To najlepšie z Gruzínska

Keď sa povie Gruzínsko, každému napadnú dych berúce hory. Krajina, ktorá svetu priniesla nielen vína. Čo tak vyskúšať trochu netradičnú cestu do Gruzínska? S kúpaním pri mori alebo v znení jedz, pi a miluj. Teraz máte najlepšiu príležitosť na to, aby ste ho spoznali na poznávacom zájazde s CK SATUR.
Kúpiť poznávací zájazd do Gruzínska

Gruzínsko má vlastný spôsob vyrábania vína

Poloha Gruzínska je trochu zavádzajúca a mnohými nie je jasné, či ide o Európu, alebo Áziu. Nuž, geograficky je Gruzínsko v Ázii, kultúrne sa viac prikláňa k Európe. Začneme tým, čím sa krajina pýši už pár tisícročí. Víno. Produkcia vína tu začala už 8 000 rokov pred Kristom a Gruzínsko si vyvinulo unikátny spôsob výroby vína v hlinených krčahoch a dostali sa tak na zoznam dedičstva UNESCO. Krajina je posiata kaštieľmi, zámkami a hradmi, ktoré dávajú Gruzínsku zľahka náboženský ráz, pritom ide o krajinu, ktorá bola súčasťou Sovietskeho zväzu. Nájdeme tu však aj islam. S angličtinou tu môže byť menší problém, najmä mimo miest, no to v prípade poznávacieho zájazdu so slovenským sprievodcom nie je zásadný problém.

Gruzínsko a jeho mohtuné horstvo.
Hory ako symbol Gruzínska. Foto: canva.com

Hlavné mesto Tbilisi je prekvapivo moderné

Tbilisi, domáci vyslovujú ako Tiflis, mesto, ktoré je naozajstným prekvapením Gruzínska. Čo vás možno prekvapí, bude jeho západná úroveň. Moderný most, ktorý sa oplatí vidieť aj po zotmení, lanovka nad mestom a úzke uličky historickej časti patria medzi najkrajšie miesta v Gruzínsku. Nad mestom stojí socha, ktorú si všimnete z každej časti mesta, je ňou Matka Gruzínska. Hrdá a krásna, ako božstvo. Ide o symbol Gruzínska a miestni ju milujú.

Moderný zelený most a kráčajúci ľudia.
Moderné Tbilisi. Gruzínsko. Foto: canva.com

Miestne trhy a uličky s malými obchodíkmi, kde aj ručne robené suveníry majú dušu sú najlepším spôsobom, ako preniknúť do tradičného gruzínskeho života. Veľa vám tak napovedia. Potom zahnite za roh, sadnite si do malej krčmy, objednajte vínko a len tak pozorujte denný ruch. 

Batumi stvorené na letnú pohodu

Ak sa opýtate staršej generácie na Batumi, určite budú vedieť, o čom hovoríte. V 60.-tych rokoch bolo Batumi v Gruzínsku populárnou dovolenkovou destináciou predtým, ako sa ním stala bližšia krajina, Bulharsko. Batumi má však svoje osobité dovolenkové čaro. Nachádza len 20 km od hraníc s Tureckom, preto aj tu pocítite vplyv tureckej kultúry. Jeho čaro však spočíva v subtropickom prostredí, citrusových hájoch, čajových plantážach a horách stúpajúcich od okraja mora. Táto časť pobrežia Čierneho mora je známa najmä kvôli dlhým dňom a teplému počasiu, ktoré pretrváva až do októbra. 

Vysvietené mesto Batumi s dovolenkovou atmosférou počas západu slnka.
Dovolenkové Batumi. Gruzínsko. Foto: canva.com
Poznávanie a relax pri Čiernom mori!: Poznávajte a pritom aj oddychujte pri Čiernom mori. Trochu inak nastavené objavovanie Gruzínska vám aj v lete príde vhod! Táto krajina je o krásnej prírode s vysokými štítmi, bohatej histórii pretkanej cez silnú vieru, ktorá prežila všetko. Obdivujte staré i nové, ochutnávajte nepoznané a na záver sa oddajte jemným morským vlnám a slanému vánku.

Gruzínsko a jeho veľhory

Gruzínske hory sú perfektné na turistiku práve pre svoje nádherné údolia, rieky, vodopády či cyklotrasy. Obľúbený je najmä výstup z dedinky Kazbegi (1 740 m. n.m.) na najvyššiu horu v Gruzínsku - Kazbek, ktorá sa týči do nadmorskej výšky 5 033 m, no nájdete tu aj menej náročné turistické chodníky. Západná časť Gruzínska sa pýši viacerými prírodnými jaskyňami so sieťou podzemných riek.

Vedeli ste, že...: Transkaukazský chodník sa snaží stať turistickým chodníkom svetovej triedy a aktívne sa rozvíja od roku 2015. Buduje s pomocou miestnych a medzinárodných dobrovoľníkov, spojí dediny, údolia a ďalšie oblasti v pohorí Južný Kaukaz, ktoré sa rozprestiera v troch krajinách na hranici Ázie a Európy: Arménsku, Gruzínsku a Azerbajdžane. Po dokončení bude Transkaukazský chodník dlhý viac ako 3 000 km a spojí približne dvadsať národných parkov a chránených území v tomto zriedkavo navštevovanom regióne.

Gruzínsko chutí po hrozne

Okrem dokonalej prírody vyskúšajte aj gruzínsku kuchyňu. Populárne "kačapuri" je tradičné jedlo. V podstate ide o chlieb naplnený syrom a vajíčkom. Existuje viacero variant a dokonca aj vegetariánske. Ako dezert je obľúbený "churchkhela", sladkosť z hroznového cukru. 

Jedz, pi a miluj!: Zažite Gruzínsko trochu inak s CK SATUR. Uvidíte ako sa kuchyňa mení na umelecké dielo a každé jedlo je rituál plný chutí, vôní a pohostinnosti. Počas tejto gurmánskej cesty sa vydáte za autentickými zážitkami do srdca Kaukazu, kde sa víno rodí v hlinenom qvevri, chlieb sa pečie v tradičnej peci a svieže bylinky rozvoniavajú na každom kroku. Spoznáte miestnych výrobcov, navštívite vinárstva ukryté v zelených údoliach, ochutnáte domáce lahôdky a necháte sa uniesť temperamentom gruzínskej kultúry. Táto cesta nie je len o jedle, je o príbehoch, ľuďoch a zážitkoch, ktoré prebudia všetky zmysly.

Gruzínsko je čoraz viac vyhľadávaná destinácia i pre slovenských cestovateľov. Malá krajina na Kaukaze ponúka širokospektrálne možnosti trávenia dovolenk, a to od kultúrno-historických pamiatok, prekrásnych panorám, aktívnej turistiky v podobe hôr a kaukazských štítov, pobrežia Čierneho mora a fantastickej gastronómie s nepreberným množstvom druhov vína. 

Gruzínske víno, chlieb a ovocie.
Gruzínske špeciality. Foto: canva.com

V našej bohatej ponuke nájdete jedinečné poznávacie zájazdy do Gruzínska, ktoré nikde inde nenájdete. Cesty krajinou sme vyšperkovali s tými najatraktívnejšími zastávkami, o ktorých vie len málokto. S nami cestujete s kvalitnými službami, v malých skupinách a s top sprievodcom. Radi vám pri výbere poradíme, lebo na starostlivosť od CK SATUR nemá nikto.

Kúpiť poznávací zájazd do Gruzínska