Top destinácie pre rok 2017: Tieto krajiny musíte spoznať

CK SATUR - 15.11.2016

Možno máte tento rok pred sebou ešte nejakú tú lyžovačku, zimnú dovolenku alebo návštevu vianočných trhov. Všetci cestovatelia si však už pomaly začínajú plánovať svoje dobrodružstvá na budúci rok. Pre tých, ktorí chcú zažiť niečo nové, určite dobre padne malá rada. Alebo ešte lepšie, hneď celý zoznam desiatich najvychytenejších destinácií, ktoré sa budúci rok oplatí navštíviť. Cestovateľský portál Lonely Planet zostavil presne takýto rebríček. Poďte si ho pozrieť s nami!

1. Choquequirao, Peru

choquequirao, peru, machupicchu, poznavaci zajazd, saturV ďalšej pamiatke Incov pribudne počet turistov. Foto: flickr.com/Ryan

Favoritom Lonely Planet pre budúci rok je oblasť Choquequirao, skrytá v hlbokom údolí Apurimac. Bolo to posledné útočisko Incov, ktorí sa tu snažili ubrániť dobyvateľom. Ruiny sa často označujú ako „mini“ Machu Picchu. Úchvatné miesto na sútoku troch riek si vyžaduje až štvordňový výlet potrebný na cestu tam aj späť. To by sa ale už onedlho malo zmeniť. V roku 2017 má byť spustená lanovka, ktorá k ruinám dokáže doviesť za deň až tritisíc návštevníkov a premávať má každých 15 minút. Zatiaľ tu ale nestretnete masy turistov, skôr zopár archeológov, ktorí sa stále pokúšajú odhaliť všetky tajomstvá tunajšej džungle. Vstupnou bránou do Choquequirao je dedinka Marampata, kde žije asi stovka obyvateľov. Je tiež domovom skromného ústredia archeologického parku. Choquequirao bolo opustené v 16. storočí a odvtedy „niekoľkokrát opäť objavené“. Moderní archeológovia veria, že miesto bolo postavené v súlade s Machu Picchu.  Posvätné mesto Inkov – Machu Picchu, ale aj ďalšie tajomstvá Peru môžete objaviť aj počas poznávacieho zájazdu Grand Tour Južnou Amerikou.

2. Taranaki, Nový Zéland

Neprajný vtip hovorí, že väčšina turistov, ktorí sa ocitli v Taranaki, na svojej ceste len zle odbočili. :) Je však pravda, že do tohto kúta zamieria len dve percentá všetkých návštevníkov Nového Zélandu. Pritom je to miesto, ktoré by mali vidieť všetci milovníci turistiky. V neďalekom Národnom parku Egmont vedie nádherný náučný chodník Tongario Alpine Crossing, ktorý je jednoznačne tou najpríjemnejším miestom na celodennú prechádzku.

3. Azory, Portugalsko

azorske ostrovy, portugalsko, letna dovolenka v portugalsku, madeira, poznavaci zajazd, saturAzorské ostrovy sa v najbližšom čase zrejme stanú cieľom mnohých turistov. Foto: depositphotos.com

Azorské ostrovy v sebe spájajú úžasnú prírodu a jedinečnú kultúru. Hoci v niečom pripomínajú Island, zatiaľ sem neprúdi toľko turistov, ako do severskej krajiny. Prírodné bohatstvo ostrovov sa v mnohom podobá iným známym miestam: svieže sopky pripomínajú Havaj, stredoveké dediny Portugalsko, horúce pramene Škandináviu, útesy Írsko a robustné krátery Patagóniu. No táto nenápadná perla neostane pred zrakmi turistov zrejme dlho ukrytá, ostrovy totiž očakávajú oveľa viac návštevníkov ako doteraz. A určite tomu pomôže aj takéto vysoké umiestnenie v prestížnom rebríčku. Ak aj vy radi nasledujete cestovateľské trendy, potom by Azorské ostrovy nemali chýbať ani vo vašom itinerári na budúci rok. Najjednoduchšou možnosťou, ako ich navštíviť, je vybrať si poznávací zájazd na Azorské ostrovy spolu s nami!

4. Severný Wales, Veľká Británia

Najväčším ťahákom tejto oblasti je Surf Snowdonia, umelo vybudovaný park alebo lepšie povedané prvé komerčné umelé jazero na surfovanie vo Veľkej Británii. Park bol otvorený v roku 2015 a odvtedy ho už stihlo navštíviť množstvo milovníkov tohto športu. Adrenalínoví nadšenci si zasa môžu vyskúšať spustiť sa na lane po najrýchlejšie a v Európe aj najdlhšej dráhe. V jaskyniach pod Blaenau Ffestiniog sa ukrývajú obrovské trampolíny, kde nájde zábavu celá rodina. Veľká Británia ukrýva aj ďalšie pozoruhodné miesta, tie môžeme objavovať spoločne počas rôznych poznávacích zájazdov. Stačí, keď si vyberiete ten, ktorý sa pre vás hodí najviac.

5. Južná Austrália

juzna australia, poznavaci zajazd, saturV južnej Austrálii je nádherná príroda. Foto: flickr.com/Joe Nes

Aj keď klíma v južnej Austrálii môže byť horúca, je toto miesto najlepšou kombináciou krajiny vína, festivalov, ostrého a ohromujúceho vnútrozemia a pláží bez davov, na ktoré by mohli žiarliť aj Bahamy. Austrália je známa predovšetkým vďaka pulzujúcemu Sydney, tamojšia opera patrí k najznámejším obrázkom na svete. Jedným z najväčších zážitkov je návšteva Veľkého bariérového útesu, kde žije nespočetné množstvo koralov a morských živočíchov. Ak ho však ešte chcete vidieť, netreba jeho návštevu odkladať. Útes totiž patrí k ohrozeným prírodným pamiatkam. Túlať sa krajinou „protinožcov“ budeme spoločne počas poznávacieho zájazdu.

6. Ayse, Čile

Do regiónu Aysen vedie z čilskej Patagónie len jedna cesta, no ak ju budete nasledovať, zažijete kaleidoskopickú cestu, kde sa fjordy striedajú s dažďovými pralesmi a strohé pampy s modrými lagúnami. Oblasť uzatvára patagónske Ľadové pole, tretí najväčší rezervoár so sladkou vodou na svete. K tejto časti Patagónie patria tiež cesty k ľadovcom, prosperujúca výroba piva v odľahlých osadách a zelené prírodné rezervácie.

7. Tuamotus, Francúzska Polynézia

tuamotous, polynezia, exoticka dovolenka, saturTuamotus je úžasné miesto na potápanie. Foto: flickr.com/Mary af Rövarhamn

Zatvorte oči a predstavte si to: pristávate na páse koralov, ktorý obklopuje lesklá lagúna všetkých odtieňov. Tvorí ho dokonalý kruh ostrovčekov s piesočnatými časťami a kokosovými palmami. Na tomto mieste sa budete cítiť ako v reklame na tú najlepšiu exotickú dovolenku. A ak by vám to nestačilo, nezabudnite si pribaliť aj veci na šnorchlovanie a potápanie. Tuamotus sa totiž radí k najlepším svetovým potápačským destináciám.


Prečítajte si tiež!

Raj pre rodiny s deťmi: Všetko, čo musíte vedieť o novom Legolande v Dubaji!

8. Pobrežie Georgie, USA

georgia, usa, poznavaci zajazd, saturPobrežie Georgie učarovalo aj filmárom. Foto: flickr.com/Michael Owens

Pravdepodobne ste už počuli o meste Savannah. Nie? Potom si predstavte „južanskú krásku“ s pulzujúcimi reštauráciami, nádhernými sídlami z 19. storočia orámovanými dubmi a španielskym machom. No väčšina návštevníkov netuší o ďalšej kráse, ktorá leží hneď za mestom. Pobrežie s nepredvídateľnými miestami, historickými pokladmi a divočinou. V skutočnosti má Georgia také krásne pobrežie, že ho už objavili aj filmári z Hollywoodu, ktorí tu plánujú nakrúcanie niekoľkých snímok. A medzi nimi nebude chýbať ani nové spracovanie kultového Baywatchu.

9. Perak, Malajzia

Perak v preklade znamená striebro. Meno vychádza z bohatých nálezísk striebornej rudy v tejto oblasti. V hlavnom meste oblasti Perak, Ipohu, sa pestuje kaviarenský a butikový život. Ipoh je tretím najväčším mestom Malajzie, kde žije až 160 druhov vtákov. Ostrov Pangkor ponúka najlepšiu príležitosť na prechádzky a výlety do miestnych dedín. Malajzia ale ponúka aj ďalšie zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí spoznať. Singapúr, Melaku či Kuala Lumpur môžete navštíviť spolu s nami vďaka 11-dňovému poznávaciemu zájazdu, ktorý máme pre vás pripravený.

10. Skelling Ring, Írsko

skelling ring, irsko, poznavaci zajazd, saturIdeálne miesto na nakrúcanie Star Wars, čo poviete? Foto: flickr.com/Role Bigler

Kedysi dávno a veľmi veľmi ďaleko, založila malá skupinka mníchov tajnú základňu na skalách vystupujúcich z Atlantiku ako obrí trojuholník. Na malo ostrove Skelling Michael sa v roku 2015 dotáčalo niekoľko posledných scén filmového trháku Star Wars: Sila sa prebúdza. A to len sto dní pred oficiálnou premiérou nového filmu! Filmárom sa miesto tak zapáčilo, že boli ochotní opäť rozbehnúť produkciu takto krátko pred premiérou a dokonca pretočiť scény, ktoré už vo filme boli. A to všetko len preto, lebo podľa nich toto miesto dokonale vystihovalo atmosféru, ktorú potrebovali. V Írsku môžete navštíviť aj ďalšie zaujímavé miesta. Spoločne môžeme osláviť Deň sv. Patrika, spoznať Írsko ako zelený ostrov alebo zakotviť pri jeho brehoch s výletnými loďami!

 

Autor: Satur.sk

Láka vás poznávanie nových miest a krajín? Vyberte si z ponuky poznávacích zájazdov cestovnej kancelárie Satur!


Páčil sa ti článok? Ukáž ho svojim priateľom.


Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR