Na hraniciach platia prísnejšie kontroly, dotknú sa aj Slovákov

07.04.2017


Od piatka 7. apríla platia prísnejšie pravidlá kontroly na všetkých vonkajších hraniciach Schengenu. Zmeny sa dotknú nielen prechádzania hraníc, ale aj odletov, pri ktorých budete cestovať mimo schengenský priestor. Nové opatrenia majú zabezpečiť väčšiu bezpečnosť.

V praxi to znamená, že „od piatku začnú policajti na hraničných priechodoch s Ukrajinou a slovenských  medzinárodných letiskách kontrolovať všetkých cestujúcich mimo Schengenskú hranicu. Doposiaľ polícia kontrolovala systematicky len štátnych príslušníkov tretích krajín. Po novom prejde systematickou kontrolou aj každý občan Európskej únie, teda aj Slovenskej republiky,“ informuje ministerstvo vnútra na svojej stránke.

Dlhšie cesty do Chorvátska?

Každý cestujúci, ktorý budete smerovať mimo Schengen bude musieť pri hraničnej kontrole predložiť cestovný doklad. Ten policajti skontrolujú v medzinárodných aj národných databázach. Ide o systematickú kontrolu, ktorá sa doteraz obyvateľov Únie netýkala. Výsledok skenovania dokladov dostane policajt do niekoľkých sekúnd, no napriek tomu polícia očakáva, že dôjde k predĺženiu čakacích dôb.

Slovenských hraníc sa táto kontrola týka na prechode s Ukrajinou, ale počas dovolenkovej sezóny sa nás dotknú zrejme viac najmä pri cestovaní do Chorvátska. Na slovinsko-chorvátskej hranici boli dovolenkári doteraz kontrolovaní len sporadicky, to sa však po nariadení Európskej únie zmení. Členmi Schengenu nie sú ani Bulharsko, Srbsko alebo Cyprus.

Na letisko treba prísť skôr!

Kontroly sa budú týkať aj cestujúcich na letiskách, preto polícia aj bratislavské letisko odporúčajú prísť na letisko o niečo skôr. „Upozorňujeme cestujúcich, ktorí odlietajú z bratislavského letiska do destinácií mimo Schengenského priestoru, aby si vyhradili dostatočný časový priestor nie len na vybavenie na check-ine a prechod bezpečnostnou kontrolou, ale aj na prechod hraničnou (pasovou) kontrolou. Aby cestujúci svoj let nezmeškali, ideálne je prísť na letisko aspoň 2,5 hodiny vopred a na hraničnú kontrolu sa dostaviť minimálne 1,5 hodinu pred odletom, na čo budú cestujúci aj vyzvaní letiskovým rozhlasom. Nástupná brána sa totiž uzatvára už spravidla 30 minút pred stanoveným časom odletu,“ uviedla Veronika Ševčíková, hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave. Okrem odletov sa prísnejšie kontroly týkajú aj príletov.

Nové pravidlá hraničnej kontroly pre občanov EÚ sa týkajú napríklad odletov z Bratislavy do Veľkej Británie, Írska, Ruska, Spojených arabských emirátov, Ukrajiny, Turecka, Egypta, Tuniska, Srbska, Rumunska, Macedónska, Cypru, Izraela, Bulharska, Kapverdských ostrovov, Maroka, Ománu či Albánska a príletov z týchto krajín.


Prečítajte si tiež!

Dobrá správa pre cestovateľov: Egypt zvýšenie poplatkov za víza odkladá


Pri cestovaní lietadlom si nezabudnite skontrolovať dĺžku platnosti pasu. Pri odletoch do obľúbených dovolenkových destinácií akými sú Turecko, Egypt, Spojené arabské emiráty, Omán či Tunisko totiž platí, že cestujúci musí mať pred odletom nie len platný cestovný pas, ale ten musí byť platný ešte aspoň 6 mesiacov po návrate z dovolenky. Týka sa to pritom aj malých detí do 2 rokov, ktorých pas sa vydáva len s platnosťou na 2 roky, upozorňuje letisko.

 

Autor: Satur.sk

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2022 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR