Grécko umožní dovolenku 29 krajinám, vrátane Slovenska

CK SATUR - 02.06.2020

Krajina oznámila zoznam krajín a tiež podmienky, za ktorých môžu turisti absolvovať dovolenku pri mori v Grécku.

Kto môže vycestovať do Grécka a kedy?

Od 1. júna otvárajú celoročne otvorené hotely, kempy a kempingy. Otázkou ostáva, kedy sa naplno začne turistická sezóna. Hoci grécka vláda oficiálne oznámila ako dátum otvorenia sezónnych hotelov 15. júna, všetky letiská, okrem Atén a Thesaloniki, ostávajú pre medzinárodné lety do konca júna uzavreté.

Grécko koncom minulého týždňa uverejnilo zoznam 29 krajín, v ktorých sa miera infekcie znížila a ktoré budú oprávnené cestovať do Grécka od 15. júna. Zoznam 29 krajín sa vytvoril po štúdii epidemiologického profilu krajín pôvodu turistov a po zohľadnení oznámení Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA).

Štátni príslušníci nasledujúcich krajín budú mať oprávnenie cestovať do Grécka od 15. júna: Albánsko, Austrália, Rakúsko, Severná Macedónsko, Bulharsko, Nemecko, Dánsko, Fínsko, Švajčiarsko, Estónsko, Japonsko, Izrael, Čína, Južná Kórea, Chorvátsko, Cyprus, Lotyšsko, Libanon, Litva, Malta, Čierna Hora, Rumunsko, Nový Zéland, Maďarsko, Nórsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Česká republika.

Zároveň ministerstvo zdôrazňuje, že zoznam sa do 1. júla rozšíri a nové zvýhodnené krajiny, ktoré budú včas oznámené. Všetky informácie sa neustále revidujú v súlade s epidemiologickou situáciou.

Harmonogram jednotlivých fáz obnovenia cestovného ruchu

1. fáza: Do 15. júna

 • Medzinárodné lety sú povolené iba na letisko v Aténach.
 • Všetci návštevníci sú testovaní pri príchode a sú povinní zostať cez noc v určenom hoteli. Ak je test negatívny, cestujúci je v karanténe sedem dní. Ak je test pozitívny, cestujúci je v karanténe pod dohľadom po dobu 14 dní.

2. fáza: Prepojovacia fáza - od 15. júna až 30. júna

 • Medzinárodné lety sú povolené na letiská v Aténach a Solúne.
 • Ak cestujúci pochádzajú z letiska, ktoré nie je v zozname oblastí postihnutých pandémiou sú podrobení iba náhodným testom.
 • Ak prichádzajú z letiska v zozname postihnutých oblastí, po príchode ich budú testovať. Vyžaduje sa prenocovanie v určenom hoteli. Ak je test negatívny, cestujúci sa samo-karanténuje počas 7 dní. Ak je test pozitívny, cestujúci je v karanténe pod dohľadom po dobu 14 dní.
 • Príchody na pozemné hranice z Albánska, Severného Macedónska a Bulharska budú povolené od 15. júna. Návštevníci sa pri príchode podrobia náhodným testom.

3. fáza: Od 1. júla

 • Medzinárodné lety sú povolené na všetky letiská v Grécku.
 • Návštevníci sú pri príchode podrobení náhodným testom.
 • Ďalšie obmedzenia týkajúce sa určitých krajín budú oznámené neskôr.
 • Príchody po mori sú povolené od 1. júla. Návštevníci sa pri príchode podrobia náhodným testom.

Aká je epidemiologická situácia v Grécku?

Počas uplynulého týždňa zaznamenali 35 nových potvrdených prípadov koronavírusov, čo je pokles oproti 48 predchádzajúceho týždňa. Podľa oficiálnej aktualizácie Národnej organizácie verejného zdravia je v Grécku v súčasnosti 2917 prípadov s priemerným vekom 48 rokov a počet obetí sa zvýšil zo 172 minulý týždeň na 175, čo je 5,99% z celkového počtu prípadov s priemerným vekom 76 rokov. Väčšina týchto prípadov je na pevnine. V hlavných turistických oblastiach neboli hlásené žiadne nové prípady. V regióne južného Egejského mora nehlásia žiadne nové prípady od 16. apríla. 

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2020 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

 • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
 • International Air Transport Association
 • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
 • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR