Pražské letisko ožíva. Ktoré letecké spoločnosti obnovujú lety?

CK SATUR - 04.05.2020

Holandská spoločnosť KLM je prvým dopravcom, ktorý na Letisku Václava Havla obnovil svoju pravidelnú prevádzku. Pozrite si prehľad leteckých spoločností, ktoré by mohli KLM nasledovať.

Do Amsterdamu a naspäť

Lietadlo leteckej spoločnosti KLM z Amsterdamu pristálo v Prahe dnes 4. mája o 10:40 h a odletelo o 11:15 h. KLM na linku nasadilo svoje najmenšie lietadlo Embraer E-175 pre 88 cestujúcich a v pláne má jeden let denne. Od začiatku júla by potom firma mohla podľa záujmu rozšíriť až na štyri lety denne. Amsterdam patrí dlhodobo medzi tri miesta, kam sa z Prahy lieta najčastejšie. Od 4. mája začne KLM lietať tiež na linke Amsterdam - Budapešť.

 Lietadlo spoločnosti klmLietadlo spoločnosti KLM z Amsterdamu dnes pristalo na pražskom letisku. Foto: peakpx.com

Hovorkyňa letiska Kateřina Pavlíková uviedla, že lety na budúci týždeň sú zo strany KLM potvrdené, ale situácia sa môže aj zmeniť. "Akonáhle letecká spoločnosť prejaví záujem lietať znovu do Prahy, sme pripravení ich lety začať odbavovať prakticky okamžite," dodala Pavlíková.

Ďalšie letecké spoločnosti svoj návrat zatiaľ len plánujú

O ďalší týždeň predĺžil svoju odstávku aj Ryanair. Ten mal pôvodne spustiť veľkú časť letov z Prahy 8. mája, dnes ale firma posunula plánovaný štart na 15. mája.

Z pravidelných liniek ostali v prevádzke už len Belavia a Bulgaria Air. Letovú prevádzku spestrujú tak len nezvyklé typy lietadiel a aeroliniek: cez víkend sa v Prahe objavil napríklad Boeing 777-300 ruskej spoločnosti Azur Air. Po dlhšej dobe letí do Prahy tiež Korean Air.

Spoločnosti Flydubai a Emirates by podľa svojich informácií mali z Prahy začať lietať od polovice júla.

Pokiaľ budú splnené všetky podmienky, 2. júna 2020 sa chystá začať lietať na linke medzi Prahou a Záhrebom, letecká spoločnosť Croatia Airlines. Lietať sa do Chorvátska bude štyrikrát týždenne, a to v utorok, štvrtok, v sobotu a v nedeľu.

Pražské letisko ruzynePražské letisko postupne rozbieha svoju činnosť. Foto: wikimedia.org

Turecký letecký dopravca Turkish Airlines tento týždeň oznámil, že neobnoví žiadne zo svojich medzinárodných letov až do 28. mája 2020. Vnútroštátne lety sú zastavené do 1. mája 2020.

Aerolínie Etihad Airways aktuálne spolupracujú s vládnymi predstaviteľmi na zostavenie nového letového poriadku. Napriek tomu, že medzinárodné cestovné obmedzenia zostávajú v platnosti po celom svete, Etihad Airways už umožňujú rezervovať letenky od soboty 16. mája.

Podľa posledných vyjadrení predstaviteľov aerolínií Austrian Airlines sa ich lietadlá nevrátia na oblohu skôr ako 1. júna. Letecká spoločnosť tak vzhľadom k nepriaznivej situácii vo svete oddialila svoj reštart už štvrtýkrát. Podľa vedenia ale ani tento dátum zatiaľ nie je záväzný: "Na rozdiel od niektorých konkurentov sa chceme za každú cenu vyhnúť prázdnym letom. Začneme až vtedy, keď bude mať pre Austrian Airlines nový štart zmysel a keď sa uvoľnia cestovateľská obmedzenia," hovorí zástupca rakúskych aeroliniek.

Spoločnosť United Airlines, ktorá lieta z Ameriky do celého sveta, oznámila, ktoré medzinárodné trasy už tento rok nebude prevádzkovať. Pozastavila množstvo sezónnych liniek, niektoré sa môžu vrátiť, ak bude dopyt po lietaní stúpať. Zrušené sú pravidelné linky United Airlines do týchto destinácií: Bermudy (BDA), Glasgow (GLA), Manchester (MAN), Nice (NCE), Palermo (PMO), Praha (PRG), Reykjavík (KEF), Shannon (SNN), Štokholm (ARN).

Letecká spoločnosť Qatar Airways začne opäť lietať z Prahy do Doha od júna 2020.

Zdroj: Newsroom TTG, prg.aero

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2021 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR