Slovensko od pondelka prechádza na jednotný cestovateľský semafor EÚ. Čo to v praxi znamená?

CK SATUR - 16.11.2020

Druhá vlna pandémie už naplno zasiahla Európu. Kým počas prvej vlny boli hranice viacerých štátov striktne uzavreté a pravidlá sa štát od štátu líšili. Teraz hranice ostávajú otvorené, no na ich prekročenie je potrebný PCR test. Od 15. novembra sa aj Slovensko pripája k cestovateľskému semaforu, podľa ktorého by sa mali riadiť všetky členské štáty Európskej únie.

Jednotné pravidlá pri prechode hraníc

Štáty Európy sú na mape európskeho pandemického semaforu podľa metodiky Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (#ECDC), označené troma farbami, zelenou, oranžovou a červenou. Zelené budú krajiny, ktoré za posledné dva týždne neregistrovali prírastok vyšší ako 25 nakazených na 100 000 obyvateľov, a zároveň menej ako štyri percentá pozitívnych testov. Občania týchto krajín budú môcť cestovať naprieč úniou ako pred vypuknutím pandémie. V súčasnej dobe však toto kritérium spĺňajú len Vatikán a Grónsko.

Oranžové krajiny majú pozitívny pomer testov nad štyri percentá a menej ako 250 nakazených na 100 000 obyvateľov za 14 dní. Pre tieto krajiny v súčasnosti platí len varovanie zvážiť nutnosť cesty a po návrate je test nepovinný. Týka sa to krajín ako Grécko, Nórsko a Fínsko – bez negatívneho testu. Na zozname menej rizikových krajín sa budú podľa vyhlášky nachádzať už len Austrália, Čína, Fínsko, Grécko, Island, Japonsko, Južná Kórea, Nórsko, Nový Zéland a Taiwan. 

Hranice ostávajú otvorené, no na ich prekročenie je potrebný PCR test

Všetky ostatné krajiny, vrátane Slovenska, majú pridelenú červenú farbu. Po príchode z červenej krajiny sa bude musieť cestujúci preukázať negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín, alebo vykonať registráciu na korona.gov.sk, kontaktovať svojho obvodného lekára a na 5. alebo 6. deň absolvovať štátom hradený test na koronavírus. Keď sa daný človek nebude chcieť testovať, vzťahuje sa na neho povinnosť karantény, ktorú môže ukončiť najskôr po 10 dňoch, keď sa nevyskytnú príznaky ochorenia COVID-19.

Pendleri s potvrdením

Zatiaľ však nie je isté, či na pravidlá úniového semaforu pristúpia všetky členské štáty, prípadne aké budú uplatňovať rôzne výnimky. Existujú však osoby, na ktoré sa výnimky vzťahujú – tzv. pendleri (zamestnanci, zdravotníci, sezónni zamestnanci, študenti). Pre týchto ľudí bude stačiť potvrdenie od zamestnávateľa, o prezenčnej forme štúdia a pod.

Zdroj: qap.ecdc.europa.eu. FB Martin Klus

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2021 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR