Najväčšie letisko na svete má prepraviť 100 miliónov pasažierov ročne. Tipnete si, kde sa stavia?

CK SATUR - 18.10.2016


Veľké, ohromné, obrovské. Moderné a navyše štýlové. S vizážou, ktorá vyráža dych a službami na vysokej úrovni. Také má byť nové čínske letisko, ktoré o niekoľko rokov vyrastie necelých 50 kilometrov od centra Pekingu. Stavba z dielne architektky Zahy Hadid sa stane najväčším letiskom na svete.

Ľudia nestrácajú chuť na cestovanie, práve naopak. Stále chceme spoznávať nové krajiny, nové kultúry, nové miesta. Neustále sa zvyšujúcim nárokom sa musia prispôsobovať aj služby v oblasti cestovného ruchu. Určite o tom vie svoje aj Čína. Medzinárodné pekingské letisko Capital je v súčasnosti druhým najvyťaženejším na svete. Ročne vypraví na cesty okolo 90 miliónov cestujúcich. Ani to však už nestačí, a preto prichádza na rad plán výstavby ďalšieho letiska. Nový areál v oblasti Daxing má mať po prvej fáze výstavby v roku 2019 kapacitu 45 miliónov pasažierov ročne. Neskôr sa začne s druhou a treťou fázou. Po ich dokončení ráta krajina s prepravnou kapacitou viac ako sto miliónov cestujúcich za rok.

cina letisko, peking, daxing, nove letisko v cine, satur

Obrovské budú aj vnútorné priestory nového letiska.

FOTO: zaha-hadid.com

Nový terminál zaberie celkovú plochu 700-tisíc metrov štvorcových a ďalších 80-tisíc metrov štvorcových bude patriť pozemnému dopravnému centru. O moderný vzhľad sa postarala nedávno zosnulá známa architektka Zaha Hadid. Podľa projektov tvorí základ obrovská kruhová budova, z ktorej vybieha šesť lúčov. Architekti tvrdia, že táto radikálna konštrukcia výrazne zníži čas presunu cestujúcich medzi jednotlivými časťami letiska a dodávajú, že „nová odbavovacia budova bude mimoriadne zameraná najmä na cestujúcich, účinná, prispôsobivá a udržateľná pre budúci rast, aby slúžila najrýchlejšie rastúcemu odvetviu dopravy“. Nové letisko sa navyše stane aj centrálou pre čínske aerolínie – China Eastern Airlines a Southerns Airlines.


Prečítajte si tiež!

Zovrie vám žalúdok. Čínsky chodník zo skla je len pre odvážnych


Ani cesta z Pekingu nebude na letisko trvať dlho. Od centra mesta bude vzdialené 46 kilometrov. Terminál sa spojí s Južnou železničnou stanicou v Pekingu rýchlovlakom. Tomu by mala stačiť polhodinka na to, aby dostal cestujúcich na letisko. Veľké plány majú aj svoju cenu, ktorá sa v tomto prípade vyšplhala do výšky približne 11 miliárd eur.

cina letisko, peking, daxing, nove letisko v cine, satur

Nové letisko má byť v plnej prevádzke o niekoľko rokov.

FOTO: zaha-hadid.com

Na novom letisku však cestujúcim nebude nič chýbať – v komerčných zónach si budú môcť nakúpiť aj oddýchnuť. Komfort cestovania by sa mal opäť posunúť na vyššiu úroveň. 

 

Autor: Satur.sk

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2021 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR