TOP 10 krajín kam sa vybrať v roku 2018

CK SATUR - 20.12.2017

Záver roka mnohí venujú bilancovaniu a plánovaniu. Ak si aj vy prechádzate svoj cestovateľský bucket list a rozmýšľate, kam sa vybrať v roku 2018, tak odborníci z Lonely Planet sa rozhodli vám to uľahčiť. Zoznam Best in Travel 2018 slúži pre inšpiráciu a dostať sa naň je formou prestíže pre krajinu. Slovensko sa na zozname objavilo v roku 2013, ktorá krajina je TOP destináciou pre rok 2018?

10. Juhoafrická republika

Pláže, hory, divoká zver a kozmopolitné Kapské mesto - Južná Afrika je už dlhodobo jednou z najatraktívnejších krajín sveta. Tento rok bude pre krajinu výnimočný aj tým, že sa bude niesť v znamení osláv (nedožitej) storočnice Nelsona Mandelu, afrického prezidenta a najznámejšieho bojovníka proti apartheidu. Oslavy budú sprevádzať rôzne benefičné, športové a vzdelávacie akcie. Podujatie sa volá "Nelson Mandela Centenary 2018: Be the Legacy" a k dispozícii je aj oficiálny program sprievodných podujatí. Nosnou témou je inšpirovať spoločnosť k hodnotám, založeným na transparentnosti a rešpekte. O to viac, sa oplatí navštíviť JAR práve v roku 2018. 

kapske mesto v juhafrickej republikeKapské mesto vďačí za svoje architektonické dedičstvo kolonizátorom. FOTO: depositphotos.com

9. Čína

Najľudnatejšia krajina na svete je obrovská a plná tajomstiev, ktoré schovávala dlhé roky za múrmi. Bývalý cisársky palác - Zakázané mesto - bol v posledných rokoch modernizovaný a štyri neprístupné sály sú teraz otvorené pre verejnosť. Koncom roka 2017 v kozmopolitnom meste Shenzhen otvorili kultúrne centrum Design Society s galériou v spolupráci s londýnskym V & A Museum. Čína láka históriou , ako aj prírodným bohatstvom. Spoznávať ju môžete počas viacerých poznávacích zájazdov aj so slovenským sprievodcom

zakazane mesto v pekinguĎalšie štyri sprístupnené sály môžete navštíviť už v roku 2018. FOTO:depositphotos.com

8. Maurícius

Maurícius sa na mape sveta jagá ako vzácny diamant. Len tu zažijete tie najromantickejšie západy slnka nad oceánom, najpríjemnejšie vône v povetrí a 160 kilometrov bielo-piesočnatých pláží. Tento malý raj ponúka pre každého niečo. Svoje tu nájdu aj dobrodruhovia – šnorchľovanie, kitesurfing, plavby na kajaku pri mori a lagúny. Navyše, v roku 2018 sa dostávajú do pozornosti aj vďaka tomu, že oslavujú 50 rokov nezávislosti. Oddych na ostrove Maurícius si môžete vychutnať aj vy. Plavby, alebo poznávacie zájazdy nájdete aj v našej ponuke.

plaz ostrova mauriciusTyrkysové more a biele pláže obklopujú celý ostrov a sú hlavným lákadlom turistov. FOTO: depositphotos.com

7. Gruzínsko 

Krásna príroda a história siahajúca stovky až tisíce rokov dozadu, k tomu skvelá gastronómia – chutné jedlá a posvätný vinič to je Gruzínsko. Rok 2018 sa v Gruzínsku bude niesť v znamení osláv nezávislosti, ktorú vyhlásili pred 100 rokmi. Ideálny čas na cestovanie do Gruzínska je od polovice mája do začiatku júla a od začiatku septembra do polovice októbra, keď je počasie vo všeobecnosti teplé a slnečné. Júl a august môže byť v nížinách vlhký, s teplotami dosahujúcimi 40 stupňov Celzia. Na druhej strane to však môže byť skvelý čas na turistiku v horách a je to hlavná sezóna na pobreží Čierneho mora.

V Gruzínsku sa spája história s modernou architektúrou. FOTO: depositphotos.com

6. Malta

Maltské ostrovy, umiestnené takmer v strede Stredozemného mora, ponúkajú príťažlivosť jasných modrých vôd, nedotknutých zálivov a piesočných pláží, v mestách stredoveké pevnosti obkolesené stenami, krásne barokové kostoly a paláce, odrážajúce bohatú históriu ostrovov. V roku 2018 sa Malta stane kultúrnym centrom Európy ako európske hlavné mesto kultúry v roku 2018. Tešiť sa môžete na barokové, popové a medzinárodné filmové festivaly ako aj bienále súčasného umenia. Spoznajte históriu Malty aj vy, napríklad aj počas poznávacieho zájazdu Malta – ostrov večného slnka.

hlavne mesto malty valletaHlavné mesto Valletta je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. FOTO: depositphotos.com

5. Nový Zéland

Už viac ako 20 rokov, dávno predtým, ako sa v krajine natáčal Pán prsteňov, začal Nový Zéland aktívne priťahovať záujemcov o dobrodružstvo. Najmä počas tzv. Great Walks, špeciálne navrhnutých turistických chodníkov, spoznáte za  niekoľko dní tie najkrajšie miesta krajiny. Novinkou pre nadchádzajúci rok je trasa, ktorá bude viesť západným pobrežím Južného ostrova, ktoré je považované za najkrajšie. Trať Paparoa a Pike29 Memorial Track, ktorá pripomína 29 baníkov ktorí zahynuli pri nešťastí v roku 2010, vytvorí nádhernú viacdennú trasu cez divoké a nádherné západné pobrežie južného ostrova. Okrem týchto si môžu turisti vyskúšať túry na štyroch už existujúcich chodníkoch.

FOTO: pixabay.com

4. Džibutsko

Že ste ešte o Džibutsku nepočuli? Je na čase to napraviť. Vyprahnutá mesačná krajina sa nachádza na africkom kontinente, medzi Eritreou, Etiópiu a Somálskom a väčšinu jej povrchu tvorí púšť. Krajina, sa rozprestiera na troch tektonických doskách a stále tu prebieha aktívna seizmická činnosť – pod povrchom vrie magma. Vďaka tomu sa tu nachádzajú viaceré termálne pramene, keď sa k tomu pridá pobrežie ako stvorené k potápaniu a šnorchlovaniu, pochopíte prečo, je Džibutsko na 4. mieste rebríčka.

slane jazero abbe v dzibutskuSlané jazero Abbé je tiež výsledkom tektonickej činnosti v krajine. FOTO: pixabay.com

3. Portugalsko

Portugalsko sa dostalo z tieňa svojho navštevovanejšieho suseda Španielska. Krajina zaujala ako dynamické centrum pre umenie, kultúru a gastronómiu. Za posledné dva roky tu otvorili viacero dizajnových múzeí. Rozrastá sa aj ponuka malých miestnych pivovarov a portugalskí šéfkuchári vytvárajú neuveriteľné kulinárske zážitky – až sedem reštaurácií dostalo v roku 2017 Michelinské hviezdy. K zvýšeniu atraktívnosti Portugalska prispieva aj jeho cenová dostupnosť. Prírodné bohatstvo obohatili v roku 2017 až dve nové rezervácie a viac ako 300 pláži s modrou vlajkou. Umiestnene Portugalska v rebríčku tak nie je žiadnym prekvapením.

Ponuka poznávacích zájazdov do Portugalska je široká. Počas nich môžete spoznať napríklad hlavné mesto Lisabon, vínnu oblasť v okolí Porta ako aj krásy Azorských ostrovov, ktoré patria pod krajinu na Pyrenejskom poloostrove.

2. Južná Kórea

Južná Kórea je krajinou ázijskej modernosti a high-tec riešení. Na zoznam Best in Travel 2018 sa krajina dostala najmä vďaka tomu, že sa tu budú konať XXIII. Zimné olympijské hry v meste Pjončang. Usporiadatelia sľubujú tie najmodernejšie hry v histórii a očakávajú príchod množstva fanúšikov. Futuristické hlavné mesto Soul so známou vežou, prešlo v roku 2017 faceliftom s otvorením svojho nového Seoul-lo 7017. Moderný park pozdĺž rušnej diaľnice s kaviarňami, barmi a knižnicami je posledným z radu vymožeností, ktoré treba v Južnej Kórei zažiť pri návšteve krajiny obísť.  Ak vás neláka Južná Kórea preplnená športovými fanúšikmi, môžete sa sem vybrať po skončení hier, na poznávací zájazd Južná Kórea – tajomná Ázia.

nocny zivot v souleŽivot v hlavnom meste sa nezastavuje ani v noci. FOTO: depositphotos.com

1. Čile

Prvé miesto pre rok 2018 obsadila práve táto juhoamerická krajina. Čile je prirodzene izolované od zvyšku Južnej Ameriky (a tak trochu aj od zvyšku sveta) a o to tajomnejšie je pre turistov. Mohutné Andy na východe, nekonečný Tichý oceán na západe, suchá púšť Atacama na severe a divoká Patagónia na juhu, ukrývajú srdce i dušu krajiny - hlavné meste Santiago. Rok 2018 bude pre krajinu s krásnou prírodou a dobrosrdečnými obyvateľmi o to výnimočnejší, že bude v znamení osláv 200 rokov nezávislosti. Pridajte sa k oslavujúcim aj vy, počas poznávacieho zájazdu.

hlavne mesto cile santiago de chilleHlavné mesto Santiago de Chille by podľa Lonely Planet malo v roku 2018 praskať vo švíkoch. FOTO: depositphotos.com

V roku 2018 sme pre vás pripravili viac ako 400 poznávacích okruhov do 150 krajín sveta. Vyberajte z najširšej ponuky krajín, termínov a cestovateľských tipov.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR