Kam ísť v roku 2018?

Madam Eva - 05.03.2018

V neskorý február nás už svrbeli prsty z toľkého gúglenia a prehrabávania sa vo first minute ponukách. Ak  túžite spoznávať a máte chuť objavovať, to je dobre, lebo stále je kopec krásnych miest, ktoré stojí za to vidieť, vyfotiť, uložiť si do srdca, hoci svet sa v posledných rokoch neodškriepiteľne mení. V redakcii časopisu Madam Eva sa spýtali profíkov a načítali si všetky relevantné informácie kedy, kam a hlavne prečo vycestovať.

plaz na ostrove zanzibarZanzibar je jednou z TOP destinácií na rok 2018. FOTO: archív CK SATUR

Frčí Maroko, Malta a Portugalsko

Keď sme si porovnali všetky podstatné zdroje, opakovali sa tieto tri destinácie. Nadchlo nás to, lebo ich máme v rámci redakcie prejdené a môžeme vám ich vrele odporúčať. Portugalsko - lebo je to hádam jeden z najkrajších kútov Európy, s nádhernou prírodou a fascinujúcou históriou, pričom okrem Lisabonu a Porta treba určite zavítať do mesta Coimbra a taktiež Comporta, čo je podľa fajnšmekrov nová sofistikovaná Ibiza. Plus nie je také preplnené ako štandardné Španielsko/Taliansko. Malta - lebo je taká malebná aj trochu drsná, dá sa tu leňošiť pri mori, aj veľa poznávať, šnorchľovať, potápať, dobre jesť(!). A Maroko- jasné, lebo je to to najautentickejšie z arabského sveta, čo môžete nasať aj počas predĺženého víkendu, skutočná orientálna rozprávka, ubytovania v úžasných riádoch a tá kuchyňa...! Už len pre tie riády sa sem oplatí zaletieť, unikátny spôsob ubytovania skrýva za názvom starý tradičný marocký dom, zastrčený v uličke, zvonka zväčša ošarpaný, ale keď vstúpite! To je 1000 a jedna noc!

Maltu a Portugalsko uvádza vo svojom zozname odporúčaní aj CNN, ale upozorňuje aj na Kapverdské ostrovy, destináciu, ktorú už objavili mnohí Slováci. Svoj rebríček top dovolenkových miest  pre rok 2018 si zostavil aj prestížny National Geographic a zameral sa, okrem iného, na inšpiratívne chuťovky: Viedeň, švédske Malmö či írsky Dublin. Pri všetkej úcte k dobrodružnej Amazonke driemajúcej vo vás, nespomíname destinácie typu etiópsky Harar ani provincia Jujuy v Argentíne. Forbes sa zamiloval do mestečka Herceg Novi v Čiernej Hore (overené, nádherné) a The New York Times do nórskeho Bergenu a Osla.

Hlavne nech je pohoda

Tak pristupuje k výberu dovolenky hádam drvivá väčšina rodín, až na druhom mieste je kam, na prvom víťazí s kým a ako. Aby boli spokojní malí aj veľkí, to je to čo chceme. Ale zároveň, aby nás nikto neotravoval, nenútil tancovať klubový tanček, neďobal do našej Madam Evy či nejdeme hádzať šípky  - to je to čo nechceme. 

Nora Fedorová, cestovateľka z povolania a riaditeľka CK SATUR nás chápe a preto tvrdí: "Na základe dlhoročných skúseností by som jednoznačne vyberala takú dovolenku, kde je perfektný animačný team. Naši klienti nám to potvrdzujú, chcú aby sa ich deti bavili, hýbali, športovali, čo nám ukázal obrovský úspech športovej akadémie v našom najobľúbenejšom hoteli Kaya Artemis Resort and Casino ***** na severnom Cypre." Spočiatku to bol iba nápad, ktorý sa však tak veľmi trafil do čierneho, že v tejto sezóne hrá v CK SATUR prím. Animátori a profesionálni inštruktori učia vaše deti plávať, hrať tenis, či futbal. (dokonca ešte aj teraz, počas jarných prázdnin ich učia lyžovať v rámci vybraných lyžovačiek v rakúskych Alpách!) A dospelí si môžu zacvičiť jogu! "Na kvalitných animátorov si potrpíme natoľko, že naše rodinné kluby Planet Fun sa stali kľúčom pre výber dovolenky mnohých rodín. Skutočne si vyberajú destináciu aj podľa svojich obľúbených animátorov,"- usmieva sa Nora Fedorová.

animatori planet fun v hoteli kaya artemis
Keď na rodinnú dovolenku, tak s animátormi Planet Fun. FOTO: Archív CK SATUR

Vedia čo robia, takto je super postarané o decká, a nie vymaľovávaním v klimatizovanej prístavbičke 3x3 metre, pričom aj mama & otec môžu konečne dovolenkovať ako pár. "Dopyt je taký veľký že toto leto už budeme mať 55 slovenských animátorov, čo znamená 21 hotelov v našej ponuke s dvoma až šiestimi animátormi. Zaradili sme ich aj do detských poznávacích zájazdov typu Disneyland, Legoland a ďalšie. Novinkou je, že vo vybraných hoteloch ich nájdete od júna do septembra. Nemusíte sa tak viazať len na dovolenku cez letné prázdniny." A toto je zaujímavá informácia, lebo každá Madam vie, že práve v júni a septembri sú ceny nižšie a letoviská menej preplnené. 

Zanzibar a áno, aj Egypt!

Ľudia v cestovkách vedia všetko, čo my, konzumenti cestovania nie, a ako minulý, tak aj tento rok nás Nora Fedorová ubezpečuje, že Egypt je vynikajúca voľba. Súhlasí s ňou aj ďalší vychytený magazín Travel+Leisure, ktorý Egypt  favorizuje, okrem iného, aj preto, lebo v máji 2018 (podľa predbežných informácií) by sa na skok od pyramíd v Gize malo otvoriť famózne Grand Egyptian Museum. V preklade: nevídaná a absolútne najväčšia zbierka (50 000 kúskov) starovekých egyptských artefaktov s kompletnou Tutanchamónovou zbierkou, to je ťahák, ktorý zaiste priláka milióny ľudí z celého sveta. A povedzme si na rovinu aj to, že také more, aké majú Egypťania, nemá nikto.

jaz makadina aquapark
More a pláže ako nikde inde, ale aj kvalitné aquaparky nájdete v Egypte. FOTO: archív CK SATUR

Bahamy a Aljaška v ponuke Condé Nast Traveller nás šteklia v brušku, čoby nie, ale predsa len ten Zanzibar sa nám vidí reálnejší. Navyše ho objavili aj slovenské cestovky, Satur má napríklad v ponuke aj 9 dňovú poznávačku v júni, alebo tri prekrásne hotely v sekcii Exclusive (najlepšie a najprestížnejšie svetové hotely). Zanzibar je šálka intenzívnej voňavej nezabudnuteľnej kávy, pláže ako z katalógu, veľa potulovania po uličkách, všade rastie korenie... krásna Tanzánia ako zo škatuľky. Mimochodom, existujú aj rebríčky superprefláknutých no vytúžených miest, zoradené podľa toho, že v ktorom mesiaci je ich návšteva najlacnejšia. Januárový Paríž sme už prešvihli, ale napríklad do Madridu vraj treba cestovať v marci, do Vegas v auguste, na Havaj v septembri a na Bali v novembri.

TOP 10 podľa Tripadvisor

Takto vidí zoznam najzaujímavejších miest pre rok 2018 náš obľúbený Tripadvisor.

 1. Ishigaki, Japonsko
 2. Kapaa, Havaj
 3. Nairobi, Keňa
 4. Halifax, Kanada
 5. Gdansk, Poľsko
 6. San Jose, Kostarika
 7. Riga, Lotyšsko
 8. Rovinj, Chorvátsko
 9. Nerja, Španielsko
 10. Casablanca, Maroko

TOP 10 podľa Lonely Planet

Už 13 rokov redaktori najznámejšieho cestovateľského magazínu vyberajú hrozienka z koláča. Aj Slovensko v ňom už figurovalo, v roku 2013.

 1. Seville, Spain
 2. Detroit, USA
 3. Canberra, Australia
 4. Hamburg, Germany
 5. Kaohsiung, Taiwan
 6. Antwerp, Belgium
 7. Matera, Italy
 8. San Juan, Puerto Rico
 9. Guanajuato, Mexico
 10. Oslo, Norway

Kto chce economy dovolenku, má si podľa Lonely Planet tento rok vybrať niektorú z týchto destinácií: Estónsko (Tallin je vraj srdcová záležitosť), Poľsko, Lanzarote (Kanáre), Arizona a Bolívia.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2021 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

 • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
 • International Air Transport Association
 • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
 • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR