Asuán

V starovekom Egypte sa Asuán považoval za významné miesto, lebo pri ostrove Elefantína, o ktorom Egypťania verili, že je na "začiatku sveta", vyvierala rieka Níl.

Mesto Asuán leží celkom na juhu Egypta. Rozprestiera sa po oboch brehoch rieky Níl. Jeho hlavné centrum leží na východnom brehu. Mesto tvorí aj niekoľko ostrovov, na ktorých sa dodnes nachádzajú pozostatky starovekého faraónskeho sveta. Západný breh tvoria saharské duny, ktoré počas západu slnka žiaria dozlatista. Medzi tunajšími dunami sa rozprestierajú starobylé hrobky ako i pestré núbijské dedinky.

V starovekom Egypte sa Asuán považoval za významné miesto, lebo pri ostrove Elefantína, o ktorom Egypťania verili, že je na "začiatku sveta", vyvierala rieka Níl. Tak to zaznačili kňazi v posvätných knihách. Až neskôr zistili, že priteká z juhu. Dôležité boli pre nich nílske záplavy prinášajúce do Egypta úrodné bahno. Rieka Níl na svojej egyptskej 1200 km púti neprijíma žiadne prítoky. So svojimi 6677 km je najdlhšou riekou na planéte. 

Krajina
Egypt Asuán
Časový posun
1h
Mena
egyptská libra
Dĺžka letu
5h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Štátnym zriadením Egypta je republika. Oficiálny názov je Egyptská arabská republika. Egyptské národné zhromaždenie sa s...
Štátnym zriadením Egypta je republika. Oficiálny názov je Egyptská arabská republika. Egyptské národné zhromaždenie sa skladá z volených poslancov jednotlivých oblastí. V rade „Shura Council“ je 140 členov volených a 70 menovaných.
Rozloha a populácia
Asuán má 34 000 km2 a približne 358 000 obyvateľov.
Jazyky
arabský
Náboženstvo
islam 90%, kresťanstvo 10%
Elektrický prúd
V Egypte je napätie 220 V, ale pre zástrčky je nutné použiť adaptér, ktorý je dostať všade. Vo väčšine hotelov vyššej tr...
V Egypte je napätie 220 V, ale pre zástrčky je nutné použiť adaptér, ktorý je dostať všade. Vo väčšine hotelov vyššej triedy sú zásuvky prispôsobené európskym spotrebičom.

Top lokality

Philae

Medzi starou a novou asuánskou priehradou sa nachádza malebný chrám Philae. Z dôvodu stavby asuánskej priehrady a následne stúpaním vodnej hladiny bol v 70. rokoch minulého storočia presťahovaný na susedný ostrov. Chrám je dostupný loďou z prístavu, ktorý sa nachádza neďaleko staršej priehrady. 

Prístav na Philae
Prístav na Philae a staršia priehrada v pozadí. Asuán. Egypt. Foto: CK SATUR

Pri nastupovaní na motorovú loď v prístave je množstvo farebného tovaru, ktoré ponúkajú miestni Núbijci. Mnohé z nich sú ručne vyrobené. Pôsobia tradičným núbijským štýlom.

Núbijské suveníry v prístave na Phiale
Núbijské suveníry v prístave na Phiale. Asuán. Egypt. Foto: CK SATUR

Chrám Philae bol postavený za čias vlády Ptolemájovcov pred viac ako 2000 rokmi a zasvätený pre egyptskú bohyňu Isis. Isis bola obľúbenou bohyňou a v egyptskom panteóne udržiavala privilegované postavenie aj vďaka svojmu magickému umeniu. Prvý pylón má výšku 18 metrov a šírku 45 metrov. Stavbu začal Ptolemájos II.

Vo vnútri chrámu sa nachádzajú zastrešené miestnosti, hypostylová hala umiestnená hneď za druhým menším pylónom a najposvätnejšie miesto. Steny a stĺpy pokrývajú nápisy a reliéfy, ktoré zobrazujú panovníkov ptolemájovskej éry a rímskych cisárov Augusta, Tiberia a Antonia Pia, ako prinášajú dary pre bohyňu Isis. Vo vnútri chrámu sa nachádzajú vyryté koptské kríže, keďže tu kresťania vykonávali bohoslužby.  

Chrám Philae
Chrám Philae. Asuán. Egypt. Foto: CK SATUR

Abu Simbel

Podobne ako chrám Philae, aj chrámy v Abu Simbel, ležiace 300 km na juh od Asuánu museli byť presťahované. Práce sa začali na jar v roku 1964 pod sponzorstvom UNESCO a skončili o 4 roky neskôr. Veľký chrám Ramessa II. bol rozrezarný na 807 blokov s priemernou hmotnosťou 20 ton a znovu zostavený na masívnom betónovom skelete. Tak aj dnes tento chrám môže ďalej udivovať spolu s chrámom, ktorý nechal faraón postaviť pre svoju manželku Nefertari. Sediace sochy Ramessa II. sú vysoké 20 metrov a okrem monumentálnosti majú úlohu ako podperné stĺpy, na ktoré sa rovnomerne rozdelila hmotnosť a tlak skaly za nimi. 

chrám Ramessa II. v Abu Simbel
Exteriér chrámu Ramessa II. v Abu Simbel. Egypt. Foto: CK SATUR

Vrchnú časť vlysu zdobí 22 paviánov, každý z nich meria 2,5 metra. V strednej časti je zobrazený boh Ra-Horachtej s hlavou sokola. Medzi nohami sediaceho faraóna sú postavy členov kráľovskej rodiny. Chrám bol pôvodne farebný, ale za 3200 rokov sa postupne farby vytratili nárazom vetra. Tiež bol zničený aj počas zemetrasenia v staroveku, kedy sa poškodil jeden z kolosov.

socha Ramessa II. v Abu Simbel
Sediaca socha Ramessa II. v Abu Simbel. Egypt. Foto: CK SATUR

Vnútri chrámu sú výrazné stojace sochy Ramessa II. Strop hlavnej veľkej miestnosti je 30 metrov dlhý a 15 metrov široký. Sochy majú skrížené ruky a na hrudi držia žezlo a korbáč, ako symboly sily a kráľovskej moci. Hlavnou témou chrámovej výzdoby je bitka Ramesseho II. s Chetitmi pri Kádeši. Svätostánok so 4 sediacimi sochami bohov je situovaný 65 metrov od vchodu, do srdca skaly. 

chrám v Abu Simbel
Interiér chrámu v Abu Simbel. Egypt. Foto: CK SATUR

Elefantína

Ostrov Elefantína leží oproti centrálnemu Asuánu. Dostupný je loďou. Na ostrove sa nachádza malé múzeum v koloniálnom štýle, ktoré vystavuje artefakty zo staroveku ako i grécko-rímskeho obdobia. Nachádzajú sa tu sarkofágy, múmie kňazov a kňažiek z ostrova Philae. Tiež má peknú záhradu a chodník vedúci ku ruinám starého mesta Yebu a ku dvom starobylým nilometrom, ktoré slúžili na meranie hladiny rieky Níl. 

Južná časť ostrova Elefantína
Južná časť ostrova Elefantína. Egypt. Foto: CK SATUR

Ostrov lorda Kitchenera

Lord Kitchener bol britský konzul v Egypte, ktorý si zamiloval práve mesto Asuán. Jeden ostrov tu nesie jeho meno. Lord bol vášnivým botanikom, preto sem nechal priviesť množstvo afrických a indických exotických rastlín. Ostrov je otvorený aj pre verejnosť a slúži ako botanická záhrada. V blízkosti ostrova leží ďalší ostrov, Amonov a ostrov Isis, kde sa nachádzajú hotely. 

Plavba na Kitchenerov ostrov v doprovode Núbijcov.
Plavba na Kitchenerov ostrov v doprovode Núbijcov. Asuán. Egypt. Foto: CK SATUR

Mauzóleum Aga Khan

Na západnom brehu Asuánu sa hrdo týči mauzóleum Aga Khan. Mohamed Shah Aga Khan bol islamský vodca, ktorý veľmi rád trávil zimu  v Egypte, a to aj z dôvodu jeho reumatických ťažkostí. Jeho hrobka bola postavená vo fátimovskom štýle s jednou kupolou. Vonkajšie steny tvorí ružová žula a vnútro zdobí mramor a verše z Koránu. 

Mauzóleum Aga Khan
Mauzóleum Aga Khan. Asuán. Egypt. Foto: CK SATUR

Asuán

Podľa mnohých je Asuán najkrajšie mesto v Egypte. Vo svete sa stalo známe v 19. storočí, kedy sem utekali cestovatelia z chladnej Európy, aby sa tu ohriali aj počas zimy. Túto "módnu záležitosť" spustila lady Duff Gordonová, ktorá sem prišla v polovici 19. storočia, aby si liečila tuberkulózu. Po nej prichádzajú ďalší členovia aristokratickej európskej spoločnosti. Známy je napríklad aj islamský vodca Aga Khan, ktorý si so svojou manželkou nechali postaviť vilu na západnom brehu. Dokonca sa tu nachádza aj jeho mauzóleum. Z čias aristokracie sa tu plaví stále nádherná luxusná loď pod menom Sudán.

Loď Sudán z čias aristokracie.
Loď Sudán z čias aristokracie. Asuán. Egypt.

Asuán preslávila aj Agatha Christie vo svojom diele "Smrť na Níle". Svoj pobyt v Asuáne strávila v nádhernom paláci Old Cataract, ktorý je dnes jedným z najluxusnejších egyptských hotelov. 

Hotel Old Cataract. Asuán.
Hotel Old Cataract. Asuán. Egypt. Foto: CK SATUR

Letné teploty sa v Asuáne, ktorý je vzdialený 1000 km južne od Káhiry pohybujú cez 45 stupňov, počas zimy je príjemných 25 stupňov. Asuán je miestom, kde začína Afrika a končí Egypt. Celý kraj zaberá 850 km2 a obýva ho cez milión obyvateľov. Pred tým, ako bola postavená nová priehrada, v meste žilo 40 000 obyvateľov. Avšak budovanie infraštruktúry a neskôr aj turizmus prispeli k zvýšeniu počtu obyvateľov na 256 000. 

Prvý nílsky katarkat v Asuáne
Prvý nílsky katarkat v Asuáne. Egypt. Foto: CK SATUR

Pred postavením priehrad, Níl tu pretekal pomedzi katarakty. Masívne skaly ležia pod priehradou v dĺžke asi 7 km. Počas záplav ich rieka Níl celkom zaplavila. Keď vody Nílu opadli, znovu sa objavili. Prvá asuánska priehrada bola postavená nad prvým nílskym kataraktom v rokoch 1899 a 1902 v čase britského protektorátu. Jej výška bola navýšená v rokoch 1908 a 1912 ako i v neskorškom období, v rokoch 1929 a 1934. V 60. rokoch minulého storočia bola postavená nová priehrada nesúca názov Sadd al-Ali počas vlády prezidenta Násira a za pomoci ZSSR. Je dlhá 4 km a jej výška činí 112 metrov.

Nová asuánska priehrada
Nová asuánska priehrada. Asuán. Egypt. Foto: CK SATUR

250 km južne od Asuánu leží ešte provincia Toshka, ktorá sa za posledné desaťročia stále mení. Nachádza sa v Núbijskej púšti. Už za čias prezidenta Mubaraka tu boli vytvorené prvé pokusy o kultiváciu pôdy. V súčasnosti sa vláda stále snaží sem "priviesť život" a to pomocou umelého zavlažovania, stavby mesta Toshka a naplením kanálov z Násirovho jazera. 

Provincia Toshka v Núbijskej púšti
Provincia Toshka v Núbijskej púšti. Egypt. Foto: CK SATUR

Asuán je mostom medzi egyptskom a núbijskou kultúrou už celé tisícročia. V staroveku, ostrov Elefantína, známy aj ako Yebu či Slonia zem (pre obchodovanie so slonovinou dovezenou z čiernej Afriky) bolo centrom náboženského a kultúrneho života.

Núbijská škola
Núbijská škola. Asuán. Egypt. Foto: CK SATUR

V staroveku, pred viac ako 4500 rokmi, Egypt prišiel o túto oblasť. Začlenená bola do Núbie. Nasťahovali sa sem Núbijci, ktorí chovali ovce a kozy, a tiež začali obrábať tunajšiu úrodnú pôdu. Neskôr zas túto zem získali Egypťania. Známy sa stal aj v čase grécko-rímskeho obdobia. Núbijci tu žijú aj dnes a tvoria pestrú komunitu na oboch brehoch. Majú svoj vlastný jazyk. 

Núbijský muž predávajúci suveníry
Núbijský muž predávajúci suveníry. Asuán. Egypt. Foto: CK SATUR

Názov Asuán je odvodený od egyptského slova "Swenet", čo znamená obchodovať. Obchodovanie tu bolo, je a bude. Obchoduje sa tu s ovocím, zeleninou, orieškami, ibištekovým čajom, koreninami, bavlnenými odevmi. 

Asuánske koreniny
Asuánske koreniny. Egypt. Foto: CK SATUR

Kedy vycestovať

Ideálne obdobie na poznávanie Asuánu je od októbra do mája. Počas leta teploty presahujú 40 °C. Poznávať Asuán je možné aj počas plavby po rieke Níl, na trase Luxor - Asuán, alebo Asuán - Luxor. 

Letisko a dĺžka letu

Do Asuánu je možné sa dostať letecky, pravidelnou linkou Viedeň-Káhira-Asuán, alebo priamo z Bratislavy/Viedne do Hurghady, pričom let trvá cca 3 hod. 40 min. a odtiaľ autobusom/autom do Asuánu, čo je cca 500 km. Najvhodnejším dopravným prostriedkom je loď, ktorá sa plaví z Luxoru do Asuánu. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire 3, Adel Husein Rostom, P.O.BOX 450, 11794 - Ramses Post Office Dokki, Cairo, Egypt

Tel: +20 / 2 / 33358240, 33357544, 33376901
Mobil:  +201 000 060 968 *
Email: emb.cairo@mzv.sk

* pohotovostný mobil po pracovnom čase a v dňoch pracovného pokoja

Víza a doklady

Do Egypta potrebujete pas, ktorý musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate. Rovnako do Egypta budete potrebovať turistické víza - na jeden vstup – platné 3 mesiace s maximálnou dĺžkou pobytu 1 mesiac, viacnásobné – platné na 6 mesiacov, maximálna dĺžka pobytu 1 mesiac).

Colné predpisy

Zakázaný dovoz alkoholu, pornografie, zbraní a všetkých druhov drog. Zo skúseností vieme, že kvôli jednej fľaši alkoholu v hlavnej batožine vás nezatknú. Za predaj a prechovávanie drog sa udeľujú veľmi vysoké tresty (desiatky rokov odňatia slobody, vo výnimočných prípadoch trest smrti). Je nutné pripomenúť, že je striktne zakázaný vývoz pamiatok a zlata v nespracovanej podobe, flóry, fauny, zvlášť koralov, ale aj mušlí.

Doprava

V Asuáne je možné si prenajať taxík, drožku, alebo využiť mini busy, ktoré vás odvezú po hlavných mestských trasách, jedná sa o mestskú hromadnú dopravu. 

Shopping a suveníry

Nakupovať v Egypte môžete, rovnako ako vo väčšine krajín arabského sveta, buď v supermarketoch s pevne stanovenými cenami, alebo na trhoch. K nim neodmysliteľne patrí povestné zjednávanie. Obchodíky so suvenírmi, pohľadnicami, potravinami sa otvárajú okolo 9 hodiny ráno a otvorené sú do neskorých nočných hodín.

Obľúbenými suvenírmi sú kvetinové vázy, dekoratívne kazety a sošky z alabastru, tradične dlhý voľný vrchný egyptský odev galábija, zlato a striebro predávané na váhu, kožené tašky a kabelky, tkané tapisérie a výrobky z dreva, ktoré v Egypte dosahujú vysokú kvalitu. Pri nákupe zlata a papyrusov si dávajte pozor na falzifikáty.

Sviatky

1. január Nový rok
7. január Koptské Vianoce
28. február Deň nezávislosti
25. apríl Deň oslobodenia Sinaja
Apríl - máj Sharm El Nessim (Veľká noc) prvý pondelok po koptskej Veľkej noci Šam an Nessim (Národný deň jari)
1. máj Sviatok práce
18. jún Deň nezávislosti – odchod Britov a vyčistenie zóny Suezského prielivu
23. júl Deň revolúcie (vznik republiky)
6. október Deň ozbrojených síl
12. - 15. október Bairam
24. október Deň mesta Suez
23. december Deň víťazstva – vstup do Port Saidu
Podľa islamského kalendára /pôstny mesiac - podľa lunárneho kalendára Ramadán
Podľa islamského kalendára Islamský Nový rok
Podľa islamského kalendára (náboženský sviatok dlhý 4 dni) Sviatok obetovania

Tipy na výlety v Asuáne

 • Abu Simbel, Egypt
  • Top

  Aj v krajine plnej úžasných chrámov je Abu Simbel niečo zvláštne. Chrámový komplex umiestnený v Núbii na západnom brehu Nílu dal postaviť Ramzes II. ako pamiatku na seba a svoju manželku. Oba chrámy vytesávali robotníci priamo do skaly, čo už samo o seba nebola ľahká práca. Napriek tomu vyzerajú chrámy absolútne kolosálne. Pôsobivá je aj dvadsať metrov vysoká socha Ramzesa II. stojaca pred chrámom. Už sama o sebe upozorňuje na pôsobivosť vnútorných priestorov. Miestnosti sú lemované sochami a basreliéfmi. Abu Simbel je však známy aj pre takmer nepredstaviteľný čin – premiestnenie oboch chrámov v roku 1960. Egypťania museli nájsť nové miesto, pretože hrozilo, že ich zaleje jazero Nasser pri budovaní Asuánskej priehrady. Celá operácia trvala štyri roky. Pripomína vám pohľad naň tak trochu Indianu Jonesa? Nečudujte sa, vo filme Dobyvatelia stratenej archy boli použité kulisy, ktorým bol predlohou Abu Simbel. Hoci chrám turisti navštevujú počas celého roka, 22. februára a 22. októbra sa do chrámu doslova hrnú davy, aby boli svedkami jedinečného divadla, kedy slnečné lúče prenikajú do vnútornej svätyne chrámu a osvetľujú štyri sochy hlboko vo vnútri.

 • Pevnosť, Alexandria, Egypt
  • Top

  Druhé najväčšie mesto v Egypte sa rozprestiera pozdĺž pobrežia Stredozemného mora v severnej časti krajiny. Jeho nízka nadmorská výška na delte Nílu spôsobuje, že je veľmi citlivé na stúpajúcu hladinu mora. Alexandria je dôležité priemyselné centrum kvôli zásobám zemného plynu a ropovodom zo Suezu. Mesto a je tiež obľúbenou turistickou destináciou, pre svoju históriu. Bola založená v roku 332 p.n.l., Alexandrom Veľkým a po Ríme sa stala druhým najdôležitejším centrom staroveku. Od konca 18. storočia bola Alexandria hlavným centrom medzinárodného lodného priemyslu a jedným z najdôležitejších obchodných centier na svete, a to jednak preto, že profitovala z ľahkého pozemného spojenia medzi Stredozemným morom a Červeným morom, ako aj lukratívneho obchodu s egyptskou bavlnou.

 • Asuán, Egypt
  • Top

  Asuán je staroveké mesto Swenett, neskôr známe ako Syene, ktoré bolo v staroveku pohraničným mestom starovekého Egypta smerom na juh. Asuán, alebo kedysi Swenett bolo významným mestom vojenskej prepavy ale aj miestnej prepravy. Pod každou dynastiou, ktorá tu vládla bolo malo mesto dôležitú posádkovú funkciu. Asuán je mesto, kde sa nachádza veľmi veľa nádherných zaujímavostí, ktoré by ste nemali prehliadnuť. Nachádzajú sa tu objekty novej i staršej architektúry, ktoré vás dobijú pozitívnou energiou.

 • Chrám kráľovnej Hatšepsut, Egypt
  • Top

  Chrám kráľovnej Hašepsut je starobylé posvätné pohrebné miesto v Egypte. Chrám bol postavený pre osemnástu dynastiu Pharaoh Hatšepsut a je umiestnený pod útesmi v Deir el Bahari, na západnom brehu Nilu pri údolí kráľov. Chrám márnice je zasvätený slnečnému božstvu Amun a nachádza sa vedľa múzejného chrámu Mentuhotepa II, ktorý slúžil ako inšpirácia a neskôr kameňolom. Chrám kráľovnej Hašepsut je považovaný za jednu z ,,neporovnateľných pamiatok starovekého Egypta". Reliéfna socha v chráme Hatšepsut rozpráva o božskom zrodení ženského faraóna - prvého svojho druhu.

 • Chrám v Karnaku, Egypt
  • Top

  Len málo miest v Egypte je pôsobivejších ako Karnak. A to aj napriek tomu, že dnes tu stoja už len ruiny. Najväčšie antické náboženské miesto, aké bolo kedy postavené, vznikalo v priebehu storočí. Chrám sa skladá z troch hlavných chrámov, menších uzavretých chránov a niekoľkých vonkajších chrámov. Hlavný chrám je zasvätený staroegyptskému bohovi Amonovi. Nachádza sa v ňom 134 mohutných stĺpov usporiadaných v 16 radoch. Súčasťou Karnaku je tiež nespočetné množstvo sôch bohov a faraónov, ale aj impozantné nástenné maľby.

 • Edfu, Egypt
  • Top

  Neveľké mesto s pár tisíckami obyvateľov ponúka veľkú príležitosť vidieť jednu z najlepšie uchovaných pamiatok v Egypte. Tou je miestny chrám, ktorý bol postavený v období medzi 3. až 1. storočím pred Kristom a zasvätený bol bohovi známeho pod menom Horus. Dôležitým prínosom tejto stavby sú najmä jej nástenné maľby. Odkazy ukryté v nápisoch na múroch vypovedajú dôležité informácie o jazyku a náboženstve počas grécko-rimanského obdobia v Egypte.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Asuáne