšie zaujímavosti a je pokladaná za ôsmy div sveta. Na tejto pevnosti sa odohral príbeh zrady a boja o moc, ktorý môžete čítať zo zvyškov kráľovského paláca a fresiek dievčenských postáv. Po „levích schodoch“ vystúpime až na vrchol tohto mimoriadneho monumentu. Spoznávanie okolia Dambully. Možnosť jazdy na slonoch (fakultatívne).
7

Sigirya

Sigirya, Srí Lanka

Príroda

Asi najznámejšou skalou Srí Lanky a najznámejším obrázkom je Sigirya, čiže Levia hora, trón kráľa Kasyapa. Týči sa 200 metrov nad okolitý terén a je považovaná za ôsmy div sveta. Po „levích schodoch“ sa dá vyjsť až na vrchol skaly.

Viac Menej

10. deň

Colombo. Hlavné mesto Srí Lanky je zaujímavou zmesou roznych kultúr, ktoré tu zanechali svoje stopy za posledných 600 rokov.  Najlepším dokazom toho sú štvrte Fort alebo Pettah. Nachádza sa tu budova Prezidentského paláca, prekrásna budova z pieskovca, ktorá je sídlom úradu prezidenta a parlamentu, a ktorá silne pripomína anglický Whitehall. Galle Face Green - jednu míľu dlhá pešia zóna, ktorá hraničí so štvrťou Fort na juhu, je najrozlahlejším otvoreným a rušným miestom. Štvrť Fort je tiež veľmi príťažlivá pre nakupujúcich, pretože je tu množstvo starých obchodov, ktoré sa špecializujú na predaj drahokamov, hodvábu, starých poštových známok a kvalitného koženého tovaru. Štvrť Pettah, ktorá skor tvorila vonkajší okraj štvrti Fort, je stále najrušnejším bazárom v meste. Oblasti, špecializujúce sa na rozne druhy tovaru, je možné od seba odlíšiť iba podľa ulíc. Sú tu ulice predajcov textilu a sárí, korenia, ulice zlatníkov, klenotníkov, veľkoobchodníkov s ryžou, cukrom, šošovicou alebo paprikou. Jedna z miestnych ulíc, Gabo´s Lane, sa neustále špecializuje na predaj bylín pre ajurvédske liečenie. Na okraji mesta sa nachádzajú dve turisticky veľmi príťažlivé zaujímavosti. Jednou z nich je Kelaniaya Raja Maha Vihara – budhistický chrám, ktorý navštívil Budha. Vo večerných hodinách transfer na letisko.

11. deň

Prílet do Európy.

Zmena programu vyhradená.

Srí Lanka

Ostrov čaju, bohov, klenotov, perla Indického oceánu – takýmito menami je Srí Lanka nazývaná už od pradávna. V preklade Srí Lanka znamená Prekrásna krajina a takou aj skutočne je. Bývalá britská kolónia Cejlón (Levia krajina) je ako kvapka visiaca z južného cípu Indie. Hlboké doliny na severovýchode oddeľujú až 2 500 m vysoké hory od tropických pralesov na juhozápade. 

Pozdĺž pobrežia sa tiahnu zlaté pláže. Pri východe slnka sa vracajú rybári so svojimi úlovkami na pevninu. Je to zvláštny zážitok, tak ako aj cesta zo starého kráľovského mesta Kandy do vnútrozemia, kde kopce pokrývajú sýtozelené čajové plantáže, v ktorých svietia pestrofarebné sárí domorodých žien, zberajúcich čaj. Vysoko hore, v Nuwara Eliya, v meste nad oblakmi, môžete prejsť cez Horton Plains až na Koniec sveta (World´s End). Medzi kokosovými plantážami, ryžovými poliami a políčkami s korením leží množstvo kultúrnych pokladov.

Na miestach ako Anuradhapura, Polonnaruwa, Sigiriya, Dambulla, Panduwasnuwara či Yapahuwa, sa na Srí Lanke formovali dávne civilizácie pod vplyvom budhizmu, ktorého najčistejšiu podobu na ostrove nachádzame dodnes. Rozľahlé umelo vybudované jazerá, parky, svätyne, chrámy a kláštory sú dôkazom bohatej, kultúrnej minulosti Srí Lanky.

Za návštevu určite stojí večerný ceremoniál v chráme Budhovho zubu v Kandy, ako aj nočný výstup na Adamovu horu (Adam´s Peak).

Hlavné mesto: Kolombo
Časový posun: +3,5h

Mena: Srílanská rupia
Kurz: 1€ = 170,698 LKR

Klimatický diagram

Kontakt pre médiá: zednikova@ba.satur.sk

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2019 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Superbrands