Cestovateľský semafor schválený. Platiť začne od 31. mája

CK SATUR - 26.05.2021

Cestovateľský semafor dnes schválila aj vláda Slovenskej republiky. Do platnosti by mal vstúpiť 31. mája a prehodnocovanie krajín bude prebiehať každé 2 týždne. Rokovania o oranžovej farbe pre Turecko pokračujú. Známe sú aj výnimky týkajúce sa detí.

Cieľom cestovateľského semaforu je vytvoriť najjednoduchší návod, kam sa odporúča cestovať a kde vycestovať nie je odporúčané. Rozdelený bude (zatiaľ) na tri farby. Aké pravidlá budú platiť po návrate z jednotlivých farieb?

Podmienky návratu na Slovensko zvýhodnia očkovaných a tých, ktorí prekonali ochorenie COVID-19. Ak je niekto zaočkovaný alebo prekonal túto chorobu v posledných 180 dňoch, nebude sa naňho vzťahovať karanténa ani povinnosť testu.

 Cestovateľský semafor

Rozdelenie farieb sa ešte pravdepodobne zmení. Foto: FB Martin Klus

Zelená farba

Patria sem: všetky členské štáty EÚ, Austrália, Čínska ľudová republika, Čínska republika (Taiwan), Grónsko, Island, Izrael, Južná Kórea, Macau, Nórsko, Nový Zéland, Singapur.

Podmienky návratu

  • Zaočkovaní a tí, čo prekonali ochorenie počas posledných 180 dní - bez karantény a bez testu.
  • Ostatní - nástup do karantény, ktorá končí po obdržaní negatívneho výsledku PCR alebo antigénového testu, na ktorý môže ísť cestujúci hneď po návrate na Slovensko.
  • Deti - pre deti do 18 rokov platí výnimka, povinné testovanie pri návrate nemusia absolvovať.

Dovolenky pri mori

Červená farba

Patria sem: Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Čierna hora, Egypt, Gruzínsko, Jordánsko, Kanada, Kazachstan, Kuba, Kuvajt, Malajzia, Mongolsko, Ruská federácia, Severné Macedónsko, Srbsko, Spojené štáty americké, Tadžikistan, Thajsko, Tunisko, Turecko,Turkménsko, Ukrajina, Uzbekistan

Podmienky návratu

  • Povinná karanténa v trvaní 14 dní pre všetkých, ktorá môže byť ukončená negatívnym PCR testom najneskôr na 8.deň.

Čierna farba

Patria sem: všetky ostatné krajiny, ktoré nie sú uvedené vyššie. Ide o krajiny s výskytom a komunitným šírením nebezpečných variantov a krajiny s nedostupnými, resp. nedôveryhodnými dátami o nakazených.

Podmienky návratu

  • Povinná karanténa v trvaní 14 dní pre všetkých.

Pribudne ešte oranžová?

Naďalej pokračujú rokovania o vzniku kategórie oranžovaých krajín, kam by zaradili napríklad Turecko. Výsledkom by mohlo byť, aby organizovaní dovolenkári odlietali napríklad do tureckých rezortov zo Slovenska, a nie z Viedne či Budapešti.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2021 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR