10 krokov ako cestovať zodpovedne a bezpečne

CK SATUR - 08.03.2021

Cestovanie za hranice našej krajiny zostáva aj naďalej medzi výnimkami zo zákazu vychádzania. Vydýchli si mnohí, čo cestujú za prácou či rodinou ale aj tí, ktorí sa v tejto náročnej dobe rozhodli pre zaslúžený oddych. Práve pre týchto cestovateľov prinášame 10 základných krokov ako cestovať bezpečne a zodpovedne aj počas pandémie.

1. Cestovať áno, či nie? Rozhodnutie je na vás  

Cestovať či necestovať v tejto dobe? Rozhodnutie nechávame na vás, pretože pocit bezpečia bol a vždy bude individuálna záležitosť každého z nás. A je jedno či sa jedná o pandémiu alebo iné situácie vo svete. Našim poslaním nie je len predávať dovolenky, ale aj inšpirovať, prinášať servisné témy z jednotlivých krajín, poradiť ako cestovať bezpečne a zodpovedne a byť tu pre vás, keď budete mať chuť vycestovať za dovolenkou.

VIDEO: Bezpečné cestovanie s cestovkou

2. Sledovať a rešpektovať vstupné podmienky

Splniť vstupné podmienky do jednotlivých krajín je v súčasnosti základným predpokladom pre vycestovanie. Dopátrať sa ich však je v súčasnosti, kedy sa pandemická situácia a opatrenia v krajinách neustále menia, celkom náročné. Aby vaše cestovanie bolo jednoduchšie a mali ste vždy prehľad na jednom mieste, rozhodli sme sa vám situáciu uľahčiť a pripravili sme covid mapu, ktorú pravidelne aktualizujeme. Nájdete v nej aj informácie o „výhodách“ pre cestujúcich, ktorí sú už zaočkovaní resp. covid prekonali.

Covid mapa aktualKam sa dá vycestovať? Foto: CK SATUR

Medzi najčastejšie opatrenia však patrí povinnosť preukázať sa negatívnym výsledkom PCR testu a/alebo online registrácia. Pred vycestovaním si však treba ešte overiť, či letecká spoločnosť s ktorou na dovolenku letíte nevyžaduje iné podmienky ako krajina, do ktorej letíte (cestovná kancelária vám s tým vždy poradí). Ak plánujete v najbližšej dobe cestovať, máme pre vás tipy na najčítanejšie články za posledné obdobie:

3. Bez poistenia ani na krok

Cestovné poistenie tu bolo už pred pandémiou. Ale ruku na srdce, kto z nás ho využíval na všetky cesty a študoval podrobne čo pokrýva? Mať dnes uzatvorené poistenie je vysoko odporúčanou a v niektorých krajinách aj nevyhnutnou podmienkou pre vstup. Poistenie, ktoré kryje náklady v prípade zrušenia zájazdu v dôsledku epidemiologickej situácie, prípadne v prípade ochorenia na covid-19, ktoré znemožní vycestovať je súčasťou našej služby SATUR Covid Garancia. Rovnako ako aj PCR testovanie, manažment testovania pre klienta, či služby ako bezplatné zmena mena a garancia na vrátenie peňazí. A navyše, cestovné kancelárie ako jediné subjekty v cestovnom ruchu, majú ešte aj poistenie insolventnosti.

Poistenie, ktoré kryje aj liečené náklady súvisiace s ochorením covid-19 počas dovolenky, v súčasnosti neponúkame, no máme informáciu, že do 2 týždňov by tento produkt už mohol byť súčasťou cestovného poistenia aj na Slovensku. Pre vycestovanie do vybraných krajín, tak môžete využiť špeciálne poistenie, ktoré ponúkajú samotné destinácie. Dokonca sú krajiny, ktoré turistov po prílete zdarma poisťujú, ide o Dominikánsku republiku či Kanárske ostrovy. Covid poistenie však môžete získať aj vďaka letenke, pretože niektoré letecké spoločnosti, napríklad Emirates, toto poistenie do ceny letenky zahrnuli.

4. Priame lety z Bratislavy, Košíc či Viedne

Hranice Slovenskej republiky aj naďalej ostávajú pre cestovateľov otvorené, platí pre ne výnimka. Preto sa nemusíte obávať, ak sa rozhodnete v tejto dobe letieť, či už z Bratislavy alebo Viedne. Odporúčame však využívať priame charterové lety z Bratislavy a Košíc, čím sa minimalizuje riziko vášho pobytu na letisku pri odlete mimo Slovenska alebo pri lete s prestupom a čakaním v ďalšej krajine. Navyše, na našich charteroch sa na palube lietadla stretnete len s negatívne testovanými cestujúcimi. Ak sa aj rozhodnete cestovať z Viedne, rovnako odporúčame si vybrať priamy let.

