Najfascinujúcejšie múzeum sveta
- Rady a tipy
- 1.7.2025
- 8 minút čítania

Začiatok konca
Píše sa roku 1 628, keď kráľ Gustav II. Vasa, s prezývkou „Lev zo severu“ zostrojil okázalú loď, ktorá mala byť jeho pýchou. Hrdou pýchou 17. storočia sa nakoniec nestala. Osud to zariadil celkom inak.
Názov Vasa dostala loď podľa vtedajšieho vládnuceho rodu, Vasa. Kráľ - dobyvateľ si podmaňoval baltický región, vyhral bitku proti katolíkom. Táto mohutná dubová loď mala slúžiť pre vojenské účely, avšak nebola stvorené ani pre žiadnu plavbu, mala spať potopená a potupená hlboko pod hladinou 333 rokov. Celebritou sa stala až v novodobých dejinách.
Vasa v číslach:
- zhotovená z 1 000 dubových stromov
- dĺžka 69 m
- výška 52,5 m
- šírka 11,7 m
- ponor 4,8 m
- váha 1 210 ton
- počet plachiet – 10
- 145 námorníkov
- 300 vojakov
- 64 vojnových diel

Kráľ svoju krásku zveril do rúk skúsenému staviteľovi lodí Henrikovi Hybertssonovi a zamestnal na jej stavbu 400 ľudí. Po smrti Hybertssona, o tri roky neskôr, loď dokončil Hein Jakobsson. Kapitánom sa stal Sofring Hansson.
V nedeľu, 10. augusta 1628, medzi štvrtou a piatou hodinou popoludní, sa Vasa odrazila od brehu. V štokholmskom prístave jej na šťastnú plavbu zamávalo množstvo ľudí, ktorí vyprevádzali extravagantnú drevenú loď akú svet ešte nezažil. Jej zadná časť bola pestro vymaľovaná, akoby sa na nej mali hrať nejaké divadelné predstavenia.

Len čo Vasa prešla po vode pár metrov, prvý poryv vetra ju mierne naklonil. Pokračovala však v plavbe. Druhý, silnejší poryv vetra už Vasa nevydržala. Po 1 300 m svojej prvej a poslednej plavby sa naklonila, do otvorených spodných častí sa dostala voda a za 10 minút sa potopila. Neprežilo 30 ľudí. Ich ostatky sa našli počas objavov v 50. a 60 rokoch minulého storočia. Loď klesla do hĺbky 32 m a ležala len 100 m od brehu. Ešte v 60. rokoch 17. storočia sa pár odvážlivcov ponorilo do tmy a chladu, aby vytiahli cenný poklad. Potápačom sa podarilo vyloviť ťažké delá tak, že sa spustili na dno vo zvone a len hákom ich hľadali. Na tú dobu podali parádny výkon. Na svojho skutočného záchrancu si Vasa musí ale počkať.

Záchranca
Záchrana prišla pod menom Andersa Franzéna v roku 1953, ktorý najskôr na loď natrafil v archívoch. V roku 1956 lokalizoval Vasu pri ostrove Beckholmen a v septembri toho roku ju začali hľadať. Nasledujúci rok potápači pod loďou vyhĺbili niekoľko tunelov a dobre zachované artefakty vytiahli z vody. V roku 1959 hrubými oceľovými lanami sa pomaly Vasa vyťahuje z dna. Dňa 24. apríla 1961 je po 333 rokoch opäť nad vodou. Nik si nebol istý, v akom stave bude loď a čo sa s ňou môže diať na povrchu. Našťastie drevo nenapadla šášeň lodná, keďže v Baltickom mori sa nevyskytuje. Vedci a archeológovia hľadali možnosti najlepšieho zakonzervovania, preto sa musela špeciálnymi roztokmi sprejovať.

Vedeli ste, že...: Vasa začala pútať pozornosť verejnosti. Už v roku 1986 je navštívilo 10 miliónov ľudí. Pripravuje sa jej nový domov, nové múzeum. V roku 1 990 ho slávnostne otvoril kráľ Karol XVI Gustaf.
Múzeum Vasa
Nenápadný exteriér v podobe lode je jeden z mnohých návrhov. Pôsobí decentne a elegantne, perfektne zapadne na ostrov Djurgarden. Z centra Štokholmu sa k nemu dostanete peši asi za 20 minút, ešte menej električkou alebo autobusom číslo 7 smerom na Skansen. Môžete ju obdivovať cez päť poschodí, pričom každé zaujme niečím iným. Fascinuje veľkých aj malých. Originál Vasu môžete len obchádzať. Jej vnútorný exteriér, ktorý je síce len kópiou si však môžete aj prejsť a vďaka artefaktom sa tak vžiť do 17. storočia. V múzeu visí 6 z 10 plachiet, nádoby, šaty, čižmy, rukavice, 4 000 mincí, drevené hry, medicínske náradie a potreby, munícia, lyžice, sponky, malé súdky na maslo, ktoré sa tu našlo po troch storočiach. Okázalo pôsobia drevené vyrezávané sochy, postavy, erb, ktoré sa pôvodne nachádzali v zadnej časti.
V múzeu sa dozviete vďaka precíznym a poučným exponátom veľa zaujímavostí. Môžete pozorovať celý príbeh Vasy, od jej zrodu, potopenie a znovuobjavenie. Nájdete tu i malú kaviareň a obchodík so suvenírmi. A aj keď vás možno múzeá až tak nebavia, toto vás určite nadchne a pohltí.