Pre odlet z Bratislavy je potrebné:

 • vstup do budovy letiska je možný len s negatívnym antigénovým alebo PCR testom, resp. potvrdením o prekonaní ochorenia covid-19,
 • vstup a pohyb po letisku je možný len v rúšku, od 15. 3. len v respirátore FFP2
 • dostaviť sa na letisko v dostatočnom časovom predstihu, budova terminálu letiska sa otvára 2,5 hodiny pred každým odletom,
 • letisko v Bratislave má otvorené predajne a duty free shopy.

Pre prekročenie hraníc a odlet z Viedne je potrebné:

 • transfer na letisko môžete absolvovať samostatne autom (ten kto vás vezie musí vyplniť formulár s dôvodom cesty a na hraniciach skontrolujú vašu letenku) alebo vám môže zabezpečiť transfer cestovná kancelária,
 • vstup do budovy letiska je možný len s nasadeným respirátorom FFP2,
 • dostaviť sa na letisko v dostatočnom časovom predstihu,
 • letisko vo Viedni je poloprázdne, funguje len pár obchodov a reštaurácií,
 • otestovať sa PCR testom je možné aj priamo na letisku,
 • pri check-ine sa musíte preukázať negatívnym PCR testom resp. online registráciou - pozor, aj letecké spoločnosti majú svoje opatrenia, ktoré je potrebné si naštudovať, nakoľko môžu vyžadovať napr. PCR test, aj keď pre vstup do krajiny potrebný nie je a pod.

5. Zodpovedne aj na palube

Samotnej bezpečnosti lietania sa venovali aj viaceré štúdie a zhodli sa na tom, že v lietadlách využívané HEPA filtre, ktoré neustále každé 2 až 3 minúty filtrujú vzduch na palube lietadla, cestujúcich chránia. Takéto filtre v iných druhoch verejnej dopravy nenájdeme, a preto pri dodržiavaní nastavených opatrení sa zvýšené riziko počas letu nepotvrdilo.

Letecké spoločnosti však prijali aj ďalšie hygienické opatrenia, aby zabezpečili čo najvyššiu mieru bezpečnosti cestujúcich na palube. Najčastejšie je to povinnosť absolvovať let s rúškom, resp. respirátorom FFP2, zvýšená miera dezinfekcie, personál v ochrannom oblečení, rozdávanie taštičiek s hygienickými potrebami, ale aj rozmiestnenie cestujúcich na palube s rozostupom, pokiaľ to menšia obsadenosť lietadla dovolí.

6. Vybrať si ubytovanie, ktoré dbá na bezpečnosť

Nemenej dôležitý bod na vašej ceste za bezpečnou dovolenkou je ubytovanie. Už od prvej vlny pandémie sme vás informovali, že hotely v jednotlivých destináciách sú povinné pre znovuotvorenie svojich kapacít absolvovať rôzne formy hygienickej certifikácie. Počas tohto procesu museli upraviť svoje priestory (vyznačiť odstupy, vybaviť ich dezinfekciami, ochrannými štítmi a pod.), posilniť a edukovať personál, zaviazať sa k dodržiavaniu zvýšenej hygieny a podliehať pravidelnej kontrole. V niektorých destináciách, napríklad v Dubaji, sú už zamestnanci mnohých hotelov zaočkovaní a vlády jednotlivých krajín upravujú aj maximálnu možnú obsadenosť hotelov.

Bezpečnosť v hotelochHotely sú na turistov pripravené. Foto: CK SATUR

V našej ponuke nájdete len hotely, ktoré tieto podmienky spĺňajú a navyše, mnohé hotely sme už aj osobne navštívili a tieto opatrenia otestovali na vlastnej koži. Naposledy sme pre vás navštívili 10 rezortov počas Tour de Maldivy a aktuálne prebieha Tour de Dubaj, kde postupne navštívime až 12 rezortov. Môžeme teda potvrdiť, že bezpečnosť aj v hoteloch a rezortoch na prvom mieste.

7. Dodržiavať R-O-R

Tri písmená, ktoré pomenúvajú opatrenia platné prakticky na celom svete. “Rúška - odstupy - ruky” platia v rôznych obmenách, pričom v súčasnosti sa namiesto látkového resp. jednorazového rúška, odporúča v interiéroch a v prítomnosti viacerých ľudí využívať respirátory FFP2. Pri čakaní v radoch dodržiavať stanovené vzdialenosti (1,5 či 2 metre) platné pre danú krajinu a ruky si pravidelne, po styku s cudzím prostredím, či predmetmi, umývať a dezinfikovať.

Balenie na dovolenkuPovinná výbava v kabelke či kufri. Foto: depostiphotos.com

Nezabudnite ani na vitamíny na podporu prirodzenej imunity - chýbať by, vo vašej cestovnej lekárničke, nemali vitamíny C, D a E, ako aj zinok, či selén. Mnohé letecké spoločnosti, ale aj hotelové siete ponúkajú svojim klientom balíčky, ktoré potrebné ochranné pomôcky obsahujú.

8. Vycestovať bez obáv a flexibilne

Doba je neistá a mení sa prakticky zo dňa na deň, z týždňa na týždeň. Preto chápeme, ak sa nakoniec rozhodnete nevycestovať z dôvodov ako strach, či obavy z ochorenia. Tieto pochopiteľné dôvody, ale nie sú súčasťou, už vyššie spomínaného, poistenia. Aj preto sme sa rozhodli do našich služieb či už do SATUR Covid Garancie alebo Satur Flexi Leto zahrnúť služby, ktoré vám umožnia v prípade rušenia dovolenky reagovať flexibilne a bez finančnej neistoty. Ide o služby ako:

 • bezplatné storno 14 až 30 dní pred nástupom bez uvedenia dôvodu a vrátenie peňazí do 14 dní
 • bezplatná zmena destinácie do 14 dní pre odletom
 • bezplatná zmena mena cestujúceho do 14 dní pre odletom
 • 50% záloha pri kúpe zájazdu a doplatok 50% do 30 dní pred nástupom

9. Vybrať si na cestu spoľahlivého partnera

Rok 2020 bol pre trh cestovného ruchu turbulentný. Hotely, letecké spoločnosti, menšie cestovné agentúry ako aj prevádzkovatelia rôznych turistických atrakcií čelili obrovským stratám a mnohé pre túto “korona krízu” museli svoju činnosť ukončiť.

Inak tomu nebolo ani v prípade cestovných kancelárií, ktoré stáli pred novými výzvami. Naša cestovaná kancelária má za sebou už 100 rokov pôsobenia na trhu cestovného ruchu a sme radi, že aj v roku 2021 vám môžeme garantovať, že máme poistenie proti insolventnosti, že dennodenne sledujeme meniace sa podmienky, že neustále hľadáme cesty, nové produkty, či flexibilné služby, jednoducho robíme maximum preto, aby sme aj naďalej prinášali bezpečné dovolenky a boli vašim spoľahlivým partnerom na cestách.

10. Zodpovedne aj po návrate z dovolenky

Po návrate z dovolenky nás čaká ešte zopár povinností, ktoré sú pre zodpovedné cestovanie nevyhnutné. Sú nimi potrebná izolácia a podstúpenie testu. Jasné, nie sú to príjemné veci, ale všetkým nám záleží na tom, aby sme boli zdraví a mohli sa čo najskôr slobodne pohybovať a stretávať s blízkymi. Izoláciu možno poňať ako home office alebo čas na utriedenie spomienok a fotiek z dovolenky v mobile či pokojne dospať jet lag.

Po návrate z dovolenky sa aktuálne musíte:

 • registrovať na gov.sk/ehranica a nahlásiť sa telefonicky alebo elektronicky svojmu všeobecnému lekárovi resp. pediatrovi
 • následne absolvovať domácu izoláciu a na 8. deň štátom hradený test na Covid-19. Po negatívnom teste karanténa končí
 • deti do 10 rokov nemusia byť otestované
 • ak vstupujete na Slovensko leteckou dopravou, ste povinní vyplniť  elektronický formulár na vyhľadanie cestujúceho.

Osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 a osoby, ktoré boli zaočkované aj druhou dávkou vakcíny pred viac ako 14 dňami sa pri vstupe na územie SR musia:

 • preukázať antigénovým testom nie starším ako 48 hodín alebo PCR testom nie starším ako 72 hodín
 • registrovať sa na gov.sk/ehranica a podrobiť sa izolácii, avšak tá im končí negatívnym výsledkom RT-PCR testu, ktorý môže osoba podstúpiť hoci aj okamžite vo vlastnej réžii po vstupe na územie SR
 • v prípade, že osoba takýto okamžitý test nepodstúpi, prejde bežným režimom registrácie cez formulár ehranica (najskôr na 8. deň test, ak je negatívny, izolácia sa končí. Bez testovania trvá bezpríznaková izolácia 14 dní)

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2021 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

 • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
 • International Air Transport Association
 • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
 • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